گل‌ها با گلبرگ‌های لطیف و خوشبو از چشم‌نوازترین و زیباترین پدیده‌های طبیعی هستند؛ اما درصورتی‌که می‌خواهید این ظاهر زیبا را همیشگی کنید، می‌توانید به جای خرید گل طبیعی سراغ ساخت گل کاغذی بروید. این کاردستی رنگارنگ هم برای تزیین روی هدایا مناسب است و هم می‌توانید با درست کردن آن کودکان را سرگرم کنید. ساخت گل‌های کاغذی را می‌توانید به نوعی اوریگامی کاغذ برای ساخت گل بدانید. روش‌های گوناگونی برای درست کردن این گل‌ها وجودد دارد که یکی از ساده‌ترین روش‌های آن را در کاغذ رنگی آموزش داده‌ایم. برای یادگیری ساخت گل، این مطلب را از دست ندهید.

وسایل موردنیاز برای ساخت گل کاغذی

  • کاغذ (بهتر است از کاغذ نازک استفاده کنید)
  • قیجی
  • چسب
  • ماژیک

1. مربع کردن ابعاد کاغذ

از روی کاغذی که برای رنگ گل انتخاب کرده‌اید، اندازه یک مربع جدا کنید. برای اینکه بتوانید حین تا کردن کاغذ راحت‌تر پیش بروید، بهترین پیشنهاد استفاده از کاغذ رنگی نازک یا کاغذهای ویژه اوریگامی است.

گل کاغذی

2. تای موربی در ساخت گل کاغذی

به‌صورت مورب کاغذ را تا بزنید، طوری که نیمه رویی قسمت دیگر کاغذ را به‌طور کامل بپوشاند. برای این کار کافی است یکی از زوایای کاغذ را در جهت قطر مربع روی زاویه مورب آن قرار دهید.

ساخت گل کاغذی

3. ایجاد مثلث برای ساخت گل کاغذی

با تا کردن مربع یک مثلث بزرگ به وجود خواهد آمد. حالا باید این مثلث را هم به شکلی تا بزنید که مثلث کوچک‌تری ساخته شود.

ساخت گل کاغذی

4. تکرار مرحله پیش

باز هم باید مثلث را تا کنید تا مثلث کوچک‌تری به وجود بیاید. تا این مرحله سه مثلث به وجود خواهد آمد.

ساخت گل کاغذی

5. تا کردن بخشی از مثلث

پس از آخرین تای مثلثی کاغذ باید مثلث را طوری بچرخانید که بزرگ‌ترین ضلع  آن در حالت عمود قرار بگیرد، حالا زاویه روبه‌روی ضلع بزرگ‌تر را به سمت ضلع بزرگ تا بزنید. با این کار بخشی از مثلث تا خورده و بخشی از آن باقی می‌ماند.

گل کاغذی

6. برش بخش اضافه کاغذ

پس از تا کردن کاغذ از قسمت گفته شده، مانند تصویر باید قسمت بالایی مثلث را از ضلع بالایی آن برش دهید.

ساخت گل کاغذی

7. کشیدن طرح گل دلخواه

ابتدا مثلث را در حالت عمودی نگه‌دارید سپس با استفاده از ماژیک یا نوشت‌افزار دیگر یک قوس از گوشه بالای مثلث بکشید و انتهای خط را در سمت دیگر مثلث قرار دهید؛ به طوری که فاصله حدود سه سانتی‌متری از انتهای آن داشته باشد. این قوس شکل گلبرگ‌های گل را می‌سازد.

هرچند کشیدن این قوس یک حالت برای ساختن گلبرگ‌های گل کاغذی است؛ اما شما برای کشیدن طرح گلبرگ‌ها محدودیتی ندارید. بنابراین می‌توانید به جای این قوس، هر شکل و حالت دیگر که می‌خواهید برای ساخت گل کاغذی انتخاب کنید.

اوریگامی گل کاغذی

8. برش طرح گلبرگ

پس از آن‌که طرح را روی کاغذ کشیدید، آن را با قیچی برش دهید. پس از آن می‌توانید کاغذ را باز کنید. دایره‌ای از یک تکه کاغذ، نمد یا پارچه برش دهید و آن را وسط گل بچسبانید تا زیباتر باشد.

ساخت گل کاغذی

با کمک این مطلب به سادگی نحوه ساخت گل کاغذی را یاد گرفتید که با استفاده از آن می‌توانید آویز یا تابلوهایی برای تزیین فضاهای مختلف خانه بسازید. اگر به ساخت این کاردستی‌ها علاقه دارید پیشنهاد می‌دهیم که به مطلب آموزش ساخت اوریگامی ستاره سری بزنید.