خلاصه مطلب

شاید اگر کمدتان را چک کنید، چند کیف می‌بینید که سالم هستند، اما ظاهرشان قدیمی شده و خجالت می‌کشید که از آن استفاده کنید. فکر نکنید که قرار است کار سختی انجام دهید شما با این مطلب یاد می‌گیرد خیلی راحت در خانه یک عکس زیبا روی آن چاپ کرده و دوباره از کیفتان استفاده کنید.

تصور کنید بتوانید کیف‌ قدیمی خود را که مدت‌هاست داخل کمد جا خوش کرده احیا و از آن استفاده کنید. باید بگوییم این دقیقا همان کاری است که ما قرار است در این مطلب از کاغدرنگی به شما آموزش دهیم. بنابراین اگر در منزل خود یک یا چند کیف قدیمی دارید، آن‌ها را آماده کرده و با آموزش دکوپاژ عکس روی کیف همراه کاغذ رنگی باشید.

بگذارید قبل از هر چیز معنی دکوپاژ را برای شما روشن کنیم. دکوپاژ چه برای دکوپاژ عکس روی چوب باشد و چه کیف، یعنی کلاژ عکس روی هر جسم با هر جنس! به معنای ساده یعنی این‌که شما چند قطعه عکس را هنرمندانه به شکلی که یک تصویر واحد خلق کنند، کنار هم گذاشته و روی وسایلتان بچسبانید.

کاربرد دکوپاژ بیشتر برای تغییر رنگ‌وروی وسایل قدیمی است، بااین‌حال لزوما از آن برای تغییر ظاهر وسایل قدیمی استفاده نمی‌شود.

وسایل لازم برای دکوپاژ عکس روی کیف

 • 1 عدد
  کیف قدیمی
 • به مقدار لازم
  پارچه نازک
 • 1 عدد
  چسب چوب
 • 1 عدد
  رنگ اکریلیک
 • به مقدار لازم
  پارچه‌‌ طرح‌دار
 • 1 عدد
  قلم‌مو
 • 1 عدد
  قیچی
 • 1 عدد
  نوار چسب
دکوپاژ روی کیف رو یاد بگیر و کیف های قدیمی خودتو دوباره قابل استفاده کن!

هرچند دکوپاژ عکس روی کیف کار چندان دشواری نیست، اما برای درک بهتر آن ایده انجام دکوپاژ را در چند مرحله آموزش داده‌ایم تا یادگیری آن برایتان آسان‌تر باشد.

1. رنگ‌آمیزی کیف

این مرحله از کار کاملا اختیاری است و به طرحی که مد نظرتان است، بستگی دارد. بنابراین اختیار با شماست که این مرحله را نادیده گرفته یا آن را انجام دهید. درصورتی‌که می‌خواهید کیف خود را رنگ‌آمیزی کنید، ابتدا روی قسمت‌هایی از کیف را که نمی‌خواهید رنگی شود، با نوارچسب بپوشانید.

دکوپاژ روی کیف رو یاد بگیر و کیف های قدیمی خودتو دوباره قابل استفاده کن!

سپس قلم‌مو را برداشته و با استفاده از رنگ اکرولیک بخش موردنظر خود را رنگ‌آمیزی کنید. بعد از این‌که رنگ‌آمیزی تمام شد، چند دقیقه‌ای صبر کنید تا رنگ خشک شده و مجددا آن قسمت را رنگ‌آمیزی کنید. این‌کار باعث می‌شود رنگ شما یکدست و زیبا شود.

ممکن است برای این‌که رنگ کاملا یکدست و زیبا شود، لازم باشد یک یا چندبار دیگر کیف را رنگ‌آمیزی کنید. بنابراین اگر احساس کردید رنگ شما یکدست نیست، مجددا رنگ‌آمیزی را تکرار کنید.

2. دکوپاژ عکس روی کیف

تا این‌جای کار کاملا اختیاری بود؛ حالا وقت دکوپاژ کیف است. برای دکوپاژ اول از همه باید تصاویر پارچه‌ای را آماده کنید. به‌این‌منظور از تصاویر پارچه طرح‌دار استفاده کنید. در این آموزش ما پارچه طرح گل و پروانه را انتخاب کرده‌ایم، بااین‌حال ترکیب المان‌ها کاملا سلیقه‌ای است و می‌توانید از طرح‌های دلخواه خود استفاده کنید.

دکوپاژ روی کیف رو یاد بگیر و کیف های قدیمی خودتو دوباره قابل استفاده کن!

بعد از این‌که تصاویر را جدا کردید، گل‌ها و پروانه‌ها را با یک هارمونی مناسب روی قسمتی که رنگ کردید گذاشته و با یک لایه چسب‌چوب روی آن‌ها را بپوشانید.

دکوپاژ روی کیف رو یاد بگیر و کیف های قدیمی خودتو دوباره قابل استفاده کن!

حال منتظر بمانید تا چسب خشک شود. بعد از این‌که چسب برای دکوپاژ عکس روی کیف خشک شد، کیف شما آماده استفاده است. تبریک می‌گوییم شما موفق شدید ظاهری جدید و متفاوت به کیف قدیمی خود داده و آن را دوباره قابل استفاده کنید.

دکوپاژ روی کیف رو یاد بگیر و کیف های قدیمی خودتو دوباره قابل استفاده کن!

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. اگر شما هم ایده یا پیشنهادی درباره این کار دارید، آن را با ما درمیان بگذارید. فراموش نکنید شما می‌توانید دکوپاژ را روی سطوح مختلفی انجام دهید. یکی از بهترین ایده‌های این کار، ایده دکوپاژ عکس روی شیشه و ساخت خمیر فیمو است که می‌توانید با آن دکوری‌های زیبایی بسازید.

پرسش‌های متداول درباره دکوپاژ عکس روی کیف

دکوپاژ چیست و چطور باید آن را انجام داد؟
دکوپاژ به زبان ساده یعنی اینکه تعدادی تصویر را طوری که یک تصویر واحد و زیبا خلق کنند، روی وسایل خود بچسبانید. انجام دکوپاژ ساده است؛ کافی است سطح وسیله‌ای که می‌خواهید دکوپاژ روی آن انجام دهید را تمیز کرده و تصاویر خود را روی آن بچسبانید.
وسایل دکوپاژ را از کجا می‌توان تهیه کرد؟
وسایل دکوپاژ معمولا در خرازی‌ها یافت می‌شوند.
دکوپاژ بیشتر روی چه وسایلی و با چه هدفی انجام می‌شود؟
دکوپاژ بیشتر روی وسایل شخصی قدیمی مثل کیف یا کوله پشتی، به‌منظور تغییر رنگ‌ و رو و به‌کارگیری مجدد آن‌ها انجام می‌شود. البته این به این معنی نیست که نمی‌توان روی وسایل نو نیز دکوپاژ انجام داد.
چه تصاویری بیشتر برای دکوپاژ استفاده می‌شوند؟
انتخاب تصویر برای دکوپاژ کاملا سلیقه‌ای است باوجوداین؛ معمولا از تصاویر گل و مرغ برای دکوپاژ استفاده می‌کنند.
آیا جنس تصاویر مورد استفاده در دکوپاژ مهم است؟
بله حتما؛ تصاویر باید شما از جنس پارچه یا پلاستیک باشند تا طی شست‌وشو از بین نروند.
اشتراک گذاری: