خلاصه مطلب

کاسترد یک دسر فرانسوی با بافتی نرم و طعمی شیرین است. بین طعم‌های مختلف این دسر، طعم وانیلی آن نسبت به بقیه فوق‌العاده بوده و طرفداران زیادی دارد، به‌طوری‌که 17 آگوست به نام این دسر نامگذاری شده است. اگر دوست دارید این دسر فوق‌العاده را خودتان در خانه درست کرده و طعم آن را امتحان کنید، ادامه این مطلب از کاغذرنگی را از دست ندهید.

اگر کاسترد برای شما واژه‌ای جدید و ناآشناست، باید بدانید کاسترد نام یک دسر فرانسوی شیرین با بافت نرم است. بین انواع کاستردها نوع وانیلی این دسر طرفداران زیادی دارد تاجایی که 17 آگوست یا 25 مردادماه روز کاسترد وانیلی نام‌گذاری شده است. از آنجا که کاسترد وانیلی طرفداران زیادی دارد، طرز تهیه کاسترد وانیلی را برای شما آماده کرده‌ایم. با کاغذرنگی همراه باشید.

مواد موردنیاز در طرز تهیه کاسترد وانیلی

 • شیر 3 لیوان
  شیر
 • 8 عدد
  زرده تخم‌مرغ
 • ¾ لیوان
  شکر
 • ¼ لیوان
  نشاسته ذرت
 • نمک ¼ قاشق غذاخوری
  نمک
 • 1 قاشق غذاخوری
  کره بدون نمک
 • 1 قاشق چای‌خوری
  وانیل

موادی که در ادامه گفته شده، برای درست کردن کاسترد وانیلی ویژه 4 نفر است؛ بنابراین اگر می‌خواهید برای افراد بیشتر یا کمتری از این دسر تهیه کنید، به نسبت مقادیر زیر، مواد اولیه کم یا زیاد کنید.

طرز تهیه کاسترد وانیلی

هرچند در حال حاضر کاسترد وانیلی به صورت نیمه آماده در خیلی از فروشگاه‌ها آماده است، اما در صورتی که شما هم از افرادی هستید که می‌خواهید صفر تا صد این دستر را در خانه تهیه کنید، کافی است مراحل زیر را قدم‌به‌قدم پیش ببرید.

1. ترکیب زرده تخم‌مرغ با شکر، نشاسته ذرت و نمک

شیر را داخل شیرجوش ریخته و روی حرارت ملایم اجاق گاز بگذارید تا گرم شود. حواستان باشد شیر نباید به نقطه‌جوش برسد، بنابراین همین که تا حد قابل توجهی گرم شد، کافی است. در فاصله‌ای که شیرها در حال گرم شدن هستند، زرده‌های تخم‌مرغ را در یک ظرف بزرگ ریخته و خوب هم بزنید تا بافتی صاف و یکدست به‌دست بیاید.

سپس شکر نشاسته ذرت و نمک را به زرده‌ها اضافه کرده و آن‌ها را هم بزنید تا به‌خوبی با هم ترکیب شوند. بهتر است از یک همزن برقی با دور کند برای این کار استفاده کنید تا مراحل کار سریع‌تر انجام شده و مواد هم بهتر با هم ترکیب شوند.

طرز تهیه کاسترد وانیلی ، یکی از پرطرفدارترین دسرها

2. اضافه کردن شیر به ترکیب در طرز تهیه کاسترد وانیلی

پس از آن‌که مواد گفته شده به خوبی با هم مخلوط شدند، شیر را که به اندازه کافی گرم شده‌، به تدریج به این ترکیب اضافه کنید. پس از هر بار که بخشی از شیر را به ترکیب اضافه کردید، مواد را کاملا هم بزنید تا شیر در آن فرو برود. سپس بخش دیگری از شیر را به مواد اضافه و همین کار را تکرار کنید.

طرز تهیه کاسترد وانیلی ، یکی از پرطرفدارترین دسرها را تنها در 4 مرحله یاد بگیرید

3. حرارت دادن ترکیب شیر و زرده تخم‌مرغ

در این مرحله از طرز تهیه کاسترد وانیلی باید ترکیب شیر و زرده تخم‌مرغ را داخل یک قابلمه ریخته و روی شعله ملایم اجاق قرار دهید؛ سپس با یک قاشق یا ملاقه شروع به هم زدن آن‌ها کنید. این‌کار را تا جایی ادامه دهید که کاسترد خودش را گرفته و کمی غلیظ شود. بعد از این‌که کاسترد غلیظ شد و به اصطلاح جا افتاد، آن را از روی اجاق گاز بردارید و در ظرف سرو بریزید.

با توجه به این‌که کاسترد بافتی نرم دارد، در هر ظرف شکل آن را خواهد گرفت، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای سرو کاسترد از ظروفی با شکل و طرح‌های جذاب و خاص استفاده کنید.

طرز تهیه کاسترد وانیلی ، یکی از پرطرفدارترین دسرها را تنها در 4 مرحله یاد بگیرید

4. اضافه کردن وانیل و کره

بعد از این که کاسترد را داخل ظرف موردنظر خود ریختید، کره و وانیل را به آن اضافه کرده و آرام هم بزنید تا به‌خوبی با یگدیگر مخلوط شوند. سپس ظرف حاوی کاسترد را کنار بگذارید تا سرد شود. بعد از اینکه دسر کاسترد وانیلی خوب سرد شد، ظرف کاسترد را داخل یخچال گذاشته و اجازه دهید سه ساعت در یخچال بماند. پس از گذشت این زمان کاسترد آماده است.

اگر می‌خواهید کاسترد وانیلی شما خوب خودش را بگیرد روی ظرف را با یک کاغذ مومی پوشانده و بعد داخل یخچال قرار دهید.

ظرف مناسب برای سرو کاسترد

همان‌طور که گفته شد این دسر را می‌توانید به صورت نیمه آماده از فروشگاه‌ها هم تهیه کنید. اگر از درست کردن دسر لذت می‌برید، طرز تهیه پاناکوتا و تهیه آن برایتان جذاب خواهد بود.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید