خلاصه مطلب

گاهی‌اوقات حتی با وجود افراد کارکُشته در محیط کار، راندمان کارها افت پیدا می‌کند. دلیل این رویکرد چه می‌تواند باشد؟ جواب خیلی ساده است؛ علت آن ممکن است، به‌خاطر نبود صمیمیت کافی بین افراد تیم، عدم شناخت مناسب نسبت به یکدیگر و… باشد. با این مطلب کاربردی همراه شوید تا پایان مطلب اندوخته‌های بیشتری در این زمینه داشته باشید.

گاهی اوقات با وجود افراد متخصص در گروه، بازدهی تیم شما آن‌طور که باید و شاید بالا نیست. یکی از مهم‌ترین عوامل این موضوع مشکلاتی مانند عدم شناخت درست افراد تیم از یکدیگر، نبود صمیمیت، عدم ارتباط قوی بین اعضا و… است. اینجاست که تیم بیلدینگ یا همان تیم‌سازی معنا پیدا می‌کند. گاهی لازم است افراد تیم با یکدیگر بیشتر آشنا شده و روابط آن‌ها تقویت شود. برای این کار باید تیم بیلدینگ کنید. در واقع صورت دوم تیم بیلدینگ یا همان تیم‌سازی به بهبود روابط بین اعضای تیم و عملکرد آن‌ها می‌پردازد.

تیم بیلدینگ مجموعه‌ای از فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده است که باعث می‌شود تیم‌ها مهارت‌هایی مانند ارتباط، برنامه‌ریزی، حل مساله و… را به صورت گروهی یاد بگیرند. این ایده‌ها اغلب به‌صورت بازی و کار گروهی طراحی شده‌اند. رهبر یک تیم برای ایجاد صمیمت و ارتباط نزدیک‌تر بین افراد برنامه‌های گروهی مانند شهربازی، استخر یا سایر تفریحات دسته جمعی تدارک می‌بیند. به این ترتیب افراد فرصت بیشتری برای آشنایی با یکدیگر پیدا کرده و به این شکل روابط بین آن‌ها تقویت می‌شود. اگر رهبر یک تیم هستید و احساس می‌کنید سطح روابط و عملکرد تیم شما پایین‌تر از سطح انتظارتان است، انجام فعالیت‌های زیر به تیم بیلدینگ و بهبود روابط اعضا تیمتان کمک خواهد کرد. با کاغذرنگی همراه باشید.

1. شبکه‌سازی، معاشرت و شناخت بهتر یکدیگر

معاشرت و برقراری روابط دوستانه در محیط کار یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش بهره‌وری است. این موضوع نه تنها باعث بالا رفتن روحیه افراد در محیط کار می‌شود، بلکه به تیم اجازه می‌دهد تا در حل مسائل روزمره بهتر عمل کنند و کنار هم رفتار بهتری داشته باشند.

تیم بیلدینگ

2. کار تیمی و افزایش عملکرد تیم

فعالیت‌های تیم سازی برای بهبود پروژه‌هایی که مستلزم فعالیت‌های تیمی‌ هستند، بسیار مفید است؛ زیرا به تیم‌ها کمک می‌کند تا یکدیگر را بهتر درک کنند. افراد تیم پس از انجام فعالیت‌های تیم بیلدینگ در کنار یکدیگر نقاط قوت، نقاط ضعف و علایق یکدیگر را بهتر می‌شناسند. این درک به آن‌ها کمک می‌کند حتی بهتر و بیشتر کنار هم برای پیشرفت کسب‌وکار همکاری کنند.

تیم بیلدینگ

3. رقابت سالم برای تیم بیلدینگ

تحقیقات نشان داده شده که رقابت باعث افزایش بهره‌وری می‌شود؛ اما رقابتی که سالم باشد. ایده‌های تیم بیلدینگ مانند بازی، دورهمی، مهمانی و معاشرت خارج از فضای کاری می‌توانند با روش‌های شاد و مفرح رقابت سالم را بین اعضای تیم بسیار موثرتر از سایر روش‌ها نهادینه کنند.

بازی های تیمی و شادی

4. جشن، روحیه تیمی، سرگرمی و انگیزه

بعد از این‌که هر تیم ورزشی قهرمانی بزرگی کسب می‌کند، همه افراد تیم جشن می‌گیرند و از آن لذت می‌برند.  همین موضوع انگیزه آن‌ها را برای دستیابی به موفقیت‌های بیشتر در آینده تقویت می‌کند. این مساله در رویدادهای تیم بیلدینگ هم رخ می‌دهد. افراد یک تیم وقتی همراه یکدیگر در یک رویداد تیم بیلدینگ موفق به انجام کاری شدند، آن را جشن خواهند گرفت. این موضوع می‌تواند باعث انگیزه بیشتر آن‌ها برای ارتقای سطح شغلی شود.

تیم بیلدینگ و بهبود روابط

5. همکاری و تقویت خلاقیت

همه افراد معمولا وقتی نزدیک آن‌هایی هستند که کنارشان احساس راحتی دارند، قوه خیالشان بهتر کار کرده و خلاقیت بیشتری از خود بروز می‌دهند. ایده‌های تیم سازی دقیقا کمک می‌کنند تا افراد بیشتر به هم نزدیک شده و همکاری کنند. از طرفی رویدادهای موفقیت‌آمیز تیم سازی نه تنها افراد را به هم نزدیک می‌کند، بلکه آن‌ها را به موفقیت‌های بیشتر، خلاقیت و نوآوری نیز ترغیب خواهد کرد.

رشد خلاقیت با کار گروهی

6. ارتباط و همکاری بهتر با تیم بیلدینگ

همه دوست دارند یک محیط کار دوستانه داشته باشند؛ جایی که افراد راحت و خوشحال بوده، بتوانند با هر کسی صحبت کرده و به‌ راحتی با آن‌ها کار کنند. این موضوع به صورت ناخودآگاه امکان‌پذیر نیست؛ مگر این‌که با ایده‌های تیم بیلدینگ افراد بیشتر با یکدیگر آشنا شده و ارتباط بین آن‌ها تقویت شود.

تیم بیلدینگ

اگر تاکنون برای بهبود روابط بین اعضای تیم خود و افزایش بهره‌وری آن‌ها به تیم بیلدینگ یا تیم سازی فکر نکرده یا اعتقادی به آن نداشته‌اید، بی‌شک دلایلی که گفته شد، عامل خوبی برای بر این است که از امروز در شیوه عملکردتان تجدید نظر کرده و روی تیم‌سازی سرمایه‌گذاری کنید. البته راهکارهای افزایش همکاری در محیط کار یکی از بهترین عواملی هستند که می‌توانند به بهبود روابط و بازدهی تیم کمک کنند.

نظر شما چیست؟ آیا دلایلی که برای استفاده از تیم بیلدینگ برای بهبود روابط بین اعضای تیم و تقویت عملکرد آن‌ها ذکر شد، کافی بودند؟ آیا شما با تیم بیلدینگ موافق هستید؟

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید