خلاصه مطلب

زمستان است و لباس‌های گرمش! شما می‌توانید با ساخت کاردستی کلاه زمستانی درباره این فصل زیبا و دیدنی با کودکتان گفت‌وگو کنید و به او از آب‌وهوا، پوشش و.. این فصل دیدنی بگویید.

اگر به دنبال یک کاردستی کودکانه ساده و هیجان‌انگیز برای روزهای سرد زمستان هستید، پیشنهاد می‌کنیم کاردستی کلاه زمستانی را امتحان کنید.

در این آموزش از کاغذ رنگی قرار است یادبگیرید که چطور در 6 مرحله ساده و به کمک مقوا و آبرگ یک کلاه زمستانه از انواع کاردستی دوختنی بسازید.

وسایل موردنیاز کاردستی کلاه زمستانی

 • الگوی کاردستی کلاه زمستانی 1 عدد
  الگوی کاردستی کلاه زمستانی
 • مقوای خاکستری 1 عدد
  مقوای سفید (A4)
 • 1 عدد
  مداد رنگی یا پاستل سفید
 • جعبه دستمال کاغذی 1 عدد
  دستمال کاغذی
 • آبرنگ 1 عدد
  آبرنگ
 • قلم مو 1 عدد
  قلم‌مو
 • کاموا 1 عدد
   کاموا
 • قیچی 1 عدد
  قیچی
 • چسب 1 عدد
  چسب

مراحل ساخت کاردستی کلاه زمستانی کودکانه

هرچند کاردستی کودکانه کلاه زمستانی ساده است، اما برای انجام بعضی مراحل کمک بزرگسالان ضروری است.

1. کشیدن الگوی کاردستی کلاه زمستانی

درمرحله اول از کاردستی کلاه زمستانی باید الگوی کلاه را پرینیت بگیرید و بعد طرح آن را روی مقوا بکشید. البته کشیدن نقاشی کلاه کار چندان سختی نیست و می‌توانید خودتان هم طرحی شبیه تصویر زیر روی مقوای سفید رسم کنید.

کشیدن الگوی کاردستی کلاه زمستانی

نکته: بهتر است الگوی کاردستی کلاه زمستانی را طوری بکشید که تقریبا وسط مقوا قرار بگیرد و از لبه‌های مقوا فاصله داشته باشند.

2. نقاشی روی کاردستی کلاه زمستانی

این مرحله را به کودکتان بسپارید و از او بخواهید با استفاده از پاستل روغنی یا مداد رنگی سفید، طرح دلخواه خود را روی کلاه بکشد.

نقاشی روی کاردستی کلاه زمستانی

اگر کودک شما نمی‌دانست چه طرحی بکشد، می‌توانید به عنوان ایده از او بخواهید چند خط افقی و عمودی بالا و پایین طرح کاردستی کلاه زمستانی بکشد. بعد با رسم چند ستاره، دایره کوچک یا هر طرح دلخواه دیگری کاردستی کلاه را تزین کند.

3. رنگ‌آمیزی کاردستی کلاه کودکانه

این مرحله را هم را به کودکان بسپارید. با رنگ کردن کاردستی کلاه زمستانی طرح‌های روی آن، کم‌کم مشخص می‌شود و این می‌تواند کودکان را هیجان‌زده کند.

برای رنگ‌آمیزی کلاه باید از آبرنگ یا گواش استفاده کنید. یک رنگ دلخواه انتخاب و با قلم‌مو کاردستی کلاه زمستانی را رنگ کنید.

رنگ آمیزی کاردستی کلاه کودکانه

ما برای رنگ‌آمیزی کلاه از رنگ آبی استفاده کرده‌ایم. شما می‌توانید خلاقیت بیشتری به خرج دهید و برای رنگ‌آمیزی کلاه از چند رنگ مختلف استفاده کنید.

کل سطح کاردستی کودکانه کلاه زمستانی را به رنگ آغشته کنید. اگر موقع رنگ‌آمیزی، رنگ از لبه‌ی الگوی کلاه بیرون زد نگران نباشید چون در آخر، الگو را با کمک قیچی از مقوا جدا خواهید کرد.

وقتی کار رنگ‌آمیزی به پایان رسید، باید صبر کنید تا رنگ روی مقوا خشک شود. اما قبل از آن بهتر است رنگ اضافی را بگیرید.

رنگ آمیزی کاردستی کلاه

برای این‌کار یک ورق دستمال کاغذی را به آرامی روی کاردستی کلاه زمستانی قرار دهید تا رنگ اضافی را به خود جذب کند. حالا دستمال را بردارید و منتظر خشک شدن رنگ بمانید.

رنگ آمیزی کاردستی کلاه زمستانی

4. برش کاردستی کلاه زمستانی

وقتی از خشک شدن رنگ مطمئن شدید، با کمک قیچی، الگوی کلاه را از روی مقوا برش بزنید. حواستان باشد حین بُریدن کلاه از روی مقوا، به اشتباه کلاه را هم نبُرید.

برش کاردستی کلاه زمستانی

5. ساخت پوم‌پوم کلاه

در این مرحله از پوم‌پوم رنگی برای تزیین کاردستی کودکانه کلاه زمستانی استفاده کنید. برای ساخت پوم‌پوم مثل کاردستی اژدها با پوم‌پوم، کلاف نخ یا کاموا را تقریبا 60 بار به دور انگشتان خود بپیچید و با کمی فاصله کاموا را ببرید.

ساخت پوم پوم برای کاردستی کلاه

بعد قسمت اضافی را دور کاموای پیچیده شده، گره بزنید و کاموا را به آرامی از انگشتانتان خارج کنید. در این حالت دیگر حلقه کاموای کاردستی کلاه زمستانی از هم باز نخواهد شد.

ساخت پوم پوم کاردستی کلاه زمستانی

اگر همه مراحل را به درستی طی کرده باشید، در این مرحله پوم‌پوم کاردستی کلاه باید مشابه شکل زیر باشد.

ساخت کاردستی کلاه زمستانی

در آخرین مرحله از ساخت پوم‌پوم برای کاردستی کودکانه باید با کمک قیچی دو طرف کامواها را ببرید تا پوم‌پوم کاردستی کامل شود.

ساخت پوم پوم با کاموا برای کلاه

در مرحله آخر  سر بلند کامواها را کوتاه کنید تا پوم‌پوم ظاهری مرتب و یکدست داشته باشد. مثل یک گیاه پوم‌پوم را هرس کنید و تا حد امکان ظاهری گرد و توپی به پوم‌پوم کاردستی کلاه زمستانی بدهید.

ساخت پوم پوم کاموایی برای کلاه

6. تکمیل کاردستی کلاه زمستانی

در این مرحله باید پوم‌پوم مرحله قبل را روی کاردستی کلاه بچسبانید. مثل تصویر قسمت بالای کاردستی کلاه را به چسب آغشته کنید و پوم‌پوم رنگی را روی آن قرار دهید.

تکمیل کاردستی کلاه زمستانی

کاردستی کلاه زمستانی آماده شد. شما می‌توانید از این آموزش ایده بگیرید و این کاردستی ساده را در طرح‌ و رنگ‌های مختلف درست کنید.

کامل کردن کاردستی کلاه زمستانی

با نگاهی به شکل و رنگ‌های کاردستی کلاه که در این آموزش وجود دارد، می‌توانید رنگ و مدل‌های دیگر را هم برای ساخت این کاردستی ببینید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی کلاه زمستانی

کاردستی کلاه زمستانه برای چه رده سنی مناسب است؟
این کاردستی ساده و مناسب کودکان است. بزرگسالان می‌توانند در ساخت این کاردستی به کودکان کمک کنند.
برای ساخت این کاردستی به چه وسایلی نیاز است؟
برای درست کردن این دست‌سازه به مقوای سفید، پاستل، آبرگ، کاموا، قیچی و چسب نیاز دارید.
درست کردن این دست‌سازه چقدر زمان می‌برد؟
ساخت این کاردستی تقریبا 1 ساعت زمان می‌برد.
اشتراک گذاری: