خلاصه مطلب

تا به حال شده است به‌خاطر کمبود جا در آشپز خانه اذیت شوید؟ اگر این مشکل برای شما پیش آمده و به همین دلیل از آشپزی لذت نمی‌برید نگران نباشید، چون کاغذ رنگی ایده‌های برای سروسامان دادن آشپز خانه گفت است.

یکی از مواردی که در آشپزخانه باید به آن توجه داشت، چیدمان مواد موردنیاز برای آشپزی است. اغلب افراد مواد و وسایل مختلف از موادغذایی گرفته تا ظروف را در جای صحیحی قرار نمی‌دهند و این مدل چیدمان آشپزخانه باعث می‌شود هنگام کار و فعالیت در آشپزخانه مشکلات مختلفی پیش بیاید. گاهی نیز به‌خاطر کوچکی فضای آشپزخانه رعایت چیدمان صحیح امکان‌پذیر نیست. چنین شرایطی پس از مدتی می‌تواند حس‌و‌حال آشپزی را به‌کلی از بین ببرد. اگر شما هم با چنین مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، در کاغذرنگی همراه ما باشید تا ایده‌های جذابی برای چیدمان آشپزخانه کوچکتان به شما بگوییم.

اما واقعا راه حل چیدمان آشپزخانه چیست؟

در یک کلمه باید بگوییم خلاقیت! با کمی خلاقیت می‌توان همه مواد را به‌گونه‌ای در آشپزخانه چید که بدون بی‌نظمی، همه چیز در جای مناسب خود باشد. ما در این مطلب از کاغذرنگی راهکارهایی خلاقانه برای چیدمان آشپزخانه و مرتب‌کردن موادغذایی برای شما درنظر گرفته‌ایم. با این راهکارها حتی اگر آشپزخانه شما کوچک هم باشد، می‌توانید همه موادغذایی را در آن جا داده و مهم‌تر از همه به‌آسانی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

1. فضاهای خالی دیوار آشپزخانه را با شلف دیواری پُر کنید

برای استفاده بهینه از فضا و بهبود چیدمان آشپزخانه باید از وجب‌به‌وجب آن بهره برد؛ به‌خصوص اگر آشپزخانه کوچک باشد. قفسه‌بندی دیوارها یک راهکار مناسب برای استفاده درست از فضا به‌نظر می‌رسد. اگر اطراف اجاق گاز خود یک فضای خالی روی دیوار دارید، وقت آن رسیده که با یک شلف دیواری آن را پر کنید. یک قفسه دیواری کنار اجاق گاز، می‌تواند محل مناسبی برای قرارگیری ادویه‌جات موردنیاز برای آشپزی باشد.

قفسه های مختلف در چیدمان آشپزخانه

2. از فضای خالی پشت درب کابینت و آشپزخانه استفاده کنید

فضای خالی پشت درب کابینت یک محل خوب برای نگهداری کیسه‌های ادویه‌جات و چاشنی غذاها در چیدمان آشپزخانه است. برای استفاده از این فضای خالی به‌کمک چسب دوطرفه و یک تکه نخ محکم، یک بندِ آویز درست کرده و پس از چسباندن آن به درب کابینت کیسه‌های ادویه و چاشنی‌ها را به آن آویزان کنید. به‌همین شکل می‌توانید برای درب آشپزخانه نیز بندِ آویز بسازید و حوله‌های آشپزخانه، دستگیره‌ها و مواردی از این قبیل را به آن وصل کنید. برای درب آشپزخانه به‌جای ساخت بند آویز می‌توانید از چوب لباسی پشت‌دری کمک بگیرید.

ادویه جات در چیدمان آشپزخانه

3. موارد شبیه به‌هم را در یک‌جا جمع کنید

از سبدهای مخصوص برای نگهداری سس‌ها، بسته‌های ماکارونی‌ یا سوپ‌ها، روغن‌ها و خلاصه همه موارد مشابه استفاده کنید. شاید بگویید بدون سبد نیز می‌توان این‌کار را انجام داد. اما در پاسخ باید گفت استفاده از سبد برای نگهداری موارد شبیه‌به‌هم، از درهم‌شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. به‌علاوه استفاده از سبد برای سازماندهی و نگهداری کمک می‌کند با یک نگاه بتوانید میزان موادغذایی موجود را ببینید. در این ایده برای چیدمان آشپزخانه سبدها را با کمک چسب‌های مخصوص چمدان یا هر نوع چسب دیگر علامت‌گذاری کنید. به این شکل راحت‌تر متوجه محتویات داخل سبدها خواهید شد.

دسته بندی مواد غذایی در چیدمان آشپزخانه

4. ابزار سازماندهی چیدمان آشپزخانه را در دسترس داشته باشید

لوازمی مانند چسب، بند آویز، گیره‌های چوبی، ماژیک و هرچیزی که برای سازماندهی آشپزخانه به آن نیاز دارید، دردسترس داشته باشید. به‌این‌ترتیب حتی اگر وسایل مورداستفاده شما خراب شوند، با استفاده از جایگزین آن‌ها همیشه آشپزخانه‌تان مرتب خواهد ماند.
پیشنهاد کاغذرنگی این است که گوشه‌ای از آشپزخانه را به‌عنوان محلی برای ابزارهای موردنیاز، به‌منظور سازماندهی چیدمان آشپزخانه درنظر بگیرید.

به کارگیری گیره ها درچیدمان آشپزخانه

5. ظروف سرو و پذیرایی بزرگ را به‌کار بگیرید

اگر ظروف سرو و پخت‌و‌پز بزرگ و بدون استفاده در خانه دارید، از آن‌ها به‌عنوان ظرف نگهدارنده مواد و اقلام پرکاربرد استفاده کنید. به‌خصوص ظروف زیبایی که در گوشه‌وکنار کابینت‌هایتان بدون مصرف مانده‌اند.

داخل این ظرف‌ها می‌توانید میان‌وعده‌ها، میوه‌ها، فیلتر‌های چای یا مواردی از این قبیل را که درطول‌ روز به آن‌ها نیاز دارید، نگهداری کنید. درنتیجه هم فضای ذخیره و نگهداری آشپزخانه شما بیشتر می‌شود و هم ظروف بدون مصرف، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

6. از ظروف بنشن شفاف برای نگهداری مواد پخت‌و‌پز استفاده کنید

آرد، شکر، نمک، چای و…  را درون ظروف بنشن یا همان ظروف حبوبات بریزید و جایی مقابل چشم قرار دهید. مزیت استفاده از ظروف شفاف این است که همیشه می‌توانید با یک نگاه از میزان مواد باقی‌مانده مطلع شوید. از طرفی شفافیت ظروف باعث زیبایی بیشتر چیدمان آشپزخانه شما نیز می‌شود. چراکه ظروف شفاف آن‌چه درون خود دارند را به‌نمایش گذاشته و این تصویر به‌خودی‌خود فوق‌العاده زیبا است. به‌ویژه اگر مواد با رنگ‌های مختلف را داخل هریک از آن‌ها بریزید و با یک هارمونی خاص کنار یکدیگر بچینید.

استفاده از برچسب ها

پیشنهاد کاغذرنگی این است که هریک از شیشه‌ها را با یک ماژیک وایت‌برد و با دست‌خطی زیبا نشانه‌گذاری کنید. به‌این‌ترتیب ظروف شما جذاب‌تر به‌نظر می‌رسند و مواد مشابه مثل شکر و نمک به‌راحتی از یکدیگر قابل تشخیص خواهند بود. علاوه‌براین چون از ماژیک وایت برد استفاده کرده‌اید، اگر مواد داخل ظرف عوض شد، به‌راحتی می‌توانید روی شیشه‌ها را ازنو بنویسید.

استفاده از ظروف شیشه ای در چیدمان آشپزخانه

7. از گیره لباس و گیره‌های مخصوص کیسه استفاده کنید

با کمک یک چسب دوطرفه گیره لباس را به یک نگهدارنده دیواری تبدیل کنید. از گیره‌های لباس می‌توانید به‌عنوان نگهدارنده کیسه‌های سبک کمک بگیرید.

برای بستن درب پاکت‌ها نیز، گیره‌های مخصوص که با عنوان گیره مخصوص کیسه در بازار پیدا می‌شوند، گزینه مناسبی هستند. بنابراین جای‌دادن کیسه‌ها در فریزر بهتر شده و کیسه‌ها نیز نمای زیباتری خواهند داشت.

8. سبدها و صندوقچه‌ها را در چیدمان آشپزخانه فراموش نکنید

از سبدها و صندوقچه‌ها می‌توانید برای نگهداری پیاز، سیب‌زمینی، سیر و موادی از این قبیل در چیدمان آشپزخانه استفاده کنید.

ظروف سیب زمینی و پیاز

9. غذاها و اسباب‌بازی‌های حیوانات خانگی را سازماندهی کنید

اگر غذای حیوان خانگی شما یا اسباب‌بازی‌های او فضای مخصوص موادغذایی را اشغال کرده، بهتر است از امروز به‌فکر تهیه یک ظرف برای موادغذایی و یک صندوقچه برای وسایل حیوان خانگی خود باشید. به این شکل غذاها و وسایل حیوان خانگی‌تان نیز در بخشی جداگانه قرار گرفته و احساس خوبی از این بابت خواهید داشت. پیشنهاد کاغذ رنگی این است که ظرف مخصوص غذا و صندوقچه وسایل حیوان خانگی خود را با یک تصویر جذاب از او تزیین کنید. به‌این‌شکل هم ظرف و صندوقچه حیوان خانگی شما از سایر ظروف و صندوقچه‌ها جدا شده و هم بر جذابیت و زیبایی آن‌ها اضافه می‌شود.

10. یک لیست از موادغذایی تهیه کرده و جایی مقابل چشم قرار دهید

هر زمان چیزی از حبوبات یا موادغذایی برمی‌دارید، حتما آن را جایی یادداشت کنید. شاید بهتر باشد یک تخته تهیه کنید و آن در گوشه‌ای از آشپزخانه قرار دهید. به‌این‌ترتیب همیشه آمار اقلام آشپزخانه را دارید. درنتیجه هنگامی که لیست خرید خود را می‌نویسید، بدون نیاز به بررسی تک‌تک موادغذایی، کم‌وکسری‌های آشپزخانه از روی تخته به‌وضوح مشخص‌ خواهد بود.

می‌توانید برای این‌کار از یک تخته وایت‌برد استفاده کنید؛ فقط یادتان باشد آن را دم‌دست بگذارید. از خانواده خود بخواهید هنگام استفاده از هرچیزی آن را روی تخته یادداشت کنند.

چیدمان آشپزخانه و ادویه جات

امیدواریم این ترفندها برای شما مفید باشند. این راه‌حل‌های ساده به شما کمک می‌کنند بتوانید به بهترین شکل ممکن آشپزخانه خود را بچینید؛ حتی اگر آشپزخانه شما کوچک باشد. البته فراموش نکنید این ایده‌ها برای تغییر دکور ساده و کم هزینه حمام هم می‌تواند به شما کمک کند.

یک سوال

شما پیش از اینکه این ترفندها را یاد بگیرید، چطور چیدمان آشپزخانه را سازماندهی می‌کردید؟ ایده‌های خود را با کاغذرنگی و سایر کاربران به‌اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید