خلاصه مطلب

سال‌هاست که ذهن بشر به سمت ورزش‌های خلاقانه و جدیدی رفته که بیشتر جنبه سرگرمی دارد. نتیجه رشد و پیشرفت آن‌ها خلق ورزشی جدید و جذاب به نام فوتبال حبابی است که در این مطلب زیر و بم آن را همراه با ویدیوهای جذاب و دیدنی گفته‌ایم. با ما در کاغذ رنگی همراه باشید.

اگر شما هم از طرفداران فوتبال هستید، احتمالا باید از سایر بازی‌هایی که به نوعی شبیه فوتبال هستند، خوشتان بیاید. تصور کنید همین فوتبال را در حالی بازی کنید که در یک حباب بزرگ گرفتار شده‌اید. چالش عجیبی است، نه؟ اما دور از ذهن نیست. فوتبال حبابی یکی از جالب‌ترین انواع فوتبال‌هاست که این روزها بازار داغی دارد.

اگر فکر می‌‌‌‌کنید این بازی سخت است، اشتباه می‌کنید؛ چون‌ این ورزش سرگرمی جذاب و متفاوت است. من در این مطلب شما را با تمام جزئیات فوتبال حبابی آشنا می‌کنم. پس اگر به آشنایی با این ورزش علاقه‌مند هستید، با کاغذرنگی همراه باشید.

تاریخچه فوتبال حبابی به چه زمانی برمی‌گردد؟

ایده طراحی این بازی مهیج در کشور نروژ و توسط یوهان گلدون و هتریک الوستاد شکل گرفت. نه تنها نروژی‌ها برای فوتبال حبابی سرودست می‌شکنند، بلکه این بازی در همه دنیا هم طرفداران زیادی دارد. سال 2011 مسابقه فوتبال حبابی به‌طور رسمی در کشور نروژ برگزار و این ورزش در سراسر جهان شناخته شد.

تاریخچه فوتبال حبابی به چه زمانی برمی‌گردد؟

بعد از اینکه این فوتبال متفاوت در کل اروپا شناخته شد، نوبت آسیایی‌ها رسید که آن را تجربه و مسابقاتش را برگزار کنند. ژاپن و تایوان اولین کشورهایی بودند که این ورزش را به آسیا آوردند. به لطف این دو کشور بازی عجیب میان حباب‌ها در منطقه آسیا رنگ‌وآب تازه‌ای پیدا کرد. ژاپن و تایوان همچنین چین، تایلند و مالزی را با آن آشنا کردند.

چند سال بعد از این ماجرا، کمیته فوتبال حبابی در ایران زیرنظر انجمن ورزش‌های تفریحی، مهارت‌های فردی و نمایشی در کنفدراسیون ورزش‌های همگانی به‌طور رسمی شروع به فعالیت کرد و داستان فوتبال حبابی در ایران شروع شد.

فوتبال حبابی

قوانین فوتبال حبابی چیست؟

به طور کلی بعضی از قوانین این ورزش به نسخه اصلی فوتبال شباهت دارد. شما باید در این ورزش حباب‌های گرد و بزرگ بپوشید و به دروازه حریف گل بزنید. حبابی که می‌پوشید، جذابیت مسابقه را بالا می‌برد، چراکه حرکت با این توپ بزرگ سخت، نفس‌گیر و چالشی است.

1. ضربه به بازیکنان حریف

ضربه به حریف در این بازی بسیار ساده است؛ شما می‌توانید از هر طرف که می‌خواهید به بازیکن تیم مقابل ضربه بزنید، جز از پشت.

فوتبال حبابی قوانین

یادتان باشد در فوتبال حبابی ضربه به بازیکن تیم مقابل از پشت خطا محسوب می‌شود.

2. تعویض بازیکنان در فوتبال حبابی

در فوتبال حبابی فشار زیادی روی بازیکنان وجود دارد و این موضوع به‌شدت آزاردهنده است. طراحان بازی هم حواسشان به میزان سختی این ورزش بوده و قانون جالبی را در این بازی در نظر گرفته‌اند که از سختی آن کم کرده است.

تعویض بازیکنان در فوتبال حبابی

می‌توان گفت بزرگ‌ترین تفاوت‌ فوتبال حبابی با فوتبال واقعی در همین است. در مسابقه‌های این ورزش تعویض بی‌نهایت است و شما می‌توانید به تعداد دلخواه، جایتان را با بازیکن دیگری عوض کنید.

3. آفساید در بازی فوتبال با حباب

با اینکه زمین بازی، قوانین و… این بازی به فوتبال و فوتسال شبیه است، اما این ورزش برخلاف برادران خلف خود، قانون آفساید را ندارد. بنابراین شما می‌توانید بدون نگرانی برای قانون آفساید از هرجا که توانستید به سمت دروازه تیم حریف حرکت کنید.

آفساید فوتبال حبابی

4. زمان بازی

این بازی فوتبال مثل فوتسال دو نیمه 20 دقیقه‌ای دارد؛ البته این قانون برای مسابقات واقعی اجرا می‌شود و اگر می‌خواهید با دوستانتان این بازی را تجربه کنید، می‌توانید هر چند ساعتی که ‌می‌خواهید لباس حبابی آن را بپوشید و در زمین چمن دنبال توپ بدوید.

توپ‌ حبابی را چگونه بپوشید؟

در این لباس‌های بادی شفاف، جای دو دست شما خالی است تا حین بازی لباس از تنتان درنیاید.

در اولین قدم برای پوشیدن این لباس‌های حبابی، باید آن‌ها را به شکل افقی روی زمین بگذارید؛ به طوری که فضای خالی وسط لباس مثل یک تونل جلوی شما باشد.

توپ فوتبال حبابی

در مرحله بعد درست مثل زمانی که می‌خواهید شیرجه بزنید، به سمت این تونل حرکت کنید. جالا دست‌هایتان را داخل به اصطلاح کمربند (بند رنگی داخل حباب) ببرید و دسته‌های آن را بگیرید. بعد از این که کمربندتان را کامل بستید، سرتان را از بالای توپ خارج کنید.

نحوه برگزاری فوتبال حبابی چطور است؟

برای شروع فوتبال حبابی باید اول به دو تیم پنج نفره تقسیم شوید. پس اگر می‌خواهید این بازی را امتحان کنید، دست‌کم 10 نفر را با خود همراه کنید.

سپس روی خط دروازه بایستید و وقتی داور توپ بازی را وسط زمین انداخت، سمتش بدوید. اینجاست که بازی شروع می‌شود.

نحوه برگزاری فوتبال حبابی چطور است؟

در این بازی کسی به‌عنوان دروازه‌بان حضور ندارد؛ یعنی تمام بازیکنان می‌توانند در دروازه بایستند، فقط باید با دروازه فاصله داشته باشند، چون با این‌کار کل فضای دروازه اشغال می‌شود و جایی برای ورود توپ نمی‌ماند. اگر بخواهید با چسبیدن به دروازه از آن حفاظت کنید، عملا مزه بازی را از بین برده‌اید.

تجهیزات ورزش فوتبال حبابی

بازی فوتبال با حباب‌ها مثل همه ورزش‌های دنیا به تجهیزات خاص خودش نیاز دارد. اصلی‌ترین وسیله که برای فوتبال حبابی احتیاج دارید، همین حباب‌های بزرگی است که می‌پوشید. در ادامه تجهیزات دیگر این بازی را معرفی می‌کنیم.

1. زمین بازی

زمین این بازی شباهت زیادی به زمین فوتسال دارد. ابعاد زمین آن 25×42 متر است، درست مثل فوتبال سالنی. این به آن معناست که شما می‌توانید در ورزشگاه‌های فوتسال هم این ورزش را اجرا کنید.

زمین فوتبال حبابی

البته برای انتخاب محل تجربه این بازی محدودیتی ندارید. شما می‌توانید این ورزش هیجان‌انگیز را در زمین چمن مصنوعی یا چمن طبیعی، سالن مسقف ورزشی و… امتحان کنید.

2. توپ بازی

انتخاب توپ مناسب برای این بازی به زمین موردنظرتان بستگی دارد. یعنی اگر در زمین فوتبال این بازی را اجرا می‌کنید، باید یک توپ فوتبال همراه داشته باشید و اگر از سالن فوتسال استفاده می‌کنید، باید توپ فوتسال تهیه کنید.

3. لباس ویژه فوتبال حبابی

انجام این بازی با هر لباسی ممکن است، اما من به شما پیشنهاد می‌کنم برای راحتی در تحرک شلوار ورزشی را کنار بگذارید. به‌جای شلوار، شرت ورزشی یا شلوارک گزینه بهتری است. با شورت ورزشی ساق و پیراهن ورزشی یا تی‌شرت‌های آستین کوتاه بپوشید؛ حتی بهتر است لباستان کمی هم گشاد باشد.

لباس ویژه فوتبال حبابی

در این ورزش نباید از کفش استوک‌دار استفاده کنید. اگر در سالن مسقف با کفپوش مخصوص حضور دارید، بهتر است کفش مخصوص کفپوش هم بپوشید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که استفاده از زیورآلات حین بازی ممنوع است، چون باعث پارگی حباب‌ها می‌شود.

خطا‌های جریمه‌دار در فوتبال حبابی

اگر حین بازی در محوطه جریمه خطا کنید، پنالتی گرفته می‌شود. پنالتی فوتبال حبابی مثل فوتبال واقعی کلاسیک است، یعنی تمام بازیکن‌ها باید بیرون محوطه باشند.

خطا در فوتبال حبابی

مسابقات جهانی فوتبال حبابی

سال 2018 مسابقات جهانی این بازی در کشور انگلستان برگزار شده است. بعد از کشور انگلیس کشورهایی مثل برزیل، پرتغال، فنلاند و روسیه هم این مسابقات را برگزار کردند. حالا این فوتبال به یکی از ورزش‌های مفرح جهان تبدیل شده و تقریبا بین همه مردم دنیا محبوب است.

بازی‌های حبابی دیگر!

بعد از این که فوتبال حبابی معروف شد، ورزش‌های دیگری مثل بولینگ حبابی، سومی حبابی و بول‌داگ هم بین مردم رایج شدند. در ادامه این ورزش‌ها را معرفی می‌کنیم.

1. بولینگ حبابی

بولینگ حبابی یک سرگرمی بسیار دوست‌داشتنی مثل فوتبال حبابی است. نحوه اجرا بولینگ حبابی به این شکل است که تعدادی از بازیکنان انتهای زمین می‌ایستند و کسی که می‌خواهد در بازی شرکت کند از سر زمین به سمت بازیکنانی می‌دود که انتهای زمین ایستاده‌اند. او باید با چنان قدرت و سرعتی به سمت بازیکنن بدود که آن‌ها را سرنگون کند.

بولینگ حبابی

2. سومی حبابی

یکی از زیباترین شکل‌های فوتبال حبابی سومی نام دارد. در این بازی وارد محدوده مشخصی می‌شوید؛ حالا باید تلاش کنید دیگر بازیکنان را از آن‌جا بیرون کنید و خودتان تنها در این محدوده باشید. معمولا سنگین وزن‌ها در سومی دست بالاتری نسبت به دیگر بازیکنان دارند، چون می‌توانند نیروی بیشتری به حریف‌ خود وارد کنند.

3. بول داگ حبابی

بول داگ حبابی هیجان بیشتری نسبت‌به فوتبال حبابی دارد. در این بازی، بازیکنان دو سمت زمین می‌ایستند و اجازه نمی‌دهند حریفشان به سمت دیگر برسد. راه‌های زیادی برای توقف حریف در زمین خودش وجود دارد که هر بازیکن با خلاقیت و البته رعایت قوانین بازی موانعی را ایجاد می‌کند.

بول داگ حبابی

اگر کسی به شما ضربه زد، دیگر نباید به سمت زمین حریف بروید. در این شرایط می‌ایستید، به کسی ضربه می‌زنید و دوباره به سمت مقابل می‌دوید.

نگاهی به حباب‌های فوتبال حبابی

توپ‌های بزرگ این بازی با جنس TPU و PVC در بازار عرضه شده‌اند. حباب‌های عادی که همه می‌توانند بخرند، ضخامت 0/6 تا 1 میلی‌متری دارند. قیمت این حباب‌ها بسته به ضخامت و جنس آن کم و زیاد می‎‌شود.

مراقبت از حباب‌های بازی بسیار مهم است. جنس TPU درطول زمان با تابش خورشید تغییر رنگ خواهد داد و از بی‌رنگی، آبی و زرد می‌شود، اما جنس توپ‌های TPU در مقایسه با توپ‌های PVC بسیار مقاوم‌تر است.

بد نیست بدانید توپ‌های جنس PVC بوی تندی دارند، ولی توپ‌‌هایی با جنس TPU این بوی ناخوشایند را ندارند.

توپ فوتبال حبابی

چه کارهای باعث خراب شدن حباب‌ها می‌شود؟

طبیعتا هر وسیله‌ای به مراقبت نیاز دارد. اگر حباب بازی را زیاد باد کنید، در طول زمان آسیب می‌بیند. پس بهتر است باد این حباب‌ها به اندازه‌ای تنظیم کنید که کمی نرم باشند. قبل از هر بازی زمین یا سالن را تمیز کنید تا جسم تیز و زاویه‌دار به حباب آسیب نزند.

فوتبال حبابی در ایران

برای تمیز کردن توپ‌های حبابی بهتر است از دستمال سفره و مایع تمیزکننده استفاده کنید. حواستان باشد اگر تردید دارید که مایع تمیزکننده به سطح حباب‌ها آسیب می‌زنید، باید اول مایع تمیزکننده را روی گوشه‌ای از توپ بریزید تا مطمئن شوید ضرری به توپ نمی‌زند.

خیلی مراقب باشید که توپ با جسم تیز و زاویه‌داری برخورد نکند، وگرنه خیلی سریع می‌ترکد.

زمین فوتبال حبابی باید چه امکاناتی داشته باشد؟

اگر دنبال مکانی مناسب برای برگزاری مسابقه فوتبال با حباب‌های شفاف می‌گردید، در ادامه شما را با امکانات زمین مناسب آشنا می‌کنیم. زمین مناسب فوتبال حبابی جز چمن یا کفپوش مناسب باید سقف هم داشته باشد، چون در هوای بارانی نمی‌توان این بازی را امتحان کرد. همچنین تابش مستقیم آفتاب می‌تواند بازی را آزاردهنده کند.

در زمین مناسب فوتبال حبابی باید از چمن‌های مصنوعی یا طبیعی مرغوب استفاده شود که حباب‌ها آسیب نبینند. اگر به فکر اجاره زمین برای این بازی هستید، بهتر است قبل شروع بازی محل موردنظر را چک کنید تا حین بازی آسیبی به بازیکنان و وسایل نرسد.

فوتبال حبابی در شهرهای ایران

این بازی در شهرهای مختلف ایران هم اجرا می‌شود و خیلی از جوانان به ویژه پسران آن را دوست دارند. اگر می‌خواهید آن را تجربه کنید، به یکی از شهرهای زیر سفر کنید.

فوتبال حبابی در شهرهای ایران

تهران

در شهر تهران زمین‌ مخصوص فوتبال حبابی بسیار زیاد است. در این کلان‌شهر زمین‌هایی با کیفیت مختلف برای فوتبال حبابی وجود دارد. هزینه اجاره زمین این بازی به امکانات آن‌ وابسته است.

بسیاری از ورزشگاه‌های فوتبال حبابی در تهران از حباب‌های TPU استفاده می‌کنند و از لحاظ امکانات قوی هستند.

اصفهان

فوتبال حبابی در اصفهان به‌اندازه شهر تهران شناخته شده نیست. به همین دلیل زمین‌ مخصوص این ورزش هم به اندازه زمین بازی‌های تهران بزرگ یا مجهز نیست، اما ورزشگاه‌های موجود امکانات خوبی دارند.

ورزش در ایران و اصفهان

اغلب ورزشگاه‌های اصفهان هم چمن است و هم کفپوش. هر ورزشگاه امکاناتی مثل بوفه دارد و شما می‌توانید در این اماکن لحظه‌های خوشی را سپری کنید.

مشهد

فوتبال حبابی برای مردم مشهد بسیار جدید است. این شهر زمین‌های استاندارد و نوسازی دارد و امکانات و کفپوش‌های آن‌ها بسیار مرغوب است.

کافه، بوفه و سرویس بهداشتی از جمله امکانات زمین بازی‌های مشهد است. تجربه حس خوب هیجان ورزش و سرگرمی در ورزشگاه‌های مشهد به خوبی جریان دارد.

فواید این ورزش چیست؟

فوتبال حبابی مثل تمام ورزش‌ها مزایایی دارد. یکی از بزرگ‌ترین آن حال خوب، هیجان، لحظات مفرح و انرژی‌بخش است. کنار این‌ها شما هنگام اجرای این بازی ضربه‌ نمی‌بینید و نباید هیچ نگرانی بابت زمین خوردن در بازی داشته باشید.

  • بهبود عمل کرد قلب و گردش خون
  • بهبود سرعت دستور مغز به بدن یا بهبود تعادل بدن
  • بالارفتن هوش محیطی مغز
  • ترشح هورمون آدرنالین در مغز و افزایش کارکرد مغز
  • تقویت عضلات ران، سینه، ساق پا و بازوها

فوتبال حبابی در لیگ اروپا

فوتبال حبابی در لیگ‌های مطرح اروپا طرفداران زیادی دارد. تیم‌های بزرگ اروپا از این ورزش به‌عنوان سرگرمی بازیکنان و رفع خستگی آن‌ها استفاده می‌کنند. این برنامه در لیگ‌های انگلیس، اسپانیا، فرانسه و آلمان در حال اجراست. در ادامه می‌توانید ویدیو رنگی تفریح تیم بارسلونا با فوتبال حبابی را تماشا کنید.

block.php

فوتبال حبابی سرگرمی برای تمام سنین

حتما تا حالا دیگر متوجه شده‌اید این ورزش در سراسر جهان محبوبیت خاصی دارد. اگر این ورزش را امتحان کرده‌اید، خاطرات خودتان را از این ورزش با مخاطبان کاغذرنگی به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید