خلاصه مطلب

سفره هفت سین اگر 14 سین هم داشته باشد ولی تخم مرغ رنگی نداشته باشد سفره هفت سین نمی‌شود. درست کردن تخم مرغ رنگی کار بسیار ساده‌ای است به شرطی که از راه درست این کار را انجام دهید. ما در این مطلب از کاغذ رنگی ساده‌ترین روش ساخت تخم مرغ رنگی را برای شما توضیح داده‌ایم.

رنگ کردن تخم‌مرغ عید برای خیلی از افراد یک دغدغه عجیب‌وغریب است، چراکه از طرفی دلشان می‌خواهد یک سفره هفت‌سین رنگارنگ بچینند و از طرفی برای رنگ کردن تخم مرغ عید ایده‌ای به ذهنشان نمی‌رسد. در چنین شرایطی یک شیوه سریع، ساده و کاربردی برای رنگ‌آمیزی تخم‌مرغ‌ها می‌تواند به این افراد کمک کند. در این ایده از رنگی بسازیم کاغذرنگی یک راه سریع و ساده برای رنگ کردن تخم‌مرغ‌های عید به شما آموزش می‌دهیم.

آموزش ویدئویی رنگ کردن تخم مرغ عید

وسایل موردنیاز برای رنگ کردن تخم مرغ عید

  • تخم‌مرغ آب‌پز
  • رنگ خوراکی
  • دستمال توالت ضخیم
  • بطری اسپری آب
  • کش پلاستیکی یا بند
  • پنکه رومیزی (اختیاری)

مراحل رنگ کردن تخم مرغ عید

در ادامه کافی است مراحل زیر را طی کنید تا در مدت کوتاهی تخم‌مرغ‌هایتان رنگی شوند.

1. قراردادن تخم مرغ بین دستمال کاغذی

در قدم اول باید تخم‌مرغ‌های آب‌پز را درست وسط یک برش از دستمال توالت ضخیم قرار دهید. حالا باید دستمال کاغذ را کاملا به دور تخم‌مرغ بپیچید. وقتی دستمال به طور کامل تخم‌مرغ را دربر گرفت، آن را با یک کش لاستیکی یا بند ساده دور تخم‌مرغ آب‌پز محکم کنید.

2. ریختن رنگ‌ روی تخم‌مرغ‌های آب‌پز

پس از آنکه مطمئن شدید دستمال کاغذی کاملا روی تخم‌مرغ چسبیده و در جای خود محکم است، باید رنگ خوراکی را روی سطح دستمال کاغذی برسید. شاید در ابتدای کار برای ریختن رنگ، بتوانید تخم‌مرغ آب‌پز را روی زمین بگذارید، اما در ادامه باید آن را در دست نگه دارید.

پاشیدن رنگ روی دستمال کاغذی

شما باید آرام‌آرام همه سطح تخم‌مرغ را رنگ کنید. تخم‌مرغ را در دستتان بگیرید و قطرات رنگ‌های خوراکی مختلف را به سلیقه خود روی سطح آن بریزید. سعی کنید قطرات رنگ خوراکی را با فاصله روی دستمال کاغذی بچکانید تا فضای سفیدی کافی و مناسبی بین آن‌ها وجود داشته باشد. این فاصله نه باید خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد.

این کار باعث می‌شود پس از پخش شدن رنگ روی سطح دستمال کاغذی، رنگ‌ها در هم مخلوط نشده و ترکیب رنگ‌ها تمیز و جذاب بماند.

برای در دست نگه داشتن تخم‌مرغ‌ و رنگ کردن تخم مرغ عید بهتر است یک دستکش مقاوم در برابر رطوبت دستتان کنید تا حین رنگ‌آمیزی دستتان رنگی نشوید.

رنگ آمیزی تخم مرغ ها

3. اسپری کردن آب برای رنگ کردن تخم مرغ عید

با بطری اسپری آب مقدار کمی آب را درست وسط هریک از قطره‌های رنگ خوراکی بپاشید تا مرطوب شود. در نظر داشته باشید پس از اسپری کردن رنگ روی دستمال، اگر هنوز بخش‌هایی از دستمال توالت به رنگ سفید مانده است، یعنی تخم‌مرغ زیر آن قسمت سفید خواهد بود

بنابراین به اسپری آب ادامه دهید تا رنگ‌ها باز شده و روی حوله کاغذی پهن شوند تا دستمال توالت کاملا رنگی شود. البته به خاطر داشته باشید هرچه آب بیشتری روی سطح تخم‌مرغ بپاشید، رنگ برگشته روی تخم‌مرغ کمتر روشن می‌شود. پس حفظ تعادل در این مرحله مهم است.

4. گرفتن آب اضافه دستمال کاغذی

پس از رنگ کردن تخم‌مرغ عید و اسپری آب، باید آب اضافی روی سطح دستمال را بگیرید. برای این کار تخم‌مرغ با دستمال رنگی دور آن را بالای ظرفشویی گرفته و به آرامی روی سینک فشار دهید تا آب اضافه آن گرفته شود.

حتی اگر احساس می‌کنید آبی در دستمال وجود ندارد، به هر حال آن را به آرامی فشار دهید تا مطمئن شوید رنگ‌های حوله کاغذی به تخم‌مرغ زیر آن رسیده است.

گرفتن آب اضافه دستمال رنگی

5. قرار دادن تخم‌مرغ‌ها در ظرف

تخم‌مرغ‌ها را در ظرف شیشه‌ای قرار دهید و به آن‌ها زمان دهید تا کاملا خشک شوند. اگر فرصت کافی ندارید، می‌توانید یک پنکه روی میز قرار دهید تا باد مستقیما به سطح تخم‌مرغ‌ها بخورد. در صورتی که می‌خواهید تخم‌مرغ‌ها در حالت طبیعی خشک شوند، یک شب کامل زمان می‌برد، اما با پنکه حدود دو ساعت زمان کافی است.

رنگ کردن تخم مرغ های عید

6. باز کردن دستمال کاغذی‌ها

در آخرین مرحله از رنگ کردن تخم مرغ عید وقت باز کردن دستمال کاغذی از دور تخم‌مرغ‌هاست. در این مرحله باید اول مطمئن شوید رنگ دور دستمال کاملا خشک شده باشد و پس از آن به آرامی دستمال را از دور تخم‌مرغ باز کنید.

رنگ آمیزی تخم مرغ

در صورتی که همه مراحل رنگ کردن تخم مرغ عید را به درستی انجام داده باشید، پس از باز کردن دستمال کاغذی از دور تخم‌مرغ‌ها، یک تخم‌مرغ آبرنگی زیبا خواهید داشت. اگر شما هم این شیوه را امتحان کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با کاربران کاغذرنگی درمیان بگذارید.

علاوه‌براین اگر دوست دارید ظروف سفره هفت‌سین خود را با جام‌های زیبا بچینید، می‌توانید ایده های تزیین جام را در کاغذ رنگی بخوانید و از آن الهام بگیرید.

پرسش‌های متداول درباره تزیین تخم مرغ هفت سین با رنگ

وسایل مورد نیاز رنگ‌آمیزی تخم مرغ عید چیست؟
رنگ خوراکی، دستمال توالت، آب پاش، کش پلاستیکی و… از وسایل مناسب برای رنگ‌آمیزی تخم‌مرغ رنگی هستند.
چگونه تخم مرغ رنگی با دستمال توالت درست کنید؟
شما می‌توانید با دستمال، رنگ و کمی آب تخم‌مرغ را رنگ‌آمیزی کنید که مراحل این کار را به تفکیک و با تصویر در این مطلب توضیح داده‌ایم.
این روش رنگ کردن تخم‌مرغ مناسب چه رده سنی است؟
هرچند رنگ کردن تخم‌مرغ بیشتر فعالیت محبوب کودکان است، اما این روش پیچیدگی‌های خاصی داشته و باید توسط بزرگسالان انجام شود.
اشتراک گذاری: