خلاصه مطلب

کاردستی با چسب حرارتی یک کاردستی معمولی نیست. این نوع کاردستی‌ها از خلاقانه‌ترین انواغ کاردستی هستند و می‌توانند ایده متفاوتی برای ساخت یک کاردستی حرفه‌ای بزرگسالان باشند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید چسب حرارتی ساده خانه علاوه‌بر چسباندن، کاربردهای دیگری هم دارد. درست کردن کاردستی با چسب حرارتی و ترفندهایی که می‌­توانید با آن انجام دهید، شما را متعجب می­‌کند.

بعضی از انواع کاردستی با چسب حرارتی در زندگی روزمره به کارتان می‌­آید. در کاغذ رنگی با ما همراه باشید تا با بخشی از این ترفندها و کاردستی‌­ها آشنا شوید.

وسایل مورد نیاز برای کاردستی با چسب حرارتی

 • دستگاه چسب حرارتی 1 عدد
  دستگاه چسب حرارتی
 • چسب حرارتی به مقدار دلخواه
  چسب حرارتی بی‌­رنگ
 • چسب حرارتی رنگی به مقدار دلخواه
  چسب حرارتی رنگی
 • چسب حرارتی اکلیلی به مقدار دلخواه
  چسب حرارتی اکلیلی
 • اسپری رنگ 1 عدد
  اسپری رنگ

1. ساخت گیره برای چوب لباسی

این ترفند کاردستی خانگی با چسب حرارتی برای جلوگیری از لغزش لباس‌­های ابریشمی، ساتن، نخی و لباس‌­هایی که از روی چوب لباسی سُر می‌­خورند، بسیار مناسب است. یادتان باشد اگر چوب­ لباسی گران‌قیمتی دارید که با حرارت چسب آسیب می‌­بیند، می‌­توانید از چوب لباسی­‌های ارزان‌قیمت استفاده کنید.

ساخت گیره برای چوب لباسی

برای این کار باید روی گوشه‌های چوب لباسی کمی چسب حرارتی بزنید و صبر کنید تا خشک شود. این ترفند که نوعی کاردستی با چسب حرارتی است، لغزنده‌­ترین لباس‌­ها را هم روی چوب لباسی نگه می‌­دارد.

این کاردستی هم مثل کاردستی چراغ الکلی با قوطی نوشابه یک کاردستی ساده است که با وسایل در دسترس درست شده است.

ساخت گیره لباس

2. محافظ کابل­‌های آسیب‌دیده

اگر کابل یا شارژرتان آسیب دیده، اما هنوز قطع نشده و کار می‌کند، به جای دور انداختن آن، با یک فنر و چسب حرارتی دوام و ماندگاری آن را بیشتر کنید.

برای این کاردستی با چسب حرارتی اول فنر را روی محل خراش سیم بپیچید و بعد روی آن را با لایه ضخیمی از چسب بپوشانید. با این کار شما یک عایق برای سیم یا کابلتان ساخته‌­اید تا کمتر آسیب ببیند و خراب­‌تر نشود. اگر زیبایی ظاهر کابل برایتان مهم است، از چسب حرارتی بی­‌رنگ استفاده کنید.

تعمیر کابل­‌ های آسیب‌ دیده

می‌­توانید از این کاردستی با چسب حرارتی برای دوام بیشتر سیم­‌ها و کابل­‌های سالم هم استفاده کنید تا از آسیب و پارگی آن‌ها پیشگیری کنید.

3. ساخت جوراب‌های ضدلغزش

این کاردستی با چسب حرارتی مثل کاردستی شماره 1 است. شما می‌­توانید با چسب حرارتی، نقطه‌­های ریزی کف جوراب‌هایتان درست کنید تا از سُرخوردن آن‌­ها جلوگیری کنید.

ساخت جوراب‌ های ضدلغزش

بعد از اینکه چسب‌کاری کف جوراب تمام شد، اجازه دهید چسب‌­ها کاملا خشک شود و بعد جوراب‌­ها را بپوشید.

4. ساخت ضربه­‌گیر کابینت­

اگر درهای کابینت خانه‌تان آرام‌بند ندارد، این ترفند کاردستی با چسب حرارتی برای شما کاربردی است. کابینت‌­هایی که درهای خودکار فنری دارند، هنگام بسته‌شدن صدای بلندی ایجاد می­‌کنند.

ساخت ضربه­‌ گیر کابینت

شما می‌­توانید با ریختن کمی چسب حرارتی در محل برخورد در با قاب کابینت، چند نقطه نرم بسازید تا از این صداها جلوگیری کنید. این نقطه­‌های کوچک چسب مثل ضربه‌­گیر برای کابینت‌­ها عمل می­‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم برای حفظ ظاهر زیبای کابینت‌ها برای این کاردستی با چسب حرارتی از چسب حرارتی بی­‌رنگ استفاده کنید.

5. ساخت پاک­‌کن ساده و سریع

یکی از انواع کاردستی­ با چسب حرارتی همین ساخت پاک‌­کن است. شما می‌­توانید به کودک خود کمک کنید تا یک پاک‌‌کن سریع و ساده برای خودش درست کند.

برای این کار یک مداد سیاه معمولی بردارید و انتهای آن را چسب حرارتی بزنید. سعی کنید چسب زیادی بزنید تا وقتی از آن استفاده ­می­‌کنید، خراب نشود.

ساخت پاک­‌ کن ساده

حالا اجازه دهید چسب کاملا خشک شود و بعد از آن به عنوان پاک‌کن استفاده کنید. چسب خشک‌شده می‌تواند مثل پاک­‌کن مداد را پاک کند. مثل همیشه برای این کاردستی با چسب حرارتی از چسب بی‌رنگ استفاده کنید تا ظاهر مداد و البته کاغذ خراب نشود.

6. ساخت قفل گوشواره میخی

شاید برایتان اتفاق افتاده که قفل گوشواره­‌هایتان را گم کنید. اگر به هر دلیلی آن­‌ها را گم کرده‌­اید، می‌­توانید با این کاردستی با چسب حرارتی یک جفت قفل جدید درست کنید.

برای این­ کار، نیازی به استفاده از برق نیست. کافی است چسب را از دستگاهش دربیاورید و با چاقو قسمتی از آن را ببرید. حالا قفل جدیدی دارید که می‌­توانید از آن برای نگه‌داشتن گوشواره­‌ها استفاده کنید.

ساخت قفل گوشواره میخی

برای آن که ظاهر گوشواره خراب نشود، بهتر است از چسب حرارتی بی­‌رنگ استفاده کنید.

7. تزیین گلدان‌های ساده

با یک لیوان شیشه‌­ای بلند، مقداری چسب حرارتی رنگی یا اکلیلی و ربان، می­‌توانید یک کاردستی با چسب حرارتی جدید بسازید. با این وسایل گلدانی جذاب درست کنید که میزتان را زیبا کند.

تزیین گلدان‌ های ساده

روی لیوان بلند شیشه‌­ای با چسب حرارتی خطوط مورب بکشید. بعد روبانی با رنگ دلخواهتان را به آن بچسبانید. حالا شما یک گلدان شیشه‌­ای زیبا دارید.

8. نگه‌دارنده انگشتر

اگر شما هم حلقه­‌ها و انگشترهایتان را گم می‌­کنید و اغلب دنبال آن‌­ها می­‌گردید، این کاردستی با چسب حرارتی را درست کنید. برای ساخت این کاردستی با چسب حرارتی به یک کتاب یا دفترچه بلااستفاده نیاز دارید.

اول چند صفحه اول و آخر کتاب یا دفترچه را به جلد آن بچسبانید. بعد هر صفحه را طوری قرار دهید که شکل قطره شود و آن را به صفحه بعدی بچسبانید. حالا حلقه‌­ها و انگشترهای خود را بین کاغذهایی که مثل قطره­ شده قرار دهید.

نگه‌ دارنده انگشتر

اگر دوست دارید با چسب حرارتی رنگی این کار را انجام دهید تا ظاهر نگه‌دارنده‌تان زیباتر شود.

9. ساخت دانه­‌های برفی تزیینی

با یک چسب حرارتی رنگی، اکلیلی یا بی­‌رنگ و اسپری رنگ می‌­توانید کاردستی دانه­‌های برفی تزیینی درست کنید. برای ساخت این کاردستی با چسب حرارتی باید شکل دانه برف را روی یک بشقاب یا سینی بکشید. بعد روی خطوط را چسب بزنید و اجازه دهید خشک شود.

ساخت دانه­‌ های برفی تزیینی

اگر برای ساخت کاردستی با چسب حرارتی از چسب بی‌­رنگ استفاده کردید، بعد از خشک‌شدن، آن‌­ها را در صورت دلخواه با اسپری رنگ کنید. بهتر است از بشقاب یا وسیله‌­ای استفاده کنید که موقع چسب‌کاری آسیبی نبیند و البته بعد خشک‌شدن هم دانه­‌های برفی به ­راحتی از آن‌­ها جدا شوند.

10. راه‌انداختن یک بازی جذاب کودکانه

با یک ظرف یک بار مصرف و مقداری چسب حرارتی رنگی یا اکلیلی، یک بازی جذاب برای کودک خود بسازید. برای ساخت این کاردستی با چسب حرارتی فقط باید یک طرح پرپیچ‌وخم با چسب حرارتی روی ظرف یک بار مصرف بکشید.

ساخت بازی کودکانه

حالا اجازه دهید تا کاملا خشک شود و بعد این کاردستی با چسب حرارتی را با یک تیله به کودکتان بدهید تا با آن بازی کند.

11. نگه‌دارنده تلفن همراه

برای این کاردستی حرفه ای با چسب حرارتی به یک تکه مقوا، یک کاغذ رنگی و مقداری چسب حرارتی نیاز دارید. اول مقوا را به حالت مستطیل تا بزنید و به شکل حرف L انگلیسی ببُرید. بعد از بُرش، مقوا را از هم باز کنید و با چسب حرارتی، کاغذ رنگی را روی مقوا بچسبانید.

نگه‌ دارنده تلفن همراه

بعد از خشک‌شدن چسب می‌­توانید از پایه‌­ای که ساخته‌­اید، برای نگه‌داشتن تلفن همراهتان استفاده کنید. شما می‌­توانید با چسب حرارتی رنگی یا اکلیلی، پایه تلفن همراه خود را تزیین کنید.

12. ساخت مهر با طرح دلخواه

آیا دوست دارید با مُهری که خودتان درست کرده‌­اید، کوله‌پشتی، کیف یا لباس‌­هایتان را زیباتر کنید؟ این ترفند ساختکاردستی با چسب حرارتی ساخت یک مهر فوری را به شما یاد می‌­دهد. برای این کار به یک تکه چوب مستطیل یا مربعی نیاز دارید.

ساخت مهر با طرح دلخواه

در مرحله اول ساخت این کاردستی با چسب حرارتی شکل مورد نظرتان را انتخاب کنید. برای داشتن یک طرح حرفه‌ای بهتر است اول طرح را روی چوب بکشید و بعد با چسب حرارتی دست به ­کار شوید. بعد با چسب حرارتی طرح را روی چوب بکشید و اجازه دهید کامل خشک شود. می‌­توانید به­ جای چوب از مقوای ضخیم هم استفاده کنید.

حالا شما یک کاردستی با چسب حرارتی دارید که با دست خودتان ساخته‌­اید و می‌­توانید برای سرگرمی از آن استفاده کنید.

13. ساخت ظرف دلخواه

در این کاردستی با چسب حرارتی به یک ظرف دلخواه مثل کاسه یا بشقاب نیاز دارید. برای ساخت این کاردستی با چسب حرارتی کافی است ظرف را به حالت برعکس قرار دهید. حالا به هر شکلی که دوست دارید روی آن با چسب حرارتی طرح بکشید.

ساخت ظرف

بهتر است از چسب حرارتی رنگی یا اکلیلی استفاده کنید. اگر از چسب حرارتی بی­‌رنگ استفاده کردید، می‌­توانید بعد از خشکی چسب، آن را رنگ کنید.

بعد از اینکه چسب کاملا خشک شد، آن را از ظرف جدا کنید. حالا شما یک ظرف با شکل دلخواه خود دارید.

14. ساخت زیرلیوانی و زیر بشقابی

اگر لکه­‌های خشک شده از قهوه و چایی روی میزتان شما را اذیت می­‌کند، ساخت این کاردستی با چسب حرارتی برای شما کارساز است. می‌­توانید با چسب حرارتی یک زیرلیوانی به هر شکلی که دوست دارید، بسازید و از شر لکه­‌های قهوه و چای خلاص شوید.

فقط توجه کنید چسب را روی سطحی بچسبانید که بعد از خشک‌شدن، به راحتی از آن جدا شود.

ساخت زیرلیوانی و زیر بشقابی

علاوه‌براین می‌­توانید در اندازه بزرگ‌­تر با چسب حرارتی یک زیربشقابی بسازید و از کثیفی میز غذا جلوگیری کنید. شکل و اندازه آن‌­ها کاملا به سلیقه شماست.

ساخت زیر بشقابی

در این کاردستی با چسب حرارتی بهتر است از چسب رنگی یا اکلیلی استفاده کنید. اگر از چسب بی‌­رنگ استفاده کردید، می­‌توانید بعد خشک‌شدن آن را به دلخواه رنگ‌آمیزی کنید.

15. پر کردن منافذ اسباب‌­بازی­ حمام

اگر کودک شما اصرار دارد اسباب­‌بازی‌­هایش هم به حمام و شست‌وشو نیاز دارند، این ترفند کاردستی با چسب حرارتی خیلی به شما کمک می­‌کند.

پر کردن منافذ اسباب‌ ­بازی حمام

بازی کودک با اسباب‌­بازی‌­هایش در حمام باعث می­‌شود آب به شیارهایشان وارد شود و آن‌­ها را خراب کند. برای جلوگیری از این کار فقط باید سوراخ‌­ها و منافذ اسباب­‌بازی‌­ها را با چسب حرارتی پر کنید.

16. جدا کردن سوزن‌­ها

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که وقتی عجله دارید، نتوانید سریع از داخل جعبه سوزن‌­هایتان یکی را انتخاب کنید. برای این کار باید مقدار خیلی کمی چسب حرارتی به انتهای سوزن بزنید. فقط توجه داشته ­باشید چسبی که می‌­زنید جلوی سوراخ انتهایی سوزن را نگیرد تا هنگام نخ کردن آن به مشکل نخورید.

جدا کردن سوزن‌ ­ها

همچنین با این کاردستی با چسب حرارتی سوزن­‌ها به­­ هم نمی‌­چسبند و به­ راحتی می‌­توانید آن‌­ها را از جعبه دربیاورید.

کاردستی با چسب حرارتی بله یا خیر؟

همان‌طور که دیدید کاردستی با چسب حرارتی یک ایده خیلی جذاب، ساده و در دسترس برای شما و کودکتان است. بنابراین شما می‌توانید با استفاده از این چسب ترفندهای متفاوتی را امتحان کنید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی با چسب حرارتی

وسایل موردنیاز برای ساخت کاردستی با چسب حرارتی چیست؟
به تناسب نوع کاردستی و ترفند مورد نظرتان به وسایل مختلفی نیاز خواهید داشت، اما وسیله اصلی همه کاردستی‌ها چسب حرارتی است.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
کاردستی با چسب حرارتی یکی از حرفه‌ای‌ترین کاردستی‌هاست و برای بزرگسالان مناسب است.
ساخت کاردستی با چسب حرارتی چقدر زمان می‌برد؟
به تناسب نوع کاردستی موردنظرتان باید این زمان را بسنجید، اما به طور کلی کاردستی با چسب حرارتی خیلی سریع و کوتاه آماده می‌شود.
اشتراک گذاری:
نظرات (2)

برای ارسال نظر ابتدا باید در سایت وارد شوید.