چسب حرارتی تنها برای چسباندن وسایل مختلف نیست و می‌توان با خود چسب هم کاردستی‌های جالبی ساخت. شاید برایتان عجیب باشد، اما می‌توانید با استفاده از چسب حرارتی و با وسایل دور ریختنی و کم هزینه وسایلی کاربردی و زیبا مانند گیره سر، دکوری و… درست کنید. در این مطلب ایده‌هایی برای ساخت کاردستی با چسب حرارتی گفته‌ایم، در ادامه با کاغذ رنگی همراه باشید تا آموزش ساخت 8 کاردستی با چسب حرارتی را یاد بگیرید.

1. ساخت چوب‌دستی هری ‌پاتر

به لطف سری فیلم‌های جذاب هری پاتر همه‌ی بچه‌ها، به‌خصوص پسران دوست‌دار این شخصیت تخیلی هستند که مانند هری پاتر یک چوب دستی جادویی داشته باشند. برای یادگیری این آموزش می‌توانید این چوب دستی را همانند آموزش گفته شده یا آن را طبق سلیقه‌ی فرزندتان بسازید.

وسایل موردنیاز

 • چسب حرارتی
 • چوب استوانه باریک یا چاپِستیک
 • سمباده
 • رنگ (دلخواه)

مراحل ساخت

اگر سر چوب دستی تیز نیست، ابتدا با سمباده آن را کمی تیز کنید و بعد بدنه آن را به طور کامل سمباده بزنید تا سطح چوب کاملا صاف و یکدست شود. این کار نه تنها ظاهری صاف و صیقلی به چوبدستی می‌دهد، بلکه احتمال فرو رفتن خرده چوب در دست کودکان را هم کم خواهد کرد.

سپس با استفاده از چسب حرارتی هر فرمی که دوست دارید، روی انتهای چوب بریزید. کافی است چسب را طوری روی چوب بریزید که طرح‌هایی روی آن ایجاد شود. یکی از انتخاب‌های شما این است که در آخر با هر رنگی که دوست دارید، تمام چوب دستی را رنگ کنید تا چوب ساخته شده مانند چوب دستی سری فیلم‌های هری ‌پاتر شود.

توجه داشته باشید، بهتر است از رنگ‌های تیره برای رنگ‌آمیزی آن استفاده کنید تا چوب دستی جلوه بهتری داشته باشد.

درست کردن چوب دستی

2. کاردستی با چسب حرارتی و ساخت گیره مو

همه‌ دختر بچه‌ها عاشق گیره‌های مو هستند، چون گیره مو زیبایی خاصی به موهای آن‌ها می‌دهد. پس با درست کردن یک گیره مو زیبا با طرح‌های متفاوت می‌توانید موهای فرزند خود را تزیین و او را خوشحال کنید.

وسایل موردنیاز

 • گیره مو آهنی بدون طرح
 • چسب حرارتی
 • اکلیل

مراحل ساخت گیره مو ستاره‌ای

برای ساخت گیره مو باید ابتدا یک سطح صاف مانند شیشه یا سنگ را به عنوان سطح کار در نظر بگیریدن انتخاب سطح درست بسیار ضروری است؛ چراکه بعد از خشک شدن چسب حرارتی باید بتوانید به راحتی چسب را از روی سطح جدا کنید.

در مرحله بعد طرح ستاره، دانه‌های برف، پاپیون یا هر طرح دیگر را روی شیشه یا سنگ پیاده کنید. هنگامی که گیره‌های موی ستاره‌ای خشک شدند، آن‌ها را از سطح جدا کنید. در آخر باید با استفاده از چسب، ستاره‌ یا دانه برف را به گیره موی ساده متصل کرده و با اکلیل، لاک و رنگ آن‌ها را تزیین کنید تا گیره موهای رنگارنگ درست شوند.

درست کردن گیرمو

3. درست کردن گلدان با طرح منحصربه‌فرد

داشتن یک گلدان زیبا و ساده می‌تواند زیبایی خاصی به فضای خانه شما دهد. شما می‌توانید با استفاده از چسب حرارتی به آسانی گلدان‌هایی در طرح‌های گوناگون درست کنید.

وسایل موردنیاز

 • چسب حرارتی تفنگی
 • یک شیشه استوانه‌ای یا طرح دیگر
 • رنگ و قلم‌مو (اختیاری)
 • اکلیل (اختیاری)

مراحل ساخت گلدان

یک استوانه شیشه‌ای را به‌صورت برعکس روی سطح میز قرار دهید و با چسب حرارتی از ته شیشه به‌صورت حلقه‌های متوالی تا آخر آن را چسب بزنید. شما می‌توانید با اتکا به سلیقه خود از هر طرحی مانند طرح خط‌خطی، طرح امواج، طرح گل و…  استفاده کنید. انتخاب طرح موردنظر کاملا به دلخواه خودتان است.

پس از آن که با استفاده از چسب، طرح دلخواهتان راروی گلدان کشیدید، می‌توانید آن را با لاک، اکلیل، پولک و… تزیین کنید تا گلدانی زیباتر و جذاب‌تر داشته باشید.

درست کردن گلدان

4. ساخت عدد تولد و کاردستی با چسب حرارتی

گاهی وقت‌ها تهیه وسایل تزیین کیک مانند عدد تولد، نوشته‌های مختلف، شکل‌های فانتزی و… که باب میل شما باشند، کمی دشوار به نظر می‌رسد. شما می‌توانید به جای ساعت‌ها گشت‌وگذار در بازار عدد تولد را خودتان بسازید.

وسایل موردنیاز

 • چوب بلند و نازنک
 • چسب حرارتی
 • اکلیل یا خرده‌های کاغذ رنگی
 • چسب

مراحل ساخت وسایل تزیین کیک تولد

برای ساخت عدد تولد از انواع کاردستی با چسب حرارتی کافی است مانند ایده گیره سر، سطح شیشه‌ای، چوبی یا سنگی دلخواهتان را آماده کرده و طرح عدد موردنظر را با چسب روی آن بنویسید. پیشنهاد می‌کنیم روی عدد را چند لایه چسب بریزید تا ضخامت کافی پیدا کند. عدد چسبی را پس از خشک شدن از سطح جدا کرده و روی آن را با هر وسیله‌ای که می‌خواهید مانند پولک، کاغذ رنگی و… تزیین کنید. حالا می‌توانید عدد را کنار شمع‌ها روی کیک بگذارید.

وسایل تزیین کیک

5. ساختن گوشواره‌های چسبی

گوشواره ‌جزو  وسایل مورد علاقه‌ و جذاب اکسسوری هر بانویی است. اما گاهی پیدا کردن طرحی که دوست دارید، چندان ساده نیست یا قیمت آن بالا است؛ خواهید دید چگونه می‌شود با وسایل ساده و ارزان گشواره‌های رنگارنگ با طرح‌های مختلف درست کرد.

وسایل موردنیاز

 • چسب حرارتی تفنگی
 • قلاب یا گیره
 • رنگ طلایی، آبی، سبز، بنفش و سورمه‌ای

مراحل ساخت گوشواره با چسب حرارتی

برای ساخت گوشواره ابتدا یک شیشه یا سنگ را با به خوبی با دستمال تمیز کنید تا گرد و غبار روی آن پاک شود. در ادامه چسب حرارتی را روی شیشه یا سنگ به‌صورت قطره قطره کنار هم بریزید تا شبیه یک خوشه انگور شود. سپس خوشه‌های انگور را با اسپری رنگ یا قلم‌مو رنگ آمیزی کنید.

برای وصل کردن گیره به خوشه انگور چسبی، باید گیره را به پشت خوشه انگور بچسبانید. همچنین می‌توانید گیره را کمی داغ کرده و داخل چسب‌ها فرو کنید تا در آن‌ها جای گیرد.

توجه داشته باشید می‌توانید از هر طرح و رنگی که دوست دارید، ایده بگیرید. این موضوع کاملا به سلیقه شما بستگی دارد و در انجام آن محدودیتی ندارید.

آموزش ساخت گوشواره

6. ساخت انگشتر در کاردستی با چسب حرارتی

انگشترها یکی از زیورآلات تزیینی مورد علاقه در اکسسوری افراد به‌ویژه بانوان است. شما می‌توانید شیوه ساخت انگشتر با چسب حرارتی را بیاموزید و به تناسب هر لباس و تیپی که دارید، یکی از انواع انگشترها با رنگ و طرح مناسب آن را بسازید.

وسایل موردنیاز

 • چسب حرارتی
 • اکلیل و چسب
 • پولک (اختیاری)

مراحل ساخت درست کردن انگشتر

پیش از هر کاری در این ایده کاردستی با چسب حرارتی لایه نازک کاغذ را دورتادور انگشتتان قرار داده و سپس چسب نواری یا لنت را چندین لایه دور انگشتتان بپیچید. با این کار می‌توانید اندازه دقیق انگشتتان را مشخص کنید. کاغذ چسب خورده را از انگشتتان خارج کرده و به تدریج، با دقت، حوصله و ظرافت روی آن را با چسب حرارتی کار کنید و طرح‌های دلخواهتان را روی انگشتر بکشید.

اجازه دهید انگشتر کاملا خشک شود و بعد آن را از حلقه کاغذ و چسب جدا کنید. حالا می‌توانید روی انگشتر را با هر رنگی که می‌خواهید، رنگ‌آمیزی کرده و حتی نگین‌های کوچک زیبا روی آن بچسبانید تا آماده شود.

درست کردند انگشتر با چسب حرارتی

7. درست کردن وردنه طرح‌دار

درست کردن یک وردنه طرح‌دار می‌تواند کار تزیین کیک یا رنگ‌آمیزی خانه را برای شما آسان کند.

وسایل موردنیاز

 • رول دستمال کاغذی یا لوله پلاستیکی
 • چسب حرارتی
 • رنگ (اختیاری)

مراحل ساخت وردنه طرح‌دار

برای ساخت کاردستی با چسب حرارتی اگر وردنه آماده در اختیار ندارید از رول دستمال کاغذی یا لوله پلاستیکی استفاده کنید. شما باید با چسب حرارتی هر طرحی را که دوست دارید، روی وردنه بکشید. اگر ظرافت کافی برای طراحی روی وردنه را ندارید، می‌توانید به جای آن از شابلون استفاده کنید و یک طرح حرفه‌ای روی وردنه بکشید.

برای اینکه وردنه شما زیباتر شود، کافی است که آن را با رنگ دلخواه خود رنگ‌آمیزی کنید و در سبد ابزار و وسایل خانه قرار دهید.

درست کردن وردنه طرح‌دار با چسب حرارتی

8. درست کردن قاب گوشی و کاردستی با چسب حرارتی

داشتن یک قاب گوشی زیبا که بتوانید آن را با ایده خود طراحی کنید، ایده‌ای هنری، بسیار کاربردی و جالب است. با این شیوه می‌توانید هر طرح و نقشی که می‌خواهید را به عنوان قاب گوشی خود انتخاب کنید.

وسایل موردنیاز

 • چسب حرارتی
 • اکلیل و پولک
 • کاغذ قنادی
 • مداد یا ماژیک

مراحل ساخت قاب گوشی

ابتدا کاغذ قنادی را روی گوشی بگذارید و به خوبی آن را صاف کنید که هیچ‌ چین یا چروکی روی آن باقی نماند. حالا با مداد قسمت‌های دکمه پاور، ولوم و دوربین را مشخص کنید. سپس طرح مورد نظر را با مداد روی کاغذ به صورت دقیق بکشید.

با چسب حرارتی مانند مداد روی خطوطی که روی کاغذ رسم کرده‌اید، بکشید. دقت داشته باشید خطوط را با دقت تمام رسم کنید و در کشیدن آن اشتباه نکنید. در آخر با استفاده از اکلیل، پولک و وسایل تزیینی قاب گوشی را تزیین کنید.

شما می‌توانید با چسب حرارتی قاب‌های قدیمی گوشی را با هر ایده و طرحی که علاقه دارید، طراحی کرده و از آن‌ها دوباره استفاده کنید.

ساختن قاب گوشی با چسب حراراتی

اگر علاقه دارید با وسایل ساده و دورریختنی مانند چوب بستنی کاردستی‌های زببا و خلاقانه بسازید، مطالعه مطلب 12 کاردستی با چوب بستنی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگر ایده‌های دیگری برای ساخت کاردستی با چسب حرارتی سراغ دارید، آن را با ما و سایر کاربران کاغذ رنگی به اشتراک بگذارید.