خلاصه مطلب

دکور اتاق یکی از جذاب ترین کارهای است می‌توانید برای زیبا کردن اتاق انجام دهید. با چند کار ساده و ایده خلاقانه اتاق خود را به جذاب‌ترین مکان خانه خود تبدیل کنید. ما در این مطلب چند ایده خلاقانه برای دکور دیوار بالای تخت آماده کرده‌ایم پس با ما همراه باشید.

برخلاف تصور خیلی از افراد که چندان توجهی به دیوار بالای تخت ندارند، یکی از مهم‌ترین بخش‌های اتاق خواب به عنوان مرکز و کانون توجه قسمت قرارگیری تحت و دکور دیوار بالای تحت است. برای دکور این دیوار دست شما کاملا باز است و انتخاب‌های متعددی پیش رو دارید. استفاده از تابلوهای هنری، خانوادگی، وسایل تزیینی فلزی، طرح و رنگ‌های گوناگون و… همه‌وهمه ایده های مختلفی هستند که برای دکور این دیوار به کارتان می‌آید. در کاغذ رنگی همراه ما باشید تا چند ایده درباره دکور دیوار بالای تخت به شما ارائه دهیم.

1. گالری برای دکور دیوار بالای تخت

دیوار گالری، روشی آسان برای افزایش توجه به اتاق خواب است. شما می‌توانید از تصاویر واقعی، خانوادگی، هنری، طبیعت و… در حالت رنگی، سیاه و سفید یا با تم رنگی خاص استفاده کنید. فقط به این نکته توجه داشته باشید فارغ از اینکه چه طرحی موردنظر شماست، باید رنگ غالب تصاویر این گالری با رنگ تخت خود هم‌خوانی داشته باشد. این کار تاثیر زیادی بر زیبایی این ایده خواهد داشت. پس از مشخص کردن طرح و رنگ غالب، باید تابلوهای کوچک و بزرگ را با آرایش موردنظرتان به دیوار بالای تخت نصب کنید.

برای این کار ابتدا تابلوها را مانند قطعات جورچین روی میز کنار هم قرار دهید و زمانی که طرح دلخواهتان را نهایی کردید، آن را روی دیوار پیاده‌سازی کنید.

دکور دیوار بالای تخت

2. صفحه چینی رنگی

صفحه چینی یکی روش‌های پرکاربرد برای دکور دیوار بالای تخت است. این صفحات چینی که طرفدارن زیادی را جذب خود کرده، از نظر خیلی‌ها همان موزاییک‌های سنتی ایرانی هستند. اما حنس این صفحات کمی شکننده‌تر بوده و وزن سبک‌تری دارند. این صفحات چینی از نظر جنس بیشتر به شیشه و ظروف چینی نزدیک هستند. برای استفاده از این صفحات کافی است طرح دلخواهتان را میان رنگ‌ها و طرح‌های مختلف آن انتخاب کرده و آن را به دیوار بالای تخت خواب نصب کنید.

 دکور دیوار بالای تخت

 3. طرح‌های فلزی متنوع

یکی از قدیمی‌ترین ایده‌های دکور اتاق خواب استفاده از مجسمه‌ها و طرح‌های فلزی است. خیلی از مردم به این سبک از طراحی علاقه دارند. اولین بار در سال 1950 یک مجسمه‌ساز برجسته به نام استیون گمبرل یک مجسمه فلزی را در اتاق خواب خود قرار داد و باعث ترویج این ایده شد. وسایل دکوری فلزی برای اتاق‌ خواب‌هایی با دکور گرم انتخاب خوبی هستند، چراکه باعث تعدیل میزان سردی و گرمی محیط و چیدمان اتاق می‌شوند.

برای استفاده از دکوری‌های فلزی به رنگ فلز و هارمونی رنگ‌های به کار رفته در چیدمان اتاق توجه ویژه‌ای داشته باشید تا درنهایت طرح انتخاب شما با دکوراسیون کلی اتاق خواب هماهنگی کافی داشته باشید.

دکور دیوار بالای تخت

4. نقوش جغرافیایی برای دکور دیوار بالای تخت‌

یک قاب نقشه رنگارنگ همراه با نور کافی برای جلب توجه می‌تواند ایده‌ای زیبا برای دکوراسیون اتاق باشد. این ایده می‌تواند به یادگیری و هوش فرزندتان هم کمک کند. طرح شهر، کره زمین، کشور، یک قاره خاص و… هریک می‌تواند برای چنین ایده‌ای مورد استفاده قرار بگیرد. تنها نکته مهم آن است که رنگ زمینه این طرح را به درستی انتخاب کنید. همچنین اگر از این نقشه ها به عنوان دکور استفاده می‌کنید، چندان در جزییات آن غرق نشوید.

چیدمان و دکوراسیون اتاق

5. استفاده از حروف روی دیوار

به لطف این هنر زیبا دنیای طراحی روش‌های زیبا و جذابی را برای دکوراسیون به خود دیده است یکی از کاربردهای این هنر جذاب قانون تقارن است. شما می‌توانید برای اتاق خواب خود از این طرح‌ها استفاده کنید. برای استفاده از این شیوه‌ای در دکوراسیون دیوارهای اتاق خواب، ابعاد و اندازه حروفی را که انتخاب کرده‌اید، مدنظر داشته باشید.

انتخاب ابعاد خیلی بزرگ یا خیلی کوچک که تناسب کافی با سایر وسایل و ابزار داخل اتاق ندارند، باعث می‌شود چیدمان اتاق هماهنگی و یکدستی خود را از دست بدهد.

دکور دیوار بالای تخت

6. استفاده از پرده‌های زینتی

شما می‌توانید در اتاق خواب خود از یک پرده زیبا که با رنگ تخت و دیوارها هم‌خوانی داشته باشد، استفاده کنید. انتخاب پرده برای تخت می‌تواند دکوراسیون اتاق خواب را کلاسیک و کمی اشرافی کند، اما در صورتی که از پرده‌های بدون طرح، ساده، نازک و سفید استفاده کنید، دکوراسیون اتاق را مینیمال و حتی کمی رمانتیک خواهید کرد. این شیوه تزیین و دکوراسیون در حس‌وحال اتاق خواب تغییرات اساسی ایجاد خواهد کرد

دکور دیوار بالای تخت

7. قفسه زیبا برای بالای تخت

یک قفسه یا شلف ساده برای دکور دیوار بالای تخت ایده جذابی است. با نصب قفسه بالای تخت می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید. چراکه این قفسه‌ها به شما اجازه می‌دهد وسایل موردنیازتان بیش از پیش در دسترس قرار دهید. علاوه‌براین شما می‌توانید از آثار هنری برای زیبایی بیشتر این قفسه استفاده کنید. اما حواستان باشد اگر قفسه بالای تخت را به صورت حرفه‌ای و توسط یک نصاب متخصص نصب نکرده‌اید، از سنگین کردن آن با وسایل زیادی خودداری کنید.

استفاده از شلف

8. ریسه نور برای دکور دیوار بالای تخت

یکی از روش‌ها و ایده‌هایی که برای دکوراسیون تخت خواب کارآمد به نظر می‌رسد، استفاده از ریسه‌های نور است. این روش ساده و ارزان قیمت می‌تواند جایگزین مناسبی برای روش‌های پرهزینه باشد که هم دیوار بالای تخت را دکور خوهد کرد و هم می‌تواند به نوعی جایگزین نور چراغ خواب باشد. در این روش شما می‌توانید از رنگ سفید برای انتخاب رنگ دیوار و تخت استفاده کنید. اگر نور در نظر گرفته شده برای ریسه هم رنگ زرد یا سفید است، از نورهای رنگی بهتر است.

به کار گیری ریسه های نورانی

9. طرح‌های نقاشی شده برای دکور دیوار بالای تخت

اگر اتاق خواب شما در معرض دید است، می‌توانید از ایده‌هایخلاقانه‌تری برای دکور آن استفاده کنید. برای مثال از طرح یک گل یا شاپرک برای دکور دیوار بالای تخت استفاده کنید. برچسب‌های مختلفی برای دکور دیوار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین در صورتی که هیچ از این استیکرها با سلیقه شما سازگاری ندارند، می‌توانید طرح دلخواهتان را انتخاب و به کمک یک طراح آن را روی دیوار تخت پیاده‌سازی کنید.

دکور دیوار بالای تخت

10. چراغ نئون و رنگی

هرچند این شیوه هم چیزی در حال‌وهوای ریسه‌های نور است، اما هویت مستقلی دارد. شما می‌توانید با چراغ‌های نئون یک طرح خلاقانه، یک مجسمه، یک جمله انگیزشی و… برای بالای تخت خود طراحی کنید. این روش خیلی خاص و شیک است که می‌تواند اتاق‌خواب شما متفاوت و جذاب نشان دهد. همچنین همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، نیاز به چراغ خواب را هم حذف خواهد کرد.

اگر در انتخاب این طرح مطمئن هستید، پیشنهاد می‌کنیم مدتی را برای پیدا کردن متن نوشتاری موردنظرتان سپری کرده و به خوبی درباره آن جستجو کنید.

به کار گیری ریسه های نورانی

11. تابلوهای هنری برای دکور دیوار بالای تخت

ایده‌های خلاقانه بسیاری برای به کارگیری تابلوهای هنری در اتاق خواب وجود دارد. یکی از ایده نصب تابلوها و آثار هنری در مقیاس مناسب است. با نصب نقاشی‌ها و آثار هنری به ویژه هنر مدرن بالای دیوارتختخواب می‌توانید اتاق خود را خاص و منحصربه‌فرد کنید. طراحی و دکوراسیون مدرنیته اتاق خواب می‌تواند احساس به‌روز بودن، سبک بودن اتاق، انرژی مثبت و… را در شما زنده کند.

دکور دیوار بالای تخت

12. آینه‌های کوچک و بزرگ

یکی از ایده های دکور زیبا و ساده که خیلی از طراحان بزرگ دکوراسیون از آن استفاده می‌کنند، آینه است، آینه تاثیر زیادی در افزایش نور و انرژی اتاق دارد. اگر اتاق خواب شما کوچک است، در انتخاب آینه برای دکور دیوار بالای تخت تردید نکنید. چراکه آینه‌ها می‌توانند با بازتاب تصویر مقابل خود باعث بزرگ به نظر رسیدن فضای اتاق شوند. اگر می‌خواهید از آینه برای دکوراسیون اتاق خواب و به ویژه بالای تخت استفاده کنید، آینه‌های هم‌عرض تخت‌خواب یا آینه‌های دایره‌ای شکل بهترین انتخاب هستند.

دکور دیوار بالای تخت

آنچه که گفته شد تنها چند مورد معدود از انواع وسایل و ایده‌هایی هستند که شما می‌توانید برای دکور دیوار بالای تخت‌خوابتان از آن‌ها استفاده کنید. ایده‌های دیگری مانند به کار گیری وسایل عتیقه و قدیمی، به کار گیری ظروف زینتی رنگارنگ، مجسمه و دکوری‌هایی از جنس نقره، برنج و…، عکس‌های خانوادگی، نصب کاغذ دیواری ویژه یک ضلع اتاق، ساعت، پارچه‌های توری، کتابخانه بسیار کوچک و… از دیگر ایده‌هایی هستند که به شما برای چیدمان اتاق خواب و دیوار بالای تخت کمک خواهند کرد.

یادتان باشد طراحی اتاق خواب تاثیر زیادی بر آرامش، انرژی و احساس شما دارد. از نکاتی که باید در طراحی و دکوراسیون اتاق خواب به آن توجه خاصی کرد، تعادل رنگ‌هاست. بنابراین برای دکور این بخش اتاق هم به رنگ‌های پرده، مبلمان، دیوارها، رنگ فرش مناسب اتاق و… توجه کنید تا نتیجه نهایی باعث شگفتی شما شود.

اشتراک گذاری: