خلاصه مطلب

ساخت کاردستی پنگوئن فقط برای سرگرمی نیست. ساخت این کاردستی به نوعی درست کردن یک عروسک کودکانه برای کودکان است که می‌تواند تا مدت‌ها آن‌ها را خوشحال نگه دارد. اگر می‌خواهید یک عروسک خانگی برای کودکتان درست کنید، این آموزش را از دست ندهید.

تا حالا بعد از درست‌کردن یک کاردستی خودتان از نتیجه کار تعجب کرده‌اید؟ این حسی است که با ساخت کاردستی پنگوئن پوم پوم به شما دست‌ می‌دهد. یک لذت تحسین‌برانگیز از چیزی که فقط با چند نخ کاموا، کمی نمد، قیچی و چسب حرارتی ساخته‌اید.

کاردستی پنگوئن پوم پوم را می‌توانید درحالی‌که روی مبل لم داده‌اید و تلویزیون تماشا می‌کنید، بسازید. به همین راحتی با این مطلب کاغذ رنگی، یک کاردستی قشنگ برای بچه‌هایتان دارید.

وسایل موردنیاز کاردستی پنگوئن پوم پوم

 • کاموا مشکی – طوسی
  نخ کاموای کلفت
 • نمد رنگی
  نمد رنگی
 • چشم عروسکی
  چشم عروسکی
 • قیچی
  قیچی
 • چسب حرارتی

حتما از نخ‌های کاموایی ضخیم برای ساخت کاردستی پنگوئن استفاده کنید؛ چون با نخ‌هایی با ضخامت معمولی، پوم‌پوم‌ها خیلی پر به ‌نظر نمی‌رسند. کاموای ضخیم، برای ساخت این پنگوئن‌ها واقعا مناسب‌تر است و عروسکتان را حجیم‌تر نشان می‌دهد.

مراحل کاردستی پنگوئن پوم پوم

این نوع کاردستی پنگوئن پوم پوم از آن دست‌سازه‌هایی است که ساخت آن به زمان زیادی لازم ندارد، ولی مدت زیادی بچه‌ها را به خودش مشغول می‌کند. مخصوصا اگر چندتا پنگوئن در رنگ‌های مختلف داشته ‌باشید. این پنگوئن‌های رنگی، آدم را برای بازی به‌ ذوق‌ می‌آورند.

۱. ساخت پوم پوم‌های کاردستی

اگر دستگاه پوم‌پوم‌ساز ندارید، اصلا نگران نباشید. چون این دستگاه سیستم پیچیده‌ای ندارد و می‌توانید همان کار را با دست هم انجام دهید.

قبل از هر کاری برای ساخت کاردستی پنگوئن کمی بیشتر از ۲۰ سانتی‌متر از نخ کاموای سفید را با قیچی ببُرید. حالا نخ را بین دو انگشت وسط دستتان قرار بدهید.

بعد کاموای سفید را تقریبا ۳۰ بار دور چهار انگشت دستتان بپیچید. در قدم بعد کاموای مشکی (یا طوسی) را دقیقا کنار کاموای سفید حدود ۴۰ مرتبه دور چهار انگشتتان بپیچید و آخر نخ را کوتاه کنید.

اگر یادتان باشد یک تکه کاموای سفید را وسط دو انگشت میانی گذاشته بودید. حالا باید آن را از وسط این حلقه کاموا تا جایی که می‌توانید محکم بپیچید. آنقدر که حلقه از هم باز نشود.

با احتیاط نخ را از دور انگشت‌تان بیرون بیاورید و خیلی محکم گره بزنید. انتهای اضافی نخ را هم کوتاه کنید. به‌همین راحتی پوم پوم موردنیاز کاردستی پنگوئن پوم پوم ساخته‌شد!

این مرحله را حتما با یک قیچی تیز انجام دهید؛ وگرنه برای بُرش کاموا به دردسر می‌افتید و همه زحمتتان بر باد می‌رود. قیچی را خیلی آرام داخل حلقه کاموا سُر بدهید و با حرکت دور دایره، حلقه‌ها را یکی‌یکی ببرید.

همین مراحل برای کاردستی پنگوئن را با ۲۵ دور کاموای سفید و ۴۰ دور مشکی (یا طوسی) برای سر پنگوئن انجام بدهید. فقط چون سر باید از بدن کوچکتر باشد، به‌جای چهار انگشت، کامواها را دور دو انگشت بپیچید.

هرکدام از دو پوم پوم را دور بزنید و با قیچی شکل بدهید تا دو توپ مرتب و یکدست داشته ‌باشید. دوربُری این توپ‌ها مثل اصلاح و کوتاهی مو یک کار ظریف است.

۲. چسباندن سر و بدن کاردستی پنگوئن

پوم پوم کوچک‌تر را که برای سر این عروسک بامزه است، با مقدار زیادی چسب حرارتی روی پوم پوم بزرگ کاردستی پنگوئن بچسبانید. حواستان باشد این دو بخش را طوری روی هم بگذارید که قسمت‌های سفیدشان با هم هماهنگ باشند.

۳. آماده‌کردن اجزای دیگر پنگوئن

بعد از این الگوی منقار، بال، شال‌گردن و پاها را روی نمدهای مختلف بکشید و با قیچی ببُرید. برای اینکه بُرش‌ها کاملا دقیق باشد، حتما به شکل خیلی محو طرح منقار و پا را روی نمد رسم کنید.

حالا باید این تکه‌ها را به سر و بدن پنگوئن اضافه کنید. این الگوها خیلی ساده هستند. فقط چسباندن شال گردن کاردستی پنگوئن را برای مرحله آخر بگذارید.

برای انتخاب رنگ نمد هم مثلا می‌توانید برای نوک و پاهای کاردستی پنگوئن از نمد نارنجی یا طلایی و برای بال از مشکی استفاده کنید. رنگ شال‌گردن را هم به‌نظرم از بین رنگ‌های شاد و روشن مثل آبی، صورتی و قرمز انتخاب کنید.

محل قرارگیری چشم‌ها را با یک مدادنوکی از کرک‌های کاموا پاک کنید و بعد با احتیاط دو مهره سیاه یا دو چشم عروسکی را با چسب حرارتی در آن بچسبانید.

۴. شال‌گردن کاردستی پنگوئن

شال‌گردن را دور گردن پنگوئن بچرخانید و در جایی که دو سر آن از روی هم عبور می‌کنند کمی چسب حرارتی بزنید. شما می‌توانید شال‌گردن را کمی شل بگذارید تا بچه‌ها به سلیقه خودشان آن‌ها را برای پنگوئن‌هایشان جابه‌جا کنند.

ساخت کاردستی پنگوئن برای هرکدام تقریبا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد؛ اما این مراحل آن‌قدر لذت‌بخش هستند که حسابی شما را سرگرم می‌کند.

یک لحظه به خودتان می‌آیید و می‌بینید چند تا کاردستی پنگوئن بالغ و چندین جوجه پنگوئن طوسی، دوروبرتان را گرفته‌اند. اگر شما هم از این نوع کاردستی درست کرده‌اید و به ساخت کاردستی با گلوله‌های پوم‌پوم علاقه‌مندید اولا خوشحال می‌شویم نظرتان را درباره ساخت این کاردستی با ما درمیان بگذارید دوما مطالب دیگر ساخت کاردستی با پوم پوم مثل کاردستی جوجه را از دست ندهید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت کاردستی پنگوئن پوم پوم

این کاردستی مناسب چه رده سنی است؟
این کاردستی کودکانه برای رده سنی 5 سال به بالا در نظر گرفته شده است، اما گاهی کودکانی با سن بیشتر هم کاردستی جوجه را سرگرم‌کننده می‌دانند.
چه وسایلی برای ساخت کاردستی پنگوئن پوم پوم نیاز است؟
برای ساخت این کاردستی به کاموا، چسب حرارتی، نمد رنگی و قیچی نیاز دارید.
به جای پوم‌پوم از چه وسیله‌ای استفاده کنید؟
اگر نمی‌توانید پوم‌پوم درست کنید، می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه‌های لوازم تحریری یا کادوفروشی‌ها تهیه کنید.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید