خلاصه مطلب

در این مطلب قصد داریم تا چندین روش مختلف برای درست کردن کاردستی‌های گوناگون با نی را به شما آموزش دهیم. تا پایان مطلب همراه مجله کاغذ رنگی باشید.

نی‌ها یکی از در دسترس‌ترین وسایل خانه هستند که به راحتی می‌توانید آن را از فروشگاه‌ها هم تهیه کنید. قیمت مناسب و دسترسی ساده به نی باعث شده نی‌ها یکی از بهترین وسایل برای ساختن کاردستی‌های مختلف باشند. شما می‌توانید با استفاده از نی‌های رنگارنگ به ساخت کاردستی با نی بپردازید. ساخت بعضی از این کاردستی‌ها به قدری ساده است که می‌توانید وسایل آن را تهیه کرده و ساختش را به فرزندتان بسپارید تا هم اوقات بهتری را سپری کند و هم مهارت‌های مختلف خود را پرورش دهد، این مطلب از کاغذرنگی را از دست ندهید.

1. پایه نگهدارنده کارت‌ و یادداشت‌ها

اگر از آن دسته افراد هستید که دوست دارید همه چیز روی میز شما سر جای خودش باشد، می‌توانید با استفاده از نی یک پایه نگه‌دارنده برای کارت‌ها، برگه‌های مهم، تصاویر، یادداشت‌های کوتاه و… درست کنید.
توجه کنید برای ساخت این کاردستی با نی باید از نی های ارتجاع‌پذیر استفاده کنید.

کاردستی با نی پایه نگهدارنده

وسایل مورد نیاز

 • شش عدد
  نی های رنگی
 • یک عدد
  قیچی

مراحل ساخت کاردستی با نی (پایه کارت)

برای ساخت کاردستی با نی و طراحی یک پایه نگهدارنده ساده، کافی است مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

1. اندازه‌گیری و برش دقیق نی‌ها

ما این کاردستی را با نی‌هایی به رنگ‌های قرمز، سبز و مشکی ساخته‌ایم. شما می‌توانید از هر رنگ دیگر متناسب با دکور و چیدمان اتاق استفاده کنید.
دو تا از نی‌ها را 4 سانتی‌متر برش دهید. ما نی‌های مشکی را برای این بخش در نظر گرفته‌ایم. این قطعه از نی باید طوری بریده شود که قسمت ارتجاع پذیر نی وسط برش قرار بگیرد.
چهار نی دیگر که در کاردستی ما نی‌های سبز و قرمز هستند را به اندازه 6 سانتی‌متر برش دهید؛ به‌طوری که 1.5 سانتی‌متر از قسمت بریده شده، قبل از قسمت ارتجاع‌پذیر و 3.5 سانتی‌متر از آن بعد از قسمت ارتجاع پذیر باید باشد. در نظر داشته باشید طول خم نی در این اندازه‌گیری 1 سانتی‌متر است.

2. اتصال نی‌ها به هم

در این قسمت باید نی‌ها را به هم متصل کنید. به ترتیب از هر رنگ، قرمز، مشکی و در آخرسبز را کنار هم قرار دهید. حالا باید دو نی در سه رنگ مختلف داشته باشید،
پس از آنکه دو نی رنگی را آماده کردید، باید آن‌ها را هم به هم وصل کنید. در نتیجه نهایی باید یک نی بزرگ داشته باشید. این نی بزرگ به ترتیب رنگ‌های سبز، مشکی، قرمز، قرمز، مشکی و سبز است.
مطابق شکل سوم باید قسمت‌هایی از نی‌ها را خم کنید.

3. برش سر نی‌ها

در آخر کافی است مانند شکل سرخم‌های دو نی مشکی و سبز را با استفاده از قیچی برش دهید تا گیره مناسبی برای نگه داشتن کاغذها، کارت‌ها و… به وجود بیاید.

کاردستی پایه با نی

2. طناب‌بازی، کاردستی با نی برای کودکان

ساده‌ترین کاردستی با نی همین کاردستی است که شما می‌توانید در مدت خیلی کوتاهی آن را درست کنید. این کاردستی برای کودکان بسیار جذاب خواهد بود.

وسایل موردنیاز

 • به مقدار لازم
  نی‌های رنگی
 • به مقدار لازم
  نخ محکم و ضخیم

ساخت کاردستی طناب بازی

در این کاردستی طول طناب به قد فرزندتان بستگی دارد. پیش از هرکاری باید انتها نخ را یک گره بزرگ و برجسته بزنید. این گره باید به شکلی باشد که مانع خروج نی‌ها از نخ شود. پس از گره، باید نی‌ها را از نخ عبور دهید تا جایی که نخ کاملا پر شود. در آخر دوباره انتهای نخ را هم گره بزنید.

کاردستی با نی طناب

3. نی‌های فانتزی برای کودکان

اگر فرزندتان برای نوشیدن آبمیوه‌های طبیعی یا شیر چندان رغبتی از خود نشان نمی‌دهد، می‌توانید با استفاده از نی‌های رنگارنگ و عروسکی او را به نوشیدن شیر یا آبمیوه‌ها ترغیب کنید.

وسایل موردنیاز

 • به مقدار لازم
  نی‌های رنگی
 • به تعداد لازم
  برچسب طرح دار

مراحل ساخت کاردستی با نی کودکانه

در این کاردستی کافی است برچسب‌ها را روی نی‌ها بچسبانید تا به آن‌ها ظاهری فانتزی و کودکانه بدهید. این برچسب‌ها در فروشگاه‌های لوازم‌التحریر پیدا می‌شوند، بنابراین برای تهیه آن‌ها مشکلی نخواهید داشت. طرح حیوانات، عروسک‌ها، شخصیت‌های کارتونی و… می‌توانند برای سر ذوق آوردن کودک شما مناسب باشند.

اما در صورتی که بخواهید این برچسب‌ها را در خانه تهیه کنید، کافی است طرح مورد نظرتان را روی کاغذ بکشید، آن را رنگ‌آمیزی کنید و آن را با کمی چسب مایع یا چسب ماتیکی روی نی بچسبانید.

کاردستی با نی

4. گل‌های بهاری رنگارنگ برای کاردستی با نی

اگر می‌خواهید یک کاردستی ساده با نی بسازید، بهترین ایده ساخت گل‌های ساده بهاری است.

وسایل موردنیاز

 • به مقدار لازم
  مقوای رنگی
 • به مقدار لازم
  نی‌های رنگی
 • یک عدد
  قیچی
 • یک عدد
  چسب
 • به مقدار لازم
  سوزن ته گرد

مراحل ساخت کاردستی با نی برای گل‌های بهاری

ساخت گل با نی از آن کاردستی‌هایی است که می‌توانید انجام آن را کاملا به فرزندتان بسپارید.

1. کشیدن و برش گلبرگ‌ها و برگ‌ها از روی مقوا

برای این ایده ابتدا باید روی مقواهای رنگی طرحی از گلبرگ‌ها بکشید. برای هر گل به 5 گلبرگ نیاز دارید. بنابراین به تناسب تعداد گل‌های موردنظرتان، گلبرگ‌ها را روی مقواها نقاشی کرده و با قیچی دورتادور گلبرگ‌ها را ببرید. پس از آنکه گلبرگ‌ها را از مقوا جدا کردید، با استفاده از چسب یا سورن ته‌گرد آن‌ها را به کنار هم قرار داده و به هم وصل کنید.

2. چسباندن گل‌ها به ساقه‌های نی

در قدم بعدی باید برگ‌های گل را هم به ساقه آن‌ها بچسبانید. حالا هم گل‌ها آماده هستند و هم ساقه‌ها! فقط باید با استفاده از کمی چسب نی‌ها را که به عنوان ساقه در نظر گرفته شده‌اندt به پشت گل‌ها بچسبانید تا در نهایت یک گل کامل ساخته شود.

کاردستی با نی

5. نی‌های پروانه‌ای برای کودکان

اگر می‌خواهید فرزندتان را به نوشیدن بعضی نوشیدنی‌های مقوی تشویق کنید، یکی دیگر از ایده‌ها ساخت یک پروانه زیبا و رنگارنگ روی نی است. این ایده را می‌توانید برای مهمانی‌ها هم مورد استفاده قرار دهید.

وسایل موردنیاز

 • به مقدار لازم
  مقوای رنگی مات یا براق
 • یک عدد
  چسب
 • یک عدد
  قیچی
 • به مقدار لازم
  نی

ساخت نی‌های پروانه‌ای

برای ساختن این کاردستی به سه پروانه در اندازه‌های مختلف نیاز دارید. پیش از هر چیز باید روی مقواها طرح پروانه‌ها را بکشید. پس از کشیدن پروانه آن را با ظرافت کافی از روی مقوا قیچی کنید. سپس باید پروانه‌ها را از بزرگ به کوچک روی هم قرار داده و وسط آن‌ها را با چسب به هم بچسبانید.

در ادامه باید روی نی را کمی چسب بزنید و هریک از پروانه‌ها را روی یک نی بچسبانید. اگر این کاردستی را برای مهمانی خاصی می‌سازید، می‌تواند رنگ پروانه‌ها به تناسب رنگ تم مهمانی انتخاب کنید.

6. نی‌های قلبی عاشقانه در کاردستی با نی

برای مناسبت‌های مختلف مانند ولنتاین، روز مهر ایرانی، تولد عشقتان یا… می‌توانید این ایده را پیاده‌سازی کنید.

وسایل موردنیاز

 • به تعداد دلخواه
  برچسب قلب
 • به مقدار لازم
  نی های رنگی
 • به مقدار لازم
  خودکارهای اکلیلی
 • به تعداد دلخواه
  ماژیک‌های رنگی

ساخت کاردستی با نی عاشقانه

شما می‌توانید قلب‌های رنگی این کاردستی با نی را از فروشگاه‌های لوازم‌التحریر تهیه کنید یا خودتان در خانه آن‌ها را بسازید. اگر می‌خواهید این قلب‌ها را در خانه بکشید، کافی است با یک شابلون قلب روی مقواهای رنگی قلب‌هایی با اندازه‌های مختلف بکشید.

روی قلب‌ها با استفاده از ماژیک‌ها و اکلیل طرح‌های مختلفی بکشید. در این مرحله می‌توانید از جملات عاشقانه، شکل‌ها و طرح‌های مختلف و… استفاده کنید. پس از آن باید قلب‌های کوچک‌تر را روی قلب‌های بزرگ‌تر بچسبانید تا قلب‌های رنگارنگی به وجود بیاید. درصورتی‌که بخواهید می‌توانید از قلب‌هایی با یک رنگ هم استفاده کنید.

قلب‌ها را با کمی چسب روی نی‌های رنگی بچسبانید و از آن‌ها به عنوان دکور و تزیین کادوها و هدایای خود استفاده کنید.

7. گل‌های قاشقی و برجسته

شما می‌توانید با استفاده از نی چندین مدل گل درست کنید. یکی از این مدل‌ها هم گل‌های قاشقی هستند. ساخت گل‌های برجسته و قاشقی با نی برای کودکان جذابیت دیگری دارد.

وسایل مورد نیاز

 • به مقدار لازم
  کاغذ کاپ‌کیک
 • به تعداد دلخواه
  دکمه
 • یک عدد
  چسب
 • به مقدار لازم
  نی‌های رنگی

ساخت گل‌های برجسته قاشقی

برای تهیه این کاردستی با نی ابتدا باید دو قالب کاپ‌ کیک را داخل هم قرار دهید و با کمی چسب آن‌ها را بچسبانید. با این کار در قدم اول گلبرگ‌های گل ساخته خواهند شد. در ادامه باید دکمه، پولک، کاغذرنگی یا هر چیز دیگری که برای تزیین گل در نظر گرفته‌اید را میان قالب‌های کاپ کیک قرار دهید تا گل‌ها ظاهر زیباتری پیدا کنند.

در آخر کافیست نی را از پشت به گل‌های برجسته رنگی‌رنگی بچسبانید تا ساقه گل هم تکمیل شود. این کاردستی برای سرگرمی کودکان انتخابی ساده و کاربردی خواهد بود.

8. دستبند کودکانه با نی

شما می‌توانید با ساخت یک دستبند با نی برای کودکتان او را خوشحال کنید. البته این کاردستی به قدری ساده است که حتی خود فرزندتان هم می‌تواند آن را به تنهایی درست کند.

وسایل موردنیاز

 • به مقدار لازم
  نی‌های رنگی
 • یک عدد
  قیچی
 • به مقدار لازم
  نخ ضخیم کاموایی

ساخت دستبند کاردستی با نی

پیش از هر کاری باید نی‌ها را در اندازه‌های کوچک حدود یک سانتی‌متری قیچی و خرد کنید. همچنین به تناسب مچ دست فرزندتان اندازه نخ را مشخص کنید. پس از خرد کردن نی‌ها باید سر نخ را به اولین قطعه از نی گره بزنید. به ترتیب همه نی‌ها را وارد نخ کنید تا زمانی که کل نخ با نی‌های رنگارنگ پوشیده شود.

در آخرین کافی است دو سر نخ را در این کاردستی با نی گره زده و انتهای گره را با قیچی کوتاه کنید تا دستبند آماده شود. کودکتان می‌تواند این دستبند را به دستش انداخته و از این کاردستی ساده لذت ببرید.

9. نی‌های پاییزی

این کاردستی برای تزیین نی‌هاست تا کودکان برای نوشیدن نوشیدنی‌های سالم بیشتر ترغیب شوند. برای مثال اغلب کودکان نسبت به نوشیدن شیر احساس مقاومت دارند، اما این نی‌های جذاب پاییزی می‌توانند هر کودکی را به شیر علاقه‌مند کنند.

وسایل مورد نیاز

 • به مقدار لازم
  نی های رنگی
 • یک عدد
  پانچ
 • به مقدار لازم
  مقوا های رنگی
 • یک عدد
  چسب
 • به تعداد دلخواه
  طرح های تزیینی

ساخت نی‌های رنگی

برای ساخت این کاغذرنگی در قدم اول باید با استفاده از الگوهای مختلف یا شابلون‌های گوناگون، طرح‌های دلخواهتان را روی مقواهای رنگی بکشید و با قیچی آن‌ها را جدا کنید. برای این طراحی از طرح‌هایی شبیه ابرهای قهوه‌ای استفاده کردیم. شما می‌توانید ایده‌های دلخواه خودتان را برای آن در نظر بگیرید.

پس از برش طرح‌ها روی آن‌ها را با هر چیزی که دوست دارید، تزیین کنید. در این مرحله هم ما از برگ‌های پاییزی استفاده کرده‌ایم. پس از چسباندن تزیینات دلخواهتان روی مقواهای تزیینی، دو طرف آن را با دستگاه پانچ سوراخ کنید. نی‌ها را از سوراخ اول وارد کرده و از سوراخ دوم خارج کنید. با این شیوه دیگری نیازی به استفاده از چسب برای اتصال این مقواها به نی نیست.

شما می‌توانید از این نی‌ها برای نوشیدنی‌های مختلفی استفاده کنید.

10. گل‌های بادبزنی در کاردستی با نی

همان‌طور که پیش‌تر هم گفتیم برای ساخت گل با استفاده از نی ایده‌های مختلفی وجود دارد. یکی دیگر از انواع ساخت گل‌ با نی، طراحی گل‌های بازبزنی است.

وسایل موردنیاز

 • به مقدار لازم
  مقواهای رنگی
 • به مقدار لازم
  نی
 • یک عدد
  قیچی
 • یک عدد
  چسب

ساخت گل‌های آکاردئونی

برای ساخت این کاردستی بهتر است از مقواهایی با رنگ‌های مختلف مانند زرد، قرمز، آبی و… استفاده کنید. روی مقواها طرح گل‌ها و برگ‌های سوزنی آن‌ها را بکشید و با استفاده از قیچی آن‌ها را از مقوا جدا کنید. پس از آن که گل‌ها را از مقوا جدا کردید، هریک را به شکل بادبزنی تا کنید، اما تای گل‌ها را باز نکنید.

در ادامه باید همان‌طورکه گل‌ها تا هستند، با استفاده از دستگاه پانچ وسط آن‌ها را سوراخ کنید. با این کار به تعداد تاهایی که روی گل‌های مقوایی زده‌اید، سوراخ در آن‌ها ایجاد خواهد شد.

حالا باید نی‌ها را در این کاردستی با نی از سوراخ‌ها عبور دهید تا گل‌ها کاملا در نی فرو بروند. با این شیوه دیگر نیازی به استفاده از چسب برای چسباندن گل به نی نخواهد بود. علاوه‌براین ظاهر گل‌ها هم جذابیت دیگری پیدا خواهد کرد.

در آخر برگ‌های سوزنی را به ساقه یا همان نی‌ها بچسبانید تا یک گل کامل با همه جزییاتش داشته باشید.

کاردستی با نی

11. نی‌های اختاپوسی

این نی‌ها هم ایده دیگری برای زیبایی و تزیین نی‌ها هستند که طراحی و ساخت بسیار ساده‌ای دارند.

وسایل موردنیاز

 • به مقدار لازم
  مقوای رنگی
 • یک عدد
  ماژیک
 • یک عدد
  چسب
 • به مقدار لازم
  نی
 • یک عدد
  قیچی

ساخت کاردستی با نی اختاپوسی

روی مقواها باید دایره‌هایی در اندازه مناسب کشیده و با قیچی ببرید. این دایره‌ها باید نسبت به اندازه نی مناسب باشند، نه کوچک‌تر و نه بزرگ‌تر. هر یک جفت دایره برای طراحی کاردستی یک اختاپوس استفاده خواهد شد.

روی یک دایره باید چشمان اختاپوس را بچسبانید. برای این مرحله هم می‌توانید از چشم عروسکی استفاده کنید و هم می‌توانید چشم‌ها را روی کاغذ سفید کشیده و بر صورت اختاپوس بچسبانید. روی دایره دیگر هم پاهای اختاپوس خواهد چسبید. برای طراحی پاها کافی است رشته‌هایی از مقوا را روی دایره بچسبانید.

دایره صورت اختاپوس را با استفاده از چسب روی نی بچسبانید. حالا دایره مربوط به بدن و پاهای آن را هم از طرف دیگر نی به آن بچسبانید تا کاردستی با نی کامل شود. شما می‌توانید از این نی‌ها برای مهمانی‌های مختلف استفاده کنید.

کاردستی با نی

12. کاردستی با نی برای عاشقانه‌ها

نی‌های قلبی یکی از جالب‌ترین و البته ساده‌ترین ایده‌ها برای تزیین نی هستند که به عنوان دکوری برای خلوت‌ها و جشن‌های دو نفره به کار می‌آیند.

وسایل موردنیاز

 • به مقدار لازم
  مقوا
 • به تعداد دلخواه
  الگوی قلب
 • یک عدد
  قیچی
 • یک عدد
  چسب
 • به مقدار لازم
  نی‌های رنگی

ساخت کاردستی با نی برای تیر قلبی

در قدم اول باید با استفاده از الگوی قلب روی مقوا، قلب‌های کوچک و بزرگ رسم کرده و آن‌ها را از مقوا قیچی کنید. شما برای هر نی به چهار قلب نیاز دارید. حالا باید در یک طرف نی چهار برش و در سر دیگر آن دو برش ایجاد کنید.

سه عدد از قلب‌ها را در سمت چهار برشی نی وارد کنید. قلب دیگر را هم در سمت دو برشی آن بگذارید. با این کار شما یک تیر قلبی شکل خواهید داشت که می‌توانید از آن برای دکور هدایای عاشقانه خود استفاده کنید.

همان‌طور که دیدید شما می‌توانید با نی کاردستی‌های بسیار متنوعی درست کنید. این کاردستی‌ها می‌توانند به شما برای ساخت کاردستی‌های دیگر با نی ایده بدهند. همچین ساخت کاردستی حشره از دیگر کاردستی‌هایی هستند که می‌توانید برای تقویت مهارت‌های مختلف فرزندتان یا سپری اوقات شاد بسازید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی با نی

وسایل موردنیاز کاردستی با نی چیست؟
نی مهم‌ترین وسیله این نوع کاردستی‌هاست. شما می‌توانید به تناسب نوع کاردستی خود وسایل دیگر را تهیه کنید.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی‌ها نوعی کاردستی کاربردی هستند که برای بزرگسالان در نظر گرفته شده است.
چه نوع نی برای این کاردستی به کار می‌آید؟
نی‌های نازک و قطور هر دو برای این کاردستی مناسب هستند؛ کافی است انتخاب کنید دقیقا قصد ساخت چه نوع کاردستی را دارید و بعد برای ساخت آن پیش بروید.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید