خلاصه مطلب

ژله رنگین‌ کمان یک ژله زیبا و رنگارنگ است که می‌توانید آن را در طرح‌های مختلف آماده کنید. این ژله می‌تواند میز غذای شما را رنگی و هیجان‌انگیز کند. این ژله برخلاف ظاهرش، طرز تهیه سختی ندارد، فقط تنها چیزی که در درست کردن آن نیاز دارید، صبر و حوصله و دنبال کردن جز به جز مراحلی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. پس اگر دوست دارید طرز تهیه ژله رنگین کمان را یاد بگیرید، در ادامه با کاغذرنگی همراه باشید.

همه شما بانوان تمایل دارید میزهای غذای مهمانیتان ترکیبی از رنگ‌های جذاب باشد. به همین دلیل است که ژله رنگین کمان بین کدبانوها طرفداران زیادی دارد. ژله رنگین‌ کمان یک ژله زیبا و رنگارنگ است که می‌توانید آن را در طرح‌های مختلف آماده کنید. این ژله می‌تواند میز غذای شما را رنگی و هیجان‌انگیز کند. برخلاف تصور بسیاری از افراد طرز تهیه ژله رنگین‌ کمان تفاوت چندانی با سایر ژله‌ها ندارد. فقط مراحل آماده‌سازی آن به زمان بیشتری نیاز دارد. بنابراین اگر می‌خواهید یک ژله رنگین کمان داشته باشید، باید حوصله بیشتری به خرج دهید. اگر تاکنون فکر می‌کردید طرز تهیه ژله رنگین کمان کار دشواری است، در این مطلب متوجه خواهید ساده‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید. با کاغذرنگی و طرز تهیه ژله رنگین‌کمانی همراه باشید.

مواد مورد نیاز در طرز تهیه ژله رنگین کمان

 • به مقدار لازم
  رنگ پودر ژله (رنگ‌های دلخواه)
 • به مقدار لازم
  خامه
 • آب به مقدار لازم
  آب سرد
 • به مقدار لازم
  آب جوش

مراحل طرز تهیه ژله رنگین کمان

برای درست کردن این ژله مانند طرز تهیه ژله در پوست هندوانه مراحل مختلفی را باید طی کنید. در ادامه این مراحل را توضیح داده‌ایم.

1. تهیه پودر ژله‌های رنگارنگ

در طرز تهیه ژله رنگین‌ کمان به ژله‌هایی در رنگ‌ و طعم‌های مختلف نیاز دارید. ترکیب رنگ ژله رنگین کمانی می‌تواند به دلخواه شما باشد. اما پیشنهاد کاغذ‌رنگی این است که رنگ‌هایی مطابق رنگ‌های رنگین کمان انتخاب کنید. بنابراین رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش را در نظر بگیرید. باتوجه به اینکه برای تهیه ژله رنگین کمان به ژله‌های مختلف با رنگ‌های گوناگون نیاز دارید، درنهایت ژله‌ای با حجم زیاد خواهید داشت. بنابراین ژله رنگین کمانی برای مهمانی‌ها یا دورهمی‌های شما انتخاب خوبی است؛ اما برای جمع‌های کوچک زیاد به‌نظر می‌رسد.

طرز تهیه ژله رنگین کمانی

2. آماده‌سازی آب سرد و آب جوش

پایه اصلی برای تهیه ژله رنگین کمان پودر ژله و آب است. بنابراین برای آماده‌سازی پودر ژله به آب جوش نیاز دارید. به طور معمول هر بسته از پودرهای ژله موجود در بازار به یک لیوان آب جوش و یک لیوان آب سرد نیاز دارد. اما برای اطلاع دقیق‌تر می‌توانید دستورالعمل موجود روی بسته‌بندی ژله را مطالعه کرده و از میزان آب موردنیاز برای هر بسته از ژله‌ها مطلع شوید.

block.php

3. انتخاب اولین رنگ ژله

حال نوبت به آماده‌سازی اولین رنگ در طرز تهیه ژله رنگین ‌کمان است. باید انتخاب کنید رنگ‌های رنگین کمانی شما از کدام سمت در انتهای ظرف قرار بگیرند. براین اساس رنگ قرمز یا بنفش را به‌عنوان رنگ اول انتخاب کنید. برای آماده‌سازی اولین رنگ به یک ظرف با ابعاد مناسب برای مخلوط کردن پودر ژله و آب گرم نیاز دارید. پودر ژله را در ظرف بریزید و در قدم بعدی همراه ما باشید.

block.php

4. حل کردن پودر ژله در آب جوش

پودر ژله و آب موردنیاز برای تهیه ژله را داخل ظرف ریخته و آن را به‌خوبی مخلوط کنید. تا جایی که پودر به‌طورکامل در آب حل شده و در ظرف هیچ اثری از آن باقی نماند. در این حالت باید یک مایع یکدست و رنگی داشته باشید. البته درنظر داشته باشید برای اضافه کردن آب به ظرف باید از یک پیمانه مخصوص استفاده کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا آب را به مقدار موردنیاز به ظرف اضافه کنید و ژله خراب نشود. درغیر این صورت نتیجه نهایی کار شما یک ژله کمرنگ و آبکی یا ژله‌ای سفت و لاستیکی خواهد بود. استفاده از میزان آب مناسب بافتی نرم و مطلوب به ژله شما می‌دهد.

block.php

5. اضافه کردن آب سرد به مخلوط

بعد از حل کردن پودر ژله در آب جوش، یک لیوان آب سرد به آن اضافه کنید. اضافه کردن آب سرد باعث می‌شود ژله سریع‌تر خود را ببندد و روند سفت شدن آن کوتاه شود. البته فراموش نکنید مقدار آب سرد موردنیاز بسته به وزن پودر ژله بستگی دارد، بنابراین پیش از اضافه کردن آب سرد، توضیحات روی بسته ژله را بخوانید.

block.php

6. پیدا کردن ظرف مناسب برای طرز تهیه ژله رنگین کمانی

همانطور که می‌دانید شما به یک قالب یا ظرف برای ژله نیاز دارید. برای انتخاب قالب یا ظرف ژله به مناسبت مهمانی فکر کنید. برای مثال اگر برای سالگرد ازدواجتان جشن گرفته‎اید، قالب‌های قلبی انتخاب خوبی خواهند بود. برای مهمانی‌های تولد می‌توانید ظروف کوچک یک نفره را درنظر بگیرید و برای مهمانی‌های رسمی و سنتی یک ظرف یا قالب بزرگ انتخاب بهتری است. قالب یا ظرف شما باید ارتفاع مناسبی داشته باشد تا برای ریختن رنگ‌های مختلف ژله در آن جا کم نیاورید.

درنظر داشته باشید همه زیبایی این ژله به رنگ‌های متنوع آن است. بنابراین درصورتی که از قالب استفاده نمی‌کنید، ظرف نهایی برای تهیه ژله رنگین کمان باید شیشه‌ای و شفاف باشد تا زیبایی رنگ‌های ژله به خوبی مشخص شوند.

بهتر است پیش از ریختن مایع ژله درون قالب، آن را کمی چرب کنید، این کار باعث می‌شود برای بیرون آوردن ژله از قالب با مشکل مواجه نشوید.

block.php

7. قرار دادن ظرف ژله در یخچال

در این مرحله از طرز تهیه ژله رنگین کمان قالب یا ظرف ژله را در یخچال قرار دهید و به مدت 25 تا 30 دقیقه منتظر بمانید. در پایان این مرحله ژله باید به اندازه‌ای سفت شود که بتوانید لایه بعدی را بدون آن که با لایه زیری ترکیب شود روی آن بریزید. اگر بعد از این مدت احساس کردید ژله شما هنوز به میزان کافی سفت نشده است، ریسک نکنید. اجازه دهید ژله زمان بیشتری در یخچال باقی بماند.

طرز تهیه ژله رنگین کمانی

8. اضافه کردن خامه بین لایه‌ها

این مرحله کاملا اختیاری است و شما می‌توانید آن را حذف کنید. درصورتی‌که دوست دارید ژله‌ای زیباتر با ظاهر شفاف و مات داشته باشید؛ برای هر لایه از ژله خود این مرحله را انجام دهید. در این مرحله مقدار کمی خامه روی ژله بریزید و با یک قاشق آن را  به طور یکنواخت روی همه قسمت‌های ژله پهن کنید.

یک پیشنهاد متفاوت

اگر طرفدار ژله‌های شیرین هستید، بین لایه‌های ژله خود از بستنی استفاده کنید. دراین حالت میزان شیرینی دسر شما بیشتر خواهد شد. همچنین درصورتی‌که ترجیح می‌دهید ژله کم‌شیرین‌تری داشته باشید، می‌توانید از همان خامه یا ماست خامه‌ای استفاده کنید.

block.php

9. تکرار مراحل با رنگ‌های دیگر در طرز تهیه ژله رنگین کمان

از اینجا به بعد لازم است مراحل فوق را برای هریک از رنگ‌ها یک‌بار تکرار کنید. برای این‌ که کارتان سریع‌تر انجام شود، می‌توانید در دقایق پایانی سفت شدن هر لایه، مواد موردنیاز لایه بعد را آماده و پس از سفت شدن لایه پیشین، بلافاصله لایه جدید را به آن اضافه کنید. همین کار را تا آخرین لایه تکرار کنید تا در کم‌ترین زمان ممکن ژله آماده شود.

block.php

10. قرار دادن ژله در یخچال

پس از ریختن آخرین رنگ ژله درب قالب را با یک سلفون یا درپوش پوشانده و آن را برای حدود 2 ساعت داخل یخچال قرار دهید. با انجام آخرین قدم از طرز تهیه ژله رنگین کمان این دسر آماده است. البته می‌توانید پیش از سرو آن، روی ژله را با سلیقه خود به دلخواه تزیین کنید.

block.php

11. تزیین کردن دسر در طرز تهیه ژله رنگین کمان

برای تزیین ژله می‌توانید از خامه، میوه، چیپس شکلات، اسمارتیز، پاستیل و… استفاده کنید. تزیین روی ژله باعث جذابیت و زیبایی بیشتر آن خواهد شد.

طرز تهیه ژله رنگین کمانی

همانطور که دیدید طرز تهیه ژله رنگین کمان بسیار ساده است؛ اما برای تهیه آن به زمان زیادی نیاز دارید. بنابراین بهتر است از روز قبل مهمانی آن را آماده کنید. اگر در تهیه ژله رنگین کمان تجربه و روش دیگری دارید، آن را با کاغذ رنگی‌ها به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید