خلاصه مطلب

همه دوست دارند زندگی شاد و جذابی داشته باشند. اگر می‌خواهید ازدواج پایدار و موفقی داشته باشید، پیش از هرچیز باید قبول کنید هر روابطی به مراقبت، نگهداری و تلاش برای بقا نیاز دارد. اگر شما هم دنبال راهکارهای حفظ رابطه خود با همسرتان هستید، در این مطلب نکات خوبی را خواهید خواند.

همه دوست دارند زندگی شاد و سالمی داشته باشند؛ اما هیچ منبعی برای شادی و رضایت زندگی وجود ندارد که بتواند به ما آموزش دهد چطور باید زندگی بدون رنج و غصه‌ای داشته باشیم. بی‌شک برای داشتن یک زندگی شاد باید حال دلتان خوب باشد. پس اولین قدم این است که به گذشته و آینده بیش از حد فکر نکنید و به اصطلاح در آینده و گذشته غرق نشوید؛ اما کنار این مورد، نکات و گفتنی‌های دیگری هم هستند با آن‌ها روابط سازنده و بهتری خواهید داشت که به شما کمک می‌کنند زندگی آرام‌تر و مثبت‌تری داشته باشید. در کاغذ رنگی با ما همراه باشید تا نکات روابط شاد را به شما آموزش دهیم.

1. گذشت و فداکاری

یکی از نکات روابط شاد با همسر از خود گذشتگی است. بعضی اوقات مشاجرات با اطرافیان به بن‌بست می‌رسند؛ زیرا هیچ یک از طرفین مایل به گوش دادن به صحبت‌های طرف مقابل نیست. این در حالی است که گوش دادن به یکدیگر و تلاش برای درک احساس هم به معنای تغییر ایده‌های شخصی شما نیست یا حتی لزوما اعتراف به اشتباه در رفتار شما نیست. این فقط به آن معنی است که به عزیزانتان نشان می‌دهید که آن‌ها و احساساتشان برای شما اهمیت بسیار زیادی دارند. حتی اگر فردی که با او در چالش و مشکل هستید، مدت زیادی است می‌شناسید و تصور می‌کنید رفتار یا نگرش او اشتباه است، باز هم خود را به جایش گذاشته و سعی کنید از دیدگاه او به مشکل پیش آمده نگاه کنید.

نکات روابط شاد

2. ارتباط سازنده برای داشتن روابط شاد

یکی از کلیدی‌ترین نکات رابطه شاد ساختن یک ارتباط سازنده و خوب است. شما باید ارتباطی صمیمی و واقعی با همسرتان برقرار کنید و به سادگی احساس مثبت یا منفی خود را بدون نگرانی از قضاوت طرف مقابل بیان کنید. همچنین لازم به یادآوری است که برقراری ارتباط فقط به این معنا نیست که بتوانید نظر خود را به خوبی بیان کنید، بلکه باید برای شنیدن به صحبت‌های شریک زندگی خود فضای ذهنی بازی داشته و برخورد مناسبی از خود نشان دهید. برای مثال می‌توانید در یک شرایط دوستانه از او بخواهید بیشتر در مورد دیدگاهش توضیح دهد تا با بیان شفاف موارد مختلف از کج فهمی درباره مسائل مختلف جلوگیری شود.

اگر به عنوان یک آقا دنبال ساخت یک رابطه بهتر با همسرتان هستید، بهتر است نبایدهایی که آقایان برای داشتن رابطه خوب با همسرشان نیاز دارند را بدانید و به آن‌ها عمل کنید.

نکات روابط شاد

3. روبه‌رو شدن با اختلاف نظرات

خیلی از همسران دائما در حال بحث و جدال هستند که این کار در اصل یکی از دلایل شکاف در روابط زناشویی است؛ اما در صورتی که در روابط شما هیچ تعارضی وجود نداشته باشد، این احتمال وجود دارد که یکی از طرفین حرف، نظر و عقیده واقعی خود را مطرح نمی‌کند. به عبارت دیگر باید گفت وجود اختلافات بین شما و همسرتان تقریبا اجتناب‌ناپذیر بوده و بخشی از رابطه است؛ اما نکته مهم این است که شما چگونه با این اختلافات روبه‌رو می‌شوید؟

هنگام اختلافات مکالمه و گفتگو با همسرتان بهترین راهکار است. سعی کنید به جای رفتار تهاجمی و ایجاد تنش، خشم خود را کنترل کرده و با لحنی آرام و نرم به گفتن و شنیدن نظرات هم بپردازید.

به طور مثال اگر سالگرد ازدواجتان را فراموش کرده‌اید، خیلی صادقانه از او عذرخواهی کرده و با جملات ساده و شفاف درباره این موضوع صحبت کنید. «من خیلی ناراحتم که سالگرد ازدواجمان را فراموش کرده‌ام.» شما باید جلوی هجوم احساسات منفی را گرفته، ابتدا فکر کنید و بعد حرف بزنید، چراکه در غیر این صورت ممکن است حرفی بزنید که بعدها باعث پشیمانی شما شود.

نکات روابط شاد

4. اهمیت تعهد در روابط شاد

در یک رابطه طولانی مدت تعهد به معنای کنار هم بودن در مشکلات، سلامتی، بیماری، شادی، غم، برنامه‌ریزی برای آینده و پایبند بودن به قول و قرارهایی است که با هم بسته‌اید. برای داشتن تعهد پیش از هر چیز باید فردی صبور و سخت‌کوش باشید. چنین ویژگی‌هایی در بلند مدت به دست می‌آید و هرچه سال‌های بیشتری را کنار هم بگذرانید، تعهدتان نسبت به هم بیشتر خواهد شد. هرچند تعهد یکی از نکات مهم در داشتن روابط شاد است؛ اما پاداش این کار بیش از ارزش آن است. با داشتن تعهد می‌توانید هر روز به سلامت، پایداری و ماندگار رابطه زناشویی خود بیش از قبل امیدوار باشید.

تعهد داشتن در ازدواج

5. معجزه عشق و علاقه

یونانیان باستان عشق را بسیار مقدس می‌دانستند و معتقد بودند عشق یکی از بزرگ‌ترین رحمت‌هایی است که خدا به انسان‌ها بخشیده است و البته هر کسی شایستگی آن را ندارد که عشق را تجربه کند. آن‌ها عشق را در سه کلمه اروس، فیلیوس و آگاپه خلاصه کرده‌اند.

اروس همان بعد جنسی رابطه است. شما باید از نظر جنسی برای هم جذاب و هیجان‌انگیز باشید. شما می‌توانید با انجام کارهای مختلف و نوآورانه این بعد رابطه را برای هم جالب‌تر کنید.

فیلیوس هم به معنای دوستی، درک متقابل، تعریف اهداف و فعالیت‌های مشترک و… است. با پررنگ کردن فیلیوس در زندگی می‌توانید مانند یک دوست و رفیق کنار همسرتان باشید. مطمئن باشید خودتان هم از احساس خوب کارهای مشترک با او سر ذوق خواهید آمد.

در آخر آگاپه یعنی شما همسرتان را در کارهای کوچک و بزرگ اولویت قرار دهید. کنار او و همراهش باشید، کمکش کنید، دلگرمی همسرتان باشید، مراقب او و پشتیبان همسر خود باشید. این بعد از رابطه همان تکیه‌گاه بودن را نشان می‌دهد. شما باید به او نشان دهید با حضورتان دیگر نباید نگران چیزی باشد؛ چراکه کنار هم می‌توانید از پس هر مشکلی برآیید.

شما می‌توانید با کمک تعاریف این سه کلمه رابطه بهتری با همسرتان بسازید. فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که هر سه بعد رابطه را به یک میزان رشد دهید تا تعادل برقرار شود.

نکات روابط شاد

یکی از بی‌معنا‌ترین جملات برای داشتن یک رابطه این است که بگوید من منتظر نیمه گمشده خود هستم. برای داشتن رابطه صمیمی باید اصول و قوانینی نانوشته را رعایت کنید. قوانینی که هرچند در کلیات مشابه است اما در جزییات برای هرکس متفاوت و منحصربه‌فرد می‌شود. در آخر یادتان باشد برای داشتن یک رابطه خوب مراقبت و همراهی هر دوی شما مورد نیاز است و نباید هیچ یک از طرفین دست روی دست بگذارند و تنها تماشاگر تلاش‌های طرف مقابلشان باشند.

اگر شما هم تجربه‌ای یا نکته‌ای درباره بهبود روابط زناشویی می‌دانید، آن را با مخاطبان کاغذرنگی درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید