رژ لب محبوب‌ترین  وسیله آرایشی بین بانوان بوده و تنوع رنگ زیادی دارد که می‌توانید هریک از رنگ‌های آن را با لباس‌های مختلف ست و هماهنگ استفاده کنید؛ اما گاهی استفاده ار رژ لب‌ها به دلیل مواد شیمیایی موجود در آن‌ها چندان مورد پسند بانوان نیست. در این مطلب مراحل ساخت رژ لب خانگی را آموزش داده‌ایم. اگر علاقه‌مند به ساخت رژ لب در خانه هستید، برای یادگیری روش تهیه آن با کاغذرنگی همراه باشید.

روش اول؛ ساخت رژ لب خانگی با مواد طبیعی

در این روش برای ساخت رژ لب خانگی از مواد طبیعی یا خوراکی استفاده می‌کنیم. جذابیت این روش ساخت رژ لب در آن است که اگر حین خوردن و نوشیدن بخشی از رژ لب را بخورید، نگران سلامتی خود نخواهید شد.

مرحله اول، تهیه مواد موردنیاز رژ لب

برای ساخت رژ لب خانگی باید مواد مختلفی را تهیه کنید.

  • یک قاشق چای‌خوری (5 میلی لیتر) موم زنبور عسل یا دانه‌های موم زنبور عسل
  • یک قاشق چای‌خوری (5 میلی لیتر) کره انبه، کره بادام یا کره آووکادو (کره به چسبندگی مواد رژ لب کمک می‌کند.)
  • یک قاشق چای‌خوری (5 میلی لیتر) روغن؛ مانند روغن بادام، روغن زیتون یا روغن جوجوبا.

مرحله دوم، تهیه مواد مربوط به رنگ در ساخت رژ لب خانگی

بعد از تهیه مواد طبیعی، مرحله بعدی انتخاب رنگ دلخواهتان برای رژ لب است. مواد طبیعی بسیاری وجود دارد که می‌توانید برای ساخت رژ لب طبیعی از آن استفاده کنید.

  • برای ساخت رژ لب قرمز از پودر چغندر یا تراشه چغندر خرد شده استفاده کنید.
  • به منظور تهیه رژ لب قهوه‌ای کم رنگ از پودر دارچین استفاده کنید.
  • اگر رژ لب قهوه‌ای پر رنگ می‌خواهید، پودر زردچوبه را با پودر شکلات مخلوط کنید.

استفاده از رنگ طبیعی برای ساخت رژ لب خانگی

مرحله سوم، ترکیب مواد و تنظیم رنگ رژ لب

مواد پایه رژ لب را در مایکرویو یا در ماهیتابه بگذارید تا آب شده و با هم مخلوط شوند. بعد از ذوب مواد، وقت آن رسیده که رنگ طبیعی رژ لب را به مواد اضافه کنید. برای این کار باید ¼ قاشق چای‌خوری از رنگ موردنظر را به ترکیب اضافه کنید و به خوبی هم بزنید. توجه داشته باشید که انتخاب رنگ و درجه رنگ سلیقه‌ای است و می‌توانید پودر رنگ کمتر یا بیشتر اضافه کنید تا در ساخت رژ لب خانگی رنگ دلخواهتان را به دست آورید.

مرحله آخر

وقتی رنگ و غلظت رژ به حد معقولی رسید، می‌توانید مواد رژ لب را در ظرف کرم، سایه چشم یا اگر رژ لب تمام شده‌ای دارید، درون آن بریزید. قبل از استفاده از رژ لب آن را چند ساعتی در یخچال بگذارید تا سفت شود.

روش دوم؛ ساخت رژ لب خانگی با سایه چشم

سایه چشم مانند رنگدانه‌های رنگی عمل می‌کند و یک ماده اولیه عالی برای ساخت رژ لب خانگی است. البته فقط باید از سایه‌های چشمی که حاوی اکسیدهای آهن هستند، برای ساخت رژ لب خانگی استفاده کنید. اگر سایه چشم مورد نظرتان دارای مواد اولترامارینین، فروسیانید فریک و اکسیدهای کروم است، از آن استفاده نکنید.

مراحل ساخت رژلب خانگی

 

مرحله اول، خرد کردن سایه

سایه مورد نظر را با یک قاشق درون یک کاسه بریزید و پودر سایه را به خوبی با پشت قاشق خرد و یکدست کنید.

مرحله دوم، تعیین رنگ رژ لب

1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) ژله نفتی یا نوار پاک و 1 قاشق چای‌خوری (5 میلی لیتر) پودر سایه چشم را در یک ظرف مخلوط کنید و در با حرارت مناسب داخل مایکرویو یا روی شعله قرار دهید تا آب شود، سپس آن را هم بزنید تا یکدست شود.

اگر می‌خواهید رژ لبی با رنگ تیره و مات داشته باشید، پودر سایه بیشتری اضافه کنید؛ ولی اگر رژ لب کمرنگ و شفاف دوست دارید پودر سایه کمتری را با آن ترکیب کنید. این مرحله از ساخت رژ لب خانگی با سایه برای تنظیم رنگ بوده و بسیار حساس است.

 

مرحله آخر

مواد رژ لب را درون ظرف مناسب قرار دهید و آن را در یخچال بگذارید تا سفت شود.

روش سوم؛ ساخت رژ لب خانگی با مداد شمعی

روش سوم برای تهیه رژ لب استفاده از مداد شمعی است. برای ساخت رژ لب خانگی به یک مداد شمعی نیاز دارید. هنگام خرید مداد شمعی دقت کنید که مارک خوب با نشانه استاندارد تهیه کنید. یکی از مداد شمعی‌ها را روی لب‌هایتان بگذارید و نفس عمیق بکشید تا مطمن شوید مداد شمعی بوی قوی ندارد.

استفاده از مداد شمعی برای ساخت رژ لب خانگی

مرحله اول، آب کردن مداد شمعی‌ها

یک رنگ برای ساخت رژ لب خانگی انتخاب کنید. برای اینکه مداد شمعی نسوزد آن را درون دو طرف بگذارید؛ در ظرف اول کمی آب بریزید و مداد شمعی را درون ظرف دوم قرار دهید تا با حرارت کم روی شعله آب شود.

مرحله دوم،ترکیب روغن با مخلوط

بعد از آب شدن مداد شمعی، یک قاشق غذا خوری (5 میلی لیتر) روغن زیتون، روغن بادام، روغن جوجوبا یا روغن نارگیل به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا یکدست شود. می‌توانید برای خوشبو کردن رژ لب چند قطره گلاب، نعناع یا اسطوخودوس هم به آن اضافه کنید.

مرحله آخر

مواد درست شده را درون یک ظرف بریزید و آن را در یخچال بگذارید تا رژ لب سفت شود.

روش چهارم؛ ساخت رژ لب از رژهای قدیمی

اگر رژ لب‌هایی دارید که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید و رنگ آن‌ها را دوست ندارید، می توانید یک رنگ جدید درست کنید. دقت کنید تاریخ انقضای رژ لب‌ها تمام نشده باشد.

مرحله اول، آب کردن رژ لب

رژ لب‌ را در دو ظرف یا در مایکرویو بگذارید تا آب شود. برای ساخت رژ لب خانگی به این روش به ازای هر 4 اینچ (10 سانتی متر) 1 قاشق غذاخوری (5 میلی لیتر) موم زنبور عسل یا ژله نفتی به آن اضافه کنید؛ این کار باعث نرم شدن رژ لب می‌شود.

مرحله دوم

بعد از اضافه کردن موم زنبور عسل یا ژله نفتی، مواد را به خوبی ترکیب کنید تا مواد رژ لب یک رنگ شود.

ساخت رژ لب خانگی

مرحله آخر

مواد رژ لب را در ظرف بریزید و در یخچال بگذارید تا سفت شود.