خلاصه مطلب

در این مطلب از کاغذرنگی با معرفی بهترین سوژه‌های شهری برای عکاسی در شب همراه شما خواهیم بود، اگر عاشق عکاسی شهری و خاصه عکاسی شب هستید این سوژه‌ها را از دست ندهید.

عکاسی از مناظر شهری آن هم در شب حال‌و‌هوای خاص خود را دارد. معمولا عکس‌هایی که در شب گرفته می‌شوند، به دلیل اختلاف رنگ زمینه و نورها به‌طرز خارق‌العاده‌ای جذاب‌ هستند. این سبک از عکاسی اصول خاصی دارد؛ مثلا تنظیمات دوربین، شرایط خاصی دارند یا برای عکاسی حتما باید سه‌پایه همراه داشته باشید.

از این اصول که بگذریم، برای عکاسی قطعا باید بدانید از کجاها عکس بگیرید تا تصاویر شما زیبا و جذاب شوند. درواقع سوژه هم به‌اندازه اصول عکاسی در جذابیت عکس مهم است. ما در این مطلب از کاغذرنگی سوژه‌های شهری برای عکاسی در شب را معرفی کرده‌ایم. اگر عاشق عکاسی شبانه هستید، یا به‌تازگی قرار است آن را تجربه کنید؛ با کاغذرنگی همراه باشید.

1. انعکاس تصویر در ساختمان‌های شهری

در بیشتر شهرهای بزرگ ساختمان‌های اداری مدرن زیادی وجود دارد که از شیشه و موادی مانند آن ساخته شده‌اند. البته خود ساختمان‌ها گاهی سوژه‌های مناسبی برای عکاسی نیستند؛ اما شیشه به‌کار رفته در نمای آن‌ها فرصت‌های بسیار خوبی برای گرفتن بازتاب هر تصویری است که نزدیک ساختمان‌ها قرار دارد. در شب، شیشه یک منعکس‌کننده نور عالی است و چراغ‌های روشن شهر به‌وضوح در شیشه ساختمان‌های اطراف منعکس می‌شوند. برای عکاسی از انعکاس نور در بدنه ساختمان‌های شهری بد نیست از یک فیلتر ND نیز کمک بگیرید.

البته ناگفته نماند آب هم گزینه مناسبی برای عکاسی از انعکاس مناظر به‌حساب می‌آید، اما برای ازبین بردن موج‌های آب باید سرعت شاتر کم باشد.

عکاسی در شب

2. عکاسی از وسایل نقلیه درحال حرکت

برای عکاسی از وسایل نقلیه درحال حرکت در شب، به جایی مثل پل ‌عابرپیاده رفته و کادر خود را روی خیابان ببندید. البته لزومی به رفتن روی پل نیست؛ به‌عبارتی فرقی نمی‌کند کنار خیابان عکس بگیرید یا از بالای پل مشغول عکاسی شوید. آن‌چه اهمیت دارد، این است که بتوانید در موقعیتی از خیابان بایستید که ماشین‌های در حال حرکت دقیقا از مقابل لنز دوربین شما عبور کنند.

در تنظیمات دوربینتان باید سرعت شاتر و ایزو هر دو کم و دریچه دیافراگم نیز تا حد ممکن بسته باشد. البته همه این شرایط به محیط شما و میزان نور آن وابسته است. برای شروع سرعت شاتر 15 ثانیه، ایزو 100 و ضریب اف هشت تنظیمات خوبی هستند. استفاده از یک فیلتر ND نیز می‌تواند برای عکاسی کمک‌تان کند. به‌لطف استفاده از فیلتر ND می‌توانید حتی با سرعت شاتر کم‌تری هم عکاسی کنید.

وسایل نقلیه

3. عکاسی در شب از آسمان خراش‌های شهر

برج‌های سربه‌فلک کشیده شهر یک منظره فوق‌العاده برای عکاسی هستند؛ به‌خصوص اگر کنار آن‌ها رودخانه یا دریاچه وجود داشته باشد. خوشبختانه در خیلی از شهرها پیداکردن چنین منظره‌هایی کار سختی نیست.

منظره آسمان خراش های شهر

4. عکاسی از بناهای تاریخی

بهترین دلیل برای عکاسی از بناهای تاریخی در شب این است که آن‌ها معمولا نورپردازی خوبی دارند. علاوه‌براین شب، نمایی متفاوت از یک بنای تاریخی را نشان می‌دهد، چیزی که درطول روز قطعا قابل مشاهده نیست. البته یک نکته بد هم وجود دارد. بناهای تاریخی حتی در شب هم می‌توانند افراد زیادی را اطراف خود جمع و کار شما را تاحدودی سخت کنند؛ چراکه برای عکاسی در شب از چنین نماهایی لازم است از کادر عکاسی فردی عبور نکند. طبیعتا راه‌کار این مشکل هم بازدید از این مکان‌ها در آخرشب‌ها است.

برای عکاسی از نماهای تاریخی مشابه هر سوژه دیگری که می‌خواهید در شب بدون نور مصنوعی از آن عکاسی کنید، به نوردهی زیاد نیاز دارید. بنابراین سرعت شاتر دوربین باید بسیار کم باشد. چیزی حدود 30 ثانیه یا بیشتر که البته برای بازماندن دریچه دیافراگم بیش از 30 ثانیه به فعال‌کردن مد Bulb نیاز دارید. ضریب f را نیز عددی بزرگ درنظر بگیرید؛ برای شروع ضریب اف هشت گزینه‌ای عالی خواهد بود.

عکاسی در شب

5. عکاسی در شب از آتش‌بازی‌ها

آتش‌بازی‌های بزرگ و جذاب معمولا هرساله در مناسبت‌های مختلف برگزار می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال در اعیاد باستانی مثل نوروز. اگر چنین مناسبتی پیش‌رو دارید، حتما خود را برای آن آماده کنید.

برای عکاسی از مناظر آتش‌بازی بهتر است دورتر از فضا ایستاده باشید و کادر عکس خود را به‌گونه‌ای ببندید که پس‌زمینه آن افق باشد. نکته مهمی که در عکاسی از آتش‌بازی باید مدنظر داشته باشید، این است که سرعت شاتر دوربین باید پایین باشد. همچنین عکس را درست لحظه‌ای ثبت کنید که ترقه‌ها در آسمان منفجر می‌شود.

به‌این‌منظور می‌توانید سرعت شاتر را بین 10 تا 15 ثانیه قرار داده و درست هنگام پرتاب ترقه به آسمان کلید شاتر را فشار دهید. البته این مورد را هم فراموش نکنید که سرعت شاتر بسته به زمان پرواز ترقه از زمین و انفجار در آسمان متغیر است.

عکاسی در شب

6. ساختمان‌های منحصربه‌فرد

حتما شما هم ساختمان‌های منحصربه‌فرد شهر خود را از نزدیک تماشا کرده‌اید؛ به‌خصوص اگر در تهران زندگی می‌کنید، مثل برج رمارزیدنس، پارامیس فرشته یا ساختمان آلتون. بی‌شک به‌خاطر نورپردازی و نمای بیرونی مدرن، این ساختمان‌ها سوژه‌های خوبی برای عکاسی در شب هستند. برای عکاسی از ساختمان‌های منحصربه‌فرد شهر خود (خواه مسکونی، خواه تجاری) سعی کنید دنبال مکان‌هایی باشید که عکاسی از آن‌ها ممنوع نباشد. همچنین نمای ظاهری آن‌ها علاوه‌بر نورپردازی خوب، جلوه‌های بصری و معماری مطلوبی داشته باشد.

ساختمان های عجیب غریب

7. چراغ‌های خیابانی

یک ردیف چراغ خیابانی موضوع خوبی برای عکاسی در شب خواهد بود. همچنین می‌تواند راهی عالی برای برجسته‌سازی تصویر دیگر مثلا یک بنای تاریخی باشد.

شاید موقع عکاسی از چراغ‌های خیابانی، دوست داشته باشید آن‌ها مثل ستاره بدرخشند. راه حل ساده است؛ به‌این‌منظور باید ضریب f دوربینتان را روی عددهای بزرگ تنظیم کنید، مثلا f/16 یا f/22. درنتیجه به این شکل چراغ‌ها مثل ستاره در عکس شما خواهند درخشید.

عکاسی در شب

8. عکاسی در شب از شهربازی

شهربازی‌ها پر شده‌اند از چراغ‌های رنگارنگ و پرجنب‌وجوش، چرخش چرخ‌و‌فلک، ستاره گردان، سقوط آزاد و… در شب سوژه‌های جذاب و شادی برای عکاسی در شب هستند. برای عکاسی در شهربازی معمولا به سرعت شاتر و ایزو پایین و ضریب f متوسط نیاز دارید. عکاسی از شهربازی به‌ویژه از وسایل درحال حرکت، چیزی شبیه عکاسی از وسایل نقلیه درحال حرکت در شب است.

تصویربرداری از شهربازی

9. موزه‌ها

علاوه‌بر مکان‌های تاریخی، معمولا موزه‌ها نیز در شب از نورپردازی خوبی برخوردار هستند و اغلب ساختمان‌هایشان نیز قدیمی و زیبا است. عکاسی از موزه‌ها در شب نیز گزینه مناسبی برای عکاسی در شب خواهد بود؛ به‌ویژه درمواقعی که مناظر چندان جذابی برای عکاسی ندارید. شاید بتوان گفت مزیت موزه‌ها نسبت به ساختمان‌های قدیمی در این است که به‌خاطر ماهیت آن‌ها کم‌تر نظر افراد به نمای بیرونی و معماری‌شان جلب می‌شود؛ مگر موزه‌های خاص و بسیار قدیمی که جز آثار تاریخی نیز هستند.

عکاسی در شب

10. تابلوهای نئونی

در محیط‌های شهری تقریبا در هر کوچه و خیابانی می‌توان یک یا چند تابلوی نئونی پیدا کرد. تابلوهای نئون می‌توانند سوژه‌های خوبی برای عکاسی شبانه باشند. تضاد آسمان شب با رنگ‌های زنده و جیغ این تابلوها جلوه بسیار زیبایی داشته و باعث می‌شود حسی از جریان زندگی به تماشاچی القا شود.

عکاسی در شب

11. عکاسی از چشم‌انداز شهری

معمولا شهرهای بزرگ از نمای پایین چندان جالب به‌نظر نمی‌رسند؛ اما درمقابل همین شهرها در شب و از بالا مناظری فوق‌العاده برای عکاسی به‌حساب می‌آیند. احتمالا تهران را شبانه از بالای برج میلاد یا هنگام پرواز هواپیما تماشا کرده‌اید. برخلاف پایین که فقط دود‌‌ اتومبیل‌ها را استشمام کرده و ساختمان‌های سربه‌فلک کشیده را دیده‌اید، از نمایی بالا این شکوه و زیبایی است که به‌چشم می‌خورد.

بنابراین یک ایده بسیار عالی و جذاب برای عکاسی در شب، عکاسی از مناظر شهری است. البته این کار چندان هم آسان نیست، پیداکردن یک ساختمان بلند با منظره عالی انجام این‌کار را تا حدودی سخت می‌کند.

برج ایفل در تاریکی شب

12. عکاسی در شب از پل‌ها

شاید همه شهرها مثل اصفهان سی‌و‌سه پل و پل خواجو، مثل اهواز پل سفید یا مثل تهران پل طبیعت نداشته باشند؛ اما بی‌شک در همه شهرها یک پل زیبا وجود دارد. پل‌ها نیز به‌نوبه خود می‌توانند مکان‌های خوبی برای عکاسی شبانه باشند؛ به‌خصوص پل‌هایی که روی رودخانه‌ها ساخته شده و امکان عبور وسایل نقلیه روی آن‌ها وجود دارد. این دست از پل‌ها سوژه‌های فوق‌العاده‌ای برای عکاسی هستند. عبور وسایل نقلیه، چراغ‌های روشن و انعکاس نور در آب ازجمله جلوه‌های ویژه این دسته از پل‌ها برای عکاسی به‌حساب می‌آید.

عکاسی در شب

13. فواره‌ها

برای آخرین سوژه فواره‌ها را درنظر گرفته‌ایم. فواره‌ها در شهرها معمولا در پارک‌ها، میدان‌های شهری یا ورودی پاساژها پیدا می‌شوند. فواره‌ها هم ایده‌های مناسبی برای عکاسی در شب هستند. نور پس‌زمینه‌ای که در حوضچه‌های فواره‌ها وجود دارد، به‌اضافه نورپردازی‌های اطرف آن‌ها می‌توانند به شما در خلق یک تصویر فوق‌العاده کمک کنند.

تقریبا مثل سایر سوژه‌هایی که معرفی کردیم، برای عکاسی از فواره‌ها نیز لازم است سرعت شاتر کم، ایزو پایین و ضریب f بالا باشد.

عکاسی در شب

عکاسی در شب یکی از سبک‌های عکاسی فوق‌العاده و زیبا است و اغلب به‌خاطر اینکه در ساعات پایانی شب باید به آن پرداخت، می‌تواند پرمخاطره نیز باشد. بنابراین توصیه کاغذرنگی این است که اگر ساعات پایانی شب را برای عکاسی در شب انتخاب می‌کنید، به‌هیچ‌وجه به‌تنها بیرون نرفته و سعی کنید با چند نفر از دوستانتان برای عکاسی بروید. همچنین فراموش نکنید عکاسی بیش از ابزار به مهارت نیاز دارد. بنابراین سعی کنید مهارت‌های عکاسی خود را بیشتر کنید.

نظر شما چیست؟ شما تجربه عکاسی در شب را دارید؟ سوژه‌های دیگری برای این سبک عکاسی می‌شناسید؟

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید