خلاصه مطلب

کتاب آوای فاخته به نویسندگی جی.کی.رولینگ در سال 2013 میلادی منتشر شد. کتاب آوای فاخته به‌اندازه‌ای جذاب بود که مخاطبان زیادی را به خود جذب کرد. در این مطلب از کاغذ رنگی به بررسی رمان جنایی آوای فاخته پرداخته‌ایم.

آوای فاخته اولین سری از مجموعه کتاب‌های جنایی کورمون استرایک است که به معماها و پرونده‌های جنایی این کارآگاه شخصی یعنی استرایک می‌پردازد. البته به گفته نویسنده به نظر می‌رسد سری کتاب‌های کورمون استرایک، هفت جلد خواهد داشت. این کتاب از آثار نویسنده معروف انگلیسی، جی.کی.رولینگ است.

جی.کی.رولینگ پس از موفقیت در سری کتاب‌های هری پاتر، فعالیت‌ حرفه‌ای خود را ادامه داد؛ اما به نظر می‌رسد سایر آثار او علی‌رغم زیبایی و کششی که در خواننده ایجاد می‌کنند، به اندازه سری کتاب‌های هری پاتر به شهرت نرسیدند.

رمان جنایی آوای فاخته هم یکی از داستان‌های جذاب و خواندنی جی.کی.رولینگ است که خواننده را قدم‌به‌قدم با این کارآگاه شخصی همراه می‌کند. اگر به خواندن رمان‌های جنایی علاقه دارید، در این مطلب با ما همراه باشید تا نگاهی به کتاب آوای فاخته بیندازیم.

کتاب آوای فاخته

کتاب آوای فاخته به نویسندگی جی.کی.رولینگ نوشته شده است. این کتاب با تعداد صفحات 464 رمانی نسبتا طولانی است. آوای فاخته در بریتانیا و به زبان انگلیسی نوشته شده. این کتاب در ژانر جنایی است.

این کتاب با یک مردی که کاملا خسته شده از زندگی و زندگی خود را در ارتش گزاشته شروع می‌شود. این مرد که کورمون استرایک نام دارد از دوران بچگی مشکلات زیادی داشته که می‌توانیم به معتاد بودن مادرش که کوچک ترین مشکل او است اشاره کنیم. این مرد که از ارتش بیرون می‌‎آید به دلیل قطع شدن پای خود، یک دفتر خوصوصی می‌زند و کاراگاه خصوصی می‌شود.
  • سال انتشار: 2013 میلادی
  • نویسنده: جی.کی.رولینگ
  • مترجم: ویدا اسلامیه
  • ناشر: کتابسرای تندیس

جی‌.کی‌.رولینگ و ورود به دنیای رمان‌های جنایی

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد کتاب یکی از نوشته‌های جی‌.کی‌.رولینگ است. این نویسنده پس از موفقیت در نوشتن سری کتاب‌های هری پاتر، شهرت بسیار زیادی به دست آورد. حتی اگر هزاران کتاب بنویسد، همچنان با نام هری پاتر می‌توان این نویسنده را به یاد آورد. البته باید گفت این کتاب با نام مستعار «رابرت گالبریت» منتشر شد و فروش قابل توجهی نداشت؛ اما پس از فاش شدن هویت اصی نویسنده، در صدر کتاب‌های پرفروش قرار گرفت. پس از انتشار کتاب آوای فاخته خیلی از طرفداران جی.کی.رولینگ به این فکر کردند که آیا این نویسنده با ورود به دنیای رمان‌های جنایی شهرت و موفقیت خود را به خطر نینداخته است؟

اما پس از خواندن این کتاب متوجه می‌شوید جی.کی.رولینگ نویسنده‌ای موفق و مسلط به هدایت صحیح داستان‌های جنایی است. بنابراین در مجموع می‌توان گفت این بانوی خلاق که عناوین مختلفی مانند تاثیرگذارترین افراد دنیا در سال 2007، برنده جایزه ادبیات داستانی زنان و… را کسب کرده، در سری کتاب‌های جنایی هم موفقیت چشمگیری داشته است.

نقد بررسی کتاب آوای فاخته

نگاهی به داستان کتاب آوای فاخته

کورمون استرایک نتیجه رابطه نامشروع و عشق نافرجام بین یک خواننده معروف و یکی از طرفداران اوست. این مرد جوان که در همه عمر خود تنها دو بار پدرش را دیده، در نوجوانی کنار مادر معتادش روزهای تاریکی را تجربه کرده است. استرایک به ارتش پیوسته و رشادت‌های زیادی در جنگ از خود نشان می‌دهد؛ اما از آنجا که شانس هیچ‌ وقت با او یار نبوده، در اوج شهرت و محبوبیت در ارتش، پای خود را از دست می‌دهد. این موضوع بهانه‌ای می‌شود برای جدایی از ارتش و تبدیل شدن به یک کارآگاه شخصی!

البته استرایک در زندگی شخصی هم چندان موفق نیست. بیرون آمدن از یک رابطه 15 ساله، بدهی‌های بسیار زیاد و طلبکارانی که مدام تماس می‌گیرند، کسب‌وکار شکست خورده‌ای که هیچ مراجعه‌کننده‌ای ندارد و زندگی در دفتر کار از او فردی بی‌انگیزه و ناموفق ساخته است. درست زمانی که شکست‌ در ابعاد مختلف زندگی به استرایک دهن‌کجی می‌کند، یکی از آشنایان قدیمی برای بررسی پرونده‌ای به او مراجعه می‌کند.

داستان کتاب آوای فاخته با این پرونده شروع می‌شود. ماجرا درباره مرگ یک مدل مشهور سیاه‌پوست به نام لولا لندری است. مرگ مشکوک این مدل که علی‌رغم شواهد مبنی بر خودکشی، برای خانواده مقتول شک‌برانگیز است. کورمون استرایک در تلاش است تا بفهمد لولا لندری واقعا خودکشی کرده یا پای یک قاتل درمیان است؟

نقد و بررسی کتاب آوای فاخته

در این مسیر خواننده هم کنار کورمون استرایک قدم‌به‌قدم جلو می‌رود. گاهی به وجود قاتل و گاهی به یک خودکشی فکر می‌کند. خواننده هم مانند استرایک گاهی به همه اطرافیان مظنون شده و گاهی در اوج سردرگمی نمی‌تواند واقعیت را از دروغ تشخیص دهد. این معما و پیچیدگی، کنار همه شواهد تا فصل‌های آخر کتاب علامت سوال بزرگی را در ذهن خواننده می‌نشاند که پاسخگویی به آن آسان نیست.

جذابیت‌های رمان جنایی آوای فاخته

جی.کی.رولینگ در این کتاب به خوبی به جزییات پرداخته است. به طوری که شاید اگر کمی به داستان و شواهد موجود در لابه‌لای سطرهای کتاب فکر کنید، بتوانید تا حدودی همراه این کارآگاه شخصی به بررسی ابعاد مختلف پرونده بپردازید.

ایجاد سوالات مختلف در ذهن خواننده، روایت جذاب، به تصویر کشیدن لحظاتی پر هیجان، کنار هم چیدن صحیح و بی‌نقص بخش‌های مختلف داستان، توصیفات ظریف و دقیق، پیش بردن بخش‌های مختلف ماجرا به موازات هم و… همه‌وهمه از ویژگی‌ها و جذابیت‌های کتاب آوای فاخته است. کمتر کسی حین خواندن این رمان جنایی می‌تواند به راحتی آن را زمین بگذارد. آوای فاخته قصه‌ای است که با خواندن آن متوجه گذر زمان نخواهید شد و جذابیت کتاب مانع از آن می‌شود که به راحتی مطالعه آن را قطع کنید.

کتاب جنایی آوای فاخته

نقدهای وارد بر کتاب آوای فاخته

آوای فاخته کنار همه جذابیت‌ها و کشش‌هایی که در خواننده ایجاد می‌کند، نقص‌هایی هم دارد. در خیلی از قسمت‌های کتاب، مکالمه بین کارآگاه استرایک و شخصیت‌های مختلف داستان بیش از حد طولانی و گاه خسته‌کننده است. البته این بخش‌های طولانی تنها مکالمات و گفتگوها را در بر نمی‌گیرد، بلکه خیلی از توصیفات نویسنده درباره بعضی مکان‌ها و شخصیت‌ها هم غیر ضروری و بسیار طولانی است.

بررسی جزبه‌جز همه فضاهایی که کورمون استرایک برای مصاحبه و گفتگو با افراد به آن‌ها وارد می‌شود، یکی از بخش‌های بزرگ داستان را تشکیل می‌دهد که از حوصله خیلی خوانندگان خارج است. این نوع توصیفات که تعداد و میزان آن هم کم نیست، باعث شده کتاب آوای فاخته یک کتاب قطور به نظر برسد. در حالی که شاید حذف این بخش‌ها یا کمرنگ کردن آن‌ها هم به جذابیت قصه بیفزاید و هم باعث شود داستان با سرعت معقول‌تری جلو برود.

در این کتاب شخصیت‌های بسیار زیادی وجود دارند که احتمال دارد برای بعضی خوانندگان گیج‌کننده باشد؛ اما با کمی پیش رفتن در داستان و آشنایی با نام و نقش هر شخصیت می‌توانید ارتباط بهتری با آن‌ها برقرار کنید.

نقد و بررسی کتاب آوای فاخته

نظر منتقدان درباره این کتاب

پیش از افشای هویت نویسنده، این کتاب چندان موردتوجه و شهرت قرار نگرفت؛ اما پس از آن، منتقدان درباره کتاب آوای فاخته نظرات متفاوتی داشتند که تقریبا همگی مثبت بوده است. اغلب منتقدان این رمان را داستانی قابل‌قبول در سبک جنایی معرفی کرده‌اند.

درمجموع می‌توان گفت اگر اهل کتاب‌های جنایی هستید، این رمان می‌تواند تا حد قابل‌توجهی برای شما راضی‌کننده باشد. اگر کتاب آوای فاخته را مطالعه کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با مخاطبان کاغذرنگی در میان بگذارید.

جی.کی.رولینگ

جوآن رولینگ یا همان جی.کی رولینگ نویسنده،تهیه کنندۀ تلویزیون و نیکوکار است. این زن ثروتمند عمدۀ شهرت خود را از کتاب هری پاتر به دست آورده.جی.کی.رولینگ کتاب‌های زیادی نوشته و تقریبا همۀ انسان های که اهل کتاب هستند اورا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نویسنده‌های جهان می‌دانند.

جی.کی رولینگ رئیس خیریه جینجربِرِد است که در سال 1918 ساخته شده است، این خیریه برای خانواده های تک سرپرست و بی‌سرپست و مخصوص زنانی که خارج از رابطۀ زناشویی دارای فرزند می‌شوند ساخته شده است.
  • سال تولد: ۱۹۶۵ میلادی
  • سال وفات: زنده است
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید