خلاصه مطلب

با توجه به اینکه سلامتی مهم‌ترین سرمایه یک انسان است، ضرورت دارد با یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های واگیر، یعنی تب مالت آشنا شوید. در این مطلب، علائم تب مالت، منشا پخش این بیماری تا راه‌های پیگشیری از تب مالت گفته شده است. اگر می‌خواهید به صورت جامع با این بیماری آشنا شوید، با کاغذرنگی همراه باشید.

بیماری‌های واگیر در دنیا کم نیستند، اما بعضی از آن‌ها مرگبار و مسری‌تر از بقیه به نظر می‌رسند. تب مالت یکی از آن بیماری‌های مسری عفونی است که از بیماری‌های مشترک انسان و دام محسوب می‌شود.. این بیماری به‌‌دلیل بروز علائم زیاد در بدن، به بیماری هزار چهره هم شهرت دارد.

آیا تب مالت کشنده است؟ یا این بیماری درمان دارد؟ آیا می‌توان از ابتلا به تب مالت پیشگیری کرد؟ چگونه علائم تب مالت را بشناسید؟ درمان تب مالت چه مدت طول می‌کشد؟ شما می‌توانید پاسخ همه‌ این سوالات را در ادامه‌ این مطلب از کاغذرنگی بفهمید،

بیماری تب مالت چیست؟

قبل هرچیز باید ریشه بیماری مسری تب مالت را بهتر بشناسید. تب مالت یک عفونت باکتریایی است که بیش‌تر از طریق مصرف لبنیات ناسالم مثل شیر، پنیر و سایر محصولات لبنی غیرپاستوریزه از حیوانات به انسان‌ها منتقل می‌شود.

ممکن است با خودتان بگویید، آیا شیوه انتقال این بیماری تنها مصرف لبنیات ناسالم است؟ در جواب باید بگوییم: خیر، باکتری‌ مولد تب مالت می‌تواند از طریق هوا، تماس مستقیم با حیوانات آلوده و مصرف لبنیات غیرپاستوریزه به انسان منتقل شود.

بنابراین تماس با فرد مبتلا هم یکی از مهم‌ترین و البته رایج‌ترین شیوه‌های انتقال این بیماری محسوب می‌شود.

تشخیص علائم تب مالت

سالانه صدها هزار انسان و حیوان در سراسر جهان به بیماری تب مالت مبتلا می‌شوند. یادتان باشد در قدم اول برای پیشگیری از تب مالت باید از مصرف محصولات لبنی غیرپاستوریزه بپرهیزید. همچنین می‌توانید هنگام کار در آزمایشگاه یا حضور در محل نگهداری حیوانات با رعایت اصول و نکات بهداشتی و احتیاط از ابتلا به تب مالت پیشگیری کنید.

علائم تب مالت چیست؟

علائم شایع تب مالت تب، درد مفصل و خستگی است. به طور کلی علائم تب مالت ممکن است از چند روز تا چند ماه بعد از ابتلای فرد خود را نشان دهند.

نشانه‌ها و علائم کلی تب مالت

 • شباهت علائم آنفولانزا به علائم تب مالت
 • تب و لرز
 • سردرد
 • خستگی
 • بی‌اشتهایی
 • تعریق
 • ضعف
 • درد مفاصل، عضله و پشت
علائم تب مالت

برگشت دوباره علائم تب مالت امکان‌پذیر است؟

علائم تب مالت ممکن است برای هفته‌ها یا ماه‌ها ناپدید و سپس دوباره ظاهر شود. تب مالت در بعضی از افراد مثل یک بیماری مزمن عمل می‌کند. ممکن است علائم این عفونت حتی پس از درمان تا سال‌ها ادامه پیدا کنند.

علائم و نشانه‌های تب مالت در طولانی‌مدت

 • خستگی
 • التهاب درون‌شامه قلب
 • آرتریت
 • تب‌های تکرارشونده
 • اسپوندیلیت (نوعی آرتریت التهابی که بر ستون فقرات و مفاصل مجاور تأثیر می‌گذارد.)
علائم تب مالت

منشا پخش بیماری تب مالت

همان‌طور که گفتیم، تب مالت می‌تواند از طریق محصولات لبنی غیرپاستوریزه، حیوانات و هوا تعداد بسیاری از انسان‌ها و حیوانات را مبتلا کند. حیواناتی مثل گاو، گوسفند، بز، سگ‌، شتر، خوک‌، گوزن‌های شمالی و گرازهای وحشی بیش‌تر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

بد نیست بدانید، نوع دیگری از تب مالت وجود دارد که بر فُک بندرگاه، خوک دریایی و بعضی نهنگ‌ها تأثیر می‌گذارد.

راه‌های سرایت باکتری بروسلا از حیوانات به انسان

این بیماری از راه‌های مختلفی به انسان سرایت می‌کند. در ادامه بعضی از مهم‌ترین و رایج‌ترین راه‌های سرایت را آورده‌ایم.

1. محصولات لبنی خام

حتما شنیده‌ یا دیده‌اید که خیلی‌ها قبل مصرف شیر، آن را می‌جوشانند؛ این کار برای از بین بردن باکتری‌های درون شیر انجام می‌شود. باکتری تب مالت موجود در شیر حیوانات آلوده می‌تواند از طریق شیر، بستنی، کره و دیگر محصولات لبنی غیرپاستوریزه به انسان‌ها منتقل شود.

همچنین این باکتری می‌تواند از طریق گوشت خام یا نپخته‌ حیوانات مبتلا هم وارد بدن انسان شود.

مبتلا شدن به تب مالت بر اثر مصرف لبنیات غیرپاستوریزه

2. استنشاق

باکتری بروسلا به‌راحتی در هوا پخش می‌شود و به‌طور کلی احتمال آلوده شدن به این باکتری در محیط بسته خیلی زیاد است. کشاورزان، دامپزشکان، تکنسین‌های آزمایشگاه و کارگران کشتارگاه با تنفس در محیط آلوده، بیش‌تر در خطر ابتلا به تب مالت قرار دارند. پس برای پیشگیری از این بیماری رعایت بهداشت و احتیاط خیلی ضروری است.

3. تماس مستقیم

باکتری موجود در خون، اسپرم یا جفت یک حیوان آلوده به تب مالت به‌ آسانی می‌تواند از طریق یک بریدگی یا جراحت روی پوست وارد جریان خون شود. اگر شکارچیان بعد از شکار حیوان با بدن او تماس طبیعی داشته باشند، در معرض ابتلا به تب مالت قرار دارند.

تماس طبیعی با حیوانات، لمس کردن، برس کشیدن یا بازی باعث سرایت تب مالت نمی‌شود؛ با این حال مردم (هرچند به ندرت) از حیوانات خانگی خود تب مالت می‌گیرند.

تب مالت به طور معمول از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود؛ اما در موارد نادر ممکن است زنان، این بیماری را هنگام زایمان یا از طریق شیر دادن به نوزادشان انتقال دهند. تب مالت گاهی ممکن است از طریق فعالیت جنسی یا تزریق خون آلوده یا پیوند مغز استخوان انتقال یابد.

عوارض تب مالت

تب مالت می‌تواند بر هر عضوی از بدن مثل سیستم باروری، کبد، قلب و سیستم عصبی مرکزی اثر بگذارد. همچنین این بیماری ممکن است فقط یک عضو یا کل بدن را درگیر کند.

عوارض و مدت زمان درمان بیماری تب مالت

عوارض احتمالی تب مالت

1. عفونت پوشش درونی قلب (اندوکاردیت)

عفونت پوشش درونی قلب از جدی‌ترین عوارض تب مالت است. اندوکاردیت درمان‌نشده می‌تواند به دریچه‌های قلب آسیب بزند یا آن‌ها را تخریب کند. به طور کلی علت اصلی مرگ‌ومیرهای مرتبط با تب مالت، عفونت پوشش درونی قلب است.

2. آرتریت از عوارض تب مالت

عفونت مفصل با علائم درد، سفتی و تورم مفاصل، زانوها، مچ پا، مفصل ران، مچ دست و ستون فقرات مشخص می‌شود. درمان اسپوندیلیت (التهاب مفاصل بین استخوان‌های ستون فقرات) یا بین ستون فقرات و لگن می‌تواند بسیار دشوار باشد و ممکن است باعث آسیب‌های دائمی و جبران‌ناپذیر شود.

3. التهاب و عفونت بیضه‌ها (اپیدیدیموآرکیت)

از دیگر عوارض تب مالت التهاب و عفونت بیضه‌هاست. این باکتری می‌تواند اپیدیدیمیس (لوله‌‌ی مارپیچی که لوله‌ی منی و بیضه را به هم متصل می‌کند) را مورد هدف قرار داده و آن را عفونی کند. این عفونت اگر به بیضه‌ها برسد، باعث درد و تورم شدید می‌شود.

4. عفونت‌های سیستم عصبی مرکزی

این عوارض باعث بیماری‌های بالقوه خطرناکی مانند مننژیت (التهاب غشاهای اطراف مغز و نخاع) و انسفالیت (التهاب خود مغز) می‌شود.

5. التهاب و عفونت طحال و کبد

تب مالت می‌تواند بر طحال و کبد تأثیر بگذارد. این عفونت باعث می‌شود طحال و کبد بیش‌تر از حد عادی بزرگ و متورم شوند.

علائم تب مالت و عوارض آن

برای پیشگیری از تب مالت چه باید کرد؟

طبیعتا برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های واگیردار باید نکاتی را رعایت کرد. همه‌ خواه‌ناخواه با مولد باکتری تب مالت سروکار دارند؛ پس برای کاهش خطر ابتلا به تب مالت با رعایت بهداشت و احتیاط می‌توانید از شر این بیماری در امان باشید.

1. اجتناب از مصرف محصولات لبنی غیرپاستوریزه

بهتر است از مصرف شیر، بستنی و پنیر غیرپاستوریزه دوری کنید. به‌خاطر داشته باشید، این بیماری در همه‌ کشورها وجود دارد؛ پس اگر به کشورهای دیگر سفر می‌کنید، از مصرف همه‌ محصولات لبنی خام پرهیز کنید.

راه های پیشگیری از تب مالت

2. پخت کامل و عمیق گوشت

پخت گوشت از رایج‌ترین کارهایی است که در خانه‌ها انجام می‌شود. البته بعضی این کار را به‌ درستی بلد نیستند. لازم است گوشتی را که می‌خواهید مصرف کنید تا زمان رسیدن به دمای ۶۳ تا ۷۴ درجه‌ی سانتی‌گرا بپزید.

پیشگیری از تب مالت

اگر قصد دارید در رستوران استیک یا گوشت میل کنید، حتما غذا را به‌صورت مغزپخت سفارش دهید. پخت کامل گوشت، باکتری‌های خطرناک دیگری مانند سالمونلا و ای‌کولای را از بین می‌برد.

3. استفاده از دستکش در حین کار

اگر دامپزشک، کشاورز، شکارچی و کارگر کشتارگاه هستید یا در آزمایشگاه کار می‌کنید، حتما از دستکش‌های لاستیکی استفاده کنید. در صورت استفاده نکردن از دستکش، موقع دست زدن به حیوانات مریض یا مرده ممکن است بیماری تب مالت به شما انتقال پیدا کند.

4. واکسینه کردن حیوانات بومی

با توجه به اینکه واکسن تب مالت زنده است، می‌تواند در زمان واکسینه حیوانات باعث بیماری در افراد شود. بنابراین اگر کسی حین واکسینه یک حیوان به‌طور تصادفی دچار نیدل استیک (زخم سرسوزن) شد، باید فورا تحت درمان قرار بگیرد.

واکسینه کردن حیوانات و تشخیص علائم تب مالت

5. انجام اقدامات ضروری در محیط‌های پرخطر

اگر شغل شما به شکلی است که با حیوانات سروکار دارید، باید تحت شرایط زیست‌ایمنی استاندارد با استفاده از دستکش و پوشیدن لباس محافظتی کار کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

طبیعتا هنگامی که یک شخص علائم تب مالت را تشخیص دهد یا دست کم علائم بیماری را (بدون دانستن نوع بیماری) دارد، باید به پزشک مراجعه کند. تشخیص علائم تب مالت در مراحل اولیه به‌ دلیل شباهت با بسیاری از بیماری‌های دیگر مانند آنفولانزا سخت است.

تب مالت چیست

حتما به‌ خاطر داشته باشید، اگر شاهد علائمی مثل تب، درد عضلانی غیر عادی، بالارفتن ناگهانی دمای بدن و دیگر علائم  هستید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

روش‌های تشخیص علائم تب مالت

احتمالا کنجکاو هستید بدانید پزشکان فقط با استناد به علائم تب مالت متوجه این بیماری می‌شوند یا روش‌های خاصی برای مطمئن شدن از بیماری تب مالت وجود دارد؟

باید بگوییم، پزشکان معمولا روی نمونه خون یا مغز استخوان بیمار آزمایش انجام می‌دهند. بعد از مشاهده نتیجه‌ آزمایش، تشخیص تب مالت را تأیید یا رد می‌کنند.

علائم تب مالت مزمن

مدت درمان تب مالت

تب مالت هم مثل هر بیماری دیگر برای درمان و از بین رفتن علائم به زمان نیاز دارد. فرد مبتلا به بیماری تب مالت باید حداقل به مدت 6 هفته آنتی‌بیوتیک مصرف کند. البته ممکن است علائم و عوارض بیمار تا چند ماه به‌ طور کامل از بدن بیمار از بین نرود. در این صورت باید تحت‌نظر پزشک معالج قرار بگیرد تا زمان نیاز دوز یا نوع دارو را تغییر دهد. یادتان باشد علائم تب مالت می‌تواند دوباره برگردد یا بر شدت آن اضافه شود.

در این مقاله همه آن چیزی که لازم است در رابطه با بیماری تب مالت بدانید، گفته‌ایم. اگر نکته مهمی مرتبط با این بیماری می‌دانید یا از دیگر علائم تب مالت باخبر هستید، خوشحال می‌شویم آن را با کاربران کاغذرنگی به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید