خلاصه مطلب

اسکی کردن در روز‌های زمستانی لذت خاص خود را دارد و تفریحی سالم برای اکثر افراد است، همچنین تمام قوانین مرتبط به خود را نیز دارد

شاید بتوان در فصل‌های سرد سال تفریح‌هایی مثل رفتینگ یا بانجی جامپینگ را تجربه کرد؛ اما هر تفریحی در فصل خاصی لذت‌بخش‌تر است. از جمله تفریحاتی که می‌توان در فصل‌های سرد سال تجربه کرد، اسکی است. در از کاغذرنگی به تفریح رنگی سرد و لذت‌بخش اسکی در ایران پرداخته‌ایم. اگر اهل تجربه ورزش‌های هیجان‌انگیز هستید، می‌توانید این تفریح را امتحان کنید. البته پیش از آن با مطالعه این مطلب در کاغذرنگی اسکی را بیشتر بشناسید.

قدمت اسکی در ایران چقدر است؟

گفته می‌شود اسکی در ایران قدمتی نزدیک به یک قرن دارد. اسکی از سال 1300 وارد ایران شد. ابتدا این ورزش به‌عنوان ورزشی لوکس و مخصوص قشر مرفه جامعه باب شده بود؛ اما خوشبختانه امروز این ورزش به‌این‌شکل نیست و تجربه آن تقریبا برای همه افراد و اقشار جامعه ممکن شده است. البته باید گفت این ورزش هنوز هم جز ورزش‌های گران‌قیمت محسوب می‌شود اما می‌توان به جای تهیه لوازم آن، تجهیزاتش را کرایه و قیمت نهایی را کم کرد.

قدمت اسکی در ایران

بهترین بازه زمانی اسکی در ایران چه وقت است؟

زمان‌بندی انجام اسکی در هر منطقه، با توجه به آب‌و‌هوا منطقه‌ای که پیست اسکی در آن واقع شده؛ مشخص می‌شود. اما به‌طور متوسط می‌توان گفت همه پیست‌های ایران تقریبا 5 ماه پایانی سال و تا نهایت 2 ماه از بهار برای اسکی و لذت از این ورزش مناسب هستند، مگر پیست‌هایی که دستگاه برف‌ساز دارند و در همه فصول سال می‌توان به آن‌ها رفت. بنابراین برای لذت بردن از این ورزش باید در فصل پاییز و زمستان یا نهایت ماه اول سال برنامه‌ریزی کنید.

زمان رفتن به اسکی در ایران

پیست‌های اسکی در ایران

در ایران مجموعا 26 پیست اسکی وجود داردریال به‌طوری‌که تقریبا در هر نقطه از ایران که باشید می‌توانید اسکی را تجربه کنید. در ادامه نگاه مختصری به 10 پیست‌ پر طرفدار ایران داشته‌ایم.

پیست های اسکی در ایران

1. پیست اسکی آبعلی

پیست اسکی آبعلی جز قدیمی‌ترین پیست‌های ایران بوده و در تهران واقع شده است. پیست اسکی آبعلی متشکل از 5 پیست اسکی مجزاست که هر کدام از آن‌ها به تله‌کابین و تله‌اسکی مجهز هستند. رستوران، هتل، زمین تنیس، سوارکاری و… از دیگر امکانات موجود در مجموعه پیست آبعلی است. این محموعه درواقع یک مرکز تفریحی جامع محسوب می‌شود که برای ساعت‌ها گردش، تفریح و ماجراجویی مهیا شده است.

پیست اسکی آبعلی در ایران

2. پیست اسکی دربندسر

پیست دربرندسر در گروه پیست‌هایی است که از دستگاه برف‌ساز بهره می‌برد و از جمله پیست‌های بین‌المللی ایران است. این پیست نیز در استان تهران قرار گرفته و امکاناتی نظیر تله‌سیژ، تله‌اسکی، تله‌کابین رستوران، هتل و مدرسه اسکی در آن برقرار است.

پیست اسکی دربندسر در ایران

3. پیست اسکی شمشک

این پیست جز شهرستان شمیران به‌حساب آمده و با شمال شرق تهران تقریبا 57 کیلومتر فاصله دارد. پیست شمشک نیز یک پیست بین‌المللی است و علاوه‌بر رستوران، هتل، تله‌سیژ، تله‌اسکی و تله‌کابین به نورافکن نیز مجهز است. به‌لطف وجود نورافکن در این پیست، امکان اسکی در هوای تاریک نیز وجود دارد.

پیست اسکی شمشک در ایران

4. پیست اسکی دیزین

بین پیست‌های اسکی ایران اولین پیستی است که توانست به رسمیت شناخته شده و میزبان مسابقات بین‌المللی باشد، پیست دیزین بود. دیزین دارای 23 پیست اسکی بوده و در استان البرز واقع شده است. در دیزین 7.5 کیلومتر مسیر اسکی وجود دارد و امکاناتی همچون تله‌کابین، تله‌اسکی و تله‌سیژ برای رفاه حال ورزشکاران فراهم شده است. گفتنی است پیست اسکی دیزین، پیست چمن نیز دارد و این پیست در فصل تابستان امکان دوچرخه‌سواری کوهستان، تیراندازی با کمان و کایت‌سواری را نیز برای علاقه‌مندان این ورزش‌ها فراهم کرده است.

پیست اسکی دیزین در ایران

5. پیست اسکی آلوارس

آلوارس جز پیست‌های استان اردبیل است که در 12 کیلیومتری روستای آلوارس و 24 کیلومتری سرعین قرار دارد. این پیست به‌خاطر ارتفاع 3200 متری از سطح دریا، در فصول پاییز و زمستان پر از برف است و برای 6 تا 8 ماه می‌توان از آن بهره برد. در این پیست نیز مثل همه پیست‌ها برای رفتن به بالای کوه امکاناتی نظیر تله‌سیژ و بالابر تعبیه شده است.

پیست اسکی آلوارس در ایران

6. پیست اسکی پولادکف

مجموعه پولادکف استان فارس جز دومین پیست بزرگ و بین‌المللی ایران است. این مجموعه در شهر سپیدان واقع شده و در 4 فصل سال قابل استفاده است. از امکانات این مجموعه می‌توان به هتل، رستوران، تله‌کابین، تله‌اسکی، فروشگاه لوازم اسکی و آموزشگاه اسکی اشاره کرد.

پیست اسکی پولادکف در ایران

7. پیست اسکی تاریک دره یا الوند

این مجموعه در دامنه‌های کوه الوند واقع شده و جز پیست‌های استان همدان محسوب می‌شود. بالابر، تله‌سیژ، مهمان‌سرا، رستوران، مدرسه و تاسیسات برق اضطراری از جمله امکانات موجود در پیست اسکی تاریک دره هستند.

پیست اسکی تاریک دره یا الوند در ایران

8. پیست اسکی نسار

نسار در شهر بیجار استان کردستان قرار دارد. دسترسی به این پیست بسیار آسان است و چشم‌اندازی فوق‌العاده از شهر به شما می‌دهد. از امکانات این پیست می‌توان به تله‌سیژ، پیست چمن، پارکینگ، رستوران و هتل اشاره کرد.

9. پیست اسکی چلگرد

یکی از قدیمی‌ترین پیست‌های اسکی ایران پیست چلگرد است. قدمت این پیست به سال 1354 برمی‌گردد و جز شناخته‌شده‌ترین و معروف‌ترین پیست‌های زاگرس محسوب می‌شود. پیست چلگرد در استان چهارمحال‌وبختاری، شهرستان شهرکرد قرار دارد.

پیست اسکی چلگرد در ایران

10. پیست اسکی فریدون شهر

این پیست به عنوان تنها پیست استاندارد استان اصفهان شناخته و در فاصله 6 کیلومتری فریدون شهر واقع شده است. گفته می‌شود بالاترین نقطه این پیست ارتفاعی 3000 متری دارد و ازاین‌رو به مرتفع‌ترین پیست فلات مرکزی ایران شهرت دارد. در ایام عادی روزانه 100 تا 200 نفر و در ایام تعطیل تا 3000 نفر برای تجربه ورزش‌های زمستانی شامل اسکی، اسنوبرد، صحرانوردی و سرعت و حتی برف‌بازی به این پیست سفر می‌کنند.

پیست اسکی فریدون شهر در ایران

وسایل موردنیاز برای اسکی

همان‌طور که می‌دانید به‌دلیل شرایط آب‌و‌هوایی که ورزش اسکی در آن انجام می‌شود، نمی‌توان آن را با هر لباسی انجام داد. به‌طورکلی وسایل مورد نیاز اسکی به دو دسته پوشاک اسکی و وسایل جانبی اسکی یا ست اسکی تقسیم می‌شوند. پوشاک اسکی شامل شلوار، کاپشن، جوراب، دستکش، کلاه، شال‌گردن و عینک اسکی است. همچنین ست اسکی تجهیزاتی را شامل می‌شود که مختص ورزش اسکی است؛ تجهیزاتی همچون چوب اسکی، فیکس، باتوم، کفش اسکی و کلاه ایمنی.

با وجود قیمت‌های سربه‌فلک کشیده در این روزها نمی‌توان هزینه‌ مشخصی برای تهیه همه وسایل مورد نیاز اسکی درنظر گرفت. باوجوداین احتمالا برای تهیه وسایلی که نام بردیم حداقل به هزینه‌ای برابر 10 میلیون تومان نیاز دارید. البته پیشنهاد کاغذرنگی این است که اگر به‌طور تخصصی این ورزش را دنبال نمی‌کنید و فقط هر از چند گاهی برای تفریح اسکی بازی می‌کنید؛ به‌جای خرید وسایل، بهتر است آن‌ها را کرایه کنید.

در مجموع اسکی در ایران چه‌قدر هزینه دارد

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم این ورزش یک ورزش پرهزینه است. با احتساب هزینه رفت‌و‌آمد، خوراک، اقامت، اجاره لباس و هزینه ورودی دست‌کم برای تجربه یکی دو روزه اسکی به حداقل یک میلیون تومان پول نیاز دارید. ما همچنین می‌توانید برای کاهش هزینه ورودی پیستی که انتخاب می‌کنید، بلیط ورودی را از سایت‌های تخفیف تهیه کنید.

هزینه اسکی در ایران

اسکی در ایران در یک نگاه

با وجود هزینه زیادی که برای تجربه اسکی به شما تحمیل می‌شود؛ می‌ارزد آن را حتی برای یک‌بار هم که شده تجربه کنید. بنابراین فرصت را از دست نداده و برای تجربه اسکی در فصل پاییز و زمستان پیش‌رو برنامه‌ریزی کنید.

اسکی در ایران

اگر تجربه‌ای از اسکی در ایران داشته یا نظری دارید، آن را از طریق بخش نظرات با ما و سایر کاربران کاغذرنگی درمیان بگذارید. همچنین اگر به تفریحات هیجان انگیر علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌کنیم مطلب فلای برد و پرواز با پاراگلایدر را نیز از دست ندهید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید