خلاصه مطلب

کمدهای بزرگ داخل اتاق که به اصطلاح به آن گنجه می‌گویند، یکی از کاربردی‌ترین بخش‌های خانه است که می‌توان از آن برای ساماندهی وسایل، لباس‌ها و… استفاده کرد. گنجه خانه می‌تواند فضای مرده را به کاربردی‌ترین شکل ممکن پُر کند و در چیدمان منزل کمک حالتان باشد.

کمدها بخش جدایی‌ناپذیر چیدمان خانه هستند که وجودشان برای مدیریت بهتر وسایل خانه ضروری است. هرچه تعداد کمدهای خانه بیشتر باشد، جمع‌وجور کردن وسایل شخصی و حتی دسترسی به آن‌ها آسان‌تر خواهد بود. درصورتی‌که خانه شما از کمدهایی با طراحی کاربردی محروم است، باید خودتان دست به کار شوید و یک کمد کارآمد مناسب با معماری خانه سفارش دهید.

یکی از بهترین انواع کمدها که به تازگی رواج بیشتری هم پیدا کرده، گنجه ها هستند. اگر دنبال طراحی و ساخت گنجه سفارشی در خانه خود هستید، این مطلب از کاغذ رنگی راهنمایی‌های قابل‌توجهی برای شما دارد.

برای طراحی و ساخت گنجه باید به پاسخ چند سوال کلیدی فکر کنید که ما در کاغذ رنگی آن‌ها را بررسی کرده‌ایم.

1 کاربری موردنظر کمدتان چیست؟

آیا شما یک مجموعه بزرگ از کفش‌های رنگارنگ دارید که قصد دارید آن‌ها را به طرز زیبایی به نمایش درآورید؟ یا ترجیح می‌دهید یک فضای زیبا، ساده و مینیمال برای لباس‌هایتان داشته باشید؟ در هر حال بهتر است گنجه را مطابق چیزی که نیاز دارید، طراحی کنید.

به عنوان مثال می‌توانید برای کفش‌ها قفسه شیشه‌ای، چوبی یا فضایی مانند حباب درنظر بگیرید. همچنین می‌توانید حین ساخت گنجه بخش‌هایی را با نورهای LED زیباتر کنید تا فضای داخلی آن مانند فروشگاه شود. گزینه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید هریک را بررسی کنید و بهترین چیدمان را برای فضای داخل گنجه انتخاب کنید.

نکته هایی برای ساخت گنجه

2. به چه بخش‌هایی در ساخت گنجه نیاز دارید؟

وظیفه اصلی کمدها این است که به‌شما در ساماندهی وسایل ریز و درشت خانه و وسایل شخصی کمک کنند. آیا شما می‌خواهید از کمد فقط برای قراردادن وسایل شخصی در آن استفاده کنید یا می‌خواهید علاوه‌بر آن ظاهری چشم‌نواز هم به منزلتان ببخشید؟ ساخت گنجه ها با ظاهر زیبا می‌تواند جلوه زیبایی به محیط خانه ببخشد. نمونه‌هایی از لوازم جانبی قابل استفاده در ساخت گنجه شامل موارد زیر است:

– کشو و تقسیم‌‎کننده

یکی از مهم‌ترین لوازم جانبی که در ساخت گنجه باید آن را در نظر داشته باشید، استفاده از کشو و مقسم‌هاست؛ چراکه با استفاده از آن‌ها می‌توانید وسایل ریز و کوچک مانند گیره‌های سر، دکمه‌های سردست، گیره روسری، عینک‌های آفتابی، لباس زیر و… را به خوبی دسته‌بندی کنید.

ساخت گنجه و کشوها

– آویز و قلاب‌

از دیگر وسایل جانبی که برای ساخت گنجه بسیار ضرورت دارد، آویزها و قلاب‌ها هستند. شاید تصور کنید وجود آویز و قلاب در گنجه چندان ضرورتی ندارد، اما با استفاده از همین وسایل می‌توانید کمربندها، کراوات، بعضی از زیورآلات و بدلیجاتتان را به بهترین شکل ممکن سر و سامان دهید.

همین وسایل هستند که می‌توانند در تزیین اتاق کودک به شما کمک کنند.

ساخت گنجه

– نگهدارنده‌های دکوری

شما می‌توانید بخشی از طراحی و ساخت گنجه را با ظاهری دکوری و زیبا در نظر بگیرید و جواهرات یا زیورآلات زیبای خود را در آن‌ قرار دهید. این بخش از گنجه باید قفل محکمی داشته باشد. همچنین به دلخواهتان می‌توانید این قسمت از گتجه را شیشه‌ای بسازید تا زیبایی جواهرات دیده شود.

3. برای زیبایی کمد از چه طرحی استفاده می‌کنید؟

علاوه‌بر توجه به مواردی مانند میزان فضای داخلی و طبقه‌های ذخیره‌سازی کمد، توجه به مواد مورد استفاده در ساخت گنجه، ویژگی‌های موردنظر و اولویت‌های شما و… اهمیت زیادی دارد.فراموش نکنید برای ساخت گنجه باید به رنگ آن، طرح و شکل ظاهری و هماهنگی آن با وسایل و رنگ‌های به کار رفته در چیدمان فعلی خانه‌تان توجه کنید. بدون وجود هماهنگی در رنگ و طرح گنجه و سایر دکوراسیون خانه، گنجه مانند یک وصله ناجور در خانه شما به نظر می‌رسد.

ساخت گنجه و طراحی دکوراسیون

4. آیا به نورپردازی در ساخت گنجه فکر کرده‌اید؟

نورپردازی می‌تواند به کمد لباس نمایی مانند بوتیک بدهد. نورپردازی با لامپ‌های LED علاوه‌بر صرفه‌جویی در هزینه و مصرف انرژی کمتر، می‌تواند ظاهری چشم‌نواز به فضای اتاق یا سالن شما ببخشد. نورپردازی کابینت‌ها، کمدها‌، جاکفشی‌ها و… همچنین باعث می‌شود داخل همه طبقه‌ها کاملا روشن شود و هیچ چیز از چشم شما دور نماند.

نورپردازی در ساخت گنجه

5. آیا به کمک متخصصاندر ساخت گنجه فکر کرده‌اید؟

طراحی کمد یا ساخت گنجه کار مهمی است. بنابراین بهتر است برای تعبیه آن در منزل از راهنمایی و کمک مختصصان استفاده کنید. منخصصان بنابر علم و تجرب خود نسبت‌ به فضا، طرح و رنگ موردعلاقه شما، بهترین طراحی را انجام می‌دهند.

این افراد همچنین در انتخاب متریال مناسب با قیمت مقرون به صرفه به شما کمک می‌کنند و به این ترتیب با کمترین هزینه می‌توانید بهترین نتیجه را بگیرید.

استفاده از کمک مشاوران

فراموش نکنید اولین قدم برای اینکه بتوانید به ساخت گنجه در خانه فکر کنید، داشتن فضای مناسب برای این کار است. دومین قدم هم تحقیق و گرفتن مشورت از متخصصان این حوزه است تا به شما بگویند بودجه موردنیاز برای ساخت گنجه چقد است. در نهایت می‌توانید با در نظر گرفتن فضا و هزینه موردنیاز هرچه زودتر دست به کار شوید و یک گنجه شیک در خانه تعبیه کنید.

بی‌شک پس از چیدن وسایل در گنجه سفارشی و تجربه دسترسی راحت به وسایل گوناگون، دیگر به کمدهای کوچک راضی نخواهید شد.

اشتراک گذاری: