خلاصه مطلب

با اینکه جاکلیدی‌های رنگارنگ مختلفی در بازار وجود دارد، اما ممکن است هیچ‌کدام جاکلیدی سفارشی دلخواه شما نباشند. با چند مهره و نخ رنگی یک جاکلیدی خانگی جذاب برای خودتان درست کنید.

تا حالا شده کلیدتان را بین هزاران وسایل داخل کیف‌تان گم کنید؟ درست لحظه‌ای که پشت در ایستاده‌اید، بازی تعقیب‌وگریز دست و کلید بین دریای خرت‌وپرت‌های کیف شروع می‌شود. امروز در کاغذ رنگی با ساخت جاکلیدی چوبی یک راه‌حل هنرمندانه برای این موضوع پیشنهاد می‌دهیم.

ساخت جاکلیدی با ابعاد مناسب و بزرگ و البته خیلی شیک و قشنگ تا کلیدها کمتر از چند ثانیه وسط هر شلوغی پیدا شوند. ساخت این جاکلیدی مثل درست کردن دستبند با مهره و نخ بسیار ساده و لذت‌بخش است.

وسایل موردنیاز ساخت جاکلیدی با مهره‌های چوبی

 • مهره چوبی ۲تا کوچک، ۲تا متوسط، ۱ بزرگ
  مهره‌های چوبی
 • نخ مکرومه سفید
 • نخ کاموایی رنگی
 • نخ تابیده طلایی
 • حلقه جاکلیدی
 • قلم مو
  قلم‌مو
 • روبان توری
 • رنگ اکریلیک
  رنگ آکریلیک طلایی، بژ و سبز زیتونی
 • سیخ چوبی
  سیخ یا میله نازک چوبی
 • قیچی
  قیچی

سیخ چوبی را برای رنگ‌آمیزی مهره‌ها می‌خواهیم تا کار را راحت‌تر و تمیزتر انجام دهیم. بنابراین اگر سیخ چوبی ندارید یا می‌توانید از وسیله جایگزین استفاده کنید، مشکلی ندارد.

مراحل ساخت جاکلیدی چوبی

این جاکلیدی خیلی راحت ساخته‌ می‌شود، ولی خیلی هم درجه یک و در نوع خودش منحصربه‌فرد است. چند دقیقه زمان و تعدادی لوازم تزیینی کافی است تا ساخت جاکلیدی چوبی را برای خودتان تمام کنید. مطمئن هستم بعد از استفاده، با این سوال روبه‌رو می‌شوید: این را از کجا خریده‌ای؟

۱. رنگ‌آمیزی مهره‌های چوبی

برای راحتی کار بهتر است مهره‌ها را اول وارد یک سیخ چوبی کنید و روی لبه لیوان بگذارید. به این ترتیب دیگر دستتان رنگی نخواهد شد و مسلط و راحت آن‌ها را رنگ می‌کنید.

رنگامیزی مهره ها

هرچند این جا یک ایده برای رنگ‌ها و طرح روی مهره‌ها وجود دارد؛ ولی انتخاب نهایی به سلیقه خودتان است و مجبور نیستید حتما از همین روش استفاده کنید. در اینجا مهره بزرگ را سبز زیتونی کرده‌ایم.

رنگ سبز برای مهره های سبز جاکلیدی

بعد از مهره بزرگ ساخت جاکلیدی چوبی نوبت به مهره‌های متوسط می‌رسد که به رنگ بژ درآمده‌اند. یادتان نرود برای رنگ‌آمیزی هر مهره، قلم‌مو را کاملا با آب شست‌وشو دهید تا رنگ‌ها مخلوط نشوند.

رنگ کرمی برای مهره های طلایی

و در آخر مهره‌های کوچک را طلایی کنید. برای رنگ‌آمیزی این مهره‌ها هم از همان روش رنگ‌آمیزی مهره‌های متوسط و بزرگ استفاده کنید تا دستتان رنگی نشود.

رنگ طلایی مهره های جاکلیدی

بعد از خشک‌شدن کامل مهره‌ها در ساخت جاکلیدی چوبی می‌توانید با رنگ‌های متضادشان، طرح‌های متفاوتی ایجاد کنید. برای مثال روی مهره بزرگ‌تر با قلم‌مو نقاط طلایی با یک الگوی مشخص بکشید.

خالخالی طلایی روی مهره های سبز

یا برای مهره‌های متوسط یک خط روی وسط کره با رنگ طلایی بکشید. این مرحله خیلی به حال‌وهوا و سلیقه خودتان بستگی دارد.

خط طلایی روی مهره های کرمی

بعد از نقاشی، مهره‌ها را کنار بگذارید تا کاملا خشک شوند.

۲. منگوله در ساخت جاکلیدی چوبی

نخ کاموای سبز را آن‌قدر دور چهار انگشتتان بپیچید که به ضخامت یک منگوله برسد. اگر برای ساخت منگوله از کاموای ضخیم استفاده کنید، این کار خودش به زیبایی و ماندگاری بیشتر منگوله کمک خواهد کرد.

ساخت منگوله جاکلیدی با کاموا

بعد به آرامی حلقه نخ را از دستتان دربیاورید. مواظب باشید حین خارج کردن حلقه کاموای ساخت جاکلیدی چوبی از دور انگشتانتان این حلقه از هم باز نشود.

برش بافه کاموا

حالا یک طرف حلقه کاموایی را با قیچی ببُرید. حواستان باید موقع برش زدن حلقه، نخ‌های کاموا از هم جدا نشوند که نظم حلقه به هم نخورد.

ساخت منگوله کاموایی جاکلیدی

حلقه ساخت جاکلیدی چوبی را از وسط حلقه‌های بریده‌شده بالا بیاورید. حین انجام این کار سعی کنید حلقه بریده از هم باز نشود.

حلقه اتصال منگوله و مهره ها

دسته نخ را مرتب کنید و یک تکه نخ کاموای سبز را نزدیک جاکلیدی چند بار دور منگوله بپیچید . با این گره ریش‌ریش‌های منگوله ساخت جاکلیدی چوبی به خوبی در جای خودشان محکم می‌شوند.

گره منگوله به حلقه فلزی

وقتی نخ سبز را به خوبی دور ریش‌ریش‌ها پیچیدید، وقت آن است که یک گره محکم هم روی آن بزنید. کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند.

ساخت جاکلیدی با مهره های چوبی

نخ‌های منگوله ساخت جاکلیدی چوبی را با قیچی مرتب و یک‌دست کنید. با این کار همه ریش‌ریش‌هایی که احتمالا نامرتب شده‌اند، به طور کامل صاف و منظم می‌شوند.

چیدن اضافه های کاموا

حالا با کمی نخ طلایی بالای منگوله را بپیچید تا ترکیب رنگ عالی سبز و طلایی به کارتان جلوه بدهد. اگر همه کارها را به خوبی انجام داده باشید، درست کردن منگوله برای ساخت جاکلیدی چوبی در این مرحله تمام می‌شود.

استفاده از نخ طلایی یا مکرومه برای زیبایی

۳. گره زدن نخ در حلقه

مقدار نسبتا بلندی از نخ مکرومه را ببرید. از بلند گرفتن طول این نخ نگران نباشید. اگر اضافه بیاید، بهتر از آن است که کم شود.

برش نخ مرومه برای ساخت آویز جاکلیدی

نخ را از وسط تا کنید و سر حلقه‌شده‌اش را از وسط حلقه ساخت جاکلیدی چوبی رد کنید. قرار است یک گره خیلی خاص بین نخ مکرومه و حلقه ایجاد کنید.

گره نخ به حلقه فلزی

حالا دو انگشت شست و اشاره خود را از وسط حلقه نخ ساخت جاکلیدی چوبی بیرون بیاورید و دو رشته دم نخ را داخل حلقه بکشید. این گره کمی پیچیده است.

گره نخ مکرومه به حلقه فلزی جاکلیدی

خلاصه کار این است: نخ مکرومه را از وسط تا کنید. آن را طوری دور حلقه ساخت جاکلیدی چوبی گره بزنید که دو رشته نخش از آن آویزان بماند. این گره چیزی شبیه گره کراوات است.

جاکلیدی چوبی

۴. نخ کردن مهره‌ها در ساخت جاکلیدی چوبی

حالا وقت آن است که مهره‌ها را با هر ترتیبی که دوست دارید از هر دو رشته نخ مکرومه عبور دهید. مثلا می‌توانید به ‌ترتیب از مهره‌های با رنگ طلایی، بژ، سبز، بژ و دوباره طلایی استفاده کنید.

نخ کردن مهره های جاکلیدی

اگر فکر می‌کنید نخ کردن مهره‌ها کمی سخت است، با سیخ چوبی نخ را داخل سوراخ مهره‌های ساخت جاکلیدی چوبی ببرید و از سمت دیگر بیرون بیاورید. این کار باعث می‌شود سرعت کارتان هم بیشتر شود.

استفاده از سیخ چوبی برای نخ کردن مهره ها

شما باید هر دو سر نخ را از داخل همه مهره‌ها خارج کنید. چون در آخر با گره زدن این نخ‌ها کارتان کامل می‌شود. پس از همان اول مهره‌های مناسبی انتخاب کنید که دو رشته نخ به راحتی از داخل آن عبور کند.

ساخت جاکلیدی با مهره ها چوبی

بعد از نخ‌کردن همه مهره‌های ساخت جاکلیدی چوبی با دو سر نخ یک حلقه ایجاد کنید و گره بزنید تا مهره‌ها در جای خود ثابت بمانند و به بیرون ریخته نشوند.

گره ته نخ مکرومه یا آویز جاکلیدی

حالا اضافه نخ مکرومه ساخت جاکلیدی چوبی را ببُرید تا آویزان نباشد؛ ولی به عنوان یک پیشنهاد می‌توانید چند سانتی‌مترش را برای زیبایی کار باقی بگذارید.

برش اضافه نخ مکرومه

۵. اضافه کردن روبان یا توری

با همان روشی که نخ مکرومه را به حلقه جاکلیدی گره زدید، یک تکه نوار توری یا روبان را داخل حلقه ساخت جاکلیدی چوبی ببرید و از سمت دیگرش بیرون بیاورید.

اضافه کردن روبان توری

این نوار توری یا روبان را گره بزنید. سعی کنید از یک نوع گره زیبا برای ساخت جاکلیدی چوبی استفاده کنید تا ظاهر حلقه زیباتر شود.

گره روبان توری

در آخر دنباله‌های روبان یا توری را با قیچی در اندازه مساوی کوتاه کنید.

برش ربان توری

مراحل ساخت جاکلیدی چوبی از انواع کاردستی با چوب کامل شد. حداقل یک بار کاردستی ساخت جاکلیدی چوبی را امتحان کنید. نتیجه خیلی زیبا و جشم‌گیر می‌شود.

ساخت جاکلیدی چوبی

اگر از رنگ‌های بژ، طلایی و زیتونی برای مهره‌های ساخت این کاردستی حرفه‌ ای استفاده کنید، زیبایی کارتان چند برابر می‌شود؛ اما امتحان آن با رنگ‌های دیگر ضرری ندارد. احیانا اگر از این مطلب لذت بردید پیشنهاد میکنم مطلب آویز دکوری با مهره های پلاستیکی یا کاردستی تابلو قلب چوبی را هم مطالعه کنید، ایده جالبی دارد.

در صورتی که کاردستی ساخت جاکلیدی چوبی را امتحان کردید، اکتشافات جدیدتان در ترکیب رنگی مهره‌ها و تزیینات‌شان را با ما هم درمیان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت جاکلیدی با مهره چوبی

آیا برای ساخت جاکلیدی به چوب تخته‌ای نیاز دارید؟
خیر، این کاردستی یعنی ساخت جاکلیدی یا سرسوییچی با مهره های چوبی گرد ساخته می‌شود.
با چه رنگی مهره‌های چوبی را رنگ کنید؟
برای رنگه مهره‌های چوبی بهتر است از رنگ آکریلیک استفاده شود.
کاردستی جاکلیدی با مهره‌های چوبی برای کودکان مناسب است؟
در این کاردستی از ابزار خطرناکی استفاده نمی‌شود؛ اما ساخت آن برای کودکان سخت است.
اشتراک گذاری:
نظرات (1)

برای ارسال نظر ابتدا باید در سایت وارد شوید.