کار در دفتر‌های خشک و بی روح که عمده آن‌ها از مصالح و وسایل مصنوعی ساخته شده‌اند، برای افرادی که به طبیعت علاقه‌مند هستند؛ به طور حتم سخت و طاقت‌فرساست. البته استفاده از وسایل زیبا و حتی متفاوت می‌تواند این موضوع را کمی جبران کند؛ اما مساله را حل نخواهد کرد. بهترین راهکار برای تلطیف محیط کار استفاده از گیاهان رنگارنگ است. گیاهان سُموم موجود در هوا را تصفیه کرده و فضای لطیف‌تری به شما هدیه می‌دهند. در این متن قصد معرفی 10 تا از بهترین گیاهان مناسب برای محیط دفتر و ساختمان را داریم. با کاغذ رنگی همراه باشید تا پس از مطالعه این مطلب بتوانید در انتخاب گیاه مناسب دفتر کارتان تصمیم بهتری بگیرید.

1. گیاه سانسوریا

گیاه سرسخت سانسوریا که با اسم گیاه شمشیری هم شناخته می‌شود، جزو گیاهان آپارتمانی‌ است که می‌توانند از شما بیشتر عمر کنند. در انتخاب این گیاه آپارتمانی باید کمی دقت کنید و شناسنامه آن را بخوانید. اگر قصد دارید یک گیاه سانسوریا برای میز کارتان انتخاب کنید، باید سراغ گونه‌ای از این گیاه بروید که رشد زیادی ندارد و برای قرارگیری روی میز مناسب‌تر است.

اگر سراغ سانسوریاهای بلند قامت با رشد زیاد بروید، باید یک گلدان بزرگ را روی میز خود تحمل کنید. گیاه سانسوریا جزو گیاهانی است که نیازی به رسیدگی بیش از حد ندارد؛ فقط کافیست هفته‌ای یک بار به آن آب دهید تا به‌تدریج رشد کند .

گیاه سانسوریا گیاهان آپارتمانی

2. گل بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی گیاهی با قدمت طولانی است. بنفشه آفریقایی یکی از گیاهان آپارتمانی زیباست که از گذشته تاکنون به دکور بهتر و زیبایی بیشتر خانه‌ها کمک کرده است. شرایط رشد بنفشه آفریقایی تا حدودی شبیه به انسان‌‌هاست. محیط برای رشد آن‌ها باید دما و رطوبتی متوسط داشته باشد. اگرچه که نور هم برای رشد این گیاه لازم است؛ اما شما می‌توانید از لامپ‌های کم مصرف به‌عنوان جایگزین نور طبیعی استفاده کنید.

مزیت بنفشه آفریقایی نسبت به بقیه گل‌ها، این است که فضای کمتری را اشغال می‌کند. گل بنفشه آفرقایی کوچک است و جای زیادی روی میز شما اشغال نخواهد کرد.

گل بنفشه آفریقایی گیاهان آپارتمانی

3. گل پیچک انگلیسی

سطوح صاف و بی‌روح دیوار ها، سقف و میز خود را با شاخه‌های پیچک انگلیسی برجسته کنید. گیاه پیچک انگلیسی یک گیاه آپارتمانی زیبا است که برای رشد و شکوفایی به آب متوسط نیاز دارد. اگر شاخه‌های پیچک شما زیاد است، به‌راحتی آن‌ها را به دور سیم یا چوب‌های نازک بپیچانید تا مرتب شوند.

پیچک انگلیسی انعطاف‌پذیری زیادی داشته و می‌توانید آن را به دلخواه خود روی سیم یا چوب بپیچید تا به شکل موردعلاقه شما رشد کند.

گل پیچک انگلیسی گیاهان آپارتمانی

4. گیاه زامیوکالکاس

گیاه زامیوکالکاس یک گیاه آپارتمانی بسیار زیبا و دوست داشتنی از دسته برگ قاشقی‌هاست. این گیاه دو ویژگی بارز دارد که همواره محبوبیت کاشت آن را زیاد‌تر از قبل می‌کند. گیاه زامیوکالکاس دربرابر بی‌آبی بسیار مقاوم است و با وجود نور کم هم به رشد خود ادامه می‌دهد. در بعضی مواقع حتی می‌توانید از نور خورشید هم استفاده نکرده و فقط با لامپ‌های کم مصرف نور موردنیاز این گیاه را تامین کنید.

گیاه زامیوکالکاس گیاهان آپارتمانی

5. گیاه آلوئه ورا

یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی مناسب برای محیط کار آلوئه ورا است. تا زمانی که آب کافی برای گیاه آلوئه ورا تامین شود، به رشد خود ادامه می‌دهد. این گیاه به مقدار زیادی نور خورشید نیاز دارد. بهتر است بنابراین درصورتی‌که میز کارتان کنار پنجره‌های آفتاب‌گیر است، می‌توانید از این گیاه روی میز کار خود استفاده کنید.

درست است که گیاهان آپارتمانی آلوئه ورا نسبت به بی‌آبی مقاومتی ندارند؛ اما فراموش نکنید که فقط هر دوهفته یک‌بار به آب احتیاج دارند. سعی کنید آلوئه ورا را در خاک مخلوط‌ه با شن بکارید تا امکان رشد بهتر را داشته باشد.

گیاه آلوئه ورا گیاهان آپارتمانی

6. فیلدندرون یا گل شیپوری

برای گیاه فیلدندرون اصلا مهم نیست که نور اتاق شما چگونه تامین می‌شود. اصلا نوری وجود دارد یا نه؟ فیلدندرون همیشه شاداب بوده و با برگ‌هایی زیبا دلربایی می‌کند. نوع نگهداری از فیلدندرون در سبد و به‌صورت آویز است. البته این گل به صورت ایستاده و گلدانی هم استفاده می‌شود. برعکس اینکه نور برای گیاهان آپارتمانی فیلدندرون مهم نیست، آبیاری منظم برای حفظ شادابی این گیاه اهمیت بالایی دارد. اگر نظم کافی برای رسیدگی به آن را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از فیلدندرون استفاد نکنید.

گیاه فیلدندرون یا گل شیپوری

7. گیاه تیلاندسیا

تیلاندزیا از گیاهان آپارتمانی هوازی و آفتاب دوست است. برای رشد گیاهان هوازی به طور حتم نیازی به گلدان یا خاک نیست. به شکل معمول این نوع از گیاهان را درون تراریوم‌ها قرار می‌دهند. البته به یاد داشته باشید تیلاندسیا به گردش هوا نیاز دارد. پس برای نگهداری از این گیاه نباید از تراریوم‌های پوشیده استفاده کنید. شما می‌توانید آن‌ها را در وسایل متفاوتی مثل فنجان، یک سطح صاف چوبی و… پرورش دهید.

گیاه تیلاندسیا گیاهان آپارتمانی

8. گل شبدر ترشک

این گیاهان از نظر ظاهری شبیه به درختچه‌ها هستند. برخی از آن‌ها هم به‌عنوان علف‌های هرز شناخنه می‌شوند؛ اما نوع خاصی از این گیاه که برای خانه و فضای بسته استفاده می‌شود، متفاوت و بسیار زیباست. اگر قصد استفاده از این گیاه را در خانه یا محل کار دارید، دنبال شبدر‌هایی با برگ‌های بنفش و گل زرد باشید. این گیاهان در رطوبت کم عملکرد خوبی دارند؛ اما برای زیبایی و رنگ بهتر برگ‌ها به نور زیادی نیاز دارند.

گل شبدر ترشک گیاهان آپارتمانی

9. گل بگونیای برگی

برای داشتن یک میز کار متنوع هرگز از گیاه بگونیای برگی غافل نشوید. همه زیبایی طبیعت در شاخ و برگ‌های این گیاه خلاصه می‌شود. تنوع رنگ بسیار زیادی که برگ‌های این گیاه دارند، آن را از بقیه گل‌ها متمایز می‌کند و البته شکل رشد آن‌هم بسیار قابل‌توجه و زیبا است. گیاه آپارتمانی بگونیا نیازی به نور زیاد ندارد؛ اما برای رنگ و رخ زیبا‌تر محتاج رطوبت و آبیاری منظم است.

گل بگونیای برگی گیاهان آپارتمانی

10. گیاه بامبو

بامبو خوش‌شانس یک نام جالب برای گیاه آپارتمانی Dracaena sanderiana است. گیاه بامبو یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تزیین اتاق کار محسوب می‌شود. پرورش دهندگان این گیاه، برای جلوه بیشتر، آن را با الگوهایی شبیه به قلب و…. رشد می‌دهند. نکته جالب‌توجه این است که گیاه بامبو پس از آن، به‌طور خودکار الگو را دنبال می‌کند.

البته بامبو رشد آرامی داشته و به نور کم محتاج است. این گیاه همچنین به خاک‌ هم نیازی ندارد. فقط باید بامبو را در مقداری آب شناور کنید. البته باید مراقب باشید که آب آن کم نشود؛ چراکه بامبو به بی‌آبی حساس است و حتی ممکن است خشک شود.

گیاه بامبو

گیاهان آپارتمانی بخشی از طبیعت هستند که به ما انسان‌ها اجازه می‌دهند طبیعت را در زندگی روزمره خود احساس کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم هرچه زودتر یک گیاه آپارتمانی زیبا با گلدانی رنگی برای میزکار خود انتخاب کرده و از تاثیر وجود آن در اتاق کارتان حیرت‌زده شوید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید