خلاصه مطلب

عکس سیاه و سفید طرفداران خاص خودش را دارد، اما بیشتر آن‌ها نمی‌دانند چه سوژه‌ای برای عکاسی انتخاب کنند. این مطلب کاغذرنگی به شما در انتخاب سوژه برای عکاسی سیاه و سفید کمک می‌کند.

تا به حال از خود پرسیده‌اید چگونه عکس‌های سیاه و سفید شگفتی عکس را چند برابر می‌کنند؟ آیا موضوعات خاصی وجود دارد که باعث تمایز باورنکردنی بین عکس رنگی با سیاه و سفید می‌شود؟ عکس سیاه و سفید هم مانند عکاسی از نور یک شکل هنری خارق العاده است. در عکس‌های رنگی، مخاطبان بیشتر مجذوب رنگ می‌شوند نه بافت و اجزا، اما در عکس‌های سیاه و سفید این قاعده برعکس می‌شود و بیننده بیشتر جذب اجزای ریز و درشت تصویر خواهد شد. اگر می‌خواهید شما هم تجربه عکاسی سیاه و سفید داشته و تصاویر جذابی ثبت کنید، با کاغذرنگی همراه باشید.

1. سعی کنید دنیارا تک‌رنگ ببینید

بهترین راه موفقیت در عکاسی بدون رنگ توانایی دیدن محیط اطراف به‌صورت تک‌ رنگ است. فراموش نکنید همه سوژه‌ها برای عکاسی سفید و سیاه مناسب نیستند. عکاسان موفق این‌موضوع را به‌خوبی درک کرده‌اند و در محیط پیرامون خود دنبال سو‌ژه‌هایی می‌گردند که برای عکس‌های سیاه و سفید مناسب باشند. هنگام انتخاب سوژه آن‌ را به‌صورت سیاه و سفید در ذهن خود تجسم کنید، اگر تصویر ذهنی شما از آن سوژه زیبا و قابل‌قبول بود، شروع به عکاسی کنید.

یکی از بهترین روش‌های عکاسی با دوربین DSLR استفاده از فرمت RAW برای ذخیره عکس‌هاست. دوربین با این روش تمام اطلاعات رنگ را حتی در حالت عکاسی سفید و سیاه ذخیره می‌کند و برای ادیت عکس کار شما راحت‌تر می‌شود.

2. برای عکاسی سیاه و سفید موضوعات جذاب پیدا کنید

سنگ‌ها سوژه خوبی برای عکاسی سفید و سیاه هستند. هدف اصلی نشان دادن تضاد بین بافت مختلف سنگ‌هاست؛ بدون این‌ که رنگی ذهن شما را منحرف کند. صیقلی بودن سطح سنگ‌های سفید، وقتی کنار بافت خشن سنگ‌های مشکی قرار می‌‌گیرند، بسیار جذاب به‌نظر می‌رسند. به‌نظر شما کدام سوژه‌ها مانند تصویر سنگ‌ها بافت‌های زیادی دارند؟ برای پیداکردن آن‌ها نیازی نیست به جاهای عجیب سفر کنید، نگاهی به اطراف خود بیاندازید، وسایلی مانند: توپ فوتبال یا بسکتبال، تجهیزات ورزشی، سبزیجات، پارچه و… هرکدام بافت منحصربه‌فردی دارند که می‌تواند سوژه خوبی برای عکاسی سیاه و سفید باشد.

در خارج از خانه نیز سوژه‌هایی با بافت جذاب یافت می‌شوند، چیزهایی مانند: گل‌ها، قطره آب، رد پاها، چوب، تنه درختان و… . شما با کمک این چیزها می‌توانید عکس‌های سیاه سفید بسیار جذاب بگیرید. اگر اهل پیاده‌روی هستید می‌توانید موقع قدم زدن دوربین را نیز با خود ببرید و به ععکاسی سفید و سیاه بپردازید.

انتخاب سوژه برای عکاسی سفید و سیاه

3. عکاسی با سایه را امتحان کنید

همه اشیا در طول روز سایه جالبی ندارند. به تصویر زیر نگاه کنید، اگر خورشید مستقیم  بالای سر شما باشد، هیچ‌‎کدام از سایه‌ها مشخص نیست. اگر صبح زود یا غروب عکس بگیرید با چنین صحنه‌هایی روبرو خواهیدشد که خورشید در بهترین حالت ممکن قرارگرفته و شن‌ها سایه‌ خیره‌کننده‌ای دارند. دربرخی از روزها همه چیز دست به دست هم داده و خورشید و سایه در بهترین حالت خود قرار می‌گیرند. اگر خوش‌شانس باشید و چنین زمانی را پیدا کنید، بهترین لحظه را برای عکاسی سیاه و سفید خواهید داشت. فراموش نکنید نکته مهم‌تر از پیدا کردن سوژه با سایه، پیدا کردن بهترین روز برای عکاسی است.

انتخاب سوژه برای عکاسی سیاه و سفید

4. برای عکاسی سیاه و سفید سوژه‌های انتزاعی پیدا کنید

برای سوژه‌های انتزاعی می‌توانید روی اشکال هندسی تمرکز کنید، این کار در بقیه سوژه‌ها امکان‌پذیر نیست. برای عکاسی انتزاعی شرایطی فراهم کنید که اشکال هندسی بیشترین خودنمایی را در عکس داشته‌ باشند. عکس‌های سیاه و سفید انتزاعی به ما این فرصت را می‌دهد تا جهان ارطراف خود را به‌گونه‌ای ببینیم که تا به‌حال ندیده‌ایم و ما را به‌دنیایی می‌برد که اشیا شکل دیگری به‌خود گرفته‌اند.

5. از کنتراست طیفی استفاده کنید

رنگ‌های موجود در عکس‌های معممولی به سایه‌هایی خاکستری در عکس‌های سیاه و سفید تبدیل می‌شوند. موقع گرفتن این عکس‌ها رنگ‌های روشن، روشن‌تر و رنگ‌های تیره‌، تیره‌تر خواهند شد. به این سایه‌ها کنتراست طیفی گفته می‌شود. بهترین عکس‌ها برای عکاسی سفید و سیاه عکس‌هایی هستند که کنتراست طیفی قابل قبولی داشته‌ باشند.

انتخاب سوژه برای عکاسی سفید و سیاه

بی‌شک برای داشتن یک عکاسی حرفه‌ای مهم‌ترین محیط است. رنگ‌ها، سوژه‌ها، نور و سایه‌ها و… همگی می‌توانند در عکاسی شما تاثیر بگذارند. پس سعی کنید هنگام عکاسی بیش از هرچیز شرایط محیطی را بسنجید تا انتخاب درستی داشته باشید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید