خلاصه مطلب

اگر به نجاری علاقه دارید و از قطعات چوب چیزهای زیبایی خلق می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم شمعدان چوبی را هم از قلم نیندازید. شما می‌توانید با ابزارهای حرفه‌ای نجاری این کاردستی حرفه‌ای بزرگسالان را بسازید.

این روزها لوازم تزیینی چوبی متنوعی در گوشه‌وکنار خانه‌ها جا خوش‌کرده‌اند. استفاده از وسایل چوبی زندگی روزمره ما را با طبیعت پیوند می‌دهد و حس مثبتی را در فضای خانه به جریان در می‌آورد. برای همین شاید شمعدان چوبی گزینه مناسبی برای استفاده روی میز شام باشد.

این کاردستی حرفه‌ ای بزرگسال را فقط با یک کنده نسبتا کوچک چوب و چند ابزار نجاری می‌سازید. برای ساخت شمعدان چوبی با کاغذ رنگی همراه باشید.

وسایل موردنیاز ساخت شمعدان چوبی

  • کنده درخت توس
  • اره
    اره
  • مته برگی
  • کاغذ سنباده
  • روغن سیلر

مراحل ساخت شمعدان چوبی

برای ساخت شمعدان چوبی به ابزارآلات نجاری نیاز دارید. همچنین بهتر است بعضی قسمت‌های کار را به فرد باتجربه‌تری در زمینه استفاده از این ابزار بسپارید؛ اما در آخر، یک شمعدان خیلی قشنگ برای روی میزتان خواهید داشت.

۱. ساخت بدنه جاشمعی

در اولین قدم باید یک کنده درخت پیدا کنید. البته منظور از کنده، یک تنه درخت بزرگ و قطور نیست. یک کنده با قطر حدود ۸ سانتی‌متر، کارتان را راه‌ میندازد.

حالا باید ارتفاع کنده را به اندازه شمعدان چوبی ببرید. مثلا برای قطر ۸ سانتی‌متر، ارتفاع ۱۳ سانتی‌متر مناسب به ‌نظر می‌رسد. ولی این ابعاد به فضای میزتان و سلیقه شما در چینش شمع‌ها بستگی دارد.

ساخت بدنه جاشمعی

با اره میتر، کنده را تا ارتفاع موردنظرتان برش بزنید. یادتان باشد در صورتی که کنده را از یک درخت زنده جدا کرده‌اید و هنوز تازه است، حتما مدتی آن را جایی بگذارید تا کاملا خشک شود.

۲. ساخت حفره داخل شمعدان چوبی

وقتی تکه چوب موردنظرتان را پیدا و آماده کردید، روی سر کنده، درست مرکز آن را علامت بزنید. عمق دلخواهتان را روی چوب با مته سوراخ کنید.

ساخت حفره داخل شمعدان

احتمالا برای قطعه‌ای با این اندازه، خالی‌کردن داخل کنده تا حدود ۶ سانتی‌متر یعنی حدود نصف ارتفاع خوب است. از آنجا که مرکز کنده درخت را مشخص کرده‌اید، کافی است کمی دقت به خرج دهید تا حفره شما هم دقیقا وسط سطح چوب درست شود و از اطراف فاصله یکسان داشته باشد.

ایجاد حفره شمعدان چوبی

۳. سنباده‌کشی سطح چوب

اگر همه مراحل ساخت شمعدان چوبی را به درستی انجام داده باشید، حالا کلیات کار به خوبی تمام شده است و شما یک جاشمعی کمی زبر و خشن دارید.

سنباده کشی سطح چوب

وقت آن است که درون و بیرون آن را آن‌قدر سنباده بزنید تا کاملا صاف و نرم شود. از آنجا که دسترسی به داخل کنده کمی سخت است، برای این بخش می‌توانید از سنباده نوسانی یا کاغذ سنباده رول‌شده هم استفاده کنید.

۴. جلا و زیبایی شمعدان چوبی

بعد از ساخت جاشمعی و سنباده‌زنی، نوبت به سیلر و کیلر می‌رسد. سیلر و کیلر انواع براق‌کننده و محافظ چوب هستند که مثل یک رنگ شفاف سطح چوب را می‌پوشانند. در این مرحله باید یک سیلراکریلیک شفاف به قسمت رویی شمعدان چوبی اضافه کنید تا هم جاشمعی بدرخشد و هم از پوسیدگی آن جلوگیری شود.

استفاده از روغن جلا برای رنگامیزی کاردستی جاشمعی

شمعدان چوبی شما آماده است! یک کار هنری زیبا و راحت که حال‌وهوای خانه را عوض می‌کند. شاید دلتان بخواهد آن را رنگ کنید. این به خودتان بستگی دارد، اما به اعتقاد خیلی‌ها هیچ‌چیزی جایگزین جذابیت پیچ‌وخم و گره‌های چوب نمی‌شود.

کاردستی شمعدان چوبی

اگر شما هم کاردستی با چوب را دوست دارید، ساخت کاردستی دکمه چوبی را امتحان کنید و تجربه خودتان را با مخاطبان کاغذ رنگی در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره شمعدان چوبی

کاردستی شمعدان چوبی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی حرفه‌ای خیلی پیچیده است و به ابزار صنعتی نیاز دارد. بنابراین در ساخت این کاردستی فقط بزرگسالانی که تجربه کار با وسایل نجاری دارند، خوب پیش خواهند رفت.
برای کاردستی شمعدانی چوبی به چه ابزاری نیاز دارید؟
برای این کاردستی به چوب و مته نیاز است.
چه نوع چوبی برای این کاردستی بهتر است؟
تفاوتی ندارد از چه چوبی استفاده کنید. همین که چوب قطر کافی داشته باشد و خیس نباشد، کافی است.
اشتراک گذاری: