خلاصه مطلب

کتاب من پیش از تو اثر ماندگار نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی، جوجو مویز است. این رمان، داستان زندگی پسری از قشر مرفه را به تصویر می‌کشد که همه‌چیز بر وفق مرادش پیش می‌رود، تا اینکه یک اتفاق، زندگی او را زیرورو می‌کند. اگر دوست دارید، بیشتر با رمان من پیش از تو آشنا شوید، این مطلب را بخوانید.

کمتر کسی فکرش را می‌کرد زمانی‌ که کتاب من پیش از تو چاپ و روانه بازار شد، یکی از پرفروش‌های کتاب‌های رمان باشد. این کتاب یکی از پرفروش و البته مشهور‌ترین کتاب‌های جوجو مویز در ایران است که اغلب عاشقانه‌خوان‌ها، نام آن را شنیده و سری به صفحات آن زده‌اند. من پیش از تو از نظر بسیاری افراد یکی از بهترین و برترین کتاب‌های عاشقانه و از نظر دسته دیگر کتابی بی‌محتوا و ساده است. در کاغذ رنگی قصد داریم به سوالاتی که ممکن است درباره این کتاب داشته باشید جواب دهیم و آن را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

من پیش از تو

کتاب من پیش از تو به قلم جوجو مویز نویسنده انگلیسی نوشته شده است. این کتاب یک داستان عاشقانه و رمانتیک را روایت می‌کند که در هر بخش با تصویرسازی‌های زیبا روبه‌رو می‌شوید. رمان عاشقانه من پیش از تو جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز در ایران محسوب می‌شود که با فضاسازی‌های فوق‌العاده خواننده را به خواندن وا می‌دارد.

هدف نویسنده از این کتاب بر مبنای این است که هیچ‌وقت برای شروع زندگی دوباره دیر نیست. جالب است بدانید که در سال 2016 فیلمی از این رمان به نام من پیش از تو به کارگردانی تیا شروک ساخته شد. این فیلم با صحنه‌های رنگی، شاد و عاشقانه‌ای که دارد مخاطب را با خود همراه می‌کند.
  • نویسنده: جوجو مویز
  • سال انتشار: 1395
  • مترجم: شیدا رضایی
  • ناشر: انتشارات جامی

نویسنده کتاب من پیش از تو چه کسی است؟

من پیش از تو، نوشته جوجو مویز نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی است. او تا کنون دو مرتبه در جشنواره کتاب‌های رمانتیک برنده شده است. جوجو مویز قلمی ساده با توصیف‌های واقعی و دوست‌داشتنی دارد. یکی از ویژگی‌های نوشته‌های این نویسنده انگلیسی همین قدرت توصیف بالای اوست که در کتاب من پیش از تو به خوبی می‌توان آن را احساس کرد.

کتاب، داستانِ چه کسی را روایت می‌کند؟

داستان من پیش از تو درباره پسری از طبقه مرفه جامعه به نام ویل ترینر است. ویل به سفر، هیجان، ماجراجویی و ورزش علاقه داشته و سرشار از ذوق زندگی است. این پسر همه تفریحات مهیج را تجربه کرده و در حوزه کاری خود هم فردی موفق محسوب می‌شود. موفقیت در کار، عشق و روابط شخصی، زندگی اجتماعی و… باعث شده ویل فردی شاد و خوشبخت باشد؛ اما بالاخره روزی شانس از او رو برگردانده و یک سانحه رانندگی باعث معلولیت او می‌شود.

طرف دیگر داستان لوییزا دختری از قشر فقیر جامعه قرار دارد. او که کمک خرج خانواده است، همه عمر خود را به کار برای کسب درآمد گذرانده و هرگز دنبال علایق یا تفریحات نرفته است. با تعطیلی کافه‌ای که لوییزا در آن‌جا کار می‌کند، بی‌کار شده و در جستجوی شغل دیگر به عنوان پرستار در مسیر زندگی ویل قرار می‌گیرد.

داستان با روبه‌رویی این دو نفر آغاز می‌شود و زندگی لوییزا و ویل به یکدیگر گره می‌خورد.

معرفی کتاب من پیش از تو

در جای‌جای این کتاب می‌توانید جدال دائمی امید و ناامیدی، شادی و غم، پیروزی و شکست، بودن و نبودن و… را احساس کنید. شما به عنوان خواننده از یک سو با لوییزا همراه هستید. دختری سرسخت و پر انرژی که سعی دارد ویل را به زندگی برگرداند و از سمت دیگر، احساسات ویل را تجربه می‌کنید. پسری که دست از زندگی شسته و خود را در آخرین ایستگاه زندگی می‌بیند. اما در آخر کدام‌ یک می‌تواند بر دیگری غلبه کند؟

کتاب من پیش از تو چه نقاط قوتی دارد؟

جواب این سوال به نوع نگاه شما بستگی دارد. تجربه اغلب خوانندگان درباره این کتاب محو شدن در زیبایی‌ها و توصیفات آن است. قلم نویسنده به اندازه‌ای وقایع را شیرین توصیف می‌کند که احساس می‌کنید آنجا حضور دارید.

دیگر ویژگی کتاب من پیش از تو، سادگی و همه‌فهم بودن آن است. گاهی ممکن است در بیان کنش‌ها و دلایل تصمیم‌های زندگی، پیچیدگی‌هایی وجود داشته باشد. مثلا وقتی فردی قصد دارد در جنگ شرکت کند، شاید نتواند به راحتی بگوید چرا می‌خواهد این‌کار را انجام دهد؟ در این کتاب اما، تصمیم‌ها و دیالوگ‌هایی که بین دو شخصیت اصلی داستان رد و بدل می‌شود، صراحت خاصی دارد که شما به راحتی متوجه مفهوم آن‌ها می‌شوید. گاهی این توجه به اندازه‌ای است که شما با خنده شخصیت داستان می‌خندید و با اشک او زار‌ زار گریه می‌کنید.

نقطه ضعف‌های من پیش از تو، چیست؟

شاید نتوان نقطه ضعف عمده‌ای از این کتاب بیان کرد، زیرا توصیف احساسات که یکی از بارزترین فاکتورها برای درک یک داستان هستند، در کتاب من پیش از تو به خوبی رعایت می‌شود. اگر بخواهیم سخت‌گیرانه به کتاب نگاه کنیم می‌توان از عامه‌پسند بودن آن به عنوان یک نقطه ضعف یاد کرد. کتاب همه‌فهم است و نباید مفاهیم عمیق فلسفه و زندگی را در آن جست‌وجو کنید. البته در قسمت‌هایی از داستان نویسنده همین مفاهیم عمیق را با بیانی ساده در ذهن شما می‌کارد، اما فقط گاهی و به اندازه یک رد پا، بیشتر نه.

از دیگر نقدهایی که خیلی از منتقدان به این کتاب دارند، پایین آوردن روحیه افراد دارای معلولیت است. در این کتاب غم، اندوه و حسرت زیادی وجود دارد که مطالعه آن را برای افراد دارای معلولیت نامناسب می‌کند.

معرفی کتاب من پیش از تو

نظرات دیگران درباره کتاب من پیش از تو چیست؟

با توجه به فروش بالای کتاب آن هم بعد از هشت سال می‌توان حدس زد خوانندگان از آن راضی هستند. این کتاب در ایران نیز طرفداران زیادی دارد. خانم مریم مفتاحی که البته اثرگذاری کتاب مدیون ترجمه خوب و روان ایشان هم بوده، درباره کتاب می‌گوید:

شاید برخی فکر کنند کتاب من پیش از تو یک رمان عاشقانه است؛ اما من این تصور را ندارم. به نظرم یک داستان امید بخش و سرشار از کشمکش‌های روحی و ذهنی است.

نظر منتقدان نشریه پابلیشرز ویکلی:

رمانی خواندنی، مسحور کننده و منطبق با نیازهای دنیای امروز.

نیویورک تایمز که این کتاب دوازده هفته در صدر لیست فروش آن بود درباره‌اش نوشت:

نویسنده کتاب، خواننده را در موقعیتی قرار می‌دهد که کتاب را اشک‌ریزان بخواند و جلو برود…

آیا اقتباسی هم از کتاب در صنعت سینما وجود دارد؟

پس از موفقیت‌های کتاب من پیش از تو، فیلمی اقتباسی هم از آن ساخته شد. معرفی فیلم، البته مجال نوشتن بیشتری می‌خواهد. اگر دوست دارید فیلم کتاب من پیش از تو را هم ببینید، بهتر است قبل از تماشای فیلم کتاب را بخوانید تا بهتر متوجه فیلم و درک قدرت نویسنده شوید.

در فیلم من پیش از تو از امیلیا کلارک در نقش لوییزا ظاهر می‌شود که البته انتخاب شایسته‌ای هم است. امیلیا در زندگی شخصی خود شرایطی مانند لوییزا دارد و رفتارهایش را فدای مصلحت اندیدشی‌ها نمی‌کند. به همین دلیل است که جذابیت و شهرت بسیار زیادی دارد. اما علی‌رغم بازی قوی بازیگر، فیلم مانند کتاب به جزییات داستان نپرداخته و قسمت‌هایی از آن کمی گنگ است، ولی ارزش یک بار دیدن، البته بعد از مطالعه کتاب را دارد.

معرفی کتاب من پیش از تو

از کتاب من پیش از تو چه انتظاری داشته باشید؟

همان‌طور که گفته شد داستان کتاب عامه‌پسند و البته احساسی است. داستان رمانتیک پیش می‌رود، اما همراه با احساس و درام خود شرایطی را پیش روی شما قرار می‌دهد که خودتان را جای شخصیت‌های داستان قرار دهید. اگر ویل بودید چه کاری انجام می‌دادید؟ یا لوییزا باید چه کنشی انجام دهد؟ قضاوت‌هایی از این دست همیشه در داستان این کتاب وجود دارد و شما را به چالش دعوت می‌کند.

شما می‌توانید نظرات و پیشنهاد‌های خود را درباره این کتاب با ما به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از آن‌ها استفاده کنند. همچنین اگر به خواندن کتاب علاقه‌مندید می‌توانید کتاب روی ماه خدواند را ببوس را هم بخوانید.

جوجو مویز

جوجو مویز رمان نویس و روزنامه‌نگار انگلیسی در 4 اوت 1969 در شهر لندن به‌دنیا آمد. وی در دانشگاه رویال هالووی و کالج نیو بدفورد لندن تحصیل کرده و نوشتن رمان‌های عاشقانه را از ساله 2002 آغاز می‌کند. نام اصلی وی پائولین سارا جو مویس است، اما در دنیا او را با نام جوجو مویز می‌شناسند.

از آثار جوجو مویز می‌توان به کشتی عروس‌ها، باران پناه دهنده، میوه خارجی، خلیج نقره‌ای، موسیقی شب، اسب رقاص، من پیش از تو، پس از تو و… اشاره کرد. جالب است بدانید که بیشتر آثار او به 11 زبان مختلف ترجمه شده و طرفداران زیادی را در سراسر دنیا به‌خود جذب کرده است.
  • سال تولد: 4 اوت 1969
  • سال وفات: زنده است
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید