خلاصه مطلب

دکوراسیون اتاق یکی از کارهای است که بیشتر مردم با آن مشکل دارند و دوست دارند با فضاهای کوچک هم دکوری زیبا و جذاب داشته باشند. ما در این مطلب 13 ایده کاربردی را به شما آموزش می‌دهیم تا بتوانید در فضاهای کوچک و کم هم دکور زیبا داشته باشید

طبیعتا همه افراد در خانه‌های خود گنجه‌های بزرگ لباس یا اتاقی برای رختکن و ویژه لباس‌های خود ندارند. قرار نیست حالا که مانند فیلم‌ها گنجه‌ای اندازه یک اتاق کوچک در اتاق خواب خود ندارید، وسایلتان را هر طرف پخش کنید. درست است که هرچه کمد شما کوچک‌تر باشد،احتمال بی‌نظمی آن هم بیشتر است؛ اما با چند ابزار ساده، قفسه، سبد و… می‌توانید حجم دو برابری را در فضای کمد جای دهید. با کاغذ رنگی همراه باشید تا شما را با چند ترفند کوچک آشنا کنیم. ترفندهایی که به شما کمک می‌کنند استفاده از فضای کمد کوچک را به حداکثر برسانید.

1. از یک قفسه ساده لباس استفاده کنید

اگر از افرادی هستید که در خانه کمد خیلی کوچکی دارید یا حتی بدتر از آن، اصلا کمدی در خانه خود ندارید، می‌توانید یک قفسه لباس مستقل بهترین و هوشمندانه‌ترین راهکار است. علاوه‌براین با استفاده از چنین قفسه‌های ساده و کم‌حجمی همه لباس‌های شما در معرض دید قرار خواهند گرفت. بنابراین ناچار خواهید بود به جای آن که لباس‌ها را مانند یک گلوله برفی در کمد بگنجانید، آن‌ها را تمیز، مرتب و آراسته نگه دارید.

استفاده از فضای کمد کوچک

2. فضای خالی زیر لباس‌ها را در نظر بگیرید

اگر فضای خانه و کمد شما کم است و ناچار هستید بیشترین استفاده را از فضای کمد داشته باشید، یکی دیگر از راه‌های استفاده از فضای کمد کوچک این است که یک کمد، قفسه اضافه، کشو، جاکفشی یا هر ابزار ذخیره‌سازی دیگر زیر لباس‌های آویزان خود قرار دهید. با این کار می‌توانید از فضای خالی زیر کمد هم بیشترین استفاده را داشته باشید.

با این طراحی قسمت بالای کمد می‌تواند جای لباس‌ها،پیراهن‌ها و شلوارها باشد و در بخش پایینی آن کفش‌ها، لباس‌های غیرمجلسی و… جای خواهد گرفت. اگر داخل کمد را یک قفسه با چند کشو قرار داده باشید، می‌توانید حتی از فضای دور دراور و کشو هم برای قرار دادن اکسسوری‌ها، عطر و ادکلن، بدلیجات، کلاه و… استفاده کنید.

استفاده از فضای کمد کوچک

3. قفسه‌های مدرن را مکمل فضای کمد کوچک کنید

یک روش عالی دیگر برای ایجاد فضای اضافی و نگهداری چیزهایی که داخل کمد جای ندارند، استفاده از قفسه‌های باریک، ساده و مدرن در اتاق خواب است. اگر می‌خواهید از این قفسه‌های ساده، ظریف و البته کارآمد استفاده کنید، باید وسایل ضروری را در کمد قرار داده و سپس زیباترین اقلام را در فضای باز روی این قفسه‌ها نمایش دهید. این نوع قفسه‌ها را می‌توانید به عنوان دکور استفاده کنید و با یک تیر دو نشان بزنید.

با داشتن چنین قفسه‌هایی هم بخشی از وسایلتان در جای مناسب قرار خواهند گرفت، هم وسایل زیبایتان جلوی چشم بود و به نوعی به چیدمان و دکوراسیون بهتر خانه کمک خواهند کرد.

استفاده از فضای کمد کوچک

4. درهای کشویی نصب کنید

برای صرفه‌جویی در فضای مورد استفاده می‌توانید درب‌های کشویی را جایگزین درب‌های بادبزنی کنید. با این کار دیگه ناچار نخواهید بود که برای پیدا کردن هر وسیله‌ای در گوشه‌وکنار کمد ساعت‌ها جستجو کنید. این درب‌ها به ویژه در گوشه‌های تنگ و کوچک که دو در با هم تداخل دارند، به صرفه‌جویی بیشتر در فضا کمک خواهد کرد.

با درب‌های کشویی می‌توانید بدون نگرانی از سخت پیدا کردن وسایل، گوشه‌های دور از دسترس کمد را هم با وسایل مختلف پر کنید. در صورتی که هزینه کافی برای استفاده از چنین درب‌هایی را ندارید، می‌توانید از پرده‌های رنگارنگ و زیبا استفاده کنید.

درب های کشویی

5. از مقسم برای فضای کمد کوچک بهره ببرید

اگر سازمان‌دهنده‌ها و قفسه‌های کفش برای کفش‌های کتانی، مجلسی و… شما مفید هستند، پس برای وسایل حجیم مانند ژاکت‌هایی که نمی‌خواهید روی میله آویز جای زیادی اشغال کنند هم مناسب خواهند بود. همچنین می‌توانید برای نگهداری ژاکت از سبدهای بزرگ و مناسب هم استفاده کنید.

در مجموع شما باید از یک تقسیم‌کننده قفسه برای نظم بیشتر وسایل بهره ببرید. این تقسیم‌کننده‌ها با قرار دادن صفحه‌های منظم در فواصل کافی، فضاهای مختلفی به وجود می‌آورند که برای نگهداری وسایل مختلف مناسب است. با استفاده از این صفحه‌ها لباس‌های تا شده به راحتی روی هم قرار خواهد گرفت و نگران ریختن و قاطی هم شدن لباس‌های تا شده نخواهید بود.

نظم دادن به قفسه ها

6. فضای کمد کوچک را پاکسازی کنید

قبل از اینکه بخواهید کمدتان را سازماندهی و منظم کنید، یک تمیزکاری کامل و کمدتکانی انجام دهید. برای جابه‌جایی و بیرون ریختن لباس‌های بلااستفاده، کفش و کیف‌های مختلف و… تصمیم بگیرید. می‌توانید آن‌ها را به یک دوست، موسسه خیریه، پناهگاه بی‌خانمان‌ها و… بدهید یا حتی در سایت‌های فروش وسایل دست دوم قرار دهید. سپس لباس‌ها را از نظر استراتژیک مرتب کنید، یعنی مشخص کنید بهترین جای کمد برای هر نوع لباس کجاست. برای مثال وسایل بلند را به اندازه کافی بلند آویزان کنید تا روی زمین کشیده نشوند یا لباس‌های فصلی را در دورترین جای کمد قرار دهید.

کمد را پاکسازی کنید

7. سبدهای حصیری به کارتان می‌آید

سبدهای ذخیره‌سازی را برای قرار دادن و نگهداری کفش، جواهرات، لوازم جانبی، اکسسوری‌های مختلف و… دست کم نگیرید. با استفاده از این سبدهای حصیری می‌توانید از بهم ریختگی کمد با وسایل کوچک و خرد جلوگیری کنید تا نظم بیشتری به فضای کمد کوچک خود ببخشید.

سبد حصیری

8. فضای کمد کوچک را با چند قلاب دو برابر کنید

شاید باورنکردنی باشد، اما شما می‌توانید با نصب چند قلاب یا میله روی دیوار کمد، فضای ذخیره‌سازی خود را دو برابر کنید. بین همه طراحی‌های موجود، مدلی را انتخاب کنید که چند قلاب برای تطبیق‌پذیری و فضاسازی حداکثری داشته باشد.

در این طراحی با افزودن میله‌های بیشتر می‌توانید تعداد لباس‌های ذخیره شده در کمد بیشتر و بیشتر کنید. نیازی به گفتن نیست که کنار این میله‌ها، قلاب‌های گفته شده برای کیف پول و سایر لوازم جانبی می‌تواند به بهود طراحی کمد کمک کند.

فضای کمد کوچک

9. رخت‌آویز تا چوب لباسی را فراموش نکنید

استفاده از رخت‌آویز یا چوب لباسی در گوشه اتاق می‌تواند یک فضای اختصاصی برای نگهداری از نوع خاص پوشاک برای شما فراهم کند. شاید لباس‌های پارچه ساده با تا کردن در فضای کمد قرار بگیرند اما لباس‌های بلند مانند مانتو یا لباس‌های حجیم مانند کاپشن و هودی با قرار گرفتن در کمد فضای چندین لباس را اشغال می‌کنند. بنابراین چوب لباسی در چنین شرایطی به شما کمک خواهد کرد تا پوشاک خود را در منظم‌ترین حالت خود قرار دهید.

فضای کمد کوچک

10. یک مانکن برای اتاق خواب تهیه کنید

اگر فضای کمد کوچک اتاقتان کمتر از آن است که همه لباس‌ها را در آن قرار دهید، یک مانکن برای لباس‌های مجلسی و شیک خود تهیه کنید. لباس‌های خیلی خاص و اکسسوری‌های خود را از به مانکن پوشانده و گوشه اتاق قرار دهید. این کار یک تیر و دو نشان است. چراکه هم لباس‌ها مرتب‌تر خواهند ماند و هم دکوراسیون و چیدمان اتاق بهتر خواهد شد.

این شیوه یک راه قدیمی برای سازماندهی لباس و پوشاک در اتاق‌هاست که در سال‌های گذشته از آن استفاده می‌شد.

فضای کمد کوچک

11. برای چیدن کفش‌ها هوشمندانه اقدام کنید

چیدن و نگهداری کفش‌ها برای دختران و بانوان یک دغدغه خیلی جدی است. شما می‌توانید کفش‌های خود را به هوشمندانه‌ترین شکل ممکن در کمد و قفسه‌های خود بچینید. برای استفاده حداکثری از فضای کمد می‌توانید لنگه کفش‌های یک جفت را در حالت مخالف هم در قفسه قرار دهید.

با همین تغییر ساده بین 1.5 تا 2 برابر به فضای نگهداری کفش‌هایتان اضافه خواهد شد و می‌توانید در همان فضای کمد کوچک تعداد کفش‌های بیشتری را قرار دهید.

چیدن کفش ها کنار هم

12. از دیوار برای چیدن کفش پاشنه بلند استفاده کنید

اگر فضای کمد خیلی کوچک‌تر از آن است که بخواهید کفش‌هایتان را در آن قرار دهید، بخشی از دیوار نزدیک کمد را به کفش‌هایتان اختصاص دهید. کافی است چند میله به دیوار نصب کنید و کفش‌های پاشنه بلندتان را به آن آویزان کنید. البته بهتر است پیش از قرار دادن کفش‌ها روی دیوار کف آن‌ها با یک دستمال مرطوب کاملا تمیز کنید که لکه کثیفی و سیاهی روی دیوار به جا نگذارند.

همین چند میله ساده روی دیوار می‌تواند تا حد خیلی زیادی کفش‌ها را سامان داده و فضای کمد را برای نگهداری سایر لباس‌ها و وسایلتان آزاد کند.

چیدن کفش ها روی دیوار

13. پوشاک غیرفصلی را جابه‌جا کنید

با شروع هر فصل همه وسایل غیر فصلی را یا زیر تخت، طبقه بالایی کمد دیواری، نقاط سخت کمد، کشوهای زیر تخت، کشوهای پایینی و… قرار دهید تا از جلوی دست جمع شوند. این نوع فضاها برای لباس‌هایی که زودبه‌زود می‌پوشید، مناسب نیستند؛ اما می‌توانید از این بخش‌ها برای جابه‌جایی و نگهداری پوشاک غیرفصلی استفاده کنید.

فضای کمد کوچک

یکی از وسایلی تاثیر زیادی بر دکوراسیون و نظم خانه دارد کمد لباس است. شما می‌توانید با همین چند ترفند کمد لباس خود را بهترین شکل ممکن طراحی کنید و خانه خود را زیبا کنید. اگر برای انتخاب رنگ فرش به راهنمایی نیاز دارید با ما همراه باشید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید