خلاصه مطلب

اوریگامی پروانه یک اوریگامی نسبتا ساده است، اما قطعا کودکان نمی‌توانند آن را به تنهایی درست کنند و برای ساخت این اوریگامی به کمک بزرگ‌ترها نیاز خواهند داشت. شما می‌توانید این اوریگامی را درست کنید و آن را برای بازی به کودکتان بسپارید.

اوریگامی پروانه یک کاردستی کودکانه ساده است که به رشد خلاقیت کودکتان کمک می‎کند. تنها چیزی که برای ساخت این اوریگامی ساده نیاز دارید یک تکه کاغذ مربعی شکل است که با تا کردن آن پروانه ساخته می‎شود.

می‎توانید این پروانه را به عنوان هدیه به دوستانتان بدهید یا برای تزیین کاغذ کادو استفاده کنید. برای ساخت کاردستی اوریگامی پروانه با کاغذ رنگی همراه شوید.

مراحل ساخت اوریگامی پروانه

برای آشنایی با الگوی اوریگامی پروانه لازم است مراحل زیر را طی کنید. شما باید این اوریگامی را در سه مرحله کلی درست کنید و گام‌به‌گام پیش ببرید.

اول، ساخت شکلی شبیه به قایق

در قدم اول ساخت کاردستی اوریگامی پروانه باید شکلی شبیه قایق را با کاغذ درست کنید.

1. انتخاب کاغذ ساخت

با یک تکه کاغذ مربعی شروع کنید. اگر از کاغذ مخصوص اوریگامی استفاده می‌کنید، احتمالا یک طرف آن براق یا تزیین شده است که باید از همین سمت برای ساخت استفاده کنید.

یک مربع 15×15 سانتی‌متری اندازه خوبی برای ساخت اوریگامی پروانه ساده است. اگر می‌خواهید پروانه‌های بزرگ‌تر یا کوچک‌تری ایجاد کنید، اندازه کاغذ خود را متناسب با ابعاد 15 سانتی‌متری تغییر دهید.

2. تای افقی اوریگامی پروانه

لبه پایینی کاغذ را به سمت لبه‌ بالایی بیاورید و سپس آن را از وسط تا کنید. بعد خط تای ایجاد شده را با دست و از مرکز به سمت بیرون کمی فشار دهید تا به خوبی عمیق شود. بعد از آن تای کاغذ اوریگامی پروانه را باز کنید تا خط تا باقی بماند.

3. تای عمودی اوریگامی پروانه

لبه سمت راست کاغذ را به سمت لبه‌ سمت چب بیاورید، با انگشتان خود آن را از وسط تا و بعد باز کنید. بعد از پایان این مرحله باید دو خط تای افقی و عمودی داشته باشید.

4. چرخاندن کاغذ

کاغذ ساخت اوریگامی پروانه را 45 درجه در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. کاغذ باید مطابق وضعیت نشان داده شده در عکس مقابل شما قرار بگیرد.

5. ایجاد خط تای افقی

گوشه پایینی کاغذ را با احتیاط به سمت گوشه بالایی بیاورید، تا بزنید و باز کنید.

6. ایجاد خط تای عمودی

حالا گوشه سمت راست کاغذ اوریگامی پروانه زیبا را به سمت گوشه چپ بیاورید، تا بزنید و باز کنید.

7. چرخاندن کاغذ

در این مرحله از اوریگامی پروانه ساده کاغذ را 45 درجه در جهت عقربه‌های ساعت یا پادساعتگرد بچرخانید تا یک ضلع از مربع (به جای یک گوشه یا راس) به سمت شما باشد. تا اینجای کار باید چهار خط تا از مرکز مربع وجود داشته باشد: یک خط تای عمودی، یک افقی و دو تا مورب!

8. تای سمت چپ و راست

سمت چپ و راست را تا کنید تا به خط تای عمودی در مرکز مربع برسد. لبه سمت راست کاغذ اوریگامی پروانه را با خط تای عمودی وسط تراز کنید و یک تا بزنید. این کار را با لبه سمت چپ تکرار کنید. این دو تای ایجاد شده را باز نکنید.

9. باز کردن گوشه‌های کاغذ

کاغذ را از روی خط تاهای مورب در گوشه‌های بالا سمت چپ و راست بلند کرده و کمی باز کنید. انگشت شست و وسط خود را زیر گوشه‌های تا شده قرار دهید و نیمه پایینی کاغذ را با دست دیگر خود محکم در جای خود نگه دارید تا حرکت نکند.

10. تا کردن لبه بالایی به شکل سقف

لبه بالایی را با خط تای افقی در وسط کاغذ اوریگامی پروانه ساده تراز کنید. بعد مثلث‌هایی را که در مرحله قبل درست کردید باز کنید و آ‌نها را از هم جدا و به سمت پایین بکشید تا قسمت بالای مدل با خط تای وسط برخورد کند.

حالا نیمه بالایی مدل باید شکلی شبیه به سقف خانه داشته باشد.

11. چرخاندن 180 درجه‌ای کاغذ

کاغذ را 180 درجه بچرخانید. حالا باید سقف به صورت برعکس روبه‌روی شما قرار بگیرد.

12. تکرار مراحل 9 و 10

مراحل 9 و 10 ساخت اوریگامی پروانه را که برای نیمه بالایی قایق انجام دادید، مجدد تکرار کنید. هنگامی که کار را تمام کردید، کاغذ شکلی شبیه به بدنه قایق پیدا می‌کند.

دوم، درست کردن بال‌های اوریگامی پروانه

بعد از آن که بخش اول آموزش اوریگامی پروانه را پیش بردید، وقت ساخت بال‌های اوست.

1. برگرداندن کاغذ

حالا اوریگامی پروانه را به سمت دیگر برگردانید. این برگرداندن باید طوری باشد که لبه‎های تا شده در مرحله قبلی به سمت میز باشد. در این مرحله گوشه‌های کاغذ در دو طرف قرار می‏گیرند و دو ضلع بلند به صورت افقی در امتداد بالا و پایین میز هستند.

2. تا کردن عمودی

نیمه بالایی را به سمت نیمه پایینی تا کنید. لبه بالایی کاغذ باید روی لبه پایینی قرار گیرد. خط تا را با انگشتان خود کمی فشار دهید تا به خوبی عمیق شود.

3. تا کردن مثلثی

کاغذ ذوزنقه‌ای شکل برای آموزش اوریگامی پروانه باید طوری روی زمین قرار گیرد که ضلع بلندتر آن به سمت بالا باشد. (مثل مرحله 2). مثلث بالایی که در سمت راست مدل ایجاد شده را باز کنید و به سمت پایین بیاورید تا به خط تای عمودی برسد و آن را تا بزنید.

خط تای ایجاد شده در این مرحله از ساخت اوریگامی پروانه را هم با دستان خود فشار دهید تا شکل بهتری پیدا کند. گوشه پایینی مثلث بعد از تا شدن به سمت پایین قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید مثلث بالا چندین لایه دارد و شما فقط باید لایه رویی را تا بزنید.

4. تکرار مرحله قبلی اوریگامی پروانه

مرحله 3 را برای مثلث سمت چپ تکرار کنید. حالا راس‌هایی پایینی مثلث باید به سمت پایین باشند.

5. تا کردن مورب به شکل مثلث

به مثلثی که در سمت چپ اوریگامی در مرحله قبل ساختید نگاه کنید. در این مثلث یک خط تای مورب وجود دارد که از محور عمودی در مرکز کاغذ شروع شده و تا راس مثلث ادامه پیدا کرده است.

راسی از مثلث که خط تا در آن به انتها می‌رسد را کمی بلند کنید و آن را به سمت داخل و مرکز شکل تا بزنید. این تا نباید به محور عمودی برسد. خط تای ایجاد شده را با دستان خود فشار دهید تا  این مرحله از اوریگامی پروانه شکل بهتری پیدا کند.

این خط تا باید از لبه بالایی مدل تا نقطه پایینی امتداد داشته باشد.

6. تکرار مرحله قبل برای مثلث سمت راست

مرحله 6 را برای مثلث سمت راستی تکرار کنید. در این مرحله هیچ خط تای کمکی برای تراز شدن و دقیق‌تر کردن تاها وجود ندارد و به همین خاطر مراقل باشید تا مثلث‌های چپ و راست دقیقا به یک اندازه تا شوند.

7. برگرداندن اوریگامی

در این مرحله از آموزش اوریگامی پروانه باید مثلث‌هایی که به تازگی ایجاد کردید را رو به میز قرار دهید. کاغذ اوریگامی باید طوری روی سطح کار قرار گیرد که راس‌های دو ذوزنقه‌ کوچک به سمت پایین باشند.

8. تا کردن از وسط

کاغذ را به صورت عمودی از وسط تا کنید. گوشه سمت چپ را به سمت راست بیاورید و خط تا را با انگشتان خود برای شکل بهتر فشار دهید.

سوم، ساخت شکل نهایی اوریگامی پروانه

در آخر وقتی همه چیز آماده بود، اوریگامی پروانه را کامل کنید.

1. تا کردن مورب بال بالایی

مثلثی که به سمت راست امتداد دارد، بال بالایی اوریگامی پروانه زیبا است. آن را بلند کرده و به سمت چپ تا بزنید. این تا باید به صورتی باشد که از به فاصله حدود یک سانتی‌متر از لبه‎ بالا سمت چپ شروع شود و به صورت مورب تا پایین ادامه پیدا کند. خط تا را با انگشتان خود برای شکل بهتر فشار دهید.

2. برگرداندن کاغذ

حالا نوک بال‌ها با توجه به الگوی اوریگامی پروانه باید به سمت چپ باشند و تای مرحله قبل دیده نشود.

3. تکرار مرحله اول برای بال دیگر

این بار باید بال را بالا بیاورید و به سمت راست تا کنید. خط تا از حدود 1 سانتی‌متری گوشه بالا سمت راست شروع شده و به سمت گوشه پایین راست ادامه پیدا می‎کند.

4. باز کردن بال‌ها

حالا کاغذ باید طوری باشد که خط تای مرکزی به سمت ما قرار گیرد.

5. تکمیل بدن اوریگامی پروانه

در این مرحله باید خط تاهایی که در مرحله 1 و 3 ایجاد کردید را با دو دستتان بگیرید و به آرامی به سمت بیرون بکشید. این کار مثل نیشگون گرفتن است. بال‎ها را در امتداد خط تا به سمت عقب فشار دهید تا شکل بهتری داشته باشند.

با طی مراحل الگوی اوریگامی پروانه این کاردستی کاغذی آماده است. می‎توانید آن را به عنوان هدیه به دوستان خود بدهید یا از آن برای تزیین استفاده کنید. سعی کنید این اوریگامی را با کاغذهای رنگی متنوع و اندازه‌های مختلف بسازید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی اوریگامی پروانه ساده

کاردستی اوریگامی پروانه ساده برای چه رده سنی است؟
ساخت این کاردستی چندان سخت نیست، کودکان با کمک بزرگ‌ترها می‌توانند اوریگامی پروانه را بسازند.
وسایل مورد نیاز برای این کاردستی چیست؟
برای ساخت این کاردستی به چند عدد کاغذ رنگی، مقوا و چسب نیاز دارید.
ساخت این کاردستی چقدر زمان می‌برد؟
ساخت این کاردستی بین 1 تا 2 ساعت زمان می‌برد.
اشتراک گذاری: