خلاصه مطلب

ملیله کاغذی نوعی کاردستی هنری است که سال‌های اخیر طرفدارهای بسیار زیادی پیدا کرده است. این سبک کاردستی که بیشتر با کاغذرنگی و مقوا ساخته می‌شود طرح‌های ساده و سختی دارد که می‌توانید در این مطلب آن‌ها را آموزش ببینید.

کوییلینگ یا ملیله کاغذی یک کاردستی زیبا و حرفه‌ای است که با کاغذ ساخته می‌شود. ایجاد برش‌های طولانی کاغذ و شکل‌دهی به آن‌ها باعث خلق طرح‌های پیچ‌درپیچ و رنگارنگ می‌شود. این طرح‌ها می‌توانند به تناسب سلیقه و خلاقیت شما ظاهری ساده یا پیچیده داشته باشند. طبیعتا هرچه در ساخت این کاردستی بیشتر پیش بروید، طرح‌های حرفه‌ای خواهید ساخت. برای ساخت ملیله کاغذی وسایل زیادی نیاز ندارید، فقط باید حوصله و مدت زمان زیادی را برای بهتر شدن طرح خود صرف کنید.

در ادامه با کاغذ رنگی همراه باشید تا ضمن آموزش ساخت چند طرح کوییلینگ ایده‌هایی را هم به صورت عکس و ویدیو آموزشی ببینید.

آموزش ساخت ملیله کاغذی

در این آموزش شما شکل‌دهی به کاغذ را برای ساخت اجزاء اساسی ملیله کاغذی یاد خواهید گرفت. پس از آن می‌توانید با جابه‌جایی آن‌ها در صفحه کاغذ، مانند قطعات پازل هر طرحی که دوست دارید، خلق کنید. این کاردستی برای کودکان دشوار است و عموما بزرگسالان با تمرین زیاد در ساخت آن حرفه‌ای می‌شوند.

وسایل موردنیاز برای ساخت ملیله کاغذی

 • به مقدار لازم
  نوارهای کاغذی
 • به مقدار لازم
  چسب
 • به مقدار لازم
  میله شکل‌دهی
 • به مقدار لازم
  خلال چوب
 • 1 عدد
  قیچی

1. کاغذ پیچ فشرده

اولین چیز در آموزش ساخت ملیله کاغذی پیچیدن نوار کاغذی و ساخت یک کاغذ پیچ سفت است. برای این کار کافی است یک سر نوار کاغذی را روی میله فرم‌دهی قرار دهید. سپس نوار کاغذی را دور تا دور میله بپیچید و ته نوار را با چسب به بدنه کاغذ پیچیده شده بچسبانید. رول کاغذ آماده است. اگر این کار را به خوبی یاد گرفتید، می‌توانید سراغ ساخت اجزای دیگر بروید.

ساخت ملیله کاغذی

2. کاغذ پیچ شُل و باز

زیبایی این کاردستی به این است که دست شما در ساخت چند شکل با یک روش ساده و مشابه باز است. شکل دومی که باید بیاموزید، ساخت کاغذ پیچ شُل است. برای ساخت این شکل باید کاغذ را مثل آموزش قبل دور میله بپیچید، با این تفاوت که در مرحله چسباندن اجازه دهید نوار کمی به حالت اول برگردد و لایه‌های آن از یکدیگر فاصله بگیرند. سپس ته نوار را روی آخرین لایه بچسبانید.

ساخت ملیله کاغذی

3. اشک یا گلبرگ

یکی از اجزای پر کاربرد ملیله‌های کاغذی گلبرگ‌هایی ‌شکل اشک هستند. به‌منظور ساخت آن‌ها کافیست مانند ساخت دو شکل قبلی، نوار را دور میله بپیچید. سپس کمی اجازه دهید تا لایه‌های نوار از یکدیگر فاصله بگیرند. در این مرحله ته نوار را روی لایه بالایی بچسبانید و یک طرف از رول کاغذی خود را فشار دهید تا زاویه‌ تیزی درست شود. در آخر رول کاغذی باید شکل برگ یا اشک داشته باشد.

آموزش ساخت حرفه ای ملیله کاغذی

4. برگ دوسر

معمولا برگ گل‌ها شکلی که زاویه‌دار یا به اصطلاح نوک تیز در دو سمت خود دارند. اگر می‌خواهید از این نوع برگ رادر ساخت ملیله کاغذی استفاده کنید، باید همه مراحل برگ اشکی را به همان شکل اجرا کنید؛ حین انجام مراحل دو طرف برگ را فشار دهید تا همان زاویه‌ها ایجاد شود. یعنی یک سمت رول کاغذی را روی یک تخته‌ قرار داده و لایه‌های کاغذ را فشار دهید تا زاویه تشکیل شود؛ سپس برای سمت دیگر رول کاغذی هم همین حرکت را تکرار کنید تا گلبرگ شما شکل یک چشم شود.

در این حالت لایه‌های کاغذ شکل گرفته مناسب گرفته و می‌توانید با چسب روی جای آن‌ها را محکم کنید.

ساخت ملیله کاغذی

5. ملیله با انحنای S

همان‌طور که گفته شد تنوع زیادی در ساخت ملیله کاغذی وجود دارد. یکی از این ملیله‌‌ها، رول کاغذ مارپیچ یا S شکل است. در ساخت این شکل باید کمی دقت داشته باشید. یک سمت نوار کاغذی را روی میله قرار دهید و آن را تا نیمه دور میله بپیچید. میله را در بیاورید و سر دیگر نوار را برعکس حرکت قبل بپیچید. الآن باید یک نوار دو سر رول داشته باشید که برعکس یکدیگر هستند.

با کمی چسب لایه‌ها را در جای خود محکم کنید تا شکل باز نشود.

ساخت ملیله کاغذی

6. ملیله قلب

استفاده از ملیله قلب در کادو‌های عاشقانه یا هدیه‌هایی که برای دوستان نزدیک می‌برید، بسیار جالب‌توجه است. برای ساخت ملیله کاغذی به شکل قلب باید وسط نوار کاغذی خود را تا بزنید. سپس دو طرف نوار کاغذی را روبه‌روی یکدیگر قرار داده و دور میله بپیچید. با این‌کار هر دو سمت نوار رول می‌شوند و شکل قلب به ملیله می‌دهند.
در این طراحی به حوصله، صبر و دقت زیادی نیاز دارید. شاید مجبور شوید این طرح را چند بار تکرار کنید، پس خسته نشوید و صبورانه ادامه دهید.

ساخت ملیله کاغذی

7. ملیله‌های هندسی

پس از این‌که تمام شکل‌های قبل را به خوبی ساختید می‌توانید ساخت ملیله‌هایی با اشکال هندسی را هم تجربه کنید. برای مثال شما می‌توانید رول کاغذ مثلث یا رول کاغذ مربع داشته باشید که در تکامل ساخت ملیله کاغذی کمک زیادی به شما می‌کنند.

ساخت ملیله کاغذی

ایده‌هایی برای ساخت ملیله کاغذی

اگر شما هم ابتدای راه ساخت ملیله کاغذی هستید، شاید ایده‌های کافی به ذهنتان نمی‌رسد. پس برای ساخت ملیله‌های زیبا به نمونه‌ها و ایده‌هایی نیاز خواهید داشت. مطمئن باشید این موضوع طبیعی است، فقط کمی صبر کنید و به خودتان سخت نگیرید. شما می‌توانید از نمونه‌های کامل شده یا ویدیو‌های آموزشی استفاده کنید. در ادامه تعدادی عکس برای ساخت ملیله گل برایتان آورده‌ایم که به شما در ساخت آن کمک بهتری خواهد کرد.

امیدواریم پس از مطالعه روش ساخت شکل‌های مختلف، تماشای ویدیو و عکس های بالا بتوانید یک قاب زیبا از ملیله‌های کاغذی بسازید. شما می‌توانید در صورت علاقه به ساختنی‌های رنگی کاردستی با چوب بستنی را هم تجربه کنید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت ملیله کاغذی

ساخت ملیله کاغذی برای چه رده سنی است؟
این نوع کاردستی پیچیدگی‌های زیادی داشته و مناسب بزرگسالان است.
برای ساخت ملیله کاغذی به چه ابزاری نیاز دارید؟
کاغذهای رنگی با کیفیت مهم‌ترین ابزار ساخت ملیله کاغذی است.
آیا ملیله کاغذی یک کاردستی مبتدی است یا حرفه‌ای؟
ساخت ملیله کاغذی یک نوع کاردستی کاملا حرفه‌ای است و اگر مبتدی هستید، به کارتان نمی‌آید.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید