خلاصه مطلب

این روزها همه افراد دنبال یک فضای خاص و دنج برای فرار از شلوغی‌های روز و کار و… هستند. بهترین انتخاب برای ایجاد فضای زیبا و دنج، بالکن خانه است. در این مطلب روش‌هایی برای تغییر دکوراسیون بالکن را برای شما شرح داده‌ایم. با خواندن این مطلب می‌توانید دکوراسیون بالکن خود را به چندین روش تغییر دهید.

ایجاد فضایی آرام‌بخش و دنج در خانه، یکی از دغدغه‌هایی است که اغلب افراد با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. هرچند در خانه‌های بزرگ، اتاق، حیاط و فضاهای مختلفی برای چنین ایده‌ای وجود دارد اما در اغلب خانه‌های امروزی که متراژ کمی دارند، بهترین انتخاب بالکن است. اگر شما هم قصد دارید با تغییر دکوراسیون بالکن خانه‌تان فضایی ناب ایجاد کنید، با ما در این مطلب همراه باشید تا نکات اساسی در چیدمان بالکن را بشناسید.

1. انتظاراتتان را از فضای بالکن شفاف کنید

بالکن‌ها یکی از ایده‌آل‌ترین مکان‌ها برای سرو غذا هستند. شاید شما هم از آن دسته افراد باشید که از خوردن صبحانه خارج از فضای منرل لذت مایی‌برید یا قصد دارید مهمانی عصرانه دوستانتان را در بالکن برگزار کنید. اگر چنین است، فکر می‌کنید به چه تعداد صندلی نیاز دارید؟ آیا بالکن منزل شما فقط مکانی برای استراحت است یا قصد دارید در آن ورزش کنید؟ وقتی انواع فعالیت‌هایی که قصد انجام آن ‌را دارید، مشخص کردید، می‌توانید با درنظر گرفتن کارایی و فضا محیط مناسبی برای دکوراسیون بالکن طراحی کنید.

دکوراسیون بالکن و نوع کاربری

2. بررسی کنید بالکن چه میزان وزن را تحمل می‌کند

یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنید، تحمل وزن بالکن است. بنابراین تحمل وزن بالکن را بسنجید و اگر تصور می‌کنید بالکن خانه شما به اندازه کافی استحکام ندارد، وسایلی با وزن زیاد را در آن قرار ندهید؛ چراکه این کار می‌تواند باعث ایجاد آسیب ساختاری شده و هزینه‌های بالایی برای تعمیرات روی دوش شما بگذارید.

در مراحل بدتر ممکن است قرار دادن بار زیاد در بالکن باعث سانحه و صدمات جانی شود. پس اگر می‌خواهید گلدان‌های سنگین، میز و صندلی‌های حجیم و سنگین یا وسایل ورزشی بزرگ را در بالکن قراردهید، ابتدا از میزان ظرفیت آن مطمئن شوید.

نکاتی برای طراحی بالکن

3. نقشه‌ای برای ابعاد فضای در دسترس بکشید

بعد از بررسی نوع کاربری و میزان تحمل بالکن، باید ببینید چه میزان از فضای بالکن را برای ایده دکوراسیون بالکن در دسترس دارید. در نظر گرفتن این موضوع باعث می‌شود برای انتخاب ابعاد مبلمان، صندلی، گلدان‌ها، میز و… مورد استفاده در بالکن هوشمندانه‌‌تر اقدام کنید. اگر به چیدمان مبل، گیاهان و تجهیزات به‌خوبی توجه کنید، می‌توانید از فضاهای کوچک و بالکن‌های جمع‌وجور استفاده بهینه‌تری داشته باشید.

بنابراین پیش از خرید هر وسیله‌ای، اطمینان پیدا کنید که اندازه دقیق مبلمان را دارید و جای قرارگیری هرکدام از آن‌ها را نیز مشخص کرده‌اید. اگر لازم است فضای این وسایل را با متر اندازه‌گیری کنید.

دکوراسیون بالکن در خانه های کوچک

4. سبک چیدمان و دکوراسیون بالکن را مشخص کنید

دکوراسیون بالکن باید تا حد امکان با چیدمان سایر بخش‌های خانه هماهنگی و هارمونی داشته باشد. اگر قصد دارید از سبک مینیمال استفاده کنید، مبلمان اسکاندیناوی این نیاز شما را برطرف می‌کنند. اگر اهل چیدمان شرقی هستید، می‌توانید از فانوس و کوسن استفاده کنید، اما قبل خرید هر وسیله‌ای طرح و رنگ آن‌ را انتخاب کنید. اگر قصد دارید گادان و کوسن در بالکن قراردهید، اطراف آن را با رنگ‌های خنثی بپوشانید تا آن‌ها در مرکز توجه باشند.

دکوراسیون بالکن

5. نوع میز و صندلی‌ها را انتخاب کنید

ترجیحا بهتر است در بالکن خود از صندلی استفاده کنید؛ به ویژه صندلی‌هایی که مخصوص فضای باز ساخته شده باشند. چراکه این نوع صندلی‌ها در برابر نوسانات آب‌وهوایی، تابش مستقیم آفتاب و گرد و غبار مقاومت بیشتری دارند. در مقابل مبل‌های راحتی در محیط باز بالکن چندان دوام نمی‌آورند و روکش پارچه‌ای نرم آن‌ها گرد و خاک را به خود جذب می‌کند.

دکوراسیون بالکن

6. پارچه‌های مناسب برای دکوراسیون بالکن درنظر بگیرید

مانند مورد قبلی اگر می‌خواهید کوسن‌ها، بالشتک‌ها، پتوها، زیراندازها وهر چیز پارچه‌ای دیگری در بالکن، همیشه آنجا باقی بمانند، باید سراغ پارچه‌هایی بروید که نسبت به نوسانات آب‌وهوایی، تابش مستقیم آفتاب و گرد و غبار مقاومت بیشتری دارند. به عبارت دیگر انتخاب پارچه‌هایی با جنس نرم و لطیف چندان با محیط بالکن سازگار نیست و احتمالا ناچار باشید در بازه زمانی کوتاهی آن‌ها را تعویض کنید.

نکاتی برای طراحی بالکن

7. در انتخاب گل و گیاه دکوراسیون بالکن حساسیت به خرج دهید

به‌طور معمول افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند، سخت درحال کار و فعالیت بوده و از طبیعت دور هستند. بنابراین استفاده از گیاهان در دکوراسیون بالکن می‌تواند باعث شادابی و نشاط این افراد ‌شود. نوع گل‌ و گیاهانی که می‌خواهید درون بالکن قرار دهید را خودتان انتخاب کنید. اگر تصور می‌کنید زمان و حتی حوصله کافی برای رسیدگی به گیاهان را ندارید، سراغ گل‌هایی بروید که نگهداری از آن‌ها شرایط دشواری ندارد.

طراحی دکوراسیون بالکن

8. در چیدمان بالکن از حریم خصوصی غافل نشوید

بی‌شک برای هیچ کس خوشایند نیست که هنگام استراحت در بالکن منزل شخصی، از سمت همسایه‌ها یا رهگذران دیده شود. گیاهان راهی عالی برای ایجاد حریم خصوصی در دکوراسیون بالکن هستند. استفاده از بامبو و نی نیز می‌تواند به ایجاد حریم خصوصی کمک کند. در مجموع اگر می‌خواهید حریم خصوصی بیشتری داشته باشید دورتادور بالکن را با گیاهان برگ پهن یا بامبوهای زیاد بپوشانید و دیوار سبز درست کنید. همچنین راه دیگر برای حفظ حریم خصوصی استفاده از پرده‌های موقت است.

حفظ حریم خصوصی در دکوراسیون بالکن

9. برای ایجاد سایه در بالکن هم فکری کنید

هرچند گیاهان علاوه بر حفظ حریم خصوصی، راهی خوب برای ایجاد سایه و هوای خنک هستند، اما درصورتی‌که تصور می‌کنید گیاهان به تنهایی نمی‌توانند سایه خنکی برایتان فراهم کنند یا به استفاده از آن‌ها علاقه‌ای ندارید، راه دیگری برای ایجاد سایه در دکوراسیون بالکن استفاده از پرده است. پرده‌هایی ویژه فضای باز که هم ضخامت بیشتر و هم جنس متفاوتی دارند.

سایه در بالکن

10. روشنایی ساعات تاریکی بالکن را تامین کنید

یکی دیگر از مهم‌ترین دغدغه‌ها تامین نور بالکن در ساعات پایانی روز و تاریکی شب است. شما می‌توانید از ریسه‌های نور، لامپ‌هایی با نور کم یا زیاد، فانوس‌های زینتی و… برای تامین نور در دکوراسیون بالکن استفاده کنید. این کار باعث ایجاد نور ملایم و محیطی چشم‌نواز در بالکن خانه شما خواهد شد.

دکوراسیون بالکن

امیدواریم این نکات بتواند به شما در ساخت یک بالکن زیبا کمک کند. اگر شما هم ایده بهتری یا نکته خاصی در چیدمان بالکن دارید، آن را با ما در کاغذرنگی به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید با اجرای اصول فنگ‌شویی در دکوراسیون بالکن سطح انرژی این بخش از خانه را بالا ببرید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید