خلاصه مطلب

فیلم رستگاری در شائوشنگ یکی از بهترین فیلم‌های جهان محسوب می‌شود. این فیلم در ژانر درام به کرگردانی و نویسندگی فرانک دارابونت در سال 1994 ساخته شد. در این مطلب از کاغذ رنگی به‌ بررسی این فیلم می‌پردازیم.

انتخاب یک فیلم خوب برای آخر هفته ممکن است در همه طول هفته ذهن شما را به خود مشغول کند. گاهی هم ممکن است فیلمی که در تعطیلات تماشا کرده‌اید، چندان برایتان مطلوب نباشد. اما فیلم سینمایی رستگاری در شائوشنگ از آن فیلم‌هایی است که بدون شک رضایت خاطر هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. چراکه این فیلم درست روی احساسات نوع‌دوستی و بعد انسانی بینندگان تاثیر می‌گذارد.

به‌همین دلیل بعید است پس از تماشای این فیلم همان احساسی را داشته باشید که پیش از تماشای آن داشته‌اید. با ما در کاغذ رنگی همراه باشید تا نگاهی بر این فیلم داشته باشیم. فیلمی که 25 سال متوالی رکوردار سینما بوده و هنوز هم محبوبیت خود را از دست نداده است.

فیلم رستگاری در شائوشنگ

معرفی فیلم رستگاری در شائوشنگ

فیلم رستگاری در شائوشنگ در ژانر‌های درام و جنایی به کارگردانی فرانک دارابونت ساخته شد. این فیلم درسال 1994 ساخته و توسط کمپانی کلمبیا پیکچرز معرفی شد. فیلم رستگاری در شائوشنگ براساس داستان کوتاهی از استون کینگ به نام ریتا هیورث و رستگاری در شائوشنگ ساخته شده است.

در این فیلم بازیگران حرفه‌ای متعددی از جمله تیم رابینز (اندی دوفرین)، مورگان فیریمن (الیس رد)، باب گانتون (ریس زندان)، و… به خوبی ایفای نقش کرده‌اند. گفتنی است این فیلم با امتیاز 9.2 از 10 در حال حاضر رتبه‌ 1 لیست 250 فیلم برتر جهان را با بیش از یک میلیون رای مردم در دست دارد.

فیلم رستگاری در شائوشنگ

داستان فیلم

فیلم رستگاری در شائوشنگ در ایالت مین آمریکا، در سال 1947 آغاز می‌شود. داستان فیلم درباره حسابدار موفقی به نام اندی دوفرین (با بازی خیره‌کننده اندی رابینز) است. مردی که برخلاف موفقیت در بعد کاری، زندگی شخصی چندان موفقی ندارد. طلاق عاطفی و خیانت همسر مشکلاتی هستند که اندی با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند. این حسابدار موفق و باهوش به قتل همسر و معشوقه گلف‌باز همسرش متهم شده است.

با توجه به شواهد و وجود انگیزه قتل، هیچ توجیهی برای بی‌گناهی اندی وجود ندارد. کمااینکه اندی تا پایان، بر بی‌گناهی خود پافشاری می‌کند. اندی متهم شناخته شده و به زندان فرستاده می‌شود. بیشتر زمان فیلم در زندان سپری می‌شود.

درطول داستان شاهد اتفاقات بسیار زیادی برای اندی خواهید بود. تغییرات شخصیتی که به‌لطف حضور در زندان در اندی ایجاد شده و درمقابل تاثیراتی که او روی محیط داشته است.

فیلم رستگاری در شائوشنگ

در زندان که نمایی شبیه به کلیسای جامع باستانی دارد، همه زندانیان به بی‌گناهی خود حکم می‌کنند. یکی مسئولیت کار خودش را به گردن هیئت منصفه و دیگری به گردن قاضی فاسد می‌اندازد. یکی هم وکیل بی‌سواد و کم تجربه را مسبب حکم زندان خود می‌داند.

در این بین، تنها یک نفر رد (با بازی مورگان فیرمن) است که مسئولیت کار خود را بر عهده گرفته،به گناه خود اعتراف کرده و اظهار پشیمانی می‌کند.

فیلم رستگاری در شائوشنگ

رد راوی فیلم است. البته شاید باتوجه به نگاه‌های معنادار رد در طول فیلم، دیگر نیازی به روایت داستان نباشد. نگاه وی بیانگر همه چیز است. به‌ویژه یادآور جمله معروف سارتر که می‌گوید: جهنم دیگران هستند. در عین حال، درخلال داستان لحظاتی وجود دارد که نقص‌هایی در دیدگاه سارتر درباره جهنم را روشن می‌کند.

در بخشی از این فیلم با یک سکانس فوق‌العاده مواجه می‌شوید. صحنه‌ای که نویسنده از این گفتگوی استثنایی استفاده می‌کند، تا بگوید «امید همیشه درون هر فرد وجود دارد. هیچ‌وقت فاسد نشده و از بین نمی‌رود.» در این بخش دیالوگ معروفی گفته می‌شود: چیزی درون ما وجود داره که اونا (نگهبانان زندان) نمی‌تونن بهش دست پیدا کنن یا ازش با خبر شن و اون چیز امیده!!

فیلم رستگاری در شائوشنگ

در این فیلم مفاهیمی مانند رشد شخصیت، آزادی روح، کتاب و مطالعه، موسیقی به‌عنوان غذای روح، احترام، عزت نفس و… به‌خوبی نمایش داده شده است. به‌طوری‌که با تماشای فیلم به خودتان باز خواهید گشت و این سوال را از خود می‌پرسید که چقدر به ارزش‌های مطرح شده در این فیلم پایبند هستید؟

نکته اساسی پایان فیلم این است که فرار اندی از زندان، زندانیان دیگر را هم از زندان درونشان رها می‌کند. با فرار اندی از زندان شائوشنگ، کنار زندانیانی که پس از آزادی خودکشی کرده‌اند، یک زندانی هم وجود دارد که با فرار از زندان رستگار شده است.

حقایق جالب درباره فیلم رستگاری درشائوشنگ

این فیلم همزمان با فیلم موفق فارست گامپ (در یک سال) ساخته شد. می‌توان گفت رستگاری در شائوشنگ در همه جایزه‌های اسکار، با فیلم فارست گامپ رقیب بود. فارست گامپ در همه رقابت‌ها پیروز شد و در این سال رستگاری در شائوشنک موفق به کسب هیچ جایزه‌ای نشد. درمجموع بایدگفت این فیلم فروش کمی در گیشه داشت.

کلانسی براون بابت بازی در نقش شخصیت ستوان هادلی در این فیلم، از سوی مسئولین زندان‌های واقعی پیشنهاد کار دریافت کرد. البته او این پیشنهادها را رد کرد. چراکه شخصیت او در فیلم بد بود و نمی‌خواست زندانبانان جلوه بدی پیدا کنند.

فیلم رستگاری در شائوشنگ

در صحنه‌های ابتدایی رستگاری در شائوشنگ، دست اندی در نمای بسته مشغول پر کردن اسلحه است. در این صحنه شما دست‌های کارگردان، فرانک دارابونت را می‌بینید. در یکی دیگر از صحنه‌های فیلم، هنگامی که اندی نام خود را روی دیوار سلول حک می‌کند،باز هم دستان دارابونت در نمای بسته دیده می‌شوند. این کلوزآپ‌ها بعدها دوباره ضبط شدند. چرا که دارابونت اعتقاد داشت فقط خودش می‌تواند آنچه که می‌خواهد را با دستانش نمایش دهد.

در یکی از قسمت‌های فیلم اندی از رد می‌پرسد چرا دستگیر شده؟ او می‌گوید: «من مرتکب قتل شدم.» در رمان اصلی، ماجرای این قتل به صورت کامل توضیح داده شده است. در یک تصادف رد ترمز خودروی همسرش را قطع می‌کند تا او را به قتل برساند، اما همسر همسایه و فرزندش همراه با همسر او سوار این خودرو می‌شوند و او به جرم قتل سه نفر محاکمه می‌شود.

سازمان حمایت از حیوانات در ایالات متحده فیلمبرداری فیلم رستگاری در شائوشنگ را زیر نظر داشت. این سازمان به‌ویژه روی کلاغ بروکس متمرکز بود. در صحنه‌ای از فیلم اندی کرمی را در غذای خود پیدا می‌کند. بروکس می‌خواهد این کرم را به کلاغش بدهد. این سازمان نسبت به این صحنه اعتراض کرد و سازندگان مجبور شدند یک کرم مرده به کلاغ بدهند.

فیلم رستگاری در شائوشنگ

افتخارات فیلم رستگاری در شائوشنگ

 • نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم برای فرانک دارابونت و نیکی ماروین
 • نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای مورگان فریمن
 • نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی برای فرانک دارابونت
 • نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری برای راجردیکنز
 • نامزد جایزه اسکار بهترین تدوین فیلم برای ریچارد فرانسس بروس
 • نامزد جایزه اسکار بهترین موسیقی قیلم توماس نیومن
 • نامزد جایزه اسکار بهترین صدابرداری
 • 6 نامزدی دیگر و 12 برد دیگر

اگر به فیلم و سریال علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم فیلم رستگاری در شائوشنگ را از دست ندهید. بدون شک رکورد فوق‌العاده 25 سال متوالی بهترین فیلم سینمای جهان از سایت (IMDB) شما را به تماشای این فیلم تشویق خواهد کرد. نظرتان درباره این فیلم را در کاغذ رنگی به اشتراک بگذارید.

رستگاری در شائوشنگ

فیلم رستگاری در شائوشنگ در حال حاضر با امتیاز 9.2 از 10 یکی از بهترین فیلم جهان معرفی شده است. این فیلم در ژانر درام به کارگردانی و نویسندگی فرانک دارابونت در سال 1994 ساخته و توسط کمپانی کلمبیا پیکچرز معرفی شد. فیلم رستگاری در شائوشنگ ساخت کشور آمریکا است و از بازیگران این فیلم می‌توان به: تیم رابینز، مورگان فریمن، جیمز ویتمور، گیل بلاز و کلنسی بروان اشاره کرد.

داستان این فیلم در مورد بانک‌داری جوان است که به جرم قتل همسرش متهم شده و به حبس در زندان شائوشنگ محکوم می‌شود. او سال‌ها در زندان شائوشنگ با قاتلان بزرگ، قاچاق‌چیان و همجنس‌گرایان دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ تا این که با الیس بوید ردبینگ (مورگان فریمن) یکی از زندانیان سیاه‌پوست دوست می‌شود که می‌تواند هرچیزی را در زندان برای او فراهم کند. این داستان با تمام اتفاقات عجیب خود پیش می‌رود تا این‌که در آخر اتفاقی تمام زندانیان را شوکه می‌کند.
 • کارگردان: فرانک دارابونت
 • نویسنده: فرانک دارابونت
 • ژانر: درام
 • تاریخ اکران: 1994
 • رده سنی : بزرگ‌سالان
 • کشور سازنده: آمریکا

بازیگران

نمایش همه
 • تیم رابینز
 • مورگان فریمن
 • کلنسی بروان
 • گیل بیلاز
 • پل مک‌کرین
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید