خلاصه مطلب

کاردستی با رنگ برای کودکان همیشه جذاب بوده است. رنگ‌آمیزی این گلدان هم از انواع کاردستی با رنگ است. فقط حواستان باشد برای رنگ‌آمیزی گلدان محیط مناسبی فراهم کنید تا رنگ‌ها خانه را کثیف نکند.

اگر گلدان‌های شما قدیمی و رنگ‌پریده شده، با آموزش رنگ آمیزی گلدان همراه کاغذ رنگی شوید تا به کمک چند وسیله ساده آن‌ها را خلاقانه رنگ و به یک گلدان نو و جدید تبدیل کنید.

این کاردستی با رنگ یک فعالیت ساده، سرگرم‌کننده و حتی آموزنده برای کودکان است که می‌توانند آن را کنار بزرگسالان انجام دهند و لحظات خوشی را سپری کنند.

وسایل مورد نیاز

 • گلدان سفالی 1 عدد
  گلدان سفالی
 • رنگ اکریلیک 1 عدد
  رنگ اکریلیک سفید
 • رنگ اکریلیک 1 عدد
  رنگ اکریلیک (در چند رنگ دلخواه)
 • اسپری رنگ 1 عدد
  اسپری براق کننده
 • روزنامه 1 عدد
  روزنامه یا سفره یک بار مصرف
 • قلم مو 1 عدد
  قلم‌مو
 • چسب کاغذی 1 عدد
  نوارچسب کاغذی
 • 1 عدد
  ظرف شیشه‌ای یا پلاستیکی

مراحل رنگ‌ آمیزی گلدان آسان

برای رنگ آمیزی گلدان کافی‌ است وسایل مورد نیاز را آماده و مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید. قبل از شروع به کار گلدان را بشویید و با پارچه تمیز خشک کنید. همچنین اگر سطح ناصافی روی بدنه گلدان وجود داشت با کمک سمباده آن را یکدست کنید.

مراحل رنگ‌ آمیزی گلدان آسان

1. آماده سازی وسایل کاردستی رنگ آمیزی گلدان 3

اول روی میز کارتان یک روزنامه یا سفره یک بار مصرف پهن کنید. حالا سوراخ انتهای گلدان را با کمک چسب کاغذی بپوشانید. تا حین رنگ آمیزی گلدان هیچ رنگی داخل گلدان نریزد.

آماده سازی وسایل کاردستی رنگ آمیزی گلدان

2. رنگ آمیزی سطح خارجی گلدان

در این مرحله از رنگ آمیزی گلدان باید با استفاده از رنگ اکریلیک سفید، سطح خارجی گلدان را رنگ‌آمیزی کنید. این مرحله را 2 تا 3 بار تکرار کنید تا روی گلدان یکدست سفید شود.

رنگ آمیزی سطح خارجی گلدان

بین هر مرحله رنگ آمیزی گلدان با رنگ سفید، باید زمان کافی صبر کنید تا گلدان به طور کامل خشک شود.

3. ساخت پایه برای رنگ آمیزی گلدان

در این روش از رنگ‌آمیزی گلدان باید گلدان را برعکس روی یک پایه قرار دهید. برای پایه کار می‌توانید از یک ظرف شیشه‌ای مثل شیشه بزرگ خیارشور یا رب گوجه فرنگی و… استفاده کنید.

مثل تصویر گلدان را روی پایه قرار دهید و برای بازی با رنگ آماده شوید.

ساخت پایه برای رنگ آمیزی گلدان

4. تزیین کاردستی گلدان

در این مرحله به دو تا سه رنگ اکریلیک نیاز دارید. اول یکی از رنگ‌ها را انتخاب و رنگ آمیزی گلدان را با آن شروع کنید. اگر رنگ شما خیلی غلیظ بود، می‌توانید در یک لیوان مقدار کمی آب بریزید و رنگ را با آن مخلوط کنید تا رقیق‌تر شود.

تزیین کاردستی گلدان

در مرحله اول از رنگ آمیزی گلدان مقداری از رنگ دلخواهتان را طوری روی کف گلدان بریزید تا علاوه‌بر این‌که کف گلدان را می‌پوشاند، از گوشه به سمت بدنه گلدان چکه کند.

تزیین کاردستی گلدان سفالی

در گام بعدی از رنگ آمیزی گلدان یک رنگ دلخواه دیگر بردارید و به صورت تصادفی روی کف گلدان بریزید تا روی بدنه کار بلغزد و پایین بریزد. این مرحله را می‌توانید به دفعات زیاد و با رنگ‌های مختلف تکرار کنید.

رنگ آمیزی کاردستی گلدان

هرچه بتوانید رنگ‌های بیشتری را برای این مرحله استفاده کنید، رنگ آمیزی گلدان رنگارنگ‌تر و دیدنی‌تر می‌شود.

تزیین کردن کاردستی گلدان

5. استفاده از اسپری براق کننده

وقتی کار رنگ آمیزی گلدان به پایان رسید، آن را گوشه‌ای قرار دهید تا رنگ‌ها کاملا خشک شود. این مرحله ممکن است تا یک روز طول بکشد.

استفاده از اسپری براق کننده

شما می‌توانید به کمک باد گرم سشوار یا قرار دادن گلدان در معرض نور مستقیم آفتاب این زمان را کوتاه‌ کنید. بعد از خشک شدن گلدان باید سطح آن را یک اسپری براق‌کننده بپوشانید.

این کار را با فاصله کافی از سطح گلدان انجام دهید. استفاده از اسپری براق‌کننده بعد از رنگ آمیزی گلدان باعث ماندگاری بیشتر رنگ‌ها روی سطح گلدان می‌شود.

استفاده از اسپری براق کننده برای تزیین گلدان

اگر دوست دارید گلدان‌های قدیمی خود را به روش‌های مختلف و خلاقانه رنگ آمیزی کنید، پیشنهاد می‌کنیم کنار رنگ آمیزی گلدان رنگ کردن گلدان قدیمی با اثر انگشت را هم امتحان کنید.

6. کاشت گل و گیاه

این مرحله اختیاری است. بعد از خشک شدن رنگ، چسب انتهای گلدان را جدا کنید. بعد مقداری خاک مخصوص گل و گیاه تهیه و گلدان را با آن پر کنید. در مرحله بعد می‌توانید چند گل رنگی یا یک دانه داخل گلدان بکارید و منتظر سبز شدن و رشد آن باشید.

پرسش‌های متداول درباره رنگ آمیزی گلدان

این کاردستی برای چه رده سنی است؟
رنگ آمیزی گلدان یک کار ساده و سرگرم کننده برای کودکان است که با کمک بزرگسالان می‌توانند آن را درست کنند.
وسایل مورد نیاز برای رنگ کردن گلدان چیست؟
برای رنگ‌آمیزی گلدان به گلدان‌های قدیمی، رنگ اکریلیک سفید، چند رنگ اکریلیک دلخواه و قلم‌مو نیاز است.
رنگ آمیزی روی گلدان چقدر زمان می‌برد؟
این روش رنگ آمیزی روی گلدان، آسان و سریع است و تقریبا 30 دقیقه زمان می‌برد.
اشتراک گذاری: