خلاصه مطلب

فرقی نمی‌کند که کودکی 5 ساله هستید یا یک فرد 50 ساله، همه به ماهیگیری علاقه دارند و می‌خواهند آن را تجربه کنند، اما متاسفانه در بخش‌های کمی از ایران می‌توانید این کار را انجام دهید. حالا می‌خواهیم در این مطلب روشی را به شما آموزش بدهیم که با استفاده از آن بتوانید این حس را به کودکتان منتقل کنید.

اگر سری به بازار اسباب‌بازی‌ بزنید، از تنوع این وسایل محبوب کودکان برای سنین مختلف شگفت‌زده می‌شوید؛ اما ساخت یک کاردستی سرگرم‌کننده، شیرینی خاص خودش را دارد. کودک شما می‌تواند با اسباب‌بازی‌هایی که به همراهی خودتان طراحی کرده و ساخته، هم خلاقیت خود را رشد دهد و هم به بازی علاقه بیشتری داشته باشد.

در این مطلب از کاغذرنگی روشی آسان برای ساخت کاردستی قلاب ماهیگیری با آهن‌ربا به شما آموزش می‌دهیم تا با کمک فرزندتان این اسباب‌بازی ساده را در خانه بسازید.

وسایل موردنیاز کاردستی قلاب ماهیگیری

 • 1عدد
  چسب مایع
 • 1 عدد
  قرقره نخ
 • 1 عدد
  سوزن
 • چند عدد
  پارچه با رنگ‌های مختلف
 • 1 عدد
  چوب ضخیم
 • 1 عدد
  کاموا
 • 1 عدد
  آهن‌ربا

مراحل ساخت کاردستی قلاب ماهیگیری

از آنجا که ساخت این اسباب‌بازی مراحل مختلفی دارد، ساخت آن را در چند مرحله آموزش داده‌ایم تا برای طراحی کاردستی قلاب ماهیگیری به مشکل برنخوردید.

1. کشیدن طرح موجودات دریایی

در قدم اول موجودات دریایی ساده را روی کاغذ بکشید تا از آن‌ها به‌عنوان الگو استفاده کنید. ما برای این مطلب از ماهی، لاک‌پشت، اسب‌دریایی، عروس‌دریایی و ستاره‌دریایی استفاده می‌کنیم. (الگوهای رسم‌شده باید حدود 12 سانتی‌متر باشند)

شما می‌توانید از آبزیان دلخواه کودکتان برای کاردستی قلاب ماهیگیری استفاده کنید. در این مرحله هیچ محدودیتی وجود ندارد؛ حتی شاید بخواهید از پری دریایی یا موجودات تخیلی ذهن خودتان استفاده کنید.

ساخت کاردستی قلاب ماهیگیری

2. گذاشتن الگوها روی پارچه

الگوها را روی نمد یا پارچه‌هایی با رنگ‌های مختلف بچسبانید و از هریک 20 نمونه ببرید تا بتوانید آن‌ها را دو‌به‌دو به‌هم وصل کنید. با این شیوه هریک از موجودات دریایی شما از هر دو سمت چپ و راست زیبایی خود را حفظ خواهند کرد.

3. چسباندن الگوهای کاردستی قلاب ماهیگیری به هم

شما می‌توانید برای درست‌کردن عروس‌ دریایی از نوارهای پارچه با رنگ‌های مختلف استفاده کنید و آن‌ها را به قسمت داخلی (یعنی بین دو لایه نمد) عروس‌دریایی بچسبانید. برای ساختن لاک‌پشت هم به یک تکه پارچه قهوه‌ای برای لاک و یک تکه پارچه سبز برای بدن نیاز دارید.

درمجموع قرار نیست برای طراحی آبزیان وسواس زیادی به خرج دهید. همین که هر تصویر به خوبی بتواند مفهوم موردنظر در کاردستی قلاب ماهیگیری را برساند، کافیست.

کاردستی قلاب ماهیگیری

4. دوختن پارچه‌های طرح آبزیان

جفت‌های برش‌ داده شده را به‌هم بدوزید. این کار را می‌توانید به‌کمک چرخ‌خیاطی یا با دست انجام دهید. اگر تصور می‌کنید دوخت‌ودوز برایتان سخت است، از چسب قوی برای چسباندن دو لایه به هم استفاده کنید.

کاردستی قلاب ماهیگیری

5. درست‌کردن چهره و باله در کاردستی قلاب ماهیگیری

با تکه‌های پارچه برای آن‌ها چهره و باله بسازید. هرچه بتوانید جزییات بیشتری از صورت و بدن آبزیان را به تصویر بکشید، حیوانات شما زیباتر خواهند شد. یک آهن‌ربا به بالاترین بخش هر شکل از کاردستی قلاب ماهیگیری بچسبانید.

کاردستی قلاب ماهیگیری

6. ساختن چوب ماهی گیری

یک چوب به‌اندازه دلخواه انتخاب کنید. مقداری نخ برای قلاب برداشته و دور چوب بپیچید؛ درآخر نخ را با چسب بچسبانید. سپس یک آهنربای کوچک به سر دیگر نخ وصل کنید و آن ‌را با دو تکه پارچه بپوشانید.

قلاب شما کامل شده است؛ حالا شما و فرزندتان می‌توانید با این وسیله ساعت‌ها سرگرم شوید!

اگر تاکنون ساخت کاردستی قلاب ماهیگیری را تجربه کرده‌اید یا روش دیگری برای ساخت آن می‌دانید، نظراتتان را با ما به‌اشتراک بگذارید. البته علاوه‌براین کاردستی، می‌توانید کاردستی حشرات مختلف با کاغذرنگی را هم بسازید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی قلاب ماهیگیری

برای ساخت کاردستی قلاب ماهیگیری به چه وسایلی نیاز دارید؟
پارچه، نخ، آهنربا و چوب یا نی مهم‌ترین وسایل این کاردستی هستند.
کاردستی مار آکاردئونی برای چه رده سنی مناسب است؟
هرچند برای ساخت آن باید روی کمک بزرگسالان حساب کرد، اما این کاردستی برای کودکان رده سنی 6 تا 10 سال است.
اگر چرخ خیاطی نداشته باشید، چه جایگزینی برای آن وجود دارد؟
در این صورت می‌توانید خودتان همه بخش‌های دوختنی را با دست بدوزید.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید