خلاصه مطلب

کاردستی میوه با کاموا یک کاردستی حرفه ای است. شما می‌توانید تنها با چند کلاف کاموا و خلاقیت، میوه‌های دلخواهتان را از کاموا درست کنید. برای ساخت کاردستی میوه با کاموا این مطلب را از دست ندهید.

درست کردن کاردستی با کاموا برای خیلی از بچه‌ها سرگرم کننده و جذاب است. با استفاده از کاموا‌های رنگی و پوم‌پوم‎ می‌توانید تزیینات جالبی مثل کاردستی میوه با کاموا برای وسایل شخصی یا لوازم خانگی بسازید.

در این بخش از کاغذ رنگی، سراغ درست کردن کاردستی میوه با کاموا می‏رویم که می‌تواند یک سرگرمی ساده برای کودکان باشد. با آموزش درست کردن هندوانه و آناناس با کاموا با ما همراه باشید.

ساخت پوم پوم با دست برای کاردستی میوه با کاموا

هرچند در همه مراحل این کاردستی حرفه ای میوه با کاموا از دستگاه پوم‌پوم‌ساز استفاده شده است، اما شما می‌توانید به جای استفاده از این دستگاه خودتان پوم‌پوم‌ها را درست کنید.

برای این کار کافی است کاموا را به اندازه موردنیازتان دور 3 یا 4 انگشت یک دستتان بپیچید. تعداد دفعات پیچاندن کاموا دور انگشتان دستتان به نظر و تشخیص خودتان بستگی دارد.

شما می‌توانید 20، 30، 40 یا چندین و چند دور دیگر کاموا را دور انگشتتان بپیچید تا کاردستی میوه با کاموا حجیم‌تری داشته باشید.

مراحل ساخت پوم پوم با دست

وقتی ضخامت کاموا برای کاردستی میوه با کاموا به اندازه دلخواهتان شد، انتهای کاموا را درست از وسط حلقه چند دور پیچید و بعد دو یا سه گره محکم روی آن بزنید تا دیگر باز نشود.

مراحل ساخت پوم پوم با دست

حالا کاموای شما تا حدودی شبیه پاپیون شده است. دو حلقه کوچک تشکیل‌شده دو طرف گره را با قیچی بُرش دهید و بعد ریش‌ریش‌های کاموا را کوتاه کنید و به آن‌ها شکل دهید.

مراحل ساخت پوم پوم با دست

دیگر به اندازه کافی با روش درست کردن پوم‌پوم با دست آشنا شدید. بهتر است سراغ ساخت کاردستی میوه با کاموا برویم.

وسایل موردنیاز برای کاردستی میوه با کاموا

 • کاموا به تعداد دلخواه
  کامواهای قرمز، سبز تیره و روشن و مشکی
 • قیچی یک عدد
  قیچی
 • یک عدد
  دستگاه پوم‌پوم‌ساز
کاردستی میوه با کاموا

مراحل ساخت کاردستی هندوانه با کاموا

برای درست کردن کاردستی میوه با کاموا بهتر است مثل کاردستی انار با نمد مرحله‌به‌مرحله پیش بروید.

1. ساخت پوست هندوانه

برای ساخت پوست هندوانه، یکی از نیم‎کره‌های دستگاه پوم‌پوم‌ساز را باز کنید. بعد یک لایه کاموای سبز تیره را دور یک طرف دستگاه پوم‌پوم‌ساز بپیچید. بعد از اینکه این لایه پیچیده شد، کاموا را با قیچی ببرید.

کاردستی میوه با کاموا

2. راه‌راه کردن پوست هندوانه

برای اینکه پوست هندوانه در کاردستی میوه با کاموا حالت راه‌راه داشته باشد، یک لایه کاموای سبز روشن را دور همان سمت دستگاه پوم‌پوم‌ساز بپیچید تا لایه سبز تیره را بپوشاند. بعد هم کاموا را با قیچی ببُرید.

کاردستی میوه با کاموا

در ادامه مراحل کاردستی میوه با کاموا یک لایه کاموای سبز تیره روی آن بپیچید و آن را ببرید. حالا با مقدار بیشتری از کاموای رنگ سبز روشن همین مرحله را دوباره انجام دهید. این کار را تا زمانی تکرار کنید که یک لایه ضخیم از کاموای پیچیده شده در اطراف بازوهای پوم‌پوم‌ساز درست شود.

3. تکمیل کاردستی میوه با کاموا

برای درست کردن قسمت قرمز هندوانه، دسته‌ دیگر بازوی دستگاه پوم‌پوم‌ساز را باز کنید و دور آن کاموای قرمز بپیچید و بعد از آن کاموا را با قیچی ببرید.

کاردستی میوه با کاموا

4. ساخت دانه‌های هندوانه

یک تکه کاموای سیاه را چند بار روی لایه قرمز بپیچید. این کار باعث شکل گرفتن دانه‌های هندوانه می‌شود. کاموا را ببرید. یک لایه کاموای قرمز روی آن بپیچید و کاموا را ببرید.

ساخت دانه‌های هندوانه

حالا با مقدار بیشتری از کاموای رنگ مشکی و به همین ترتیب، این کار را تکرار کنید تا یک لایه ضخیم از کاموای پیچیده دور بازوهای پوم پوم‌ساز درست شود.

5.   برش دادن پوم‌پوم

بازوهای دستگاه پوم‌پوم‌ساز را ببندید. با قیچی تیز، تیغه‌ پایینی را در شیار دستگاه پوم‌پوم‌ساز فرو کنید و از اطراف شروع به بریدن کنید.

کاردستی میوه با کاموا

6.   گره زدن پوم‌پوم

یک تکه کاموای قرمز را دور پوم‌پوم‌ساز بپیچید و محکم بکشید تا در شیار پوم‌پوم‌ساز فرو رود. کاموا را به اطراف بپیچید و یک گره دوتایی محکم بزنید تا پوم‌پوم از هم باز نشود.

کاردستی میوه با کاموا

7.   جدا کردن دستگاه پوم‌پوم‌ساز

دو نیمه دستگاه پوم‌پوم‌ساز را از هم جدا کنید و پوم‌پوم را بردارید.

کاردستی میوه با کاموا

8.   شکل‌دهی به پوم پوم

قسمت‌های بلند و اضافه‌ پوم‌پوم را کمی کوتاه کنید و با قیچی شکل دهید تا کاملا گرد باشد. کاموای قرمزی را که برای گره زدن پوم‌‌پوم استفاده کردید، کوتاه نکنید، چون برای آویزان کردن هندوانه به آن نیاز دارید.

کاردستی میوه با کاموا

کاردستی هندوانه با کاموا آماده شد.

وسایل موردنیاز برای کاردستی میوه با کاموا

 • کاموا به تعداد دلخواه
  کامواهای قرمز، سبز تیره و روشن و مشکی
 • قیچی یک عدد
  قیچی
 • یک عدد
  دستگاه پوم‌پوم‌ساز
کاردستی میوه با کاموا

مراحل ساخت کاردستی آناناس با کاموا

درست کردن کاردستی آناناس با کاموا به زمان بیشتری نیاز دارد، اما مراحل سختی ندارد. بعد از آماده کردن وسایل لازم، دست به کار شوید و مرحله‌به‌مرحله پیش بروید.

1.   درست کردن برگ‌های آناناس

یکی از نیم‎کره‌های دستگاه پوم‌پوم‌ساز را باز کنید. برای ساخت برگ‌های آناناس کاردستی میوه با کاموا باید کاموای سبز روشن را چندبار دور پوم‌پوم‌ساز بپیچید؛ به‌طوری که یک لایه ضخیم کاموا درست شود. دستگاه پوم‌پوم‌ساز را ببندید.

کاردستی میوه با کاموا

2.   جدا کردن برگ‌ها

حالا با یک قیچی تیز، تیغه‌ پایینی را داخل شیار دستگاه پوم‌پوم‌ساز فرو کنید و از اطراف آن را ببُرید.

کاردستی میوه با کاموا

3.   گره زدن برگ کاردستی میوه با کاموا

یک تکه کاموای سبز روشن را دور پوم‌پومی که ساختید، بپیچید و محکم بکشید تا در شیار پوم‌پوم‌ساز قرار گیرد. حالا دوباره آن را دور دستگاه بپیچید و با یک گره دوتایی محکم ببندید تا سر جای خود محکم شود.

کاردستی میوه با کاموا

4.   تکمیل برگ‌های آناناس

دو نیمه دستگاه پوم‌پوم‌ساز را از هم جدا کرده و پوم‌پوم را بردارید.

تکمیل برگ‌های آناناس

5.   درست کردن آناناس

از همان روشی که برای درست کردن قسمت قرمز هندوانه استفاده کردید (مرحله 3 در آموزش کاردستی هندوانه) برای ساخت بدنه‌ آناناس استفاده کنید.

به‌جای اینکه فقط از یک سمت پوم‌پوم‌ساز استفاده کنید، کاموا را به هر دو سمت بپیچید. از کاموای زرد روشن برای قسمت اصلی بدنه و از زرد تیره برای بافت آناناسی استفاده کنید. این لایه‌ها را به همین ترتیب بپیچید تا جایی که یک ردیف ضخیم از کاموای پیچیده شده اطراف هر دو دسته بازوهای پوم‌پوم‌ساز درست شود.

درست کردن آناناس

6.   برش بدنه‎ آناناس

دستگاه پوم‌پوم‌ساز را ببندید. با یک قیچی تیز، تیغه پایینی را در شیار دستگاه پوم‌پوم‌ساز فرو کنید و از اطراف آن را ببُرید. یک تکه کاموای زرد را دور پوم‌پوم بپیچید و محکم بکشید تا در شیار پوم‌پوم‌ساز فرو برود. آن را به اطراف بپیچید و در یک گره دوتایی محکم ببندید تا سر جای خود محکم شود.

کاردستی میوه با کاموا

7.   چسباندن برگ‌ها به بدنه‎ آناناس

در حالی که بدنه‌ آناناس هنوز به دستگاه پوم‌پوم‌ساز وصل است، برگ‌ها را روی آن بگذارید و نخ سبزی را که برای بستن برگ‌ها استفاده کرده‌اید، به دور دستگاه پوم‌پوم‌ساز بپیچید.

نخ را محکم بکشید تا داخل شیار قرار بگیرد. حالا آن را تا بالای برگ‌ها بیاورید، بعد با یک گره دوتایی محکم ببندید تا پوم‌پوم‌ها از هم جدا نشوند. بازوهای پوم‌پوم‌ساز را حرکت دهید تا از این گره خارج شوند. بعد دو نیمه پوم‌پوم‌ساز را از هم جدا کنید تا شکل آناناس مشخص شود.

کاردستی میوه با کاموا

8.   اصلاح کردن آناناس

قسمت‎های نامرتب بدنه‎ آناناس را مرتب کنید، بعد با استفاده از قیچی آن را به شکل بیضی در آورید. دقت کنید که برگ‌ها را نبُرید؛ بهتر است کمی پرپشت باشند. بند سبز رنگی را که برای چسباندن برگ‌ها استفاده کردید، نبرید، چون برای آویزان کردن آناناس به آن نیاز دارید.

کاردستی میوه با کاموا

کاردستی میوه با کاموا از انواع کاردستی با پارچه آماده شد! شما حالا می‌توانید چند طرح میوه پوم‌پومی را درست کنید. حالا که میوه‌های کرکی مینیاتوری خود را ساخته‌اید، شاید دوست داشته باشید این مهارت‌ها و تکنیک‌ها را به کار ببرید و میوه‌های دیگری هم بسازید.

شما می‎‌توانید این کاردستی را به زیپ کیف خود ببندید یا آن‌ها را به یک جاکلیدی زیبا تبدیل کنید. همچنین می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان آویز موبایل استفاده کنید یا حتی یک گردنبند زیبا از میوه‌های ساخته شده با کاموا درست کنید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی میوه با کاموا

وسایل موردنیاز برای کاردستی میوه با کاموا چیست؟
کاموا، دستگاه پوم‌پوم‌ساز و قیچی از مهم‌ترین وسایل کاردستی میوه با کاموا هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
کاردستی میوه با کاموا یک کاردستی حرفه‌ای از جنس کاردستی با پارچه است که بزرگسالان می‌توانند آن را درست کنند.
ساخت کاردستی میوه با کاموا چقدر زمان می‌برد؟
ساخت کاردستی میوه با کاموا زمان زیادی نیاز دارد و حدود 2 ساعت وقتتان را می‌گیرد.
اشتراک گذاری:
نظرات (1)

برای ارسال نظر ابتدا باید در سایت وارد شوید.