خلاصه مطلب

کاردستی عروسک همیشه یکی از جذاب‌ترین کاردستی‌های کودکانه به ویژه برای دختران است. درست کردن این کاردستی کمی پیچیده است و حتما باید خودتان آن را انجام دهید. در اغلب مراحل ساخت کاردستی عروسک کودکان فقط تماشاچی و همراه شما هستند.

فرق چندانی ندارد که برای سرگرمی فرزندتان دنبال کاردستی خلاقانه هستید، یا کودک درونتان شما را به این صفحه کشانده است. ساخت کاردستی عروسک مثل همین کاردستی عروسک سیمی جدا از نتیجه نهایی و سلیقه شخص، برای همه لذت‌بخش است.

در ادامه این مطلب آموزش ساخت کاردستی عروسک سیمی در خانه را با کاغذ رنگی یاد می‌گیرید تا بتوانید یک کاردستی حرفه‌ای درست کنید.

وسایل موردنیاز

 • سیم مفتول به مقدار دلخواه
  سیم کاردستی
 • خط کش 1 عدد
  خط‌کش یا متر
 • انبردست 1 عدد
  سیم‌بُر
 • انبرسوزنی 1 عدد
  انبر سوزنی
 • پارچه به مقدار دلخواه
  پارچه برای لباس عروسک
 • نخ و سوزن به مقدار مورد نیاز
  نخ و سوزن
 • به مقدار مورد نیاز
  پنبه، پشم یا الیاف
 • قیچی 1 عدد
  قیچی

مراحل ساخت کاردستی عروسک سیمی

برای درست کردن این کاردستی عروسک سیمی مثل کاردستی گلدان با وسایل دورریختنی باید مراحل زیر را پیش ببرید.

مراحل ساخت کاردستی عروسک سیمی

1. آماده کردن دست و پای عروسک

برای ساخت کاردستی کودکانه عروسک سیمی بامزه باید اول چند تکه سیم مفتولی را شبیه دست و پا به هم وصل کنید. فوم را هم شبیه دایره آماده کنید.

آماده کردن دست و پای عروسک

این توپ کوچک فومی  قرار است سر عروسک را کامل کند. پس بعد از آماده شدن سر کاردستی عروسک سیمی آن را روی بدنش قرار دهید.

آماده کردن دست و پای کاردستی عروسک سیمی

برای اینکه بدن عروسک حجم بیشتری نسبت به دست و پا پیدا کند و البته کل کاردستی عروسک سیمی هم استحکام و ماندگاری داشته باشد، بهتر است سیم مفتولی را به طور یکدست چند بار دور بدن عروسک بپیچید.

آماده کردن دست و پای کاردستی عروسک سیمی

2. کامواپیچ کردن کاردستی عروسک سیمی

حالا وقت آن است که کمی نرمی و لطافت به کاردستی عروسک سیمی بدهید. کافی است دور بدن، دست و پاهای عروسک را با پشم یا کاموا بپیچید تا عروسک شکل بگیرد.

کامواپیچ کردن کاردستی عروسک سیمی

سعی کنید کاموا را با حوصله کافی و خیلی محکم دور سیم‌های کاردستی بپیچید تا هم شُل نشود و هم بدن کاردستی عروسک سیمی شکل بهتری پیدا کند.

کامواپیچ کردن کاردستی عروسک

3. دوخت روکش پارچه

برای سر، بدن، دست و پای کاردستی عروسک سیمی روکش پارچه‌ای درست کنید. شما باید دقیقا به اندازه هر بخش از اعضای سر و بدن عروسک پارچه سفید را بدوزید و آماده کنید.

دوخت روکش پارچه

اگر ترجیح می‌دهید برای بدن عروسک که زیر لباس می‌ماند، روکش پارچه‌ای درست نکنید، مشکلی نیست؛ اما ممکن است پرزهای کاموا یا رشته‌های آن کم‌کم باز شوند و کاردستی عروسک سیمی را خراب کنند.

دوخت روکش پارچه برای کاردستی عروسک سیمی

بنابراین بهترین توصیه این است که حوصله به خرج دهید و برای همه بخش‌های بدن این کاردستی عروسک سیمی روکش پارچه‌ای مناسب آماده کنید.

دوخت روکش پارچه برای عروسک سیمی

4. دوخت لباس کاردستی عروسک سیمی

در این مرحله از ساخت کاردستی عروسک سیمی روی ظاهر و لباس آن کار کنید. شما می‌توانید با استفاده از الگوی زیر لباس عروسک را از روی پارچه بُرش بزنید.

دوخت لباس کاردستی عروسک سیمی

برای اینکه لباس عروسک را انتخاب کنید، چهارچوب خاصی ندارید. هر پارچه‌ای با هر طرح و رنگی که دوست دارید، در نظر بگیرید.

دوخت لباس کاردستی عروسک با سیم

حالا دامن دختر را آماده کنید. این مرحله به سلیقه شما بستگی دارد؛ بنابراین هیچ محدودیتی ندارید؛ اصلا می‌توانید با تغییر لباس جنسیت کاردستی عروسک سیمی را هم به دلخواهتان تعیین کنید.

دوخت لباس برای کاردستی عروسک سیمی

موهای کاردستی عروسک سیمی را هم بچسبانید. در این کاردستی از موی مخصوص عروسک‌سازی استفاده شده است؛ اما شما می‌توانید موهای کاموایی را امتحان کنید.

دوخت لباس برای کاردستی عروسک با سیم

با کمی خلاقیت اوضاع بهتر هم می‌شود. پیشنهاد کاغذ رنگی این است که نوارهای کاموا را جدا کنید و به عنوان موهای فرفری به سر عروسک بچسبانید.

ایده‌هایی برای کاردستی عروسک سیمی

این عروسک زیبا به عنوان جاکلیدی، دکوری یا حتی یادگاری برای دوستانتان به کار می‌آید. شما می‌توانید اگر تکه چوب یا پایه در خانه دارید، عروسک را روی پایه وصل کنید و فیگورهای مختلف بسازید.

یادتان نرود کاردستی عروسک سیمی انعطاف‌پذیر است و می‌توانید آن را به هر حالتی دوست دارید، در بیاورید. اگر ایده دیگری برای استفاده از این کاردستی از انواع کاردستی عمومی دارید، نظرتان را با مخاطبان کاغذ رنگی به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی عروسک سیمی

وسایل موردنیاز برای کاردستی عروسک سیمی چیست؟
پنبه یا پشم، سیم مفتولی، پارچه، نخ و سوزن و… از مهم‌ترین وسایل کاردستی عروسک سیمی هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
کاردستی عروسک سیمی یک کاردستی برای کودکان است، اما به دلیل پیچیدگی‌های ساخت، باید بزرگسالان در ساخت آن همه مراحل را پیش ببرند.
ساخت کاردستی عروسک سیمی چقدر زمان می‌برد؟
این کاردستی به دقت زیادی نیاز دارد و حدود چند ساعت زمان خواهد برد.
اشتراک گذاری: