خلاصه مطلب

بسیاری از خانواده‌ها در خانه‌هایی با متراژ کم زندگی می‌کنند؛ این موضوع باعث شده، کمبود فضای ذخیره سازی یکی از دغدغه‌های اصلی آن‌ها باشد. در این مطلب چندین ایده جذاب و فوق‌العاده کاربردی به شما معرفی کرده‌ایم که با آن‌ها می‌توانید از جای‌جای اتاق‌خواب به خوبی استفاده کنید.

طراحی و چیدمان اتاق خواب کوچک به‌دلیل نداشتن فضای کافی، کار دشواری است؛ اما با استفاده از ایده‌های کاربردی درباره چگونگی قرارگرفتن  وسایل در اتاق، می‌توان این مشکل را حل کرد. با کمک این ایده‌ها خواهید دید، اتاق خواب کوچک شما خیلی بیشتر از آنچه فکر می‌کنید، فضای خالی برای ذخیره ‌سازی دارد.

با کاغذرنگی همراه باشید تا با ایده گرفتن درباره فضای ذخیره سازی در اتاق خواب‌ کوچک بتوانید از خانه و اتاق خود بیشترین استفاده را داشته باشید. البته یادتان باشد رنگ آمیزی دیوار با شابلون می‌تواند فضای اتاق را بزرگ‌تر نشان دهد.

1. طراحی و نصب کمد دیواری

نصب کمد دیواری در فضای خانه‌های کوچک، یک روش عالی برای بیشتر کردن فضای ذخیره سازی در اتاق خواب‌ کوچک است. اگر در اتاق کوچک شما تورفتگی خاصی وجود دارد، بهترین انتخاب برای نصب کمد دیواری است. کمدهای دیواری برای نگهداری لباس، وسایل اضافه، ابزار یا وسایلی که جای نگهداری مشخصی ندارند و… بهترین فضا را در اختیار شما قرار می‌دهند.

چیدمان اتاق خواب کوچک

2. انتخاب میز، مبل و صندلی مناسب

برای استفاده بهینه از اتاق کوچک و ایجاد فضای ذخیره سازی در اتاق خواب کوچک باید در انتخاب میز، صندلی و مبل برای این مدل اتاق‌ها هوشمندانه عمل کنید. برای چنین اتاق‌خواب‌هایی، مبلی را انتخاب کنید که کاربری دوگانه داشته باشد؛ مثلا مبلی که هم برای نشستن مناسب باشد و هم فضای زیرین آن دارای کشو یا گنجه قرار دادن وسایل است. همچنین انتخاب مبل‌های تخت‌خواب‌شو ایده جالبی برای چنین اتاق‌هایی است. همچنین بهتر است از میزی استفاده کنید که حجم زیرین آن برای گذاشتن صندلی خالی باشد تا فضای کمتری از اتاق را اشغال کرده  به راحتی زیر میز قرار بگیرد.

3. استفاده از ارگانایزرهای مختلف رومیزی

اگر از افرادی هستید که وسایل ریز و درشت زیادی روی میز اتاقتان رها کرده‌اید، استفاده از یک ارگانایزر برای نظم و ترتیب دادن به وسایل میز می‌تواند کارآمد باشد. در صورتی که زمان کافی برای خرید چنین وسیله‌ای ندارید، حتی می‌توانید برای نظم دادن وسایل روی میز، یک جعبه ساده روی میز بگذارید و چند لیوان یا ظرف درون آن قرار دهید؛ این ایده برای نظم دادن لوازم تحریر، جواهرات و آرایشی مناسب است.

فضای ذخیره سازی لوازم تحریر روی میز کاز

4. نصب قفسه‌های مختلف

برای ایجاد فضای مناسب ذخیره سازی در اتاق خواب کوچک، می‌توانید کنار تخت‌خواب یا میز چند قفسه چوبی یا فلزی با ظاهری مناسب در سایز و اندازه‌های مختلف به دیوار وصل کنید. این قفسه‌ها کنار میز یا تخت می‌تواند به نگهداری وسایلی که مدام به آن‌ها نیاز پیدا می‌کند، کمک کند.

وسایلی مانند کتاب‌های در حال مطالعه، عینک، کرم‌ها و… می‌توانند در این قفسه‌ها قرار بگیرند تا همیشه در دسترس باشند.

فضای ذخیره سازی در اتاق کوچک

5. تهیه ارگانایزر برای ذخیره سازی در اتاق خواب‌ کوچک

اگر چندان زمان و حوصله مرتب کردن و نظافت کشوها را ندارید، احتمالا فضای نامرتبی پیدا خواهند کرد؛ بهترین ایده برای مرتب شدن و دسترسی راحت به وسایل مختلف موجود در کشوها، استفاده از یک سیستم سازماندهی برای ذخیره سازی در اتاق خواب‌ کوچک و استفاده بهتر از فضای کشو است. شما می‌توانید از نظم‌دهنده‌ کشو، ارگانایزر یا ظرف ویژه تقسیم‌بندی و نگهداری  وسایل استفاده کنید.

6. تهیه تخت‌خواب کشودار

اگر دنبال ایده‌هایی برای ذخیره سازی در اتاق خواب‌ کوچک هستید، نمی‌توانید تخت‌خواب‌های بزرگ، حجیم و کلاسیک بخرید. شما باید سراغ تخت‌هایی بروید که زیر آن‌ها کشو دارد. تخت‌خواب کشودار فقط ویژه کودکان نیست. کشوهای زیر تخت یکی از بهترین فضاها برای جمع‌آوری لباس، کفش، کتاب و… هستند.

تخت خواب کشویی با فضای ذخیره سازی

7. ذخیره سازی در اتاق خواب‌ کوچک با فضاهای بلااستفاده

ممکن است در هر اتاق خوابی فضاهای بلااستفاده وجود داشته باشد. شما باید با شناسایی این فضاها از آن‌ها استفاده بهینه داشته باشید. مثلا پشت در اتاق خواب، فضای پشتی در کمد دیواری و… از همین فضاها هستند. کافی است یک میله را به پشت در نصب کنید تا از آن برای نگه داشتن لباس‌، شال، کیف و… استفاده کنید. همین فضاهای کوچک و بی‌استفاده بهترین گزینه برای نگهداری وسایل دم دستی هستند.

8. استفاده از کمدهای باریک و آینه

طبیعتا کمدهای بزرگ و حجین در اتاق فضای زیادی اشغال می‌کند و محیط کوچک اتاق را دلگیر و خفه نشان می‌دهد. شما باید برای بزرگ‌تر نشان دادن فضای اتاق‌خواب از کمدهای باریک و آینه‌دار استفاده کنید. کمد، دراور، میز توالت و… را باریک و با ضخامت کم انتخاب کنید تا جای زیادی نگیرد. همچنین قرار دادن یک آینه در اتاق باعث می‌شود فضای اتاق دلباز و بزرگ به نظر برسد.

 فضای ذخیره سازی برای چیدمان خانه

9. استفاده بهینه از فضای کمد

اگر دنبال فضاهای بی‌استفاده اتاق می‌گردید، از فضای داخل‌ کمدها غافل نباشید. در هر کمدی به ویژه اگر طراحی قدیمی داشته باشد، فضای خالی و بلااستفاده وجود خواهد داشت. شما می‌توانید به تناسب نیاز خود یک طبقه به کمد اضافه کنید یا چند جعبه مناسب و محکم داخل آن قرار دهید. همین کار کوچک فضای دخیره سازی در اتاق خواب کوچک شما را به طرز چشمگیری افزایش خواهد داد.

ذخیره سازی در اتاق خواب کوچک

10. استفاده از فضای بالای تخت

همان‌طور که قبلا هم در طراحی کمد دیواری گفته شد، فضاهایی که در ارتفاع قرار دارند، بهترین انتخاب برای اتاق‌های کوچک هستند. شما می‌توانید قفسه‌ها، ارگانایزر و کمدهای کوچک متعددی بالا یا اطراف تخت‌خواب طراحی و نصب کنید. این فضاها بهترین انتخاب برای نگهداری وسایلی مانند کتاب، لوازم تحریر، لوازم آرایش و… هستند.

11. تهیه تخت‌خواب‌ دوطبقه

اگر در حال بهینه‌سازی اتاق برای کاربری دو نفره هستید، به جای تهیه دو تخت یک نفره، بهتر است از تخت‌خواب دو طبقه استفاده کنید. این تخت‌خواب‌ها فضای موجود در ارتفاع را به طور بهینه مورد استفاده قرار می‌دهند. همچنین برای تخت‌خواب‌های دو نفره، طراحی تختی که داخل دیوار نصب است، انتخاب بهتری خواهد بود.

استفاده از تخت خواب چند منظوره در اتاق خواب کوچک

12. ذخیره سازی در اتاق خواب‌ کوچک با قفسه‌های باریک

قفسه‌هایی مورد استفاده در اتاق خواب حتما نباید حجیم باشند. شما می‌تواند با استفاده از چند میخ روی دیوار فضای مناسبی برای نگهداری بدلیجات و گردنبندهای خود تهیه کنید. کافی است یک قاب کوچک و ظریف اطراف میخ‌ها طراحی کنید تا ظاهر این فضا ظرافت و زیبایی بیشتری داشته باشد.

فضای مناسب برای قرار دادن جواهرات

حتی اگر بتوانید دو یا چند تا از ایده‌های گفته شده را برای بهینه‌سازی فضا اجرا کنید، باز هم در بهینه‌ کردن فضای ذخیره سازی در اتاق خواب‌ کوچک موفق بوده‌اید. همچنین اگر چیدمان بهینه اتاق خواب را برای دکوراسیون اتاق دخترانه می‌خواهید، بد نیست کنار اجرای چنین ایده‌هایی، به ایده های چیدمان اتاق خواب دخترانه هم بیشتر توجه کنید.

اشتراک گذاری: