خلاصه مطلب

کاردستی هیولا سفالی یک کاردستی حرفه‌ای است. اگر کودک شما به خمیربازی علاقه دارد، می‌توانید این کاردستی را با خمیر یا گل رس درست کنید. شما می‌توانید با ایده از این کاردستی شکل‌های مختلفی با گل رس بسازید.

هیولاها همیشه ترسناک نیستند و گاهی اوقات می‌توانند به موجودات بامزه و دوست‌داشتنی هم تبدیل شوند. روش‌های مختلفی برای ساخت کاردستی هیولای بامزه وجود دارد. قبلا مراحل ساخت کاردستی هیولا با سنگ را به شما آموزش داده‌ایم. در این آموزش از کاغذ رنگی می‌خواهیم گل بازی کنیم و در چند مرحله ساده، یک کاردستی هیولا سفالی بسازیم.

وسایل مورد نیاز

 • 1 بسته
  گل سفید یا گل سفال‌گری
 • رنگ اکریلیک 1 عدد
  رنگ اکریلیک
 • چسب 1 عدد
  چسب
 • چشم عروسکی 1 عدد
  چسم عروسکی
 • قلم مو 1 عدد
  قلم‌مو
 • خلال دندان 1 عدد
  خلال دندان
 • آب 1 عدد
  آب
 • قیچی 1 عدد
  قیچی

مراحل ساخت کاردستی هیولا سفالی

برای ساخت کاردستی هیولا سفالی بامزه مثل کاردستی خرس سفالی مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

1. آماده سازی وسایل کاردستی کودکانه هیولا

قبل از شروع به کار ساخت کاردستی هیولا سفالی وسایل مورد نیاز را روی میز کارقرار دهید. برای رنگ‌آمیزی این کاردستی می‌توانید از هر رنگ دلخواهی استفاده کنید.

آماده سازی وسایل کاردستی کودکانه هیولا

2. ساخت بدن کاردستی هیولا سفالی

برای ساخت طرح کلی بدن کاردستی هیولا سفالی اول یک تکه خمیر بردارید و آن را به شکل بیضی فرم دهید. طول بیضی باید بیش‌تر از 4 سانتی‌متر باشد. بعد یک طرف بیضی را با کمک دست صاف کنید تا بدن هیولا سفالی بتواند روی میز کار قرار بگیرد.

ساخت بدن کاردستی هیولا سفالی

در مرحله بعد انگشتان دستتان را با آب کمی خیس کنید و یک سمت بدن کاردستی هیولا سفالی را کمی به سمت داخل فشار دهید تا یک قوس کوچک ایجاد شود.

در این مرحله فرم کلی بدن کاردستی هیولا سفالی را ساختید. شما می‌توانید از این مرحله ایده بگیرید و بدن هیولای گلی خودتان را به هر شکلی بسازید که دوست دارید. اگر ایده‌ی دیگری برای ساخت این کاردستی با گل ندارید، می‌توانید الگوی زیر را دنبال کنید.

در این مرحله از کاردستی هیولا سفالی یک تکه خمیر کوچک بردارید و آن را به شکل بیضی مسطح فرم دهید. طول و عرض بیضی به ترتیب حدودا 3.8 و 1.3 سانتی‌متر است.

ساخت بدن هیولا سفالی

3. درست کردن خارهای پشت هیولا

حالا باید با  کمک خلال دندان، مثل تصویر روی گِل خطوط زیگزاک بکشید. قسمت‌های اضافی را جدا کنید تا خارهای پشت هیولا مشخص شود.

درست کردن خارهای پشت کاردستی هیولا سفالی

در مرحله بعد با خلال دندان یک شیار باریک روی قسمت قوس‌دار بدن کاردستی هیولا سفالی ایجاد کنید. بعد بدن و قسمت خارها را با آب کمی خیس کنید و به هم بچسبانید.

ساخت خارهای پشت هیولا

به عنوان یک پیشنهاد می‌توانید با کمک خلال دندان بالا و پایین پشت بدن هیولا را کمی صاف کنید تا این دو قسمت محکم‌تر به هم بچسبند.

ساخت خارهای پشت کاردستی هیولا

4. ساخت شاخک‌های کاردستی هیولا سفالی

این مرحله ساده و آسان است. اول با یک تکه گِل دو دایره کوچک درست کنید. برای این‌که سطح کارتان بدون ترک باشد، می‌توانید انگشتتان را کمی خیس و روی سطرح دایره‌ها را صاف کنید.

ساخت شاخک های کاردستی هیولا سفالی

برای اینکه شاخک‌های کاردستی در جای خود محکم بمانند، باید از خلال دندان کمک بگیرید. پس یک خلال دندان را از وسط نصف کنید.

ساخت شاخک های کاردستی هیولا سفالی

بعد خلال دندان‌ها را به شکلی که نوک تیز آن‌ها رو به بالا باشد، با کمی فشار داخل سر کاردستی هیولا سفالی داخل کنید. به این ترتیب پایه‌ شاخک‌های هیولا آماده است.

درست کردن شاخک های کاردستی هیولا سفالی

برای تکمیل این مرحله کافی است گلوله‌های گِلی را به آرامی وارد خلال دندان‌ها کنید. دقت کنید نباید سر خلال دندان‌ها از بالای گلوله‌ها پیدا باشد. اگر تا این مرحله پیش آمده باشید، کاردستی شما باید شبیه تصویر زیر شده‌ باشد.

درست کردن شاخک های کاردستی هیولا

5. کشیدن دهان هیولا سفالی

برای کشیدن دهان کاردستی هیولا سفالی اول طرح کلی دهان را با کمک خلال دندان روی صورت بکشید. هیولای شما می‌تواند قیافه‌ای شاد و خندان یا ترسناک داشته ‌باشد. این با شماست که دهان هیولا را چطور رسم کنید.

کشیدن دهان کاردستی هیولا سفالی

اگر مثل ما یک هیولای خوشحال می‌سازید، اول طرح دهان خندان را بکشید. بعد به آرامی حدود 0.5 سامنتی‌متر از داخل دهان هیولا را خالی کنید تا کمی عمق بگیرد. بعد با مرطوب کردن انگشتتان می‌توانید دهان و قسمت‌های اطراف آن را صاف کنید.

درست کردن دهان کاردستی هیولا سفالی

6. خشک شدن کاردستی هیولا

ساخت طرح کلی کاردستی هیولا سفالی تمام شد. حالا باید این دست‌سازه سفالی را جایی که گردوغبار نباشد، قرار دهید و صبر کنید تا خشک شود.

با توجه به نوع گل، شرایط آب‌وهوایی و… این مرحله تقریبا 48 ساعت زمان می‌برد.

7. رنگ‌آمیزی کاردستی هیولا سفالی

وقتی از خشک شدن دست‌سازه خود مطمئن شدید، نوبت به رنگ‌آمیزی هیولا می‌رسد. این مرحله را به کودکان بسپارید تا کاردستی هیولا سفالی را خلاقانه رنگ‌آمیزی کنند.

با این حال اگر ایده‌ای برای رنگ کردن هیولا ندارید، می‌توانید همچنان مراحل زیر را دنبال کنید.

اول با کمک رنگ مشکی و قلم‌مو دهان کاردستی هیولا سفالی را رنگ کنید. این مرحله ساده است، اما مراقب باشید بدنه کار به رنگ مشکی آغشته نشود.

رنگ آمیزی کاردستی هیولا سفالی

در مرحله بعد بدن کاردستی هیولای سفالی را با رنگ آبی بپوشانید. در ادامه خلال دندان‌هایی را که به عنوان پایه شاخک استفاده کردید، آبی کنید. کمی صبر کنید تا رنگ آبی روی بدن هیولا خشک شود. بعد می‌توانید قسمت‌های دیگر  را رنگ کنید.

رنگ آمیزی کاردستی هیولا سفالی

ما از رنگ نارنجی برای رنگ‌آمیزی شاخک‌ها و پشت خاردار هیولا استفاده کردیم. با کمک قلم‌مو این قسمت‌ها را یکدست رنگ کنید.

رنگ آمیزی کاردستی هیولا با سفال

8. تکمیل جزییات کاردستی

کار رنگ‌آمیزی کاردستی هیولا سفالی به پایان رسید. حدود 2 ساعت صبر کنید تا رنگ خشک شود. بعد یک چشم عروسکی بردارید و با کمک چسب آن را به صورت هیولا بچسبانید.

تکمیل جزییات کاردستی

ساخت کاردستی  هیولا سفالی به پایان رسید. می‌توانید از این دست‌سازه برای تزیین قفسه‌ها استفاده کنید. یا این کاردستی را در اندازه‌های کوچک بسازید و یک خانواده هیولایی تشکیل دهید.

کامل کردن کاردستی هیولا

مراحل ساخت این دست‌سازه گلی یا همان کاردستی هیولا سفالی خیلی ساده است. شما می‌توانید از این کاردستی ایده بگیرید و هیولاها را در شکل‌های مختلف بسازید. برای ایده می‌توانید از تصویر  زیر هم کمک بگیرید.

تکمیل جزییات کاردستی هیولا با سفال

اگر کودک شما از ساخت هیولاهای بامزه خوشش آمد می‌توانید کاردستی هیولا با پوم‌پوم را هم امتحان کنید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی هیولا سفالی

کاردستی هیولا سفالی برای چه رده سنی مناسب است؟
این دست‌سازه ساده است و کودکان می‌توانند به همراه بزرگسالان این کاردستی را بسازند.
برای ساخت این کاردستی به چه وسایلی نیاز است؟
برای درست کردن این دست‌سازه به مقداری گل سفالگری، رنگ اکریلیک خلال دندان و چشم عروسکی نیاز دارید.
درست کردن کاردستی هیولا با گل چقدر زمان می‌برد؟
ساخت این کاردستی ساده است و تقریبا 30 دقیقه زمان می‌برد. اما حدود 48 ساعت باید صبر کنید تا کاردستی خشک شود و بتوانید آن را رنگ‌آمیزی کنید.
اشتراک گذاری: