خلاصه مطلب

هر زمان به فکر تغییر دکوراسیون خانه افتادید، یکی از بهترین کارها، رنگ‌آمیزی دیوارها است. در این مطلب تعدادی از جدیدترین ایده‌های رنگ‌آمیزی مناسب اتاق‌خواب، سالن پذیرایی و… ارائه کرده‌ایم.

تا همین چند سال پیش تغییر دکوراسیون خانه به تعویض وسایل و جابه‌جایی آن‌ها خلاصه می‌شد، اما این روزها تغییر رنگ دیوار یکی از بهترین ایده‌ ها برای تغییر چیدمان و ایجاد فضایی جدید است. استفاده از رنگ و طرح‌های جسورانه می‌تواند دکوراسیون خانه را به میزان چشمگیری تغییر دهد و حس خوب زیادی به افراد ببخشد. در این مطلب برای ایده رنگ دیوار اتاق و نشیمن طرح‌های مختلفی را ارائه کرده‌ایم. شما می‌توانید با الهام از این ایده‌ها تغییراتی اساسی در خانه به وجود آورید.

1. ایده رنگ دیوار با طرح هندسی

اگر به یک فضای متفاوت و جسورانه علاقه‌مند هستید، می‌توانید یک الگوی هندسی روی دیوار طراحی و با یک ترکیب زیبا آن را رنگ‌آمیزی کنید. این طرح می‌توانید از شکل‌های زاویه‌دار انتخاب شود که باعث افزایش حس هوشمندی در افراد خواهد شد؛ اما استفاده از طرح‌های دایره‌ای و بیضی حس خودمانی و صمیمیت بیشتری ایجاد می‌کند. شما می‌توانید به تناسب کاربری اتاق هریک از دو حالت را انتخاب کنید.

برای رنگ‌آمیزی کافی است با نوار چسب‌های نازک دیوار اتاق را بخش‌بندی و رنگ‌آمیزی کنید. پس از خشک شدن رنگ‌ها می‌توانید چسب‌ها را از دیوار جدا کنید. همچنین می‌توانید با یک خطکش و مداد خطوط موردنظر را روی دیوار ترسیم کرده و دیوار را رنگ کنید.

رنگ آمیزی طرح هندسی برای ایده رنگ دیوار

2. طرح یکنواخت و تکرارشونده

یکی از تکنیک‌های کاربردی برای رنگ آمیزی دیوار استفاده از غلطک است. برای اجرای این طرح باید دیوار موردنظر صاف باشد؛ ابتدا با دستمال خاک‌ یا گردوغبار روی دیوار را تمیز کنید. سپس شابلون استنسیل طرح دلخواهتان را به دیوار بچسبانید. بار از بالا به پایین و یک بار از پایین به بالا با غلتک به دیوار رنگ بزنید. این شیوه باعث ایجاد یک طرح یکنواخت و تکرارشونده روی دیوار می‌شود. برای فضاهای کلاسیک مانند اتاق نشیمن خانه‌هایی که دکور سنتی و خودمانی دارند، چنین طرح‌هایی انتخاب مناسبی خواهند بود.

آموزش رنگ آمیزی با استفاده از شابلون روی دیوار

3. نقاشی دیوار متناسب با عناصر موجود

اکر روی دیوار ترک، تو رفتگی، طاقچه و… وجود دارد، می‌توانید با استفاده از رنگ به طرح و عناصر موجود روی دیوار هویت جدیدی بدهید. برای مثال کلید و پریز یکی از جالب‌توجه‌ترین چیزهایی هستند که در این طرح می‌توانید به آن‌ها بپردازید. شما می‌توانید با رنگ فضای اطراف کلید پریز و چراغ فضای دیوار را تغییر دهید. برای اجرای این طرح ابتدا برق را قطع کنید و با کاغذ کلید پریزها را بپوشانید که رنگی نشود. با یک مداد طرحی کمرنگ از آنچه مدنظرتان است اطراف کلید پریز بکشید و به جز طرح مورد نظر سایر بخش‌های دیوار را هم بپوشانید. داخل طرح را رنگ‌آمیزی کنید و بعد خشک کردن رنگ، پوشش روی دیوار و کلید پریز را بردارید.

آموزش رنگ آمیزی دیوار

4. ایده رنگ دیوار با نقشه زمین

یک طرح جذاب برای دیوار اتاق کار و اتاق خواب نوجوانان کشیدن نقشه زمین است؛ برای اجرای این طرح شابلون استنسیل نقشه جهان را به دیوار بچسبانید و قسمت‌های مشخص شده را رنگ بزنید، بعد از خشک شدن دیوار شابلون را جدا کنید. نیازی به استفاده از رنگ‌های واقعی برای نمایش خشکی و دریا نیست. این طرح قرار نیست در کلاس جغرافیا ارائه شود! رنگ‌آمیزی را متناسب با سایر وسایل موجود در اتاق اجرا کنید تا هارمونی رنگ‌ها به هم نریزد.

رنگ آمیزی نقشه جهان روی دیوار

5. طرح شکوفه‌های درخت گیلاس

اگر به طبیعت علاقه‌‌ دارید، این ایده رنگ دیوار مربوط به شکوفه‌های درخت گیلاس می‌تواند انتخاب محبوب شما باشد؛ برای اجرای این طرح می‌توانید شابلون را به دیوار بچسبانید یا الگو را با مداد روی دیوار طراحی کنید. پس از کشیدن الگو آن را با رنگ‌های دلخواهتان رنگ‌آمیزی کنید. بهتر است در طراحی‌های مربوط به طبیعت برای ایده رنگ دیوار از رنگ‌های معمول استفاده کنید تا حس واقعی‌تری نسبت به طرح کشیده شده داشته باشید.

رنگ آمیزی درخت روی دیوار

6. نقاشی آبرنگی

طراحی با آبرنگ با وجود رنگ‌های متنوع و چشم‌نواز یک ایده آسان و زیبا برای تغییر فضای اتاق است. برای استفاده از طراحی‌های آبرنگ می‌توانید همه قواعد را زیر پا بگذارید و یک طرح شلوغ و بی‌نظم برای رنگ‌آمیزی دیوار انتخاب کنید. همچنین استفاده از طرح‌های آمبره برای ایده رنگ دیوار این روزها طرفداران زیادی دارد. البته برای اجرای چنین طرحی احتمالا به کمک یک متخصص نیاز خواهید داشت. در مجموع رنگ‌های ابروبادی با آبرنگ در هر طرح و شکلی که باشد، می‌تواند فضایی شاد و پرانرژی به خانه ببخشد.

رنگ آمیزی آبرنگی روی دیوار

7. ایده رنگ دیوار با بافت بصری

یکی از روش‌های خلاقانه‌ رنگ‌آمیزی دیوار بافت بصری است؛ روش‌های مختلفی برای اجرای این طرح وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها الگو بگیرید. یک ایده مبتکرانه برای اجرای بافت بصری، استفاده از برس یا جاروی حصیری است؛ برای اجرای این طرح ابتدا دیوار موردنظر را رنگ کنید و قبل این که رنگ خشک شود، برس یا جارو را از بالا به پایین روی دیوار بکشید. این کار فضای اتاق را رسمی و شیک خواهد کرد. چنین طرح و رنگی برای اتاق کار یا اتاق مهمان انتخاب خوبی است.

آموزش رنگ بصری روی دیوار

8. طرح گل‌های بزرگ

اگر علاقه زیادی به گل‌ها دارید، این طرح جذاب را از دست ندهید. استفاده از طرح گل همیشه تازگی خواهد داشت. اما کشیدن گل‌های ریز روی دیوار برای اتاق‌هایی که فضای کوچکی دارند، مناسب نیست. چراکه این گروه از طرح‌ها باعث شلوغی دیوار و کوچک به نظر رسیدن فضای اتاق خواهد شد. برای اتاق‌های کوچک از طرح گل‌های بزرگ برای ایده رنگ دیوار استفاده کنید.

با این کار دیوار خیلی شلوغ به نظر نخواهد آمد و می‌توانید اتاق را بزرگ‌تر هم نشان دهید. برای کشیدن چنین طرحی به یک متخصص نیاز دارید تا طرحی حرفه‌ای با رنگ‌آمیزی ظریف و دقیق برایتان پیاده‌سازی و اجرا کند.

آموزش رنگ آمیزی طرح گل روی دیوار

9. نوشتن شعر و متن

اگر از دوستداران شعر هستید، نوشتن شعر روی دیوار یک ایده‌ نو و خاص است؛ برای انجام این طرح می‌توانید از الگوی آماده استفاده کنید؛ ابتدا با یک مداد و خط‌کش روی دیوار خط‌کشی کنید. سپس با مداد متن موردنظر را بنویسید و با رنگ دلخواه با قلم‌مو آن را رنگ بزنید. بعد از خشک شدن رنگ، خط های به جا مانده از مداد را با پاک کن با دقت پاک کنید.

البته طرح‌های نوشته مختلفی برای چسباندن به دیوار در بازار وجود دارد که می‌توانید بین آن‌ها هم انتخاب کنید. این طرح‌ها بسیار متنوع هستند و دستتان برای انتخاب باز خواهد بود. اگر طرح دلخواه شما در بازار وجود ندارد و از طرفی نمی‌خواهید خودتان روی دیوار بنویسید، کافی است طرح موردنظر را بنویسید و آن را در ابعاد بزرگ چاپ کنید تا روی دیوار بچسبانید.

نوشتن شعر و متن روی دیوار

10. ایده رنگ دیوار با طرح غلطک

غلطک‌های طرح‌دار انواع و طرح‌های مختلفی دارند؛ برای استفاده از غلطک‌های طرح‌دار باید دیوار موردنظر کاملا صاف باشد. برای انجام این طرح ابتدا دیوار را با دستمال تمیز کنید که رنگ به خوبی به دیوار جذب شود .سپس از بالا شروع به رنگ کردن کنید.

کافی است غلطک را در ظرف رنگ بگردانید تا رنگی شود؛ سپس آن را روی دیوار بکشید. این حالت هم یک طرح تکرارشونده ایجاد خواهد کرد؛ اما در صورتی که از طرح‌های گل‌دار استفاده کنید، میزان تکرار طرح کمتر به چشم می‌آید.

رنگ آمیزی با غلطک طرح دار روی دیوار

هریک از طرح‌ها و ایده‌ های دکور گفته شده زیبایی و جذابیت خاص خودشان را دارند؛ اما اینکه کدام طرح برای اتاق‌ها و چیدمان خانه شما مناسب است کاملا به شما بستگی دارد. فضای اتاق، رنگ پرده یا سایر وسایل اتاق، نوع کاربری و… مواردی هستند که می‌توانند روی انتخاب طرح اثر بگذارند. بنابراین پیش از انتخاب هر طرح به این نکات توجه کافی داشته باشید.

اشتراک گذاری: