خلاصه مطلب

کاردستی آویز دکوری با چنگال و قاشق یکی از بامزه‌ترین انواع کاردستی با فلز است. اگر اهل ساخت کاردستی‌های عجیب‌وغریب هستید، تجربه ساخت این کاردستی می‌توانید جالب باشد.

اگر ایده ساخت آویز دکوری با وسایل ساده برایتان جذاب است، خوش شانس هستید. شما می‌توانید قطعات تزیینی ساده در کاردستی آویز دکوری با چنگال را به راحتی در خانه بسازید.

در این مطلب از کاغذ رنگی نحوه ساخت آویز دکوری را با استفاده از چند ابزار یاد می‌گیرید.

وسایل مورد نیاز کاردستی آویز دکوری با چنگال

 • 6 عدد
  وسیله فلزی مثل قاشق و چنگال
 • 1 عدد
  انبر دست
 • انبرسوزنی 1 عدد
  انبر سوزنی
 • دریل برقی 1 عدد
  مته
 • روبان رنگی 1 عدد
  روبان نازک

آموزش ساخت کاردستی آویز دکوری با چنگال

برای ساخت کاردستی آویز دکوری با چنگال به 6 عدد وسیله فلزی نیاز دارید که حداقل یکی از آن‌ها باید چنگال باشد.

بهتر است از چنگال و قاشق برای این کاردستی با فلز استفاده کنید، چون دسته‌های ضخیم چاقوها  را نمی‌توان سوراخ کرد و برای آویزان کردن آن به مشکل می‌خورید.

آموزش ساخت کاردستی آویز دکوری با چنگال

1. آماده کردن چنگال مرکزی

یادتان باشد همه قاشق و چنگال‌های کاردستی آویز دکوری با چنگال از چنگال مرکزی آویزان خواهند شد. برای درست کردن آن باید اول با دریل و مته 2 سوراخ روی چنگال ایجاد کنید و بعد چنگک‌های آن را خم کنید تا قطعات دیگر از آن آویزان شوند.

آماده کردن چنگال مرکزی آویز دکوری

سوراخ اول باید در دسته چنگال و بسیار نزدیک به انتهای آن باشد. یک مته بسیار کوچک در حدود  0.8 میلی‌متر یا کوچک‌تر برای این مرحله از کاردستی آویز دکوری با چنگال انتخاب کنید.

سوراخ کردن دسته چنگال

در نظر داشته باشید اگر مته‌های همه منظوره باکیفیت باشند، می‌توانند فلز را هم سوراخ کنند. برای راحتی کار بهتر است حین مته‌کاری، چنگال را با یک گیره C روی سطح کار محکم کنید.

سوراخ کردن بخش بالایی چنگال

در گام بعدی از کاردستی آویز دکوری با چنگال یک سوراخ دیگر در چنگال مرکزی برای آویزان کردن یکی از چنگال درست زیر آن دریل کنید. این سوراخ باید مرکز قسمت پهن چنگال، درست بالای چنگک‌ها باشد.

حالا باید هریک از بندهای چنگال را برای کاردستی آویز دکوری با چنگال در جهت متفاوتی خم کنید تا جا برای قطعات دیگر آویزان در زیر باز شود.

خم کردن بندهای کاردستی آویز دکوری با چنگال

از انبردست برای خمیدگی هر بند استفاده کنید تا زمانی که زاویه 90 درجه نسبت به دسته چنگال داشته باشد. خم کردن را درست از جایی که چنگک‌ها به قسمت پهن چنگال می‌رسد، شروع کنید و چنگک‌ها را تا جایی باز کنید که هرکدام نسبت به شاخه‌های مجاور زاویه قائمه داشته باشند.

در نهایت انتهای هر تیغه را در کاردستی آویز دکوری با چنگال بپیچانید تا بتوانید نخ را دور آن حلقه کنید. به کمک انبر سوزنی، انتهای هر چنگک را بگیرید و آن را روی خودش بپیچید تا یک حلقه کوچک تشکیل شود.

خم کردن تیغه های کاردستی آویز دکوری با چنگال

2. سوراخ کردن بقیه قاشق و چنگال‌ها

روی قاشق و‌ چنگال‌های باقی‌مانده را سوراخ کنید تا بتوانید آن‌ها را آویزان کنید. در ادامه مراحل کاردستی آویز دکوری با چنگال فقط 1 سوراخ در 5 وسیله دیگر باید حفر شود.

سوراخ را نزدیک به انتهای دسته هر قطعه قرار دهید. در اینجا هم ممکن است بخواهید هنگام ایجاد سوراخ، ظروف فلزی را با یک گیره C محکم کنید.

سوراخ کردن قاشق و چنگال ها برای ساخت کاردستی آویز دکوری با چنگال

3. تزیین کاردستی آویز دکوری با چنگال

شما می‌توانید 5 قطعه باقی‌مانده از چنگال را همانطور که هست آویزان کنید یا شکل آن‌ها را تغییر دهید. انتخاب آن به خودتان بستگی دارد.

مثلا می‌توانید از انبردست سوزنی برای پیچاندن چنگک‌های چنگال‌ها استفاده کنید. همچنین می‌توانید تیغه چاقو یا قسمت گرد قاشق را به همین ترتیب فر کنید.

گزینه دیگر این است که هر تکه از ظروف نقره کاردستی آویز دکوری با چنگال را به صورت صاف چکش کنید. این کار با قرار دادن ظروف نقره روی یک سطح کار سفت و ضربه به آن‌ها با یک پتک به بهترین شکل انجام می‌شود.

تزیین کاردستی آویز دکوری با چنگال

4. آویزان کردن قطعات از چنگال مرکزی

برای شروع اتصال بخش‌های مختلف کاردستی آویز دکوری با چنگال باید 5 تکه نخ  را به اندازه‌ای که می‌خواهید قطعات پایینی را آویزان کنید، ببُرید.

انتهای هر تکه نخ ماهیگیری را با دقت به سوراخ‎‌های پایینی قاشق و چنگال‌ها گره بزنید. بعد از محکم کردن گره کاردستی آویز دکوری با چنگال باید قسمت باقی‌مانده را بچینید.

آویزان کردن قطعات از چنگال کاردستی آویز دکوری با چنگال

انتهای دیگر نخ را دور حلقه پیچ‌خورده چنگال مرکزی یک گره بزنید تا در جای خود محکم شود. چنگال یا قاشق پنجم را به سوراخی که در قسمت پهن چنگال مرکزی دریل کرده‌اید، گره بزنید.

آویزان کردن قطعات کاردستی آویز از چنگال مرکزی

5. آویزان کردن کاردستی آویز دکوری با چنگال

حالا وقت آن است که کل مجموعه کاردستی آویز دکوری با چنگال را از محل مورد نظرتان آویزان کنید. یادتان باشد 5 قطعه پایینی باید از چنگال مرکزی بالا آویزان شوند.

آویزان کردن کاردستی آویز دکوری با چنگال

تنها مرحله باقی‌مانده این است که یک تکه نخ  را به سوراخ دسته چنگال مرکزی گره بزنید. بعد هم می‌توانید این نخ را به قلابی در سقف، ایوان سرپوشیده یا مکان دیگری برای آویزان کردن گره بزنید. ساخت این کاردستی پیچیدگی خاص خودش را دارد. اگر در ساخت کاردستی با فلز چندان تجربه‌ای ندارید، این کاردستی چالش جالبی برای شما خواهد بود.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی آویز دکوری با چنگال

کاردستی آویز دکوری با چنگال برای چه رده سنی است؟
ساخت این کاردستی چندان سخت نیست، کودکان با کمک بزرگ‌ترها می‌توانند این دست‌سازه را بسازند.
وسایل مورد نیاز برای این کاردستی چیست؟
برای ساخت این کاردستی به چند عدد قاشق، چنگال و دریل برقی نیاز دارید.
ساخت این کاردستی چقدر زمان می‌برد؟
ساخت این کاردستی تقریبا 1 ساعت زمان می‌برد.
اشتراک گذاری: