خلاصه مطلب

ویروس کرونا را کوچک‌وبزرگ می‌شناسند، ولی یک سری شباهت‌هایی بین این ویروس با سرماخوردگی و آنفولانزا وجود دارد که بعضی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند، به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. در این مقاله به صورت جامع هر یک از این بیماری‌ها را بررسی کرده‌ایم که کمک شایانی در تشخیص نوع بیماری به شما خواهد کرد.

شباهت زیاد کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا باعث شده بروز علائمی مثل آبریزش بینی، عسطه و سرفه شک‌برانگیز شده و افراد تصور کنند به کرونا مبتلا شده‌اند. در چنین شرایطی اطلاع از فرق کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می‌کند استرس ناشی از ابتلا به کرونا کاهش پیدا کرده و نگرانی کمتری در این باره وجود داشته باشد. برای این موضوع شناخت علائم هر کدام از بیماری‌های کرونا، سرماخوردگی و آنفولانزا لازم است. بعد از شناخت علائم به سادگی قادر خواهید بود فرق بین این سه بیماری را تشخیص دهید. اگر دوست دارید با علائم بیماری‌های سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا آشنا شده و به سادگی تفاوت کرونا با دو بیماری دیگر را تشخیص دهید، با کاغذرنگی همراه باشید.

نگاهی به علائم سرماخوردگی

سرماخوردگی با خارش گلو و آبریزش بینی شروع شده و سپس با سرفه همراه می‌شود. پس از چند روز که معمولا یک هفته تا ده روز طول می‌کشد، فرد کاملا بهبود پیدا کرده و سرماخوردگی تمام می‌شود. آنچه برای شناخت بهتر فرق کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا باید بدانید، این است که در سرماخوردگی آبریزش، گرفتگی بینی و گلودرد از جمله علائم شایع فرد بیمار هستند. عطسه جز علائم متداول و سرفه در سرماخوردگی خفیف تا متعادل است. درد و کوفتگی کم، خستگی و ضعف خفیف، از دست دادن حس چشایی و بویایی نیز از دیگر علائمی هستند که گاهی در فرد دیده می‌شود.

افزون براین موارد تب، سردرد و تنگی‌نفس در سرماخوردگی نادر است. اسهال و خستگی مفرط نیز اصلا در سرماخوردگی وجود ندارد و جز علائم این بیماری به‌شمار نمی‌رود.

شناخت علائم سرماخوردگی برای تشخیص فرق کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا

علائم آنفولانزا

آنفولانزا تقریبا همه علائمی را که در بالا به آن اشاره شد، دارد، با این تفاوت که  آبریزش، گرفتگی بینی و عطسه در آنفولانزا  گاهی رخ داده و از دست دادن حس بویایی و چشایی نیز مشابه سرماخوردگی گاهی پیش می‌آید. برای درک بهتر فرق کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا باید بدانید آنفولانزا یک‌باره بروز پیدا می‌کند، گلودرد و سرفه در آن شایع بوده و سرفه ممکن است شدید شود. در آنفولانزا سردرد، خستگی و ضعف شدید است و خستگی و ضعف آن گاهی تا 2 الی 3 هفته نیز طول می‌کشد.

برعکس سرماخوردگی خستگی مفرط در آنفولانزا متدوال است و از همان ابتدا بروز پیدا می‌کند. افزون‌بر خستگی مفرط، درد و کوفتگی نیز در آنفولانزا متدوال است و اغلب شدید می‌شود.

بیماری آنفولانزا با تب همراه است و حدود 3 الی 4 روز همراه فرد مبتلا خواهد بود. نکته‌ای که در این باره وجود دارد، این است که تب به تنهایی بروز پیدا نکرده و با لرز همراه است. گاهی هم تب افراد به 41 درجه می‌رسد.

سایر موارد یعنی آبریزش بینی، عطسه و از دست دادن حس بویایی و چشایی در این بیماری گاهی رخ می‌دهند. اسهال نیز در آنفولانزا گاها بروز پیدا کرده، اما نکته‌ای که درباره آن وجود دارد این است که بیشتر در کودکان این نشانه ظاهر می‌شود. خوشبختانه در آنفولانزا نیز مشابه سرماخوردگی تنگی نفس نادر است و خیلی به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

شناخت علائم آنفولانزا برای تشخیص فرق کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا

علائم کرونا، قدم آخر در شناخت فرق کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا

برای مشخص شدن فرق کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا دانستن علائم کرونا آخرین قدم است. از آنجا که خیلی از رفتارها و علائم ویروس کرونا هنوز ناشناخته مانده، نمی‌توان علائم آن را به مواردی که در ادامه می‌گوییم خلاصه کرد. بااین‌‌حال طی مدتی که ویروس کرونا ظهور پیدا کرده و جامعه جهانی را درگیر خود کرده است، طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت تب، خستگی، سرفه خشک و تنگی نفس از جمله رایج‌ترین علائم کروناست. البته ناگفته نماند که بعضی از بیماران درد و کوفتگی، گرفتگی و آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال را نیز تجربه می‌کنند.

جالب است بدانید طبق گزارش چین، طی تحقیقی که روی بیش از 1000 بیمار انجام شده بود، از هر 20 بیمار تنها یک نفر دچار گرفتگی بینی شده است.

شناخت علائم کرونا برای تشخیص فرق کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا

کووید 19 طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا 11 علامت اصلی دارد که به شرح زیر است:

 1. تب یا لرز
 2. سرفه
 3. تنگی نفس یا اختلال در تنفس
 4. خستگی
 5. درد بدن یا عضلات
 6. سردرد
 7. گلودرد
 8. از دست دادم حس بویایی یا چشایی
 9. گرفتگی یا آبریزش بینی
 10. تهوع و استفراغ
 11. اسهال

با مشاهده علائم فوق به احتمال زیاد دچار سردرگمی در شناسایی فرق کرونا سرماخوردگی و آنفولانزا شده‌اید؛ اما آنچه در این باره باید در نظر داشته باشید، این است که از بین علائم فوق همان‌طور که گفته شده، تب، سرفه و تنگی نفس جز علائم شایع هستند. در نتیجه بروز چنین علائمی به‌خصوص شدید آن نگران‌کننده هستند. بنابراین باید به پزشک مراجعه کرده و تست انجام دهید. در سایر موارد نیز باید با مشورت پزشک تشخیص داده شود که علائم مربوط به کرونا هستند یا خیر.

مورد دیگری که درباره فرق کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا لازم است بدانید، این است که این بیماری یک‌باره بروز پیدا نکرده و طی 2 تا 14 روز خود را نشان می‌دهد.

تشخیص فرق کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا

فرق کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا و جمع بندی نهایی

به‌وضوح مشخص است که تفاوت اصلی کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا در تب، سرفه و به ویژه تنگی نفس است؛ چراکه در سرماخوردگی و آنفولانزا تنگی نفس نادر بوده و به ندرت اتفاق می‌افتد. درباره سایر علائم که در بحث سرماخوردگی و آنفولانزا به آن‌ها اشاره کردیم نیز باید گفت ممکن این علائم در کووید 19 رخ داده و متاسفانه همه موارد در مبتلایان به کرونا مشاهده شده است؛ اما مسئله‌ای که در این باره وجود دارد این است که هنوز دقیقا مشخص نیست کووید 19 به‌ غیر از تب، سرفه و تنگی نفس کدام یک از سایر علائم خود را نیز در فرد مبتلا نشان خواهد داد.

آنچه در مورد ویروس کرونا مسلم است و همگی باید دست‌به‌دست هم داده و به آن پایبند باشیم، رعایت پروتکل‌های بهداشتی‌ و جدی گرفتن آنهاست. تنها با رعایت همین موارد ساده است که می‌توان احتمال ایتلا به این بیماری را به حداقل رساند.

فرق کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا

باوجود اینکه علائم شایع کرونا تا حدودی به اثبات رسیده است، اما هنوز هم تنها راه آن آزمایش است و نمی‌توان با مشاهده علائم شایع کرونا، مبتلا شدن به آن را قطعی دانست. بنابراین برای تشخیص قطعی کرونا به پزشک مراجعه کرده و تست‌های مربوطه را انجام دهید.

اگر درباره فرق کرونا با سرماخوردگی و آنفولانزا اطلاعاتی دارید یا فکر می‌کنید نظریه‌ای به اشتباه در این مطلب ثبت شده است، با ذکر منبع آن را برای ما کامنت کنید. همچنین شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر درباره ویروس کرونا و نکات مراقبتی آن مطلب دانستنی های ویروس کرونا را در کاغذرنگی مطالعه کنید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید