خلاصه مطلب

افراد منحصربه‌فرد از روز تولدشان خاص نبودند، بلکه به‌مرور زمان مهارت های زندگی را یاد گرفتند. اگر می‌خواهید شما هم به یک شخص تمام‌عیار تبدیل شوید، نیاز است مهم ترین مهارت های زندگی را یاد بگیرید. احتمالا می‌گویید، چگونه؟ نگران نباشید، در این مقاله به کمک تکنیک‌هایی که گفته‌ایم، شما هم یک فرد منحصربه‌فرد می‌شوید.

تا به امروز برای شما پیش آمده از برخورد، رفتار، فن بیان یا خلاصه کلام از شخصیت یک فرد شگفت‌زده شوید؟ بی‌شک حداقل یک بار هم که شده این اتفاق برای شما پیش آمده است. در چنین مواقعی شاید با خودتان فکر کنید این فرد دقیقا چه ویژگی خاصی دارد که او را متفاوت و متمایز کرده است؟ البته بعضی از افراد در رابطه با این موضوع از شخص مقابل‌شان سوال هم می‌کنند! حتی ممکن است به این شخص بگویید، این مهارت‌ها را دقیقا چگونه یاد گرفته‌اید؟

شاید این افراد خودشان هم نتوانند پاسخ دقیق و شفافی به این سوال بدهند، اما به طور کلی می‌توان بلد بودن مهارت های زندگی را دلیل این موضوع دانست. باور کنید با یادگیری مهم‌ترین مهارت های زندگی هر غیرممکنی، ممکن می‌شود. می‌خواهید هر چه زودتر مهم‌ترین مهارت های زندگی را یاد بگیرید؟ برای فهم و درک این موضوع، 11 مورد از مهم‌ترین مهارت های زندگی را برای شما گفته‌ایم؛ برای یادگیری این مهارت‌ها با کاغذرنگی همراه باشید.

11 مورد از مهم‌ترین مهارت های زندگی که باید بلد باشید

عوامل بسیاری برای موفقیت وجود دارد، ولی ما در این مقاله 11 مورد از مهم‌ترین مهارت‌ها و توانمندی‌هایی را که به شما برای پیشبرد اهدافتان کمک خواهد کرد، گفته‌ایم. به جرات می‌توان گفت یادگیری و درک این ویژگی‌ها برای همه افراد ضروری است. این مهارت‌ها کنار تاثیر قدرت تجسم روی موفقیت شما را به همه اهدافتان خواهد رساند.

1. در لحظه زندگی کنید

تا حالا با خودتان فکر کرده‌اید نشستن کنج خانه و یاد اتفاقات تلخ گذشته افتادن چه سودی برایتان دارد؟ دیگر وقت آن رسیده برای همیشه افسوس‌ها و ای کاش‌های بی‌سود را به‌دست فراموشی بسپارید. به‌خاطر داشته باشید، فقط زمانی می‌توانید از اتفاقات و حوادث گذشته یاد کنید که آن را به دید یک تجربه ببینید.

شما باید یاد بگیرید که چطور برای خودتان یک حال خوب ایجاد کنید و روزتان را بسازید؛ مثلا یک نفر با ورزش کردن حال خوبی دارد، ولی یک نفر دیگر با مطالعه کردن. شما هم باید راهکارهایی برای ایجاد حس خوب ویژه خودتان را پیدا کنید.

اگر تا به حال به این موضوع فکر نکرده‌اید و نمی‌دانید چه چیزی احساس شما را بهتر می‌کند، می‌توانید کارهایی مثل گوش دادن به موسیقی و پادکست، تماشای فیلم و سریال ژانرهای مختلف، خواندن کتاب‌هایی با موضوعات گوناگون، پیاده‌روی و ورزش، ملاقات با دوستان، آشپزی، یاد گرفتن یک ساز یا زبان جدید و… را امتحان کنید.

در لحظه زندگی کردن، یعنی باید این مهارت را داشته باشید که از حال خودتان لذت ببرید یا بهتر بگوییم من واقعی خود را باور کنید. اگر هنوز خودتان را باور ندارید، یادگیری مهارت های زندگی نه‌ تنها برای شما سخت می‌شود، بلکه چند قدم از افراد موفق عقب می‌مانید!چ

در لحظه زندگی کنید

2. فن بیان از مهم‌ترین مهارت های زندگی را یاد بگیرید

در دنیای امروز که همه چیز به تعامل میان افراد گره خورده، نیاز چه مهارتی ضروری است؟ بهتر است با شرح یک مثال در این باره فکر کنیم. فرض کنید ویزیتور یک شرکت هستید و برای تبلیغ یک محصول به فروشگاه‌های مختلف می‌روید. اکنون باید به بهترین شیوه با فرد موردنظر تعامل برقرار کنید تا او از شرکت شما ثبت سفارش انجام دهد.

این وسط مهم‌ترین نکته که شما (ویزیتور) باید به طور حرفه‌ای بلد باشید، فن بیان قوی است. اگر نتوانید به‌ خوبی درباره محصول توضیح دهید نه‌تنها از شما سفارشی نمی‌خواهند، بلکه حضورتان را هم به عنوان یک مزاحم تلقی می‌کنند که موجب خستگی آن‌ها می‌شود.

اما گفتن یک کلمه مثبت می‌تواند ورق را به نفع شما برگرداند. پس با قدرت بیان حرفه‌ای به آسانی می‌توانید تاثیر بسزایی بر افراد بگذارید و در ارتباطات خود به نتایج فوق‌العاده‌ای دست پیدا کنید. ممکن است فکر کنید، یادگیری مهارت فن بیان فقط برای افرادی که در اجتماع و محیط اداری هستند، مناسب است. این باور درست نیست و هر فردی برای تجربه ارتباط موثر با دیگران به فن بیان خوب نیاز دارد. مدرس، پزشک، مدیر، فردی با تخصص فنی، کارمند ساده، فروشنده و… همه‌وهمه برای ایجاد ارتباط به بیان خوب نیاز دارند.

فن بیان لزوما صدای خوب نیست، بلکه ادای خوب، واضح گفتن کلمات و استفاده درست از زبان بدن است. اگر با تصور و ترس از اینکه در کلام‌تان اشتباهی سر بزند، از تعامل برقرار کردن فراری باشید، یادگیری کارآمدترین مهارت های زندگی برای شما دشوار می‌شود. با تقویت فن بیان، به مرور زمان ترس شما از بابت این موضوع از بین می‌رود و به جای آن اعتماد به نفس بیش‌تری به‌دست می‌آورید.

مهارت فن بیان از مهم ترین مهارت های زندگی

3. مدیریت زمان داشته باشید

محال ممکن است این جمله را نشنیده باشید: «قدر لحظات زندگی رو بدون و تا جوونی کار کن.» بزرگ‌ترها همیشه این نصیحت را به اطرافیان خود گفته‌اند که یک دنیا حرف پشت آن‌ها وجود دارد. شما باید از تک‌تک ثانیه‌های زندگی به خوبی استفاده کنید. طبیعی است که برای این کار به یک برنامه‌ریزی اساسی نیاز دارید. ذهنیت اشتباهی که اغلب افراد درگیر آن هستند، این است که باید هر روز یک برنامه‌ریزی بسیار دقیق داشته باشند تا به هدف‌شان برسند.

مدیریت زمان یعنی شما با طرح یک برنامه درست بدون اینکه باعث استرس و برهم خوردن آرامش‌تان شود، به اهداف‌تان برسید. این موضوع مهم را به خاطر داشته باشید، هیچ زمان نباید کارهایتان را با استرس و از روی اجبار انجام دهید. سعی کنید ابتدا بر اساس اولویت‌های مهم زندگی پیش بروید و حتما در طول کار به خودتان استراحت دهید تا بتوانید با انرژی بالا به ادامه‌ برنامه کاری، تحصیلی و… خود رسیدگی کنید.

برعکس این جریان هم وجود دارد؛ زمانی که یک فرد حس بی‌انگیزگی دارد، روزهایش را بدون هدف و برنامه تلف می‌کند. اگر از این دسته از افراد هستید، کارهای خود را براساس علاقه شروع تا به برنامه‌ریزی عادت کنید. هنگامی که از زمان خود به خوبی استفاده می‌کنید، احساس یک فرد مفید و کارآمد را دارید و حتی اعتمادبه‌نفس بیش‌تری خواهید داشت.

مهارت های زندگی

4. هنر نویسندگی را یاد بگیرید

نویسندگی به معنی این نیست که الزاما باید کتاب بنویسید. از مهم‌ترین مهارت های زندگی که اهمیت آن از دید بسیاری افراد پنهان شده، هنر نویسندگی است. اگر در قواعد ادبیات و علائم نگارشی قوی نیستید، اصلا نگران نباشید. همه نویسندگان موفق از روز اول نویسنده مشهور و توانایی نبوده‌اند، بلکه با استمرار در نوشتن رشد کردند.

پیشنهاد می‌کنیم نوشتن را از اتفاقات روزمره شروع کنید. به مرور زمان متوجه رشد و بالا رفتن قدرت نوشتن خود خواهید شد. نوشتن این فرصت را به شما می‌دهد هرآنچه را که به آن علاقه دارید، آزادانه بنویسید و به قولی برای دل خودتان خواهید نوشت. البته افرادی هستند که پس انجام این مهارت متوجه استعداد و علاقه خود به هنر نویسندگی می‌شوند که می‌توانند نویسنده یا محتوانویس شوند.

امروزه کسب درآمد از محتوا به یکی از شغل‌های پرطرفدار و پردرآمد تبدیل شده که شرط موفق شدن در این کار بلد بودن هنر نوشتن است، اما فارغ از آن، نوشتن به شما کمک می‌کند ذهنتان را خالی کند. از اتفاقات خوب یا بد، تنش و اضطراب روزمره، دغدغه‌های کوچک و بزرگ و… همه‌وهمه را با نوشتن از ذهنتان خارج کنید.

پس از آن ذهنتان باز می‌شود و می‌تواند راحت‌تر فکر کنید و شرایط خود را بسنجید.

مهارت نویسندگی از بهترین مهارت های زندگی

5. تصویرسازی ذهنی را بلد باشید

شنیده‌اید که می‌گویند: «رویاپردازی بی‌فایده است.»؟ اتفاقا رویاپردازی یا بهتر بگوییم تصویرسازی ذهنی اگر با هدف و برنامه‌ریزی پیش برود، کم‌کم باعث طی کردن پله‌های ترقی می‌شود. تصویرسازی ذهنی از جدی‌ترین مهارت های زندگی است که متاسفانه افراد کمی از آن به خوبی استفاده می‌کنند. افراد موفق قبل از اینکه موفق شوند، بارها خود را در جایگاهی که می‌خواهند تصور می‌کنند، حتی اگر شکست بخورند.

یادتان باشد فکر کردن به آنچه می‌خواهید به آن برسید، به شما کمک می‌کند از تصور محال بودن آرزوهایتان دست بردارید. هرچه یک رویا واقعی‌تر در ذهتان نقش ببندد، دستیابی آسان‌تری هم خواهد شد.

تصویری که به طور مرتب در ذهن تکرار شود و با احساس فرد همراه باشد، ذهن به‌ عنوان واقعیت می‌پذیرد. همین منطق ساده باعث درک اهمیت مهارت تصویرسازی ذهنی شده است.

مهارت تصویرسازی ذهنی

6. با جان‌ودل گوش کنید

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد هنگامی که فردی در حال گفتگو با شماست، به اندازه کافی و به طور دقیق به حرف‌های او توجه نکنید یا در دنیای دیگری سیر کنید؛ به مشکلات و اتفاقات پیش آمده برای خودتان فکر کنید و تنها حضور فیزیکی داشته باشید.

این در حالی است که گوش دادن از جدی‌ترین مهارت های زندگی برای برقراری یک رابطه درست میان افراد است. یادتان باشد در طول گفت‌وگو شما فقط یک شنونده نیستید، بلکه باید تک‌به‌تک کلمه‌ها را درک کنید، به آن‌ها فکر کرده و بتوانید در صورت نیاز پاسخ‌های دقیقی به مخاطب ارائه دهید.

هنر خوب گوش دادن به شما کمک می‌کند با گفتار و حتی نشانه‌های غیرکلامی افراد را بشناسید. اهمیت این مهارت را هنگامی متوجه می‌شوید که در یک جمع هستید و بعد از تمام شدن صحبت‌های شخصی، ممکن است او از شما در این باره نظر بخواهد؛ اگر شما به خوبی گوش نکرده باشید یا حواس‌تان به حرف‌های او نبوده باشد، انگار که به فرد مقابل و حتی خودتان بی‌احترامی کرده‌اید.

خوب گوش دهید

7. مهارت سرعت عمل را یاد بگیرید

افزایش سرعت عمل به معنای انجام سریع کارها نیست، چون اگر فقط به فکر تمام شدن کاری باشید، ممکن است درصد خطا حین انجام آن چند برابر شود. به‌دنبال این کار، احتمالا باید دوباره کاری داشته باشید. به این ترتیب نه‌تنها سرعت عمل در این جا هیچ سودی نداشته، بلکه به شدت وقت‌گیر هم بوده است.

برای مثال اگر می‌خواهید سرعت مطالعه یا روخوانی خود را بالا ببرید، ابتدا باید از همان سطحی که هستید، مطلب را به خوبی درک کنید. اگر در این سطح مشکلی نداشتید، کم‌کم با تندخوانی سرعت عمل روخوانی را بالا ببرید. به یاد داشته باشید، سرعت عمل در انجام کار باید به یک مهارت تبدیل شود، نه اینکه با این مهارت به شما استرس یا صدمه‌ای وارد شود.

سرعت عمل یعنی علاوه‌بر اینکه عملکرد شما از نظر زمانی بهبود پیدا می‌کند، کیفیت خروجی و بازدهی بالایی هم داشته باشد؛ یعنی یا باکیفیت قبلی و سرعت بیشتر یا حتی با سرعت و کیفیت بالاتر کار را ادامه دهید.

افزایش سرعت عمل چگونه امکان پذیر است؟

8. مدیریت مالی ازمهارت های زندگی را بیاموزید

در هر وضعیت مالی که هستید، باید پول‌تان را هوشمندانه خرج کنید. امروزه مدیریت مالی از اصلی‌ترین مهارت های زندگی به شمار می‌آید. شما هم مثل خیلی از افراد دیگر، فارغ از اینکه چقدر در مدیریت منابع مالی خود مهارت دارید، با این موضوع سروکار خواهید داشت. جالب است بدانید بعضی از افراد کم‌تر خرج کردن را به معنی پس‌انداز می‌دانند! این طرز فکر شاید کارساز بوده و درآمد شما را برایتان حفظ کند، ولی باعث افزایش سرمایه نمی‌شود و حتی ممکن است ارزش پولتان را هم کم کند.

شما باید بتوانید با یادگیری مهارت مدیریت مالی و تصمیم‌گیری‌های درست در طی یک بازه زمانی معین، دارایی و سرمایه خود را افزایش دهید. برای این کار شناخت حوزه مالی، درک صحیح هزینه‌ها و درآمدها و… ضروری است.

اصلی ترین مهارت هایی که باید بدانیم

9. خودآگاهی یکی دیگر از مهم ترین مهارت های زندگی را درک کنید.

از مهم‌ترین مهارت های زندگی می‌توان مهارت خودآگاهی را نام برد. وقتی شما از انگیزه و احساسات خوب‌تان کاملا آگاه باشید، نقاط قوت و ضعف خود را به خوبی می‌شناسید. به جرات می‌توان گفت خودآگاهی مهم‌ترین وظیفه‌ای است که هر انسان در زندگی شخصی‌اش برعهده دارد. بسیاری از افراد به این مهارت اهمیت نمی‌دهند و این باعث می‌شود تا ابد دچار سردرگمی و بی‌قراری باشند.

وقتی به خودآگاهی برسید، از احساسات و خواسته‌هایتان آگاه هستید و می‌دانید با انجام چه کاری مضطرب یا ناراحت می‌شوید. اگر می‌دانید هنگام اعصبانیت، درست انتخاب نمی‌کنید به هیچ عنوان تا زمان آرام‌تر شدن تصمیم نگیرید. یک مثال دیگر این است که اگر در لحظه هیجان و بروز احساسات، نمی‌توانید به خوبی منظور خود را بیان کنید، بهتر است سکوت کنید.

همین مثال‌های کوچک نشان می‌دهد افراد خودشان را بهتر بشناسند و بتوانند در لحظه حساس عملکرد هوشمندانه‌تری داشته باشند.

خودآگاهی

10. مهارت پرسشگری را دریابید

موفقیت در زندگی اصطلاحا «یک شبه» به‌ دست نمی‌آید. پس برای موفق شدن باید انتخاب‌های درستی داشته باشید. احتمالا داشتن یک انتخاب درست گاهی اوقات برای شما سخت می‌شود یا تردید مانع آن می‌شود که بتوانید مسیر درست را پیش بگیرید. در این مواقع باید با کمک گرفتن از مهارت پرسشگری خودتان را به چالش بکشید؛ نیروی سوال شما را هشیار می‌کند که که قبل از انجام کاری از خودتان سوال کنید.

طرح پرسش باعث می‌شود به جای اینکه بر مبنای احساس، لحظه‌ای تصمیم بگیرید بتوانید با منطق و احتیاط دست به انتخاب بزنید. در صورتی که خواستید براساس میل لحظه‌ای دست به کاری بزنید، قبل از آن از خودتان سوال بپرسید؛ مثلا عقب انداختن کارهای مهم به چه قیمتی برای من تمام می‌شود؟ آیا انجام این کار در آینده موجب ضرر و خسارت به من خواهد شد؟ و از این دسته سوال‌ها…

به طور حتم با مهارت پرسشگری مطمئن می‌شوید که تصمیم‌هایتان به‌ راستی شما را به مقصود می‌رسانند یا نه؟ گفتنی است این مهارت فقط برای کارها یا انتخاب‌های مهم و بزرگ نیست، بلکه می‌توانید در اتفاقات روزمره هم از کلیدی‌ترین مهارت های زندگی استفاده کنید.

مهارت پرسشگری چیست

11. انضباط شخصی داشته باشید

در آخر از مهم ترین مهارت های زندگی که یادگیری آن مساوی است با زندگی بهتر، انضباط شخصی است. از اصلی‌ترین تفاوت‌های انسان‌های موفق و ناموفق چه چیزی می‌تواند باشد؟ جواب چیزی نیست جز انضباط شخصی. نتیجه مهارت انضباط شخصی، هدف‌مندی و برنامه‌ریزی این است که به کمک این مهارت می‌توان هر کار غیرممکنی را ممکن کرد.

باور کنید با انضباط شخصی به هر هدفی که مدنظرتان است، می‌توانید برسید. البته این را هم بگوییم، ممکن است هدف‌های بزرگ دیرتر عملی شوند، پس امیدتان را از دست ندهید و با قدرت ادامه دهید. برای شروع می‌توانید برداشتن قدم‌های کوچک را که تحقق آن‌ها در زمان کوتاه عملی می‌شود، تمرین کنید.

مهارت انضباط شخصی از مهم ترین مهارت های زندگی

با مهارت انضباط شخصی یک انسان هدف‌مند و باپشتکار شده و خود را موظف به انجام کارهایتان می‌دانید. به‌خاطر داشته باشید، همیشه با علاقه و اشتیاق فعالیت یا کارهای مهم خود را انجام دهید. کار کردن از روی اجبار بعد از گذشت یک مدت کوتاه شما را از ادامه‌ آن دلسرد خواهد کرد.

بی‌تردید با تقویت و یادگیری کلیدی‌ترین مهارت های زندگی احساس می‌کنید کلید خوشبختی در دستان شما است. امیدواریم با مطالعه این مطلب قدم به قدم مهارت های زندگی را یاد گرفته باشید و با معجزه شخصیت خود، دیگران را حیرت‌زده کنید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید