خلاصه مطلب

دیگر وقت این رسیده به طور کامل با فلسفه عشق آشنا شوید. همچنین در این مطلب از تاثیر شگفت‌انگیز عشق روی بدن گفته‌ایم که بدون شک، شما را حیرت زده می‌کند.

عشق! کلمه‌ای سه حرفی که به‌تنهایی میلیون‌ها حرف در دل خود جای داده است. آیا تا به حال از خودتان پرسیده‌اید، عشق چیست و چطور پیش می‌آید؟ عشق در زندگی روزمزه ما از ترانه‌ها و اشعار عاشقانه گرفته تا رمان‌ها و فیلم‌ها دیده می‌شود، ولی داستان عشق در زندگی واقعی بسیار متفاوت‌تر از آثار هنری یا همان شعر و فیلم است!

به جرات می‌توان گفت همه‌ آدم‌ها (بزرگسالان) عشق را تجربه کرده‌اند، ولی بیش‌تر این افراد از فایده‌ عشق واقعی بی‌خبر هستند. در این مقاله از کاغذرنگی با ما همراه باشید تا با فرازونشیب‌ها و فواید عشق واقعی از دیدگاه بیولوژیکی آشنا شوید تا با یک دید متفاوت عشق را بشناسید. همچنین تا پایان مطلب از دلایلی که باعث کاهش حس عشق می‌شود و بالعکس آن مطلع خواهید شد.

عشق چیست و چه پیشینه‌ای دارد؟

وقت آن رسیده کمی از دنیای واقعی فاصله بگیریم و برای فهم بهتر این موضوع به آثار علمی مراجعه کنیم. شواهد تاریخی، فرهنگی و تکاملی نشان داده‌اند عشق از دوران باستان در بسیاری از مناطق جهان وجود داشته است. حتما از داستان‌های عشاق نامدار تاریخ خبر دارید یا حداقل به گوش‌تان خورده است. از مشهورترین شخصیت‌های عشاق تاریخ که بدون شک همه‌ ما ایرانی‌ها آن‌ها را می‌شناسیم، شیرین و فرهاد و همینطور لیلی و مجنون هستند.

پس به‌راحتی می‌توان فهمید عشق از ابتدای خلقت وجود داشته و هر فردی نوعی از عشق مثل عشق عرفانی، عشق مذهبی، عشق افلاطونی، عشق به همسر، عشق به فرزند، عشق به خانواده و عشق به دوست را در طول زندگی تجربه می‌کند. جالب است بدانید در سال 2012 میلادی، جمله عشق چیست یا به زبان انگلیسی what is love پرتکرارترین عبارت جستجو شده در جستجوگر گوگل (به زبان انگلیسی) بوده است.

عشق چیست و بررسی عشق از دیدگاه پزشکی

تفاوت دوست داشتن و عشق

تحقیقات روان‌شناختی در طی 50 سال گذشته تفاوت بین دوست داشتن و عاشق بودن افراد را بررسی کرده است. دوست داشتن به معنای افکار یا احساسات مثبت به یک شخص توصیف می‌شود. افکار خوب، حس مراقبت، حس تعهد، حس نزدیکی و صمیمیت از جمله احساساتی هستند که ما بعد از برخورد با افرادی که آن‌ها را دوست داریم، تجربه می‌کنیم. احتمالا با توضیح دوست داشتن متوجه شده‌اید، دوست داشتن چه معنایی دارد.

عشق یا عاشق بودن نسبت به جنس مخالف یک دنیا حرف برای گفتن دارد! از مهم‌ترین نشانه‌های عشق علاوه‌بر حس دوست داشتن، ایجاد احساس برانگیختگی و میل جنسی است. با این حال تعریف عشق از دیدگاه مردم متفاوت بوده و دید همه درباره عشق یکسان نیست. به طور کلی یک تعریف از عشق وجود دارد که بدون تردید در مورد همه صدق می‌کند.

وقتی عاشق کسی هستیم، مغز ما رفتار متفاوتی نسبت به شخصی که به او علاقه داریم نشان می‌دهد. بهتر بگوییم در کنار کسی که به او علاقه دارید، هیجان، شور و اشتیاق شدید، احساس علاقه عمیق به شخص محبوب‌تان (کسی که عاشق او هستید) بیش‌تر از هر چیزی قابل‌تشخیص است.

عشق چیست

عشق با گذشت زمان تغییر می‌کند؟

سوالی که ممکن است هر فرد پس از اینکه عاشق شود، از خودش بپرسد. پس عشق چیست و آیا با گذشت زمان احساس عشق در وجود افراد تغییر خواهد کرد؟ تحقیقاتی در این زمینه انجام شده که نتایج جالبی از آن به‌دست آمده است. بر اساس این مطالعات به نظر می‌رسد عشق از اوایل با هیجان و شور زیادی شروع می‌شود، اما به طور معمول به مرور زمان از شدت آن کاهش می‌یابد.

در این حالت شور و هیجان اولیه کمتر شده و مسیر یکنواحت، ثابت و پایداری پیش روی افراد قرار می‌گیرد.

عشق چیست و آشنایی از فواید مفید عشق

دلایلی که باعث کم‌تر شدن عشق می‌شود!

پس از آنکه متوجه شدید عشق چیست بد نیست بدانید شناخت ویژگی‌ها و اطلاعات شخصی در گذشت زمان باعث شده، زوجین با شناخت یکدیگر از آینده طولانی مدت رابطه اطمینان بیش‌تری پیدا کنند. بعد از گذشت سال‌ها تکرار کارها، کنار هم بودن‌ها و موارد مشابه باعث شده احساس اولیه از انجام کارها رنگ‌وروی خودش را از دست بدهد و هیجان اولیه‌ را نداشته باشد. این موضوع خود به تنهایی می‌تواند باعث فروکش کردن عشق پرشور شود!

ممکن است اکنون بعد از مطالعه پاراگراف قبلی از عشق‌وعاشقی ناامید یا دلسرد شوید، ولی هنوز روی دیگر سکه را ندیده‌اید. مطالعات نشان داده همه‌ زوجین کاهش عشق در روابط عاشقانه‌شان را تجربه نمی‌کنند و فقط چیزی در حدود 20 تا 40 درصد از زوجین با دلسردی یا همان کم‌تر شدن عشق مواجه هستند. همچنین از دیگر اطلاعات به‌دست آمده که می‌تواند برای شما تعجب‌برانگیز باشد، آماری است که نشان می‌دهد میان زوج‌هایی که بیش از 10 سال است ازدواج کرده‌اند، احتمال بیش‌ترین رکود عشق در دهه دوم رابطه‌شان اتفاق می‌افتد.

دوست داشتن چطور است؟

شدت عشق با گذشت زمان بیش‌تر می‌شود!

حال این روی سکه را با هم خواهیم دید! حتما شنیده‌اید اغلب افراد به کنایه می‌گویند، عشق چیست یا به عشق اعتقادی نداریم! آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید علت این حرف‌ها چه می‌تواند باشد یا از کجا نشات می‌گیرد؟ سه جواب برای این سوال وجود دارد، جواب اول آن است که این افراد عشق را تجربه نکرده‌اند. جواب دوم می‌تواند شکست عشقی این افراد باشد که در آخر باعث بدبینی و دلزدگی آن‌ها به عشق شده است. جواب سوم که از آن دوی دیگر یک دنیا فاصله دارد، اعتقاد نداشتن به عشق است، البته تعداد این افراد بسیار محدود هستند.

خب برگردیم به موضوع اصلی، شدت عشق با گذشت زمان بیش‌تر می‌شود، آیا این جمله واقعا درست است؟ جواب این سوال را افرادی که بدون عشق یا با علاقه کم ازدواج کرده‌اند، به خوبی می‌دانند. جالب است بدانید، به طور معمول با گذشت زمان، روابط طولانی مدت با افزایش عشق همراه هستند.

عشق چیست و تاثیر عشق بر مغز چیست

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که بیش‌تر روابط عاشقانه با عشقی پرشور همراه هستند. اگرچه درست برخلاف این نتیجه هم وجود دارد و آن عدم وجود عشق یا کاهش حس عاشقانه در طی زمان است؛ کم‌رنگ شدن حس هیجان و از دست رفتن عشق در مقایسه با اوایل رابطه می‌تواند بر طول عمر یک رابطه عاشقانه تاثیر منفی بگذارد یا باعث دلیلی بر نقطه پایان رابطه باشد.

اما عشق چیست و چه فایده‌ای برای ما دارد؟

عشق چیست ؟! عشق احساسی است که باعث می‌شود، افراد عاشق به یکدیگر متعهد و وفادار باقی بمانند. اگر بخواهیم از نظر روانشناسی، سیر تکامل عشق را بررسی کنیم، می‌توانیم عشق را مانند سیر تکامل رشد کودک مقایسه کرده و با دیدگاهی دیگر عشق را ببینیم. البته که معنای عشق از نگاه کودکان هم بسیار جالب‌توجه است.

دوره کودکی بیش‌تر از هر زمان دیگر برای کودک مهم است. در این دوره فرزندان برای زنده ماندن، رشد مهارت‌ها و یادگیری توانایی‌های لازم برای رقم زدن یک زندگی موفق، سال‌ها به والدین اعتماد می‌کنند و برای ادامه زندگی به پدر و مادرشان وابستگی دارند. پس با این اوصاف به راحتی می‌توان فهمید، یک زوج برای ادامه زندگی به یکدیگر نیاز دارند و با پیوند عشق‌شان از پس هر سختی برمی‌آیند، فقط کافی است که بخواهند.

تاثیر عشق در خانواده

عشق چیست از دیدگاه بنیاد بیولوژیکی

تا اینجای مطلب عشق را از دید علمی بررسی کردیم، ولی در این بخش می‌خواهیم به اتفاق هم عشق از دیدگاه بیولوژیک را بررسی کنیم. عشق ریشه در زیست‌شناسی دارد؛ مطالعات نورو فیزیولوژیک در زمینه یک رابطه عاشقانه نشان می‌دهند، افرادی که در یک رابطه عاشقانه هستند، در مناطق مغزی مرتبط با هورمون هیجان و لذت، فعالیت بیش‌تری را تجربه می‌کنند.

درواقع، قسمت‌هایی از مغز که فعال شده‌اند، همان مناطق فعال شده توسط کوکائین است. این قسمت‌ها مواد شیمیایی مثل اکسی توسین، دوپامین و وازوپرسین را آزاد می‌کنند که باعث ایجاد احساس سرخوشی و خوشبختی در فرد عاشق می‌شود؛ همچنین آزاد شدن این هورمون‌ها با برانگیختگی و افزایش هیجان میل جنسی تاثیر مستقیم دارد.

موضوعی که باعث جذابیت عبارت عشق چیست در این موضوع شده، فعال نشدن هورمون‌های اکسی توسین، وازوپرسین و دوپامین هنگام روابط غیرعاشقانه است. این یافته‌ها سندی بر تفاوت بین دوست داشتن با عشق محسوب می‌شود و دوست داشتن کسی به معنای عاشق شدن نیست!

محبت و علاقه مندی

حرف آخر

عشق چیست سوال کلیدی و پرتکرار افراد عاشق از مرورگر گوگل! امیدواریم با توضیحات گفته شده درک بهتری از دنیای عشق و عاشقی داشته باشید. با عشق عمر سلامتی‌تان را تضمین کرده و سال‌های طولانی در محیط گرم کانون خانواده با عشق به یکدیگر، زندگی کنید. برای رشد عشق و هیجان دادن به روابط عاشقانه خود از هیچ لطفی دریغ نکنید و برای شاد بودن شریک زندگی‌تان بیش از پیش تلاش کنید. دیدگاه شما به عشق چگونه است؟ خوشحال می‌شویم اعتقادات، دیدگاه و نگرش خودتان در مورد عشق را با کاربران کاغذرنگی به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید