خلاصه مطلب

زمستان فصل موردعلاقه خیلی‌هاست. اگر شما هم به این فصل و برف‌بازی علاقه دارید، ساخت شیشه دکوری زمستان به شما کمک می‌کند یک یادگاری همیشگی از زمستان را در گوشه‌ای از خانه داشته باشید. این آزمایش جادویی برای داشتن یک دکور زمستانی را از دست ندهید.

امروز یکی از هیجان‌انگیزترین کاردستی‌ها را در کاغذ رنگی می‌سازیم. جایی که علم و سرگرمی با هم، یک اثر جذاب و ماندگار به ‌وجود می‌آورند. با چند وسیله تقریبا ساده، زمستان و فیزیک را کنار هم آورده‌ایم تا یک آزمایش علمی با طعم هنر داشته‌ باشیم.

اگر به‌اندازه‌کافی کنجکاو شدید، ادامه مطلب را در کاغذ رنگی دنبال کنید و یک شیشه دکوری زمستانی منحصر‌به‌فرد بسازید.

وسایل موردنیاز شیشه دکوری زمستانی

  • ۱ عدد
    شیشه مربا
  • روغن بچه
  • اکلیل درخشان
  • رنگ اکریلیک
    رنگ اکریلیک
  • قرص جوشان

برای دیدن بهتر آزمایش شیشه دکوری زمستان قرص جوشان بی‌رنگ بخرید. علاوه‌بر این از هر قرص جوشانی که استفاده می‌کنید، دقت داشته باشید حتما اسیدسیتریک و بی‌کربنات‌سدیم (جوش شیرین) داشته ‌باشد؛ چون بدون واکنش شیمیایی این دو ماده، نمایش ما بدون هیجان می‌ماند.

منظور از اکلیل درخشان همان اکلیل‌هایی است که مثل سطح حباب، چند رنگ هستند و برای آرایش چشم هم استفاده می‌شوند.

مراحل ساخت شیشه دکوری زمستانی

در یک روز زمستانی که کنار بخاری چای می‌نوشید، ساختن این شیشه دکوری زمستانی حس‌وحال برف‌وبوران را بدون ذره‌ای سرمای گزنده به شما منتقل می‌کند. شک نکنید بچه‌ها خیلی از این کاردستی خوششان می‌آید.

فقط برای شروع همه وسایل لازم را دوروبرتان داشته‌باشید که ذوق تماشای برف، وسط کار کور نشود.

۱. ترکیب مواد اولیه مختلف

در ۲.۳ شیشه مربا روغن بچه بریزید. این که تصور کنید با کم و زیاد کردن اندازه‌ها شیشه دکوری زمستان زیباتر خواهد شد، اشتباه است. بنابراین اندازه‌ها را جابه‌جا نکنید.

ترکیب مواد اولیه کاردستی شیشه مربا دکوری

بعد یک قطره کوچک رنگ سفید را به ۱.۴ فنجان آب اضافه کنید و به خوبی هم‌ بزنید تا ترکیب شوند. برای یک شیشه مربای ۴۵۰ گرمی این مقدار آب و رنگ سفید مناسب است.

شیکر و رنگ اکریلیک

باتوجه به اندازه شیشه موردنظر خودتان، حجم آب را تغییر دهید. ما می‌خواهیم آب به ‌خوبی سفید شود تا در روغن آن را ببینیم.

اگر از رنگ روغن استفاده کنید، هنگام ریختن در شیشه مربا، با روغن ترکیب می‌شود. آن‌وقت به‌جای آب، روغن سفید دارید. بنابراین در انتخاب رنگ حساسیت کافی داشته باشید.

۲. مخلوط آب و روغن شیشه دکوری زمستان

حالا آب سفید را به روغن بچه در شیشه مربا اضافه کنید. یادتان باشد موقع انجام آزمایش، مخلوط کمی به سمت بالا می‌آید. پس شیشه را پر نکنید تا مواد به بیرون نریزد.

مخلوط آب و روغن در شیشه مربا دکوری

۳. اکلیل، رنگ‌ولعاب پرده نمایش

برای اینکه فضای کاردستی شیشه دکوری زمستان کمی جادویی به نظر برسد، اکلیل درخشان و رنگی داخل شیشه بریزید. البته در نظر داشته باشید اگر اکلیل‌های تک‌رنگ دارید، مقدار کمتری بریزید؛ چون تماشای طوفان برف از لابه‌لای آن‌ها سخت خواهد شد.

ترکیب اکلیل با مواد اولیه

۴. وقت شروع آزمایش

قرص جوشان را به چند قسمت تقسیم کنید و یکی یکی داخل شیشه بیندازید. جادوی علم شما را مسحور خواهد کرد. آب سفید به ‌شکل حباب در شیشه بال او پایین می‌رود و یک طوفان برفی تمام‌عیار را به ‌نمایش می‌گذارد. این رقص برفی زیبا حدود ۴۵ ثانیه ادامه دارد.

اضافه کردن قرص جوشان به شیشه مربا

در مرحله آخر کاردستی شیشه دکوری زمستان مقداری رنگ سفید کناره‌های شیشه باقی می‌ماند که حالت ابری به فضا می‌دهد. شما می‌توانید تقریبا ۵ دقیقه صبر کنید تا این طوفان دوباره کف ظرف ته‌نشین شود یا همان موقع همزمان با برف قبلی، قرص جوشان دیگری به ظرف اضافه کنید.

کاردستی شیشه مربا دکوری زمستانه

خلاصه که حالا یک گنجینه از طوفان برفی دارید که می‌توانید بارها با آن سرگرم شوید. در شیشه را سفت ببندید تا سری بعد که حوصله‌تان سر رفت، با یک قرص جوشان، بهترین برف زمستانی مصنوعی سال را تماشا کنید.

داستان از چه قرار است؟

همه‌چیز از مخلوط‌ نشدن آب و روغن شروع می‌شود. آب رنگی ته ظرف می‌رود و هرچقدر هم بالا و پایین شود دوباره به همان ‌جا برمی‌گردد.

حالا وقتی قرص جوشان را به آب کاردستی شیشه دکوری زمستان اضافه کنید، اسیدسیتریک و جوش شیرین آن با آب واکنش می‌دهد و گاز کربن‌در‌اکسید آزاد می‌کند.

کاردستی شیشه دکوری زمستانه

این گازها که دنبال راه فراری به بیرون شیشه هستند، سوار آب رنگی می‌شوند و وسط راه روغن را هم با خودشان همراه می‌کنند. خلاصه که به ‌شکل حباب‌های ریز سفید، رقصان به سمت بالای شیشه می‌روند.

در کاردستی شیشه دکوری زمستان آب سفید بعد از انجام ماموریت یعنی بردن گاز کربن‌دی‌اکسید تا بالای شیشه، دوباره به انتهای ظرف برمی‌گردد. در این میان هم اکلیل‌ها همراه حباب‌ها و جوش‌وخروش روغن، به اطراف پراکنده می‌شوند.

کاردستی شیشه مربا دکوری

همه این اتفاقات دست‌دردست‌هم می‌دهند تا یک برف زمستانی قشنگ برای شما بسازند. احتمالا شما هم موافق هستید که یکی از بهترین کاردستی‌های زمستانی همین شیشه آزمایش کوچکی است که با هم ساختیم.

یادتان نرود روغن در کاردستی شیشه دکوری زمستان نقش اصلی را بر عهده ‌دارد. بدون آن، فقط یک شیشه گازدار بدون جادو خواهید داشت.

اگر ساخت کاردستی زمستانی را دوست دارید، کاردستی دانه برف را هم امتحان کنید.

یک نکته درباره رنگ‌ها

یک نکته جالب که طی آزمایش هم به آن اشاره شد درباره رنگ‌ها بود. رنگ اکریلیک و رنگ خوراکی بر پایه آب هستند. بنابراین با آب ترکیب می‌شوند. رنگ روغنی برپایه روغن است و به ‌جای آب، روغن را رنگی می‌کند.

اگر شما هم این کاردستی شیشه دکوری زمستان را ساختید، نظرتان را درباره آن بگویید.

پرسش‌های متداول درباره شیشه دکوری زمستانی

وسایل موردنیاز شیشه دکوری زمستانی چیست؟
شیشه مربا، روغن بچه، اکلیل درخشان، رنگ آکریلیک و قرص جوشان از مهم‌ترین وسایل این کاردستی هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی به دلیل واکنش‌های شیمیایی مختلفی که دارد، برای رده سنی بزرگسالان در نظر گرفته شده است.
از چه رنگی برای ساخت کاردستی استفاده کنید؟
رنگ آکریلیک بهترین رنگ برای ساخت این کاردستی است.
اشتراک گذاری: