خلاصه مطلب

فرش خانه از آن بخش‌هایی است که با تغییر آن می‌توانید فضای کلی خانه را عوض کنید. اگر می‌خواهید چیدمان خانه را با یک حرکت تغییر اساسی دهید، با انتخاب رنگ مناسب فرش می‌توانید این تغییر کم اما بزرگ را رقم بزنید. برای انتخاب رنگ فرش مناسب نسبت به دکور خانه با ما همراه باشید.

فرش‌های خانه یکی از اصلی‌ترین المان‌ها در چیدمان و دکوراسیون خانه هستند که با تعویض آن‌ها ظاهر خانه به شدت متفاوت خواهد شد. بنابراین اگر دنبال تغییر دکوراسیون خانه هستید، به جای رنگ دیوار، تغییر مبلمان و… می‌توانید سریع‌ترین راه یعنی تغییر فرش‌ها و انتخاب رنگ فرش مناسب را امتحان کنید. برای تغییر فرش‌های خانه باید به نکات ظریف اما مهم مختلفی توجه کنید.

از جمله این نکات توجه به رنگ سایر وسایل خانه، موکت یا کفپوش، پرده، کاغذ دیواری و… است. در نظر گرفتن همه این موارد هنگام خرید فرش، باعث می‌شود هارمونی رنگ‌های خانه حفظ شود. برای آشنایی با نکاتی که هنگام انتخاب رنگ فرش مناسب باید به آن‌ها توجه کنید، با کاغذرنگی همراه باشید.

1. رنگ فرش مناسب با دیوارها

اگر از رنگ دیوارهای خانه خود را راضی هستید و قصد تغییر آن‌ها را ندارید، پس برای انتخاب رنگ فرش مناسب راحت‌تر خواهید بود و دغدغه دیگری نخواهید داشت. اغلب خانه‌ها دیوارهایی به رنگ‌های سفید، کرم، استخوانی یا خاکستری دارند. از آنجا که این رنگ‌ها در گروه رنگ‌های خنثی قرار دارند، به سادگی با بیشتر رنگ‌ها ترکیب و هماهنگ می‌شوند. پس در این حالت چندان محدودیتی برای انتخاب رنگ فرش نخواهید داشت.

اگر رنگ دیوارهای خانه روشن است، اغلب فرش‌هایی با رنگ روشن انتخاب بهتری خواهد بود، اما می‌توانید از فرش‌هایی با رنگ‌های تیره هم استفاده کنید.

این تضاد رنگ خودش نوعی طراحی و بازی با رنگ‌هاست. اگر رنگ دیوارهای خانه شما سبز یا آبی است، می‌توانید فرش‌ را هم به رنگ سبز یا آبی انتخاب کنید؛ اما طیف رنگی آن باید کمی تیره‌تر یا کمی روشن‌تر از رنگ دیوارها باشد تا فضا حالت خفه‌کننده پیدا نکند.

رنگ فرش مناسب

2. هماهنگی رنگ فرش با مبلمان

چه قصد داشته باشید میزها، صندلی‌ها و مبلمان خانه را نگه دارید و چه بخواهید آن‌ها را هم تغییر بدهید، پیش از تهیه فرش مناسب باید به رنگ این وسایل توجه ویژه‌ای داشته باشید و با در نظر گرفتن رنگ آن‌ها برای انتخاب رنگ فرش مناسب تصمیم‌گیری کنید.

هرچند شما می‌توانید خانه را تقریبا در هر رنگی که بخواهید، فرش کنید؛ اما در صورتی که فرش را هماهنگ با رنگ مبلمان در نظر بگیرید، گزینه‌های محدودتری اما بسیار شیک‌تری خواهید داشت.

یکی از رنگ‌های رایج در تهیه و چیدمان مبلمان خانه رنگ قهوه‌ای است. فرش‌هایی که با این رنگ مبلمان هم‌خوانی کافی دارند، فرش‌هایی با رنگ تیره مانند قهوه‌ای، زرشکی و سبز است. در اولین انتخاب می‌توانید فرشی قهوه‌ای با طیف رنگی متفاوت تهیه کنید؛ اما رنگ‌های دیگر هم گزینه‌های جالبی برای تعادل رنگ‌ها هستند.

انتخاب رنگ فرش مناسب با مبل

3. ست رنگ فرش مناسب با رنگ‌های خنثی

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که دوست دارید دکوراسیون خانه را مرتبا تغییر دهید، پیشنهاد می‌کنیم فقط فرش‌هایی با رنگ خنثی انتخاب کنید؛ چراکه فرش‌ها زیرساخت اصلی چیدمان خانه هستند و انتخاب یک رنگ پایه می‌تواند شرایط بهتری ایجاد کند.

این رنگ‌ها به شما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به تعویض فرش دوست‌داشتنی خود هر چند بار که می‌خواهید ظاهر اتاق را تغییر داده و از رنگ‌های دیگر استفاده کنید.

یکی از بهترین رنگ‌ها برای فرش در چنین حالتی، رنگ بژ است؛ اما در صورتی که فرش بژ خسته‌کننده به نظر می رسد، می‌توانید از ترکیب آن با فرشی با الگوی جالب یا سبک حلقه ای استفاده کنید. همچنین می‌توانید از طریق مبلمان، کوسن‌ها و کارهای هنری رنگ‌های روشن‌تری به اتاق اضافه کنید تا بی‌رنگی فرش را حدف کند.

رنگ فرش مناسب

4. انتخاب رنگ آرامش‌بخش برای اتاق‌خواب

اتاق‌های خواب در هر خانه جایی هستند که باید مایه آرامش افراد باشند. به همین دلیل استفاده از رنگ‌های گرم اما ملایم گزینه مناسبی برای اتاق خواب است. این رنگ‌ها هم لوکس به نظر می‌رسند و هم حس راحتی و آرامش را به افراد انتقال می‌دهد.

اگر دوست دارید در اتاق خواب خود از فرش خاکستری رنگ استفاده کنید و دیوارهای اتاق هم سفید هستند، باید سعی کنید به شکل دیگری تعادل رنگ‌ها را در اتاق خواب رعایت کنید.

برای این کار کافی است از وسایل با رنگ گرم استفاده کنید. برای مثال فرش خاکستری با وسایل قرمز، آبی تیره، سبز و… انتخاب خوبی خواهند بود.

انتخاب رنگ فرش مناسب با مبل

5. توجه به دوام برای فرش راه‌پله

تصمیم‌گیری درباره اینکه راه‌پله‌ها مفروش باشند یا خیر، یکی از سوالات ودغدغه‌های بسیار جدی است. فرش کردن راه‌پله‌ای که افراد مدام در آن تردد دارند، می‌تواند انتخاب بدی باشد؛ چراکه فرش خیلی زود کهنه و قدیمی به نظر می‌رسد. اما از طرفی با در نظر گرفتن نکات کلیدی برای فرش کردن راه‌پله می‌توانید یک انتخاب هشمندانه داشته باشید.

برای مثال اانتخاب رنگ فرش مناسب برای راه‌پله‌ها در ماندگاری بیشتری آن‌ها موثر است. رنگ‌های تیره که کثیفی و لک را کمتر نشان می‌دهد، بهتر هستند.

همچنین به دلیل تردد زیاد انتخاب فرش بادوام و محکم حتی با قیمت گران ارزشش را دارد. فراموش نکنید در فرش کردن راه‌پله‌ها بهتر است آن‌ها را طوری برش بزنید که با دیوار‌های کناری تماس نداشته باشند و برای ثابت ماندن آن‌ها هم از میله روی پله استفاده کنید.

انتخاب رنگ فرش مناسب

بی شک یکی از عوامل تاثیرگذار روی دکوراسیون منزل شما رنگ فرش مناسب و هماهنگی آن با دکوراسیون خانه شما است. خلق یک دکوراسیون زیبا و شیک کار بسیار دشواری نیست؛ فقط کافی است به حفظ تعادل رنگ، نوع کاربری فضای موردنظر، رنگ و چیدمان سایر وسایل اتاق و در نهایت بودجه و سلیقه خود به اندازه کافی توجه کرده و از آن‌ها استفاده کنید.

اگر دوست دارید دکوراسیون منزل خود را تعویض کنید و می‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید ایده‌های پاییز برای دکور خانه می‌تواند راهنمای خوبی برای چیدمان بهتر خانه باشد.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید