خلاصه مطلب

به کاردستی حرفه‌ای علاقه‌ دارید؟ به کار با چوب و نجاری چطور؟ اگر پاسختان منثب است، پس این کاردستی ساخت دکمه چوبی برای شماست. وسایل نجاری را آماده کنید و این کاردستی سریع، ساده و کاربردی را بسازید.

ساخت اکسسوری‌های جذاب برای لباس‌ها، یکی از سرگرمی‌های لذت‌بخش برای خیلی از افراد است. گاهی اضافه‌کردن یک دکمه، نوار رنگی، پارچه متفاوت و… یا ایجاد یک تغییر ساده، ظاهر لباس‌ها را به‌کلی تغییر می‌دهد. مثلا ساخت دکمه چوبی و استفاده از آن‌ها به‌ ویژه برای پالتوها و بارانی‌هایی با رنگ‌های گرم پاییزی، ایده جالبی است.

پیشنهاد می‌کنم حتما در این مطلب کاغذرنگی ایده ساخت دکمه چوبی را دنبال کنید.

وسایل لازم ساخت دکمه

  • شاخه چوب
  • اره
    اره کمان
  • مته ریز
  • کاغذ سمباده خشن
  • یک عدد
    دکمه
  • روغن چوب

مراحل ساخت دکمه چوبی

اگر به نجاری کمی علاقه‌مند باشید، خلاقیت‌های زیادی برای خلق وسایل هنری در تاروپود چوب‌ها پیدا می‌کنید. کافی است یکی‌ دو تا کار ساده با آن‌ها انجام دهید تا فکرهای نو به ذهن‌تان سرازیر شود.

برای مثال ساخت دکمه چوبی از آن کارهای دستی خیلی راحت و جالب با چوب است که هم برای تزئین وسایل و هم استفاده روی لباس کاربرد دارد.

برای درست کردن این دکمه‌ها مراحل زیر را طی کنید.

۱. پیدا کردن شاخه‌های خوب

اول باید چند شاخه خوب با قسمت‌های مستقیم نسبتا بلند پیدا کنید. هرچه بخش صاف شاخه بیشتر باشد، از همان قسمت دکمه می‌سازید. به این ترتیب دکمه‌هایتان مشابه هم درمی‌آیند و شکل بهتری دارند.

شاخه مناسب برای کاردستی دکمه چوبی

شما می‌توانید برای انتخاب شاخه، پایین درختان میوه بعد از هرس درختان یا بعد یک طوفان شدید جست‌وجویتان را شروع کنید. ناامید نشوید. در جنگل و پارک یا هر باغی احتمالا تعدادی از آن‌ها پیدا می‌شود.

۲. خرد کردن شاخه‌ها برای ساخت دکمه چوبی

با اره، شاخه‌ها را با قطر تقریبی ۳ میلی‌متر بُرش دهید. اگر چند شاخه داشته باشید، می‌توانید تعداد زیادی دکمه درست کنید. اره برقی کار شما را سریع‌تر راه‌ میندازد؛ ولی یک اره کمان تیز هم از پس این کار برمی‌آید، هرچند وقت بیشتری می‌گیرد.

برش و سوراخ کردن حلقه های چوب

بعد از آن باید یک دکمه را درست وسط حلقه‌های چوبی قرار دهید و از روی سوراخ‌های دکمه جای تقریبی سوراخ‌های موردنیاز روی حلقه چوب را مشخص کنید.

حالا با دریل برقی جاهای مشخص‌شده روی دکمه‌ها را سوراخ کنید.

کاردستی دکمه چوبی

۳. سمباده‌زنی چوب‌های زبر

به تناسب نوع چوب برای ساخت دکمه چوبی پوسته آن احتمالا بعد از مدتی استفاده، کنده و جدا می‌شود. برای جلوگیری از پوسته‌شدن دکمه یا خراش دستتان، دکمه‌ها را با یک کاغذ سمباده زبر، کامل بسابید و پولیش بزنید.

سمباده کاردستی دکمه چوبی

به ویژه لبه‌های دکمه را خوب سمباده بکشید. کار را تا جایی ادامه دهید که سطح دکمه‌ها کاملا صاف شود. این مرحله دقیقا مثل سوهان ناخن‌کشیدن، سرگرم‌کننده، ظریف و مهم است.

۴. چرب کردن بعد ساخت دکمه چوبی

دکمه‌ها را با کره چوب، موم طبیعی زنبور عسل، موم مبلمان یا روغن دانمارکی، چرب کنید. این کار جلا و زیبایی خاصی به آن‌ها می‌بخشد. بعد از روغن‌کاری، تازه زیبایی گره‌های چوب مشخص می‌شود.

روغن زدن به کاردستی دکمه چوبی

درنهایت کار ساخت دکمه‌ها با مراحل بالا انجام می‌شود و دکمه‌های فانتزی خیلی قشنگ شما آماده استفاده خواهند بود. با کمی فکر و پرورش ایده، خواهید دید ساخت دکمه چوبی چقدر کمک‌کننده است و به‌ جز روی لباس، کاربردهای مختلفی مثل ساخت کاردستی و… دارند.

برای نگهداری دکمه‌های بیشتر مشکلی نخواهید داشت. می‌توانید آن‌ها را در یک شیشه برای استفاده در موارد دیگر، نگه‌داری کنید.

کاردستی دکمه چوبی

امیدوارم نتیجه این کاردستی حرفه‌ای مثل کاردستی شمعدان چوبی برایتان جذاب باشد. اگر شما هم این دکمه‌های چوبی زیبا را ساختید، نظرتان را درباره آن‌ها با کاغذ رنگی در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت دکمه چوبی

وسایل موردنیاز کاردستی دکمه چوبی چیست؟
چوب و وسایل نجاری تنها چیزهای لازم برای این کاردستی هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی حرفه‌ای خیلی پیچیده است و به ابزار مختلفی نیاز دارد. بنابراین ساخت این کاردستی را فقط به بزرگسالان پیشنهاد می‌کنیم.
اگر کرم چوب نداشته باشید، از چه وسیله‌ای استفاده کنید؟
در صورتی که کرم چوب ندارید، می‌توانید از روغن‌های دیگر استفاده کنید.
اشتراک گذاری: