خلاصه مطلب

بی‌تردید اوج هیجان را می‌توانید با تفریح بانجی جامپینگ تجربه کنید. این تفریح در عین لذت، می‌تواند پر خطر هم باشد. پس لازم است قبل از تجربه بانجی جامپینگ به‌صورت کامل این تفریح را بشناسید.

اگر در وب‌گردی‌هایتان اسم بانجی جامپینگ به چشمتان خورد، احتمالا سرتان درد می‌کند برای دردسر و هیجان! بانجی جامپینگ یک ورزش پرهیجان است. البته اغلب افراد آن را یک تفریح می‌دانند تا ورزش. در این ورزش قرار است از یک ارتفاع نسبتا زیاد به پایین بپرید. ارتفاعی که رکورد آن حدود 250 متر است! نگران نباشید! قرار نیست از یک ارتفاع پایین بپرید و نقش زمین شوید! بلکه این کار در امنیت کامل انجام می‌شود. می‌پرسید چطور؟ برای آشنایی با این ورزش با کاغذرنگی همراه باشید.

پیش از این‌که بخواهید از سکو پرش به سمت زمین شیرجه بزنید، تجهیزات مختلفی از جمله ساق‌بند، قوزک‌بند، هارنس فول‌بادی و… خواهید پوشید. پس از آن یک طناب کشی به شما وصل می‌شود. وقتی می‌پرید، قبل رسیدن به زمین، طناب به انتهای خود رسیده و شما در هوا معلق خواهید ماند. به همین سادگی یک تفریح  ایمن و البته پر از هیجان را تجربه خواهید کرد.

بانجی جامپینگ

بانجی جامپینگ از کجا آمد ؟

شاید برای‌تان سوال باشد بانجی جامپینگ از کجا و در چه تاریخی به وجود آمد ؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم این ورزش قدمتی در حدود 70 سال دارد. یعنی شروع آن از سال 1950 میلادی بوده است؛ اما قدمت این ورزش به شکل امروزی بسیار کم‌تر و تقریبا برابر 40 سال است.

اما این که چه‌طور این ورزش در جای‌جای دنیا طرف‌دار پیدا کرد و به شکل امروزی درآمد داستان دیگری دارد.

جریان از این قرار است که گروهی چهار نفره از اعضای کلوپ ورزش‌های خطرناک از بالای پل کلیفتون در غرب انگلستان به پایین پریدند. اما متاسفانه پس از این جریان رهبر این گروه یعنی دیوید کیرگ دستگیر شد و پرونده این فعالیت همان جا بسته شد.

با این حال طولی نکشید که چندی بعد دیوید کیرگ به آمریکا سفر کرد. او این‌بار از روی گلدن گیت و رویال جرج پرید. از همان جا بانجی جامپینگ بین مردم آمریکا محبوب شد و رفته‌رفته در سراسر دنیا به‌عنوان یک ورزش یا یک تفریح هیجان‌انگیز شناخته شد.

بانجی جامپینگ

قدمت بانجی جامپینگ در ایران

بانجی جامپینگ تقریبا 28 سال بعد شهرت، یعنی در سال 1386 توسط باشگاه توچال رسما وارد ایران شد. خوشبختانه امروز در اغلب شهرهای ایران سکوهای بانجی جامپینگ فعال هستند و تقریبا در هر جای ایران که باشید، می‌توانید این ورزش هیجان‌انگیز را تجربه کنید.

سکوهای بانجی جامپینگ در ایران

  • بانجی جامپینگ توچال
  • سکوی بانجی جامپینگ طبیعی ایران در چهارمحال و بختیاری
  • بلندترین بانجی جامپینگ ایران در گنجنامه همدان
  • بانجی جامپینگ جزیره کیش
  • سکوی بانجی جامپینگ چالیدره مشهد

و سکوهای دیگری که به‌راحتی با یک جستجوی ساده می‌توانید نزدیک‌ترین آن‌ها به محل سکونت خود را بررسی کنید. همگی محل‌هایی برای تجربه این ورزش هیجان‌انگیز هستند.

بانجی جامپینگ

شرایط جسمی و روحی برای تجربه بانجی جامپینگ

برای تجربه این ورزش لازم است از نظر جسمی سالم باشید و بیماری‌های خاص مانند دیسک کمر، بیماری‌‎های قلبی، فشارخون و مشکلات روحی و روانی نداشته باشید. بعد از این موارد اعتمادبه‌نفس و شجاعت شما است که اهمیت دارد.

بنابراین سعی کنید اگر قصد تجربه این تفریح پرهیجان را دارید، با اعتمادبه‌نفس و شجاعت کامل سراغ آن بروید؛ چراکه داشتن اعتمادبه‌نفس و نترسیدن، لذت این ورزش را برای شما دو‌چندان کرده و حس خوشایند آن تا مدت‌ها با شما باقی خواهد ماند.

بانجی جامپینگ

چند توصیه مهم برای یک تجربه عالی از بانجی جامپینگ

1. درباره سکوی بانجی جامپینگ تحقیق کنید

پیش از رفتن به یک سکوی بانجی جامپینگ درباره آن تحقیق کنید؛ چراکه این ورزش  یکی از خطرناک‌ترین ورزش‌ها است. بنابراین عدم وجود استانداردهای لازم ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری برای شما در پی داشته باشد. پیش از هر چیز درباره سابقه مجموعه ارائه‌دهنده خدمات بانجی جامپینگ به‌طورکامل تحقیق کنید.

آیا تجهیزات مورداستفاده‌ در سکوی موردنظر استانداردهای لازم را دارند؟ آیا پیش از پرش توصیه‌ها و نکات ایمنی به‌درستی و به‌طورکامل به شما گفته می‌شود؟ و… . اگر بار اولی است که می‌خواهید این ورزش را اجرا کنید، بهترین راه برای یک اجرای عالی، استفاده از تجربه دیگران در فضای مجازی یا در محل سکو است.

بانجی جامپینگ

2. به پایین نگاه نکنید

توصیه می‌کنم حین پرش به پایین نگاه نکنید. چراکه ممکن است هزاران اما‌ و‌ اگر در ذهن شما به وجود آید که باعث کم شدن لذت این تفریح شود. با این حال اصلا محدودیتی وجود ندارد و این‌که به پایین نگاه کنید یا خیر، بسته به شجاعت و اعتمادبه‌نفس شما دارد.

بانجی جامپینگ

3. وسایل اضافی همراه خود نبرید

برای بانجی جامپینگ باید یک لباس راحت پوشیده و از بردن وسایلی مثل عینک، گوشی و… خودداری کنید. حتی استفاده از لنز چشم نیز ممنوع است. بنابراین پیش از پرش هر وسیله اضافه را از خود جدا کنید و با کمترین تجهیزات و وسایل بپرید.

بانجی جامپینگ

4. تردید نکنید

پیش از این‌که به سکوی بانجی جامپینگ بروید، مطمئن شوید می‌خواهید این‌کار را انجام دهید. هنگام رفتن به سکو و تجهیز برای پرش زمان تردید برای پریدن یا نپریدن نیست. بنابراین پیش از همه این مراحل تصمیم قاطعانه خود را بگیرید.

بانجی جامپینگ

5. دادزدن را فراموش نکنید

در بانجی جامپینگ قرار است یکی از جذاب‌ترین و قشنگ‌ترین لحظه‌ها برای شما رقم بخورد. بنابراین بدون ترس از اینکه داد زدن خوب است یا نه؛ آزادانه فریاد بزنید. بگذارید در لحظاتی که از ارتفاع می‌پرید، انرژی‌تان به‌خوبی تخلیه شده و حسابی از این‌کار لذت ببرید.

بانجی جامپینگ

و اما حرف آخر

هر آن‌چه لازم بود درباره بانجی جامپینگ بدانید، به شما گفتم. با این حال شاید هنوز یک سوال بی‌جواب مانده باشد؛ آیا بانجی جامپینگ فایده‌ای هم دارد؟ بدون شک بله! پرش از ارتفاع، نشان از اعتمادبه‌نفس شما دارد. قطعا هر کسی قادر به انجام آن نیست! از طرفی بر ترس خود هم غلبه کرده‌اید. بماند که شور و هیجان و تخلیه انرژی هم چاشنی‌های این‌کار هستند.

بنابراین باید گفت بانجی جامپینگ اعتمادبه‌نفس شما را تقویت می‌کند. اگر از ارتفاع می‌ترسید کمک می‌کند بر ترس خود غلبه کنید. مهم‌تر از همه این‌که احساس مثبت و شوروهیجانی را برای شما به ارمغان می‌آورد که تا مدت‌ها آن را فراموش نخواهید کرد.

بانجی جامپینگ

اگر شما هم تجربه بانجی جامپینگ دارید، تجربه هیجان‌انگیز خود را با ما و سایر مخاطبان کاغذرنگی درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید