خلاصه مطلب

اگر شما هم دوست دارید در خانه استخر داشته باشید، اما از پس هزینه ساخت آن برنمی‌آیید، در این مطلب از کاغذ رنگی می‌توانید روش ساخت استخر را به طور کامل یاد بگیرید. استخر خانگی می‌تواند روزهایی که هیچ تفریحی ندارید و چیزی به ذهنتان نمی‌رسد شما را از روزمرگی دور کند پس نسبت‌به آن بی‌تفاوت نباشید.

تابستان است و آبتنی‌های روزانه‌اش! بدون شک گرمای هوا در روزهای داغ تابستان شما را به شنا در استخر یا آبتنی در یک آب خنک وسوسه می‌کند. اما گاهی دوری استخرها، مشغله زیاد و گرمای شدید هوا باعث می‌شود از خیر رفتن به استخر بگذرید. تصور کنید یک استخر خانگی داشته باشید! حالا نظرتان درباره آبتنی‌های روزانه چیست؟ ما در کاغذرنگی ایده‌ای ساده و کاربردی برای ساخت استخر خانگی ارائه کرده‌ایم. شما می‌توانید با استفاده از چند قطعه چوب و ابزار ساده به تهیه یک استخر خانگی بپردازید. با وجود این استخر می‌توانید تابستان‌های خنک‌تری را به خودتان وعده دهید.

در نظر داشته باشید برای ساخت کلاف اولیه استخر به 29 قطعه چوب نیاز دارید. شش چوب در طول، شش چوب در عرض، 5 چوب کف و 12 چوب برای ارتفاع استخر در چهار گوشه آن قرار خواهد گرفت. البته برای طراحی و ساخت کل آن باید طبق اندازه مورد نیاز‌تان مقدار چوب را محاسبه کنید.پیشنهاد می‌کنم پیش از شروع به ساخت استخر خانگی فضای خانه، حیاط یا بالکن خود را اندازه بگیرید. باتوجه به میزان فضای موجود می‌توانید اندازه استخر را بهتر به‌دست آورید.

1. کلاف چوبی استخر را بسازید

در اولین قدم باید کلاف چوبی استخر را بسازید. برای این کار کافی است قطعات چوبی را به‌صورت مستطیل کنار هم قرار دهید. این مستطیل فضای کلی سطح استخر خواهد بود. پس از آن باید ارتفاع استخر را تعیین کنید. به تناسب ارتفاع موردنظرتان چوب‌هارا به صورت‌ عمودی در چهار گوشه استخر قرار داده و به چارچوب اولیه پیچ کنید. در این مرحله یک مستطیل چوبی به شکل زیر دارید. چوب‌ها را از نقاط اتصال با میخ به هم وصل کنید.

ساخت کلاف چوبی استخر

2. اسکلت چوبی محکم تهیه کنید

پس از اینکه کلاف اولیه استخر شما آماده شد. با قطعات کوچک چوب هریک از ضلع‌های آن‌ را کامل و محکم کنید. فراموش نکید که این حرکت را برای کف استخر هم انجام دهید. برای این کار باید چوب‌های متعددی برای طول، عرض، ارتفاع و کف استخر درنظر بگیرید. فاصله چوب‌ها را تا حد امکان کم کنید. به‌طوری‌که اگر سطح بالایی استخر را هم بپوشانید، ظاهر آن مانند یک قفس باشد.

محکم کردن کلاف چوبی استخر

3. کف استحر را با تخته چوب بپوشانید

به اندازه متراژی که برای کف استخر درنظر گرفته‌اید، تخته‌های چوبی نازک برش دهید. سپس آن‌ها را کف استخر قرار دهید و روی اسکلت چوبی پیچ کنید. این تخته‌های چوبی باید به‌طور کامل اندازه کف استخر باشند و درزهای آن را بگیرند.

کف استخر را بپوشانید

4. دیواره استخر را کامل کنید

در این مرحله شما باید تعداد زیادی تخته‌های هم اندازه برای دیواره استخر تهیه کنید. اندازه این تخته‌ها باید به اندازه ارتفاع دیواره‌های استخر شما باشد. فراموش نکنید فشار آب روی دیواره‌های استخر بسیار زیاد است. بنابراین قطر چوب‌هایی که در دیواره‌ها استفاده می‌کنید، باید از تخته‌های سه لایه کف استخر بیشتر باشد. درغیر این صورت دیواره استخر قدرت کافی برای تحمل فشار آب را نخواهد داشت.

دیواره های استخر خانگی

5. روزنه‌های دیواره و کف استخر را پر کنید

یکی از مراحل حساس، ظریف و بسیار مهم پوشاندن روزنه‌های استخر است. اگر در انجام این کار سهل‌انگاری کنید، یک استخر با سوراخ‌های متعدد خواهید داشت. در این صورت آب از هر گوشه استخر به بیرون نفوذ خواهد کرد. پیش بردن مراحل بعدی کار مستلزم انجام درست این مرحله است. شما باید با مایع درزگیر و یک کارتک کل سوراخ‌ها و درز بین تخته‌ها را پر کنید.

پوشاندن روزنه های دیواره و کف استخر

علاوه‌بر درز و فاصله بین دیوار‌ه‌های استخر، درز بین دیواره و کف استخر را هم پر کنید. در این مرحله باید دقت زیادی به خرج دهید.

پوشاندن روزنه های دیواره و کف استخر

6. استخر را مقاوم کنید

پس از پر کردن همه منافذ و درزهای استخر باید روی دیواره‌ها و کف استخر را فنس فلزی نصب کنید. این کار باعث محکم شدن و دوام بیشتر استخر شده و ساخت استخر خانگی را حرفه‌ای‌تر می‌کند. پس از آن کل بدنه و کف استخر را با قیر بپوشانید. با این کار آب از دیواره و کف آن به بیرون راه پیدا نخواهد کرد. همه این مراحل فقط و فقط برای اطمینان از عدم خروج آب هستند.

مقاومت بخشیدن به استخر خانگی

7. زیبایی را به استخرتان هدیه کنید

پس از پابان ایمنی و مقاوم‌سازی استخر، می‌توانید آن را به مکان اصلی خود منتقل کنید. با جابه‌جایی استخر به مکان موردنظرتان وقت زیبایی‌سازی ظاهر آن است. شما می‌توانید کل استخر را با رنگ ویژه رطوبت رنگ‌آمیزی کنید. همچنین می‌توانید آن‌ را با کاشی و سرامیک تزیین کنید. البته درنظر باشید برای این کار ممکن است دیواره‌های استخر به قدر کافی محکم نباشند.

زیبایی را به استخرتان هدیه کنید

8. استخر را با آب پر کنید

پر کردن استخر با آب

استخر آماده بهره‌برداری است. شما می‌توانید داخل آن را با آب پر کنید و در روزهای داغ تابستان خنکای آب را با جان و دل احساس کنید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید