گل مصنوعی ازجمله وسایل تزیینی پرکاربردی است که معمولا برای دکوراسیون منزل از آن استفاده می‌شود. شاید در نگاه اول ساخت گل‌های مصنوعی کمی سخت به‌نظر برسد. اما درواقع این کار از آنچه فکرش را می‌کنید بسیار ساده‌تر است. تا پایان این مطلب خواهید فهمید درست‌کردن گل‌های مصنوعی زیبا چندان هم کار مشکلی نیست. در این مطلب از کاغذرنگی طرز ساخت گل مصنوعی به سه روش مختلف را برای شما توضیح خواهیم داد.

وسایل موردنیاز

 • کاغذرنگی
 • قیچی
 • نخ و سوزن
 • ساقه گل مصنوعی
 • نوار گاترین سبز
 • منگنه‌زن
 • رنگ آلکریک یا لاتکس
 • فیلتر قهوه
 • پارچه رنگی

روش اول؛ ساخت گل مصنوعی کاغذی همراه ساقه

در روش اول از فیلتر قهوه، ساقه گل مصنوعی، رنگ آلکریک یا لاتکس و قیچی برای ساخت گل کاغذی استفاده می‌کنیم.

مرحله اول

سه قاشق غذاخوری (44 میلی‌لیتر) از رنگ آکریلیک یا لاتکس را داخل یک ظرف بزرگ بریزید. سپس نصف فنجان آب به رنگ‌ها اضافه کرده و هم بزنید تا به‌خوبی در آب حل شوند. تقریبا دو لیوان آب به ظرف اضافه کرده و فیلترهای قهوه را داخل ‌رنگ فرو کنید.

برای اینکه فیلترها رنگی شوند، حداقل دو تا سه دقیقه باید داخل آب غوطه‌ور باشند. البته اگر می‌خواهید بهتر رنگ گرفته و پررنگ‌تر شوند، لازم است برای 15 دقیقه داخل ظرف رنگ باقی بمانند.

یک پیشنهاد جالب

به‌جای استفاده از یک رنگ می‌توانید ترکیبی از رنگ‌ها را استفاده کرده و یک رنگ خاص‌تر درست کنید. به‌عنوان مثال از ترکیب رنگ صورتی با کمی رنگ زرد، رنگ مرجانی ایجاد می‌شود.

مرحله دوم ساخت گل مصنوعی

پس از رنگ‌گرفتن فیلترهای قهوه، آن‌ها را از ظرف رنگ خارج کرده و بگذارید به‌خوبی رطوبتشان را ازدست بدهند. تقریبا 20 تا 30 دقیقه زمان برای خشک‌شدن کامل فیلترها نیاز است. برای خشک‌کردن فیلترها می‌توانید آن‌ها را روی یک قفسه سیمی قرار دهید تا سریع‌تر و بهتر خشک شوند.

ساخت گل مصنوعی (کاغذی و پارچه‌ ای) به 3 روش مختلف

مرحله سوم

پس از خشک‌شدن کامل فیلترها مطابق ویدیوی زیر آن‌ها را به‌صورت مارپیچ با عرض 2.5 سانتی‌متر برش دهید.

مرحله چهارم ساخت گل مصنوعی

در این مرحله 30 سانتی‌متر از نوار گاترین را برش داده و مرکز مارپیچ را به ابتدای آن بچسبانید.

مرحله پنجم

تقربیا به پایان کار نزدیک شده‌اید؛ در این مرحله بدنه اصلی گل را درست می‌کنید. برای این‌کار باید مارپیچ‌های مرحله قبل را به‌صورت چین‌خورده روی نوار گاترین بچسبانید؛ چیزی شبیه پرده‌های آکاردئون. برای درک بهتر مطابق ویدیوی زیر این‌کار را انجام داده و درنهایت اضافه مارپیچ را جدا کنید.

مرحله ششم ساخت گل مصنوعی

میله گل‌سازی را ابتدای نوار گاترین قرار داده و نوار را دور آن بپیچید. اگر میله گل‌سازی ندارید، می‌توانید از یک تکه سیم نازک یا ساقه‌های پلاستیکی گل‌های قدیمی استفاده کنید.

مرحله آخر

ساقه را سبز کرده و گلبرگ‌ها را از هم باز کنید. برای تغییر رنگ ساقه، نوار گاترین را برداشته و از پایین ساقه به‌سمت بالا دور آن بپیچید. در آخر هم با انگشتان خود گلبرگ‌ها را کمی به‌سمت بیرون باز کنید.

روش دوم؛ ساخت گل مصنوعی کاغذی به روشی دیگر

در روش دوم از کاغذرنگی، منگنه‌زن و قیچی برای ساخت گل کاغذی استفاده می‌کنیم.

مرحله اول

برای شروع 10 کاغذرنگی مربعی را در ابعاد 7.5*7.5 سانتی‌متری برش دهید. می‌توانید از 10 کاغذ یک رنگ یا ترکیبی از چند رنگ استفاده کنید. اگر می‌خواهید گل شما سایز بزرگ‌تری داشته باشد، ابعاد کاغذها را بزرگ‌تر درنظر بگیرید.

ساخت گل مصنوعی (کاغذی و پارچه‌ ای) به 3 روش مختلف

مرحله دوم ساخت گل مصنوعی

حال کاغذهای مرحله قبل را روی هم گذاشته و مطمئن شوید همه گوشه‌ها روی هم قرار گرفته است. سپس کاغذها را از وسط به یک‌دیگر منگنه کنید.

مرحله سوم

یک دایره روی کاغذها رسم کرده و دورتادور آن را برش دهید. برای کشیدن دایره می‌توانید از یک پرگار یا یک ظرف دایره‌ای استفاده کنید.

مرحله چهارم ساخت گل مصنوعی

در این مرحله باید لایه‌ها را از هم جدا کرده و  یکی از آن‌ها را به‌عنوان لایه مرکز درنظر بگیرید. سپس بقیه لایه‌ها را به‌ترتیب تا آخرین لایه از پایین چین داده و دور لایه مرکز بپیچید. در پایان این مرحله گل شما دقیقا شبیه غنچه‌ای می‌شود که تازه باز شده است.

مرحله آخر

تا این‌جا گل شما یک قدم با گلی که کاملا باز شده فاصله دارد. برای کامل‌شدن گل، گلبرگ‌ها را به‌سمت بیرون باز کنید. حالا گل شما آماده است.

روش سوم؛ ساخت گل مصنوعی پارچه‌ای

در روش سوم از پارچه رنگی، کاغذ الگو، نخ‌وسوزن و قیچی برای ساخت گل مصنوعی پارچه‌ای استفاده می‌کنیم.

مرحله اول

در مرحله اول باید گلبرگ‌‌های گل‌ را آماده کنید؛ برای این‌کار شما به الگو نیاز دارید. بنابراین قبل از هر کاری به‌کمک یک تکه کاغذ تعدادی الگو بسازید. الگوها باید شبیه یک لوبیا و در اندازه‌های کوچک و بزرگ باشند.
برای ساخت گلبرگ‌ها ما چهار الگو در اندازه‌های تقریبی زیر درست کرده‌ایم.

 • 4.4*7.6 سانتی‌متر
 • 5.1*8.9 سانتی‌متر
 • 6.4*11.4 سانتی‌متر
 • 7.6*13.3 سانتی‌متر

حال با کمک الگوها 24 عدد گلبرگ بسازید. فقط به‌یاد داشته باشید از هریک از الگوها به‌تعداد مساوی گلبرگ درست کنید؛ یعنی از هر الگو شش و در کل 24 گلبرگ.

مرحله دوم ساخت گل مصنوعی

یک شمع روشن کنید و با کمک شعله آن، لبه‌های گلبرگ‌ را بسوزانید. این‌کار کمک می‌کند تا گلبرگ‌ها حالت طبیعی به‌خود گرفته و نخ‌های آن‌ها نیز کشیده نشوند.

مرحله سوم

یکی از گلبرگ‌های کوچک را برداشته و به‌شکل قیف رول کنید. سپس پایین گلبرگ‌ را به‌کمک نخ‌وسوزن بدوزید تا از هم باز نشود.

مرحله چهارم ساخت گل مصنوعی

دوباره یکی دیگر از گلبرگ‌ها را برداشته و دور اولین گلبرگ بپیچید. مشابه مرحله قبل برای اینکه گلبرگ‌ باز نشود، آن را سردوزی کنید.

مرحله پنجم

هم‌چنان مرحله قبل را ادامه داده و از کوچک به بزرگ گلبرگ‌ها را دور اولین گلبرگ بپیچید تا گل شما تکمیل شود. علاوه‌براین برای جلوه طبیعی گل، ابتدا لبه پایینی گلبرگ‌ها را با اولین گلبرگ یکی کرده و سپس دور آن بپیچید.


تا این‌جا شما یک گل نیمه‌باز دارید. درصورت تمایل برای ساخت یک گل کاملا باز، کافی است با انگشتان خود گلبرگ‌های آن را به فرم یک گل بازشده درآورید.

ساخت گل مصنوعی (کاغذی و پارچه‌ ای) به 3 روش مختلف

امیدواریم از این آموزش لذت کافی را برده باشید. اگر برای زیباترشدن گل‌ها پیشنهادی دارید، آن را با ما در کاغذرنگی به‌اشتراک بگذارید.