خلاصه مطلب

گل مصنوعی یکی از وسایل تزیینی پرکاربرد برای زیباسازی محیط خانه است. این دست از گل‌ها درست کردن آسانی دارند و به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را در خانه درست کنید. ما در این مطلب از کاغذرنگی آموزش ساخت گل مصنوعی به 3 روش مختلف را برای شما آماده کرده‌ایم، برای یادگیری آن‌ها در ادامه با کاغذرنگی همراه باشید.

گل مصنوعی ازجمله وسایل تزیینی پرکاربردی است که معمولا برای دکوراسیون منزل از آن استفاده می‌شود. شاید در نگاه اول ساخت گل‌های مصنوعی کمی سخت به‌نظر برسد. اما درواقع این کار از آنچه فکرش را می‌کنید بسیار ساده‌تر است. تا پایان این مطلب خواهید فهمید درست‌کردن گل‌های مصنوعی زیبا مثل کاردستی با چسب حرارتی در خانه چندان هم کار مشکلی نیست. در این مطلب از کاغذرنگی طرز ساخت گل مصنوعی به سه روش مختلف را برای شما توضیح خواهیم داد.

وسایل موردنیاز

 • به تعداد مورد نیاز
  کاغذرنگی
 • 1 عدد
  قیچی
 • به اندازه مورد نیاز
  نخ
 • 1 عدد
  سوزن
 • به تعداد مورد نیاز
  ساقه گل مصنوعی
 • به رنگ سبز
  نوار گاترین
 • 1 عدد
  منگنه‌زن
 • به رنگ‌های موزد نیاز
  رنگ آکریلیک یا لاتکس
 • به تعداد مورد نیاز
  فیلتر قهوه
 • به اندازه مورد نیاز
  پارچه رنگی

روش اول؛ ساخت گل مصنوعی کاغذی همراه ساقه

در روش اول از فیلتر قهوه، ساقه گل مصنوعی، رنگ آلکریک یا لاتکس و قیچی برای ساخت گل کاغذی استفاده می‌کنیم.

1. ترکیب رنگ، آب و فیلتر قهوه

سه قاشق غذاخوری (44 میلی‌لیتر) از رنگ آکریلیک یا لاتکس را داخل یک ظرف بزرگ بریزید. سپس نصف فنجان آب به رنگ‌ها اضافه کرده و هم بزنید تا به‌خوبی در آب حل شوند. تقریبا دو لیوان آب به ظرف اضافه کرده و فیلترهای قهوه را داخل ‌رنگ فرو کنید.

برای اینکه فیلترها رنگی شوند، حداقل دو تا سه دقیقه باید داخل آب غوطه‌ور باشند. البته اگر می‌خواهید بهتر رنگ گرفته و پررنگ‌تر شوند، لازم است برای 15 دقیقه داخل ظرف رنگ باقی بمانند.

یک پیشنهاد جالب

به‌جای استفاده از یک رنگ می‌توانید ترکیبی از رنگ‌ها را استفاده کرده و یک رنگ خاص‌تر درست کنید. به‌عنوان مثال از ترکیب رنگ صورتی با کمی رنگ زرد، رنگ مرجانی ایجاد می‌شود.

2. خشک کردن فیلترها برای ساخت گل مصنوعی

پس از رنگ‌گرفتن فیلترهای قهوه، آن‌ها را از ظرف رنگ خارج کرده و بگذارید به‌خوبی رطوبتشان را ازدست بدهند. تقریبا 20 تا 30 دقیقه زمان برای خشک‌شدن کامل فیلترها نیاز است. برای خشک‌کردن فیلترها می‌توانید آن‌ها را روی یک قفسه سیمی قرار دهید تا سریع‌تر و بهتر خشک شوند.

ساخت گل مصنوعی (کاغذی و پارچه‌ ای) به 3 روش مختلف

3. برش فیلترهای قهوه

پس از خشک‌شدن کامل فیلترها مطابق ویدیوی زیر آن‌ها را به‌صورت مارپیچ با عرض 2.5 سانتی‌متر برش دهید.

4. برش نوار گاترین در ساخت گل مصنوعی

در این مرحله 30 سانتی‌متر از نوار گاترین را برش داده و مرکز مارپیچ را به ابتدای آن بچسبانید.

5. ساخت بدنه اصلی گل

تقربیا به پایان کار نزدیک شده‌اید؛ در این مرحله بدنه اصلی گل را درست می‌کنید. برای این‌کار باید مارپیچ‌های مرحله قبل را به‌صورت چین‌خورده روی نوار گاترین بچسبانید؛ چیزی شبیه پرده‌های آکاردئون. برای درک بهتر مطابق ویدیوی زیر این‌کار را انجام داده و درنهایت اضافه مارپیچ را جدا کنید.

6. اضافه‌کردن میله گل‌سازی برای ساخت گل مصنوعی

میله گل‌سازی را ابتدای نوار گاترین قرار داده و نوار را دور آن بپیچید. اگر میله گل‌سازی ندارید، می‌توانید از یک تکه سیم نازک یا ساقه‌های پلاستیکی گل‌های قدیمی استفاده کنید.

7. رنگ‌آمیزی ساقه و چسباندن به گل

ساقه را سبز کرده و گلبرگ‌ها را از هم باز کنید. برای تغییر رنگ ساقه، نوار گاترین را برداشته و از پایین ساقه به‌سمت بالا دور آن بپیچید. در آخر هم با انگشتان خود گلبرگ‌ها را کمی به‌سمت بیرون باز کنید.

روش دوم؛ ساخت گل مصنوعی کاغذی به روشی دیگر

در روش دوم از کاغذرنگی، منگنه‌زن و قیچی برای ساخت گل کاغذی استفاده می‌کنیم.

1. برش کاغذرنگی

برای شروع 10 کاغذرنگی مربعی را در ابعاد 7.5*7.5 سانتی‌متری برش دهید. می‌توانید از 10 کاغذ یک رنگ یا ترکیبی از چند رنگ استفاده کنید. اگر می‌خواهید گل شما سایز بزرگ‌تری داشته باشد، ابعاد کاغذها را بزرگ‌تر درنظر بگیرید.

ساخت گل مصنوعی (کاغذی و پارچه‌ ای) به 3 روش مختلف

2. قراردادن کاغذها روی هم برای ساخت گل مصنوعی

حال کاغذهای مرحله قبل را روی هم گذاشته و مطمئن شوید همه گوشه‌ها روی هم قرار گرفته است. سپس کاغذها را از وسط به یک‌دیگر منگنه کنید.

3. رسم دایره و برش اطراف کاغذ

یک دایره روی کاغذها رسم کرده و دورتادور آن را برش دهید. برای کشیدن دایره می‌توانید از یک پرگار یا یک ظرف دایره‌ای استفاده کنید.

4. جدا کردن لایه‌ها در ساخت گل مصنوعی

در این مرحله باید لایه‌ها را از هم جدا کرده و  یکی از آن‌ها را به‌عنوان لایه مرکز درنظر بگیرید. سپس بقیه لایه‌ها را به‌ترتیب تا آخرین لایه از پایین چین داده و دور لایه مرکز بپیچید. در پایان این مرحله گل شما دقیقا شبیه غنچه‌ای می‌شود که تازه باز شده است.

5. کشیدن گل به سمت بیرون

تا این‌جا گل شما یک قدم با گلی که کاملا باز شده فاصله دارد. برای کامل‌شدن گل، گلبرگ‌ها را به‌سمت بیرون باز کنید. حالا گل شما آماده است.

روش سوم؛ ساخت گل مصنوعی پارچه‌ای

در روش سوم از پارچه رنگی، کاغذ الگو، نخ‌وسوزن و قیچی برای ساخت گل مصنوعی پارچه‌ای استفاده می‌کنیم.

1. آماده‌کردن گلبرگ‌ها

در مرحله اول باید گلبرگ‌‌های گل‌ را آماده کنید؛ برای این‌کار شما به الگو نیاز دارید. بنابراین قبل از هر کاری به‌کمک یک تکه کاغذ تعدادی الگو بسازید. الگوها باید شبیه یک لوبیا و در اندازه‌های کوچک و بزرگ باشند.
برای ساخت گلبرگ‌ها ما چهار الگو در اندازه‌های تقریبی زیر درست کرده‌ایم.

 • 4.4*7.6 سانتی‌متر
 • 5.1*8.9 سانتی‌متر
 • 6.4*11.4 سانتی‌متر
 • 7.6*13.3 سانتی‌متر

حال با کمک الگوها 24 عدد گلبرگ بسازید. فقط به‌یاد داشته باشید از هریک از الگوها به‌تعداد مساوی گلبرگ درست کنید؛ یعنی از هر الگو شش و در کل 24 گلبرگ.

2. سوزاندن اطراف گلبرگ در ساخت گل مصنوعی

یک شمع روشن کنید و با کمک شعله آن، لبه‌های گلبرگ‌ را بسوزانید. این‌کار کمک می‌کند تا گلبرگ‌ها حالت طبیعی به‌خود گرفته و نخ‌های آن‌ها نیز کشیده نشوند.

3. رول کردن گلبرگ‌ها

یکی از گلبرگ‌های کوچک را برداشته و به‌شکل قیف رول کنید. سپس پایین گلبرگ‌ را به‌کمک نخ‌وسوزن بدوزید تا از هم باز نشود.

4. پیچیدن گلبرگ‌ها دور گل در ساخت گل مصنوعی

دوباره یکی دیگر از گلبرگ‌ها را برداشته و دور اولین گلبرگ بپیچید. مشابه مرحله قبل برای اینکه گلبرگ‌ باز نشود، آن را سردوزی کنید.

5. اضافه کردن گلبرگ‌ها به بدنه اصلی

هم‌چنان مرحله قبل را ادامه داده و از کوچک به بزرگ گلبرگ‌ها را دور اولین گلبرگ بپیچید تا گل شما تکمیل شود. علاوه‌براین برای جلوه طبیعی گل، ابتدا لبه پایینی گلبرگ‌ها را با اولین گلبرگ یکی کرده و سپس دور آن بپیچید.

ساخت گل مصنوعی (کاغذی و پارچه‌ ای) به 3 روش مختلف

امیدواریم از این آموزش لذت کافی را برده باشید. اگر برای زیباترشدن گل‌ها پیشنهادی دارید، آن را با ما در کاغذرنگی به‌اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت گل مصنوعی

ساخت کاردستی ساخت گل مصنوعی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی برای بزرگسالان مناسب است.
برای ساخت این کاردستی به چه وسایلی نیاز دارید؟
به تناسب اینکه کدام مدل کاردستی گل مصنوعی را بسازید، به وسایل مختلفی مثل کاغذ رنگی، رنگ آکریلیک، نوار گاترین، پارچه رنگی، فیلتر قهوه و… نیاز است.
به جای فیلتر قهوه از چه وسیله دیگری می‌توان استفاده کرد؟
شما می‌توانید از کاغذ شیرینی هم استفاده کنید.
اشتراک گذاری: