خلاصه مطلب

شعر غم تو یکی از اشعار معروف حافظ به‌حساب می‌آید که با لحن عاشقانه خوانده می‌شود. محمد رضا شجریان نیز این شعر را به‌صورت تنصیفی خوانده است. در ادمه مطلب آهنگ غم تو از استاد محمد رضا شجریان و متن شعر حافظ را برایتان آماده کرده‌ایم.

شعر گفتم غم تو دارم یکی از غزل‌های معروف و مشهور حافظ است که به‌عنوان غزل شماره 231 در مجموعه غزلیات او چاپ شده است. این غزل بین همه فارسی زبانان شهرت خوبی دارد، تا جایی‌ که به ‌عنوان یکی از دروس کتاب‌های درسی انتخاب شده است. در ادامه این مطلب از کاغذ رنگی شعر گفتم غم تو دارم را برای شما آماده کرده‌ایم. در صورت تمایل به این نوع اشعار پیشنهاد می‌کنم شعر آمدی جانم به‌ قربانت از شهریار را هم مطالعه کنید. در ادامه مطلب تصنیفی زیبا با صدای محمد رضا شجریان آورده ایم که در آن همین شعر را به زیبایی خوانده است.

  • گفتم غم تو دارم، گفتا غمت سر آید
  • گفتم که ماه من شو، گفتا اگر برآید
غم تو، حافظ

شعر غم تو

گفتم غم تو دارم، گفتا غمت سر آید،

گفتم که ماه من شو، گفتا اگر برآید،

گفتم ز مهرورزان رسم وفا بیاموز،

گفتا ز خوبرویان این کار کمتر آید،

گفتم که بر خیالت راه نظر ببندم،

گفتا که شب رو است او، از راه دیگر آید،

گفتم که بوی زلفت گمراه عالمم کرد،

گفتا اگر بدانی، هم اوت رهبر آید،

گفتم خوشا هوایی کز باد صبح خیزد،

گفتا خنک نسیمی کز کوی دلبر آید،

گفتم که نوش لعلت ما را به آرزو کشت،

گفتا تو بندگی کن، کو بنده پرور آید،

گفتم دل رحیمت کی عزم صلح دارد؟

گفتا مگوی با کس تا وقت آن درآید،

گفتم زمان عشرت دیدی که چون سر آمد،

گفتا خموش حافظ کاین غصه هم سر آید

حافظ

غم تو محمد رضا شجریان

حافظ

خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاء‌الدین محمد حافظ شیرازی از شاعران معروف ایرانی است که در قرن هشتم می‌زیست. تاریخ تولد حافظ مشخص نیست و بر پایه نشانه‌ها می‌توان حدود آن‌را سال‌های 720 تا 725 تخمین زد. حافظ شیرازی از شاعران نام دار نه‌تنها در ایران بلکه در اروپا نیز محسوب می‌شود، زیرا در سده‌های هجدهم و نوزدهم میلادی اشعار و غزلیات وی به محافل ادبی جهان غرب راه پیدا کرد. آرامگاه حافظ در شیراز واقع شده و هر سال در 20 مهر مراسم بزرگ داشت وی با حضور عالمان همچنین پژوهشگران بزرگ از نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شود.

از لقب‌های حافظ می‌توان به لسان‌العیب، ترجمان‌الاسرار، لسان‌العرفا و ناظم‌الاولیاء اشاره کرد. وی بزرگ‌ترین غزل سرای ایرانی محسوب می‌شود که به زبان عربی تسلط کامل داشته است همچنین تبحر او در علوم کلام، فقه، اصول، تفسیر، تاریخ، ادب، موسیقی و… بوده . وی در زمان حکومت آل اینجو، مظفریان و تیموریان می‌زیست و زمینه کاری او در ادبیات فارسی، شعر، فلسفه، منطق و عرفان بوده است.
  • سال تولد: حدود 720 تا 725 هجری قمری
  • سال وفات: 792 هجری قمری
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید