خلاصه مطلب

فانوس کاغذی یک کاردستی خیلی ساده است که در نگاه اول پیچیده و عجیب به نظر می‌رسد. با ساخت کاردستی فانوس کاغذی ساده می‌توانید به چشم اطرافیان یک آدم حرفه‌ای در ساخت کاردستی به نظر بیایید.

فانوس کاغذی در کشورهای مختلف معانی متفاوتی دارد. مثلا در کشور چین به ­معنای پایان سال و در بعضی کشورها برای برآورده‌شدن آرزوهاست. کاردستی فانوس کاغذی بخاطر ظاهر جذاب و قصه‌هایی که دارد، برای خیلی‌ها جذاب است. شما می‌توانید با وسایل مختلفی مثل کاغذ، ابریشم، بامبو یا چوب و شمع‌­های واقعی یا فقط یک منبع نور این کاردستی را درست کنید.

با ساخت کاردستی فانوس کاغذی یک اتاق زیباتر خواهید داشت. با کاغذ رنگی همراه باشید تا مرحله‌­به‌­مرحله آموزش ساخت کاردستی فانوس کاغذی را یاد بگیرید.

وسایل مورد نیاز کاردستی فانوس کاغذی

 • کاغذ 1 عدد
  کاغذ سفید (با اندازه 5/25 در 5/30 سانتی‌­متر)
 • کاغذ رنگی 1 عدد
  کاغذ رنگی یا کاغذ ­کادو ( با اندازه 5/30 در 5/30 سانتی­‌متر)
 • مداد 1 عدد
  مداد
 • خط کش 1 عدد
  خط­­­‌کش
 • چسب نواری تزیینی 1 عدد
  نوارچسب فانتزی یا تزیینی
 • 1 عدد
  نوارچسب دو طرفه
 • کاتر 1 عدد
  کاتر
 • کاغذرنگی 3 عدد
  نوار کاغذی یا مقوایی ( با اندازه 5/2 در 5/30 سانتی­‌متر)
 • شمع 1 عدد
  شمع وارمر (اختیاری)
وسایل مورد نیاز برای ساخت کاردستی فانوس

چند نکته مهم درباره ساخت فانوس کاغذی

 • اولین قدم قبل ساخت کاردستی فانوس کاغذی انتخاب کاغذ رنگی یا کاغذ­ طرح‌دار دلخواه است. شما می‌­توانید از انواع کاغذ ­کادوها مثل کاغذ ­کادو مخمل، زرورق، براق، کرافت، شفاف­، چاپی و… استفاده کنید.
 • بهتر است کاغذ رنگی یا کاغذ ­کادو انتخابی، رنگارنگ و طرح‌دار باشد. بهتر است کاغذ خیلی مات و ضخیم نباشد. در غیر این صورت با روشن کردن کاردستی فانوس کاغذی نور از کاغذها رد نمی‌شود.
 • در انتخاب نوع کاغذ رنگی یا کاغذ­ کادو دقت کنید. نباید از کاغذ رنگی یا کاغذ ­کادویی نازک و پلاستیکی استفاده کنید، چون آن­‌ها استحکام کافی برای ساخت کاردستی فانوس کاغذی را ندارند.
 • در بعضی مراحل کاردستی فانوس کاغذی به کاتر نیاز دارید. این مراحل را خودتان انجام دهید، چون کار با آن برای نوجوانان خطرناک است.
 • نشانه­‌گذاری و فاصله‌­گذاری مراحل ساخت فانوس کاغذی باید با دقت و مهارت انجام شود. این کار برای نوجوانان چالش‌برانگیز است. تصمیم‌گیری درباره اینکه خودتان این بخش را انجام دهید تا به نوجوانتان بسپارید، با شماست.
ساخت کاردستی فانوس

مراحل ساخت کاردستی فانوس کاغذی

کاردستی فانوس کاغذی، یک کاردستی کاغذی سرگرم‌­کننده است. اگر فرزند نوجوان شما به ساخت کاردستی فانوس کاغذی علاقه دارد، در ساخت این کاردستی او را هم سهیم کنید تا احساس ناکافی بودن نداشته باشد.

شما می‌توانید کاردستی عروسک سیمی را هم با نوجوانان درست کنید.

1. رسم خطوط روی کاغذ اصلی

کاغذ رنگی یا کاغذ­ کادویی را به پشت روی میز قرار دهید. با یک خط­‌کش و مداد سیاه، موازی با ضلع­‌های کاغذرنگی یا کاغذ­کادو خطی به فاصله 1 سانتی­‌متر بکشید.

کاردستی فانوس کاغذی

داخل کاغذ رنگی یا کاغذ­ کادو یک مربع بکشید که به اندازه 1 سانتی­‌متر با ضلع‌­های کاغذ فاصله داشته باشد. این نشانه‌ها برای این است که موقع بُریدن کاغذ، بیش از حد پیش نروید.

2. خط‌کشی کاغذ کاردستی فانوس کاغذی

حالا دو ضلع روبه‌­روی هم را انتخاب کنید. بعد روی هریک از این ضلع­‌ها را به فاصله یک سانتی‌متر اندازه بزنید و تقسیم کنید. شما باید نشانه­‌گذاری و فاصله­‌گذاری را حتما برای هر دو ضلع روبه‌رو انجام دهید. این کار باعث می­‌شود تا کاردستی فانوس کاغذی زیباتر و تمیزتر از آب در بیاید.

آموزش ساخت کاردستی فانوس

اگر فرزندتان می­‌خواهد کاردستی فانوس کاغذی را بسازد، بهتر است اجازه دهید خط­‌­کشی، فاصله‌­گذری و نشانه‌­گذاری‌­ها را او انجام دهد؛ چراکه کار با خط‌­کش دقت بالایی می‌خواهد و این کار می‌تواند یک چالش اساسی برای او باشد.

3. وصل خطوط روی کاغذ به هم

بعد از انجام مرحله قبل ساخت کاردستی فانوس کاغذی حالا نوبت وصل نشانه­‌ها به ­هم است. برای این کار، اولین نشانه از خط بالا را به اولین نشانه از خط پایین وصل کنید. وصل نشانه­‌ها را تا آخر انجام دهید.

نحوه ساخت کاردستی فانوس

از آنجا که این مرحله هم چندان پیچیده نیست، بد نیست بگذارید این کار را فرزند نوجوانتان انجام دهد.

4. بُرش خطوط روی کاغذ کاردستی فانوس کاغذی

در این مرحله با استفاده از کاتر و خط‌کش، خطوطی را که روی کاغذ مشخص کردید، بُرش بزنید.

برای این کار باید خط­‌کش را روی هر خط ثابت نگه دارید و بعد روی آن را با کاتر ببُرید. برش زدن خط­وط با کاتر را تا آخرین خط ادامه بدهید.

برش خطوط روی کاغذ کاردستی فانوس کاغذی

نکته مهم این است که برش‌­ها نباید تا انتهای عرض کاغذ ادامه پیدا کند.

بُرش را باید تا سر خط­‌های موازی با ضلع‌­ها انجام دهید تا کاردستی فانوس کاغذی پاره نشود. پس از پایان کارِ برش‌­ها، کاغذ باید به ­صورت نوارهایی باشد که از طول از هم جدا و از عرض به­ هم وصل­ هستند.

کاردستی فانوس کاغذی

5. جداکردن نوار اضافه انتهایی

در این مرحله باید آخرین نوار کاغذی یعنی نوار انتهای کاغذ را با کاتر کاملا از کاغذ رنگی یا کاغذ­ کادو جدا کنید. دقت کنید که لبه­‌های بالا و پایین کاغذ را با کاتر نبُرید و به آن­‌ها صدمه نزنید.

ساخت فانوس در خانه

در مراحل بعدی ساخت کاردستی فانوس کاغذی کاربرد این دو لبه کاغذ را متوجه خواهید شد. پس مراقب لبه­‌های کاغذرنگی یا کاغذ­کادو باشید که آسیب نبینند.

6. چسباندن نوار چسب دو طرفه به کاغذ سفید

در این مرحله از ساخت کاردستی فانوس کاغذی، به یک کاغذ سفید با ابعاد 5/25 در 5/30 و نوارچسب دو طرفه نیاز دارید. به سراسر لبه هر دو طول­ کاغذ سفید، نوار چسب دوطرفه بچسبانید.

آموزش ساخت فانوس گاغذی

می‌­توانید بعد از اندازه­‌گیری­‌ها، کار برش و چسب زدن برای ساخت کاردستی فانوس کاغذی را به فرزندتان بسپارید تا انجام دهد.

7. چسباندن کاغذهای کاردستی فانوس کاغذی به هم

حالا بالا و پایین کاغذ رنگی یا کاغذ­ کادویی ریش‌ریش را به بالا و پایین ورق سفید چسبی بچسبانید. ابعاد کاغذ سفید از ابعاد کاغذ رنگی یا کاغذ­ کادوی کاردستی فانوس کاغذی شما کوچک­‌تر است.

چسباندن کاغذهای کاردستی فانوس کاغذی

بنابراین وقتی آن‌­ها را به ­هم بچسبانید، کاغذ رنگی یا کاغذ ­کادو برجسته و شبیه به تونل می­‌شود. اگر همه مراحل ساخت کاردستی فانوس کاغذی را درست انجام داده باشید، بعد از چسباندن این دو کاغذ به ­هم باید یک حفره و فاصله بین کاغذ رنگی یا کاغذ ­کادو و کاغذ سفید درست شود.

درست کردن فانوس در خانه

8. چسباندن نوار دو طرفه به کاغذ سفید

کاغذ سفید متصل به کاغذ رنگی یا کاغذ­ کادو را بچرخانید. به طوری که کاغذ رنگی زیر قرار بگیرد. حالا با نوار چسب دوطرفه، عرض کاغذ سفید را چسب بزنید.

آماده کردن وسایل برای کاردستی فانوس

حواستان باشد چسب را به درستی بچسبانید تا زمان لوله‌کردن کاغذ و چسباندن دو لبه به هم مشکلی پیش نیاید.

ساخت فانوس کاغذی کودکانه

9. لوله کردن کاغذ کاردستی فانوس کاغذی

در این مرحله از کاردستی فانوس کاغذی باید با دقت دو لبه عرض کاغذ سفید را در مرحله قبل چسب دو طرفه زده‌­اید، به­ هم بچسبانید.

لوله کردن کاغذ کاردستی فانوس کاغذی

خیلی ساده لبه چسبی کاغذ سفید را به لبه دیگر آن نزدیک کنید تا کاغذ سفید شبیه یک لوله شود. حالا چسب دوطرفه را به عرض دیگر کاغذ بچسبانید تا لوله کاغذی سفید کاملا محکم شود.

آماده کردن کاغذ کاردستی فانوس کاغذی

اگر همه مراحل کاردستی فانوس کاغذی را خوب پیش برده باشید، حالا باید چیزی شبیه شکل زیر داشته باشید.

آموزش ساده ساخت کاردستی فانوس

10. بُرش و چسباندن نوارهای باریک کاغذی

با انجام این مرحله کاردستی فانوس کاغذی خود را کامل‌­تر خواهید کرد. در قدم اول، 3 نوار کاغذی با اندازه 5/2 در 5/30 با قیچی بِبُرید. در صورت دلخواه می­‌توانید یکی از این 3 نوار را به همین اندازه، ولی با مقوا درست کنید تا دسته فانوس کاغذی محکم‌تر باشد.

برش و چسباندن نوارهای باریک کاغذی

به یک سمت این نوارها چسب دوطرفه بچسبانید. حالا آن‌ها را به بالا، پایین کاردستی فانوس کاغذی بزنید تا شکل نهایی فانوس زیباتر شود.

ساخت کاردستی کودکانه

سومین نوار کاغذی، برای دسته کاردستی فانوس کاغذی استفاده می‌­شود. شما می‌­توانید آن را با مقوا و در اندازه 5/2 در 5/30 درست کنید. حالا نوار کاغذی یا مقوایی را کمی قوس بدهید. بعد دو انتهای آن را با نوارچسب دوطرفه چسب بزنید و به کاردستی فانوس کاغذی بچسبانید. حالا دسته فانوس را هم سر جایش بچسبانید.

ساخت کاردستی فانوس ساده

در این مرحله از ساخت کاردستی فانوس کاغذی به شکل زیر خواهید رسید.

آموزش ساخت کاردستی فانوس ساده

11. تزیین کاردستی فانوس کاغذی

حالا وقت تزیین نوارهای کاغذی است. شما می‌توانید همه آن‌ها یا فقط یکی دو تا از نوارهای کاغذی ساده بالا، پایین و دسته فانوس را با نوار چسب فانتزی تزیین کنید.

تزیین کاردستی فانوس کاغذی

وقتی همه جزییات جذاب را هم به کاردستی فانوس کاغذی اضافه کردید، می­‌توانید یک شمع وارمر روشن کنید و آن را داخل کاردستی فانوس کاغذی خود بگذارید.

کاردستی فانوس کاغذی شما تمام شد. حالا شما یک فانوس کاغذی زیبا دارید که می‌­توانید از آن به‌­عنوان یک وسیله تزیینی برای مهمانی‌­ها استفاده کنید.

شاید هم دوست داشته باشید با ساخت چند کاردستی فانوس کاغذی بالکن خانه­ را در شب‌های تاریک، روشن و زیبا کنید.

شما چه طرحی را برای ساخت این کاردستی دوست دارید؟ اگر شما هم کاردستی فانوس کاغذی را ساختید، نظرتان را درباره آن با مخاطبان کاغذ رنگی در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی فانوس کاغذی

وسایل موردنیاز برای ساخت کاردستی فانوس کاغذی چیست؟
کاغذ سفید، کاغذ رنگی، نوار چسب دوطرفه، نوار چسب تزیینی و… مهم‌ترین وسایل برای ساخت کاردستی فانوس کاغذی هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
کاردستی جا کلیدی یکی از حرفه‌ای‌ترین کاردستی‌هاست و برای بزرگسالان مناسب است.
ساخت کاردستی فانوس کاغذی چقدر زمان می‌برد؟
این کاردستی به ظرافت زیادی نیاز دارد و تقریبا 7-8 ساعت زمان خواهد برد.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید